Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jak na něj, na protivníka

Audiokniha-Tajemny-protivnik-Agatha-Christie
Audiokniha Tajemný protivník

Po Zločinech pro dva a příběhu zvaném N či M? se konečně dočkáváme prvního případu známé detektivní dvojice z pera Agathy Christie Tommyho a Pentličky s názvem Tajemný protivník. Poprvé jde také v případě oné dvojice o jednohlasou četbu, což s sebou nese lecjaká úskalí. Jak se s nimi vypořádala Jana Stryková?

Poprvé jsme se mohli setkat s Tommym a Pentličkou v audioknižním světě teprve před třemi lety, kdy v roce 2021 Audiotéka ve spolupráci s vydavatelstvím Bookmedia natočila vícehlasou četbu knihy Zločiny pro dva. Interpreti Marek Holý, Martin Zahálka a Zdeňka Žádníková Volencová se zde podílejí na částečně dramatizované četbě, kdy se nám jednotlivé případy, kterými se dvojice zabývá, představují především formou svižných dialogů, na nichž ostatně mnoho próz Agathy Christie stojí. V rámci více než osmihodinové nahrávky tak v plné míře vyznívá jemný konverzační humor – a nakonec i humor situační. Jedna povídka z této knihy pak vyšla v jiném podání ve výběrové sbírce povídek Letní záhady.

Čtenáři britské autorky už tuší, že případy manželů Beresfordových jsou plné aluzí na detektivní a špionážní příběhy a sami protagonisté přiznaně napodobují techniky známých literárních vyšetřovatelů. O dva roky později Radioservis vydal nahrávku rozhlasové hry z roku 2016. Jde o adaptaci případu zvaného N či M? a Tommy s Pentličkou v něm pátrají v přímořském středisku po válečném špionovi.

Naproti tomu letošní Tajemný protivník vychází jako jednohlasá četba v interpretaci Jany Strykové, kterou v drtivé většině známe jako interpretku mrazivých zahraničních thrillerů. Byla tu tedy otázka, jak se herečka zhostí příběhu plného nadsázky, kde mladá dvojice, víceméně z nudy a nedostatku financí zakládá agenturu Dobrodruzi s.r.o. Sama Agatha Christie si po vydání Záhady na zámku Styles zvolila právě odlehčenou prózu, jelikož cítila, že se jí bude psát snáz, a hlavně se při psaní chtěla dobře bavit.

Bezmála desetihodinovou nahrávku v režii Hynka Pekárka vydává Radioservis v koprodukci s vydavatelstvím Témbr a musí se nechat, že atmosféra vyprávění a interpretace Jany Strykové podpořena hudbou Jana Nerudy působí velmi přívětivě. Ti, kteří však zakusili poslech předchozích audioknižních počinů s dvojicí manželů Beresfordových, budou mít nejspíš dojem, že je tento příběh jaksi pomalejší a humor slovních výměn jako by nepadal na úrodnou půdu, pokud nevyznívá přímo nuceně.

banner 1200x150

Částečně za to může ona změna formátu směrem k nekrácené jednohlasé četbě, částečně sama interpretace a režie, která k románu bohužel přistupuje, jako by šlo pouze o další titul k načtení. Tato próza si vzhledem ke svému ražení zasloužila důkladnější přípravu. Její nedůslednost můžeme bohužel zaznamenat na množství míst, kdy herečka intonačně bloudí souvětími a v rozklíčování situací je značně nejistá.

V případě, že spolu hovoří více postav, se dopouští chyb, které měla zaznamenat režie a příslušnou pasáž natočit znovu. Příkladem může být replika „Ty peníze dostanete, Borisi, vy se o to postaráte,“ kdy první věta patří postavě A, načež se od oslovení „Borisi“ hovoří k postavě B. Stryková ovšem oslovení přiřadila k první větě, čímž se ze souvětí stal nesmysl. Každý, kdo dával pozor, totiž ví, kdo má peníze dostat. Těchto a podobných nedostatků je velká škoda, jelikož Tajemný protivník by se jinak mezi dalšími odlehčenými díly Agathy Christie příjemně vyjímal.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V kodaňském parku je nalezeno tělo staré ­ženy. Šílený řidič zahájí hon na mladé dívky. Je mož­né, ž­e spolu tyto na první pohled odlišné brutální útoky nějak souvisejí? Záhadu by měl rozřešit detektiv Carl Mørck z oddělení Q, ale on i jeho tým jsou pod značným tlakem.
Co se stalo na Vánoce roku 1940 v bohatém domě s dobrou pověstí? Co se stalo na Vánoce roku 1940 v bohatém domě s dobrou pověstí? Co vyšetřila policie a co zjistila P. D. Jamesová? Vánoční vražda v zamčené knihovně aneb zážitek, který přivedl slavnou spisovatelku P. D. Jamesovou k psaní detektivních příběhů.
V odlehlém koutě Skotské vysočiny shořelo tělo Elaine Buxtonové. Jediné, podle čeho může policie pohřešovanou právničku identifikovat, je zub a cár zkrvaveného šátku. V tajné místnosti kdesi v Edinburghu mezitím skutečná Elaine Buxtonová vyděšeně křičí do tmy.
Hluboko pod ulicemi Londýna žije Tuesday. Labyrint opuštěných tunelů se stal jejím domovem i útočištěm. Sem se uchýlila, aby se schovala před lidmi, kteří jí krutě ublížili. Odtud se jim mstí. Ukradli jí celý život. A ona jim teď vezme ten jejich. Nemá už totiž co ztratit.

Recenze ze stejného žánru

„Přezka spadla, kdo ji zvedne / dveře klaply, líc ti zbledne / dřívka sbírej, jedna dva tři / poskládej je tak, jak patří…“ Spisovatelka Agatha Christie ve svých detektivkách několikrát využila dětské říkanky, které měly spojitost s dějem a zároveň bylo jejich prostřednictvím funkčním způsobem dávkováno napětí. Úvodní říkanka pochází z románu Nástrahy zubařského křesla,…
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.
Máte pocit, že už jste všechny dobré severské detektivky slyšeli a žádná série se nevyrovná vašim oblíbeným knihám Joa Nesbøho či případům z Oddělení Q? Pak byste se měli seznámit s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem. Chvílemi vám sice nejspíš jeho chování poleze na nervy, odtrhnout se od něj ale ve výsledku nebude vůbec snadné.
Přestože je jméno hvězdy americké detektivní prózy Jefferyho Deavera spojeno především s rozsáhlou knižní řadou s geniálním kvadruplegikem Lincolnem Ryhmem v ústřední roli, nikdy se o něm nedalo tvrdit, že je mužem jedné série. Nejde jen o další napínavé série, například s bývalým filmovým kaskadérem Johnem Pellamem, kterou napsal pod pseudonymem William Jefferies, nebo s agentkou Kathryn Danceovou, nýbrž…

Dále od recenzenta

Beletristické texty Jaroslava Rudiše jsme mohli za léta jeho publikování slyšet s úst řady interpretů. Od prvního audioknižního vydání Nebe pod Berlínem však bylo jasné, že dřív nebo později bude Rudiš natolik komfortní se čtením vlastní prózy, že se jeho interpretace stane prakticky neodmyslitelnou. Dokladem toho jsou i jeho nejnovější Vánoce v Praze.
Už v předchozí vydané knize, sbírce povídek Škvíra, upozorňuje britská bestselleristka C. J. Tudor, že se připravuje na psaní své „srdcovky“ s názvem Závěj. Návrat k románové tvorbě je to ale z její strany velmi opatrný a na čtenáře může působit rozpačitě. Audioknižní zpracování pak do jisté míry přejímá tuto snahu „rozjet se“, ale jako kdyby i zde chyběly…
Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.
Odborníci na bioterorismus nechají srovnat se zemí vesnici uprostřed australské pouště (kde už beztak nebylo co nebo koho zachránit). Proč? Protože tam dopadla spolu s troskami vesmírné stanice Skylab i nádrž s parazitickou houbou, která za svého pobytu na oběžné dráze „poněkud“ změnila vlastnosti a hlavně chování. O třicet let později už to taková legrace…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Přejít nahoru