Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jan Masaryk – Pravdivý příběh
Jan Masaryk – Pravdivý příběh

V době, kdy do kin podruhé, tentokrát však už opravdu v mezích běžné distribuce, vstupuje film Masaryk, vychází ve zvukové podobě jeho literární předloha od Pavla Kosatíka. A dost možná si zaslouží větší pozornost než „pohyblivé obrázky“.

Literární tvorba Pavla Kosatíka představuje pro zájemce o českou historii sázku na jistotu. Jeho texty se vyznačují pečlivou přípravou a bohatostí faktů, neobává se ale ani jisté dávky domýšlení, vyvozování, kladení nových otázek a také možností. Nikdy přitom nepopírá reálnou tvář probírané osobnosti, její charakter, vklad a začlenění do historických událostí. Jen se zkrátka snaží také odvyprávět příběh – a ten si v několika momentech vynucuje potlačení Kosatíka-historika a posílení Kosatíka-spisovatele. I když role vypravěče začne růst, nemusíme se obávat, že by snad Pavel Kosatík začal lovit senzace a vymýšlet si detaily, které by měly účelově napomoci atraktivitě textů. Na bulvár zkrátka nenarazíte. (Což dle ohlasů a ukázek se asi nebude dát říci i o filmové adaptaci.)

Vydavatelství Audiotéka si, zcela logicky, některé své vlastní kousky časuje v souladu s důležitou událostí, která může propagaci audioknihy výrazně vypomoct. Ať už to bylo horempádem probírané výročí Miloše Formana (a s ním vydání knihy Co já vím?) nebo právě řádně medializovaná premiéra Masaryka. S ní se rozhodla Audiotéka spojit vydání Kosatíkova textu Jan Masaryk – Pravdivý příběh. Knihu samu o sobě však dostatečně atraktivní, neboť Masaryka obestírá řada otázek, a dokonce i nevyjasněné úmrtí.

Očekávat, že při poslechu přibližně sedmnáctihodinové četby odkryjeme všechny záhady, by bylo bláhové. Autor sice osobnost Jana Masaryka vykresluje co možná nejpodrobněji, přesto nerozehrává spekulativní hru tam, kde by na ni vznikal kvůli nedostatečným podkladům a zdrojům prostor. I tak ale kniha nabízí celou řadu zajímavostí, kontroverze a stále bolavých míst, jde-li o českou historii, které se Jan Masaryk účastnil. Účastnil, byť jeho aktivní role byla v řadě ohledů velmi pochybná, nejistá a až úskočná. Jak se dovídáme, za mnohé mohla přílišná fixace na autoritu otce („taty“), neschopnost se řádně osamostatnit a nabýt sebevědomí, aby i logické a vpravdě silné argumenty mohl Jan Masaryk říkat nahlas a napřímo.

banner 1200x150

Ano, v porovnání se šňupajícím Masarykem-Rodenem patrně poslech nenabídne tolik senzachtivých obrázků, přesto je Jan Masaryk poutavý. Svůj díl na tom má pochopitelně interpret, Jan Šťastný. Jeho projev sice nedisponuje přílišnou pestrostí, práci s modulací hlasu a dynamikou, která by znatelněji od sebe oddělovala méně a více dramatické momenty, resp. méně či více důležitá fakta, přesto Šťastný dokáže svou artikulací a pomlkami napomoci k co nejlepšímu vstřebávání informací. I tentokrát se objeví čas od času hudební předěl, