Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Reacher versus „Organizace pro osvobození Montany“

Datum: 

Autor recenze: 

Jack Reacher: A přece nezemřeš
Jack Reacher: A přece nezemřeš

Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a kdo chce být úspěšný, měl by prorazit právě zde.

 Takto se ve zkratce „narodil“ spisovatel Lee Child, který stvořil oblíbenou postavu armádního vysloužilce, bývalého vojenského policisty Jacka Reachera, hrdinu dnes už téměř tří desítek románů, které od roku 1997 vydává s železnou pravidelností jednoho titulu ročně.

V románu Jatka (Killing Floor) přišel Lee Child s výborným nápadem, kolem něhož točí zápletku, ve druhém A přece nezemřeš, který právě vychází jako audiokniha, takový nosný nápad chybí. Co však nechybí, je typicky americká rekvizita – paramilitární politická sekta, která se pro svůj cíl – osamostatnění části Montany a vytvoření jakési pravé demokracie tak, jak byla údajně zamýšlena zakladateli USA – neštítí prakticky ničeho. A tak si jednoho krásného dne počíhá na dceru vlivného armádního generála, aby ji unesla. Jenže se k tomu úplnou náhodou připlete Reacher.

Děj románu je jak oproti Jatkám, tak (a obzvlášť) oproti novějším románům, v nichž už je Childův styl praxí doveden k dokonalosti, přece jen zdlouhavější a popisnější, ale do jakéhokoli náznaku nudy má minimálně tak daleko, jako je z Chicaga, kde román začíná, do Montany, kde vrcholí.

Různé polovojenské skupiny jsou vděčnou rekvizitou v americké beletrii a popkultuře obecně, ale námět je dnes pikantně zajímavý kvůli aktuální konotaci: je to jen něco málo přes rok, kdy jsme viděli takřka v přímém přenosu, kam může vést fanatismus snadno manipulovatelné, a tudíž manipulované lůzy. Viděli jsme útok společenské spodiny na Kapitol, nezastavený, ba naopak ještě přiživovaný populistickým politikem, který si dodnes odmítá připustit, že prohrál volby. O rok později jsme totéž s analogickým obsazením a podobným průběhem viděli v Brazílii. Pokud nic jiného, pak se zamyšlení nad tím, kde se podobné sektářské skupiny berou a proč na sebe obvykle berou podobu, jakou berou, v druhém románu Childovy série dočkáme. Krom skvělého a napínavého thrilleru, samozřejmě.

banner 1200x150

Dramaturgové vydavatelství OneHotBook vlastně nemohli sáhnout k lepšímu materiálu pro ambiciózní sérii audioknih. Prosté, věcné vyprávění, které se postupně vycizeluje do typického Childova stylu holých vět a přesných, nebásnivých přívlastků, je v české verzi významně podpořeno skvělými překlady Ivy Harrisové. V rámci románu je vždy konstruován vysoce napínavý, byť ne zcela uvěřitelný děj, kdy obdivuhodná přímočarost příběhů tvoří ideální předlohu pro herce a jeho režiséra. Zkušený Michal Bureš, který je znám tím, že jde málokdy tou nejpřímější nebo nejvíc se nabízející cestou, vsadil na herce a populárního rozhlasového moderátora Vasila Fridricha.
 

Nezdá se možná, že by byl Fridrich ideálně zvoleným interpretem reacherovské série. Seděl by zde zřejmě hlas tvrdší a projev takový, jež by evokoval strohou a věcnou mluvu dlouholetých vojáků. Fridrich je především charakterním hercem, nikoli akčním hrdinou, a tak ničím takovým na první poslech nedisponuje, přesto podává přesvědčivý, nadprůměrný výkon. Pokud by v některých situacích ubral na výrazu, interpretace by se blížila dokonalosti. Síla Fridrichova vypravování je totiž (tak jako u Childa samotného) ve věcnosti, pokud ji (spisovatel i interpret) uhlídá.

Celkově je – zatím vyšel vedle Jatek poněkud nelogicky i osmnáctý díl Nevracej se – celá série profesionálně zvládnutá, a to i po technické a hudebně-dramaturgické stránce, kdy se zase jednou povedlo vybrat a integrovat hudební předěly tak, aby ani náznakem nerušily plynulý poslech. Přes veškeré výhrady jde o 16, potažmo 44 hodin opravdu kvalitního poslouchání. A to ovšem dnes stále není standard ani zdaleka.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Detektív Harry Bosch má na Vianoce službu, no k samovražde kolegu z protidrogovej brigády pošlú ľudí z úplne iného oddelenia. Moorovu samovraždu preberá elitné oddelenie lúpeží a vrážd v spolupráci s oddelením vnútornej kontroly, ktoré ho už nejaký čas vyšetrovalo kvôli anonymnému udaniu, že pomáha dílerom novej drogy zvanej „čierny ľad".
 Jednoho úterního večera zavítá do postaršího domku v anglické vesničce St. Mary Mead pět různorodých osob – mladý spisovatel, umělkyně, penzionovaný komisař ze Scotland Yardu, místní farář a advokát. Přijmou pozvání laskavé starší dámy a v její společnosti se pokusí týden co týden rozluštit nějakou nevyřešenou záhadu, kterou postupně převypráví každý ze zúčastněných. Ač jde…
Nevyřešený případ jeho pohřešované manželky se za ním táhne jako stín. Detektiv šéfinspektor Robert Kett před výčitkami a svou vlastní neschopností společně s třemi dcerami prchá do Norwiche v naději, že zachrání rozpadající se rodinu. Útěk před stínem minulosti se ale nekoná.
Gene Hawkins přichází do kontaktu se zločinem dnes a denně, strach ovšem nemá. Od chvíle, kdy ztratil milovanou ženu, pro něj život pozbyl smyslu a smrti se vyhýbá vlastně jen proto, aby dostál profesním povinnostem. Zčásti i proto, aby ho odvedl od sebedestruktivních myšlenek a depresí, Gena jeho nadřízený poprosí o pomoc v soukromé záležitosti…

Recenze ze stejného žánru

Sbírky povídek umějí být pro čtenáře i posluchače velmi vítaným zpestřením mezi dlouhými romány, stejně tak ale dokážou být velmi nevděčným úkolem pro toho, kdo je sestavuje. Výběr textů by neměl být příliš různorodý, zároveň ale nesmí nudit. Ani pro samotné autory, zvyklé na prostor čítající stovky stran textu, není mnohdy snadné vměstnat originální zápletku…
Čtrnáct let mrtvá žena se zničehonic objevila na fotografii z Benátek. Mohla Claire Lidmanová přežít svou smrt? Její znepokojený manžel se obrátí na profesora Hanse Rekkeho a policistku Micaelu Vargasovou, aby mu pomohli odhalit pravdu. Ovšem i z jejich vlastní minulosti se ze stínů vynořují běsi, kterým budou muset oba čelit. Zvítězí spravedlnost, nebo Nenávist?
Po bezmála pěti letech se Témbr vrátil k vydávání románů Briana Freemana a v březnu letošního roku se tak k našim uším může dostat druhý díl ze série s vyšetřovatelem Frostem Eastonem, kterého si můžeme pamatovat z audioknihy Noční pták. I v tomto případě se vícehlasá četba ukázala být ideálním dramaturgickým řešením, jen Vasil Fridrich…

Dále od recenzenta

Dvě význačné osobnosti se v roce 2023 spojily k napsání výjimečné knihy Nezadržitelná vlna: Technologie, umělá inteligence, moc a největší dilema 21. století, která se péčí nakladatelství Audiolibrix dostává také k českým čtenářům i posluchačům audioknih.
Základní poučka historiografie sice zní zcela pominout otázku „co by se stalo, kdyby“, zároveň každý dobrý historik přinejmenším neveřejně přizná, že tato otázka je z hlediska oboru nejzajímavější. Podobnou si položili autoři mystifikačního výletu do československých dějin, který vede po stezkách, jež nikdy neexistovaly, a umně propojuje pět úžasných, žánrově těžko zařaditelných povídek, jimž rozhodně…
V roce 1958, uprostřed soustavné práce na tragikomickém dramatu Majitelé klíčů (jehož velkolepá inscenace je momentálně k vidění v brněnském Mahenově divadle) prý Milan Kundera v rámci jakéhosi intelektuálního odpočinku během dvou dnů napsal povídku Já, truchlivý bůh, kterou se započala jeho dráha coby českého prozaika celoevropského významu.
V evropském měřítku dnes už téměř zapomenutý francouzský nobelista z roku 1915 Romain Rolland patří v českém prostředí k autorům nejen zahrnutým do školního kánonu světové literatury, ale též k autorům, který je dodnes vydáván a i mimo rámec vzdělávacích povinností čten.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Jack Reacher: A přece nezemřeš
Všechno šlo podle plánu, než náhodou unesli neplánovaně také Reachera. Atraktivní, draze oblečená snědá třicátnice, která zrovna vyšla ze dveří čistírny, zápasila s devíti plastovými obaly na kostýmy – vypadalo to, že má zraněnou nohu. Jack Reacher zareagoval na její prosebný pohled, vzal od ní oblečení a podal jí také hůl, kterou předtím upustila. Poté ženě nabídl rámě, které zdráhavě přijala. Cestu jim však zatarasili čtyři dobře živení běloši, kteří obědvali v malém stánku s občerstvením. Zanedlouho už oba seděli spoutaní ve velkém černém sedanu a z centra rušného Chicaga, odkud byli uneseni za bílého dne, uháněli napříč Amerikou k neznámému cíli. Reacherova společnice má možná větší cenu, než si Jack – bývalý důstojník vojenské policie – myslel. Jinak by snad únosci nepožadovali tak nemožné výkupné. Reacher se ji (a samozřejmě i sebe) každopádně pokusí zachránit! 
Přejít nahoru