Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Josefína a nedopečený netopýr

Jak se vaří netopýři
Jak se vaří netopýři

Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny.

Její duchovní matka Marie Rejfová jí věnovala už osm knih a rozhodně s tím nehodlá přestat. Knihy vycházejí u nezávislého Mystery Press a péčí vydavatelské sekce Audiotéky se všem dostalo zvukové podoby.

Zní to až idylicky: autorka vtipných detektivek, která má rozsáhlou fanbase a zázemí stabilního nakladatelství, to tu dlouho nebylo, pokud vůbec někdy. Má to ale svých několik ale.

Když se v osmém románu Jak se vaří netopýři, který od prvního dělí pouhých sedm let, Josefína Divíšková se svým přítelem, policejním vyšetřovatelem Tvrdíkem, vydá na dovolenou do Karlových Varů, pozorujeme vše, co sérii zdobí. Je to svižné tempo, sympaticky upřímné komentování děje ze strany (nejen) hlavní hrdinky a vtipné dialogy. Ty jsou právě tak brilantně odposlechnuté, co se stavby vět týče, jakož i dobře vypointované a dokreslující charaktery postav v sympaticky nadsazené karikatuře. Delší expozice před zločinem dovoluje Rejfové zalidnit svůj fikční svět množstvím postav, z velké části bizarních, a z jejich interakcí následně těžit pozadí své detektivní zápletky – a to nápadité a promyšlené zápletky.

Zde nastupuje první „ale“: detektivní zápletka je natolik v pozadí autorčina zájmu, že se až vtírá otázka, proč raději nenapíše klasickou humoristickou prózu. A také otázka, kde je vlastně ta hranice, kdy se z nadsazené detektivky stane cosi jako vaudeville. Dějiny žánru znají řadu autorů, kterým se i velmi humorné příběhy podařilo udržet v jeho hranicích. Za všechny lze prozkoumat třeba dílo Simona Bretta. Ten svému věčně opilému herci bezvýznamných rolí Charlesovi Parisovi přisoudil účinkování ve skutečně výjimečných detektivních prózách, zatímco příběhy jeho druhé série Detektivové z Tawcesteru se jako detektivky rozpadají pod nánosem slovního humoru. A Rejfová se zatím blíží spíš této druhé sérii.

banner 1200x150

Krom toho je celkem nabíledni, že Marie Rejfová je sice stylisticky zručná autorka, ale už dopředu rezignuje na jakoukoli literární hodnotu. Vytváří obyčejné spotřební zboží, které dobře zabaví na dovolené nebo v dálkovém autobuse, ale stěží bude předmětem hlubších čtenářských úvah. Není na tom vůbec nic špatného, ale je potřeba s tím počítat.

Poslední, největší „ale“ je nepříjemné jako Tvrdíkova teta Václava a týká se – bohužel – zvukové podoby Rejfové knih. Všechny interpretuje členka Dejvického Divadla Zdeňka Žádníková Volencová, která má za sebou hezkou řádku zajímavých rolí a ani v audioknižním rybníčku nepatří k začínajícím plavcům: kromě třeba Hodinek od Ašera Zuzany Dostálové má na kontě i projekt charitativní audioknihy dramatizovaných pohádek Ve znamení motýla vydané ve prospěch jejího nadačního fondu.
 

Od prvních okamžiků je zřejmé, že Žádníková sází na extrémně herecký projev, kdy hraje nejen přímé řeči, ale vlastně úplně všechno včetně těch nejbanálnějších popisů. Je to „totální interpretace“, kterou u nás nejvíc proslavil a k dokonalosti dovedl Jiří Lábus. Ale i on bývá předmětem nejedné kontroverze, protože právě tento způsob čtení má svých odpůrců zřejmě víc, než (snad už vyhynulé) převádění knih do audia prostřednictvím syntetického hlasu.

Když se k takové interpretaci přidá nedbalá režie, je zaděláno na nejedno pokrčení rameny. Jakub Tabery, který (a to si řekněme co nejhlasitěji) dokáže vytvořit mimořádně hodnotné nahrávky, v tomto případě neohlídal několikrát se vyskytnuvší nelogickou dikci, která neodpovídá smyslu textu, nebo změny rytmu, které jsou až nevysvětlitelné.

Ani postprodukčním nedostatkům se nahrávka nevyhnula. Špatný střih je třeba slyšitelný zhruba půl minuty před koncem tracku 14 (Dvě, Část 8) a zhruba uprostřed téže stopy se z ničeho nic objevuje nelogická delší pauza – je jich tam víc, tato však trvá nesnesitelných 10 (!) vteřin. Bylo by ku prospěchu věci, kdyby se příště podařilo podobné chyby odladit a nepodávat dalšího netopýra nedopečeného, třebaže v knize samotné tento létající savec znaměná předzvěst neblahých událostí.

Co může vzejít z nedopečeného netopýra jsme v uplynulých několika letech během lockdownů pocítili na vlastní kůži celkem bolestně. Z této audioknihy naštěstí žádný vznik pandemie nehrozí, ale je to bohužel také ta nejlepší zpráva, kterou o ní máme.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Během degustačního turné po nepříliš známém vinařském regionu Gaillac zmizí nejlepší světový kritik vín Gil Petty. O rok později je nalezen ve vinici na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Řádu božské láhve - společnosti, která se věnuje propagaci gaillackých vín. Jeho mrtvola, která byla celou dobu předtím zjevně uchovávána v červeném víně, stojí jako…
Třetí díl výběru nejlepších příběhů klasika tohoto žánru. Vypravěčem je Svatopluk Beneš, nezapomenutelný svou noblesou i v mluveném projevu.
Dramatizace známého detektivního románu z prostředí bohaté newyorské rodiny, v jejímž středu dojde k nečekané vraždě.
Claire je herečka bez práce a zoufale potřebuje peníze. Přijme tedy nabídku právnické firmy, která se specializuje  na rozvody, aby pro ně hrála volavku, jež svádí ženaté muže. Celý proces tajně dokumentuje a důkazy předává svému zaměstnavateli, aby je klientky mohly použít u soudu.

Recenze ze stejného žánru

Dvaasemdesátiletá legenda české novinařiny Josef Klíma je krom řady článků, publicistických knih, televizních reportáží nebo solidních kriminálních podcastů i relativně plodným autorem beletrie, zejména detektivní a kriminální. Knižně debutoval již v roce 1973 souborem sice poměrně tendenčních, ale zručně napsaných beletrizovaných reportáží Na stopě pašeráků. Populární se stala lehce rasistická detektivka Radikální řez z roku 1980, kterou…
Na archeologickém nalezišti v iráckém Hassaniehu se podobně jako v minulých letech sešla obvyklá skupina pracovníků. Jenže letos není něco v pořádku. Členové týmu se k sobě chovají jinak, než v minulosti.
Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
Tak trochu v duchu Agathy Christie napsaný napínavý příběh Vlk a sedm kůzlátek Fan Vavřincové rozvíjí děj zasazený do prostředí sněhem zasypané krajiny, v níž se namísto lyžařských radovánek odehrává dramatická hra o život. Psychologicky laděná kniha zkoumá navenek idylické vztahy osmi přátel, mezi nimiž to ale pod povrchem pořádně skřípe.

Dále od recenzenta

Přestože je jméno hvězdy americké detektivní prózy Jefferyho Deavera spojeno především s rozsáhlou knižní řadou s geniálním kvadruplegikem Lincolnem Ryhmem v ústřední roli, nikdy se o něm nedalo tvrdit, že je mužem jedné série. Nejde jen o další napínavé série, například s bývalým filmovým kaskadérem Johnem Pellamem, kterou napsal pod pseudonymem William Jefferies, nebo s agentkou Kathryn Danceovou, nýbrž…
Je zřejmě v „genetické výbavě“ žánrové literatury, že postupně devalvuje v jakýsi banální brak. Čím déle daný žánr existuje a čím je populárnější, tím více se přirozená nadprodukce propíše do upadající kvality a filtr, kterým lze dospět ke kánonu, musí být čím dál jemnější. Zároveň se vždy, s železnou pravidelností, objevují autoři, kteří posouvají daný…
V postavě Františka Niedla našla česká literární produkce spisovatele právě tak plodného jako oblíbeného. Jeho tvorba, která sice započala bezprostředně po sametové revoluci psychologickým románem Skleněný vrch, ale na deset let ji přerušily autorovy podnikatelské aktivity, je rozkročena od historických románových seriálů přes detektivní a thrillerové série až po sólové žánrové tituly, které Sluncem na útěku…
Přinejmenším od dob Sigmunda Freuda víme zcela vědecky, že sexualita hraje v lidském životě důležitou roli. Co se však může stát, pokud se sex tak či onak a třeba jen na moment dostane v životě nebo mezilidských vztazích na místo stěžejní, nejdůležitější? Takové mezní situace se rozhodl prozkoumat Dušan Taragel v menší sbírce pěti povídek Polrok bez…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Jak se vaří netopýři
SVÉRÁZNÁ UČITELKA JOSEFÍNA DIVÍŠKOVÁ SI OD ŘEŠENÍ ZLOČINŮ NEODPOČINE ANI NA DOVOLENÉ V KARLOVÝCH VARECH... Josefína a komisař Tvrdík si užívají zasloužené dovolené v Karlových Varech. Lázeňská idylka však náhle skončí s příjezdem Tvrdíkovy patnáctileté dcery Ludmily a nezničitelné tety Václavy. V luxusním hotelu se navíc objeví mrtvá zvířata, přiřítí se nekompromisní krajský hygienik Julius Šlem a nastalý chaos graduje smrtí provozní Ivety Lehké. Ve městě probíhají oslavy filipojakubské noci a podezřelých není málo. Vraždil ředitel hotelu inženýr Brousil, žárlivý manžel oběti, někdo ze zaměstnanců nebo nesnášenlivý gymnazijní profesor Rudlík? A jak do toho všeho zapadají Jirka Pazderka a jeho babička? Josefína neřeší jen zapeklitou vraždu hotelové provozní, ale je nucena čelit i nástrahám, které jí připravuje Tvrdíkova rodina. Udrží si zdravý rozum a vztah s komisařem všem navzdory? A pomohou jí babiččina moudra přežít všechny eskapády a svízelné situace?
Přejít nahoru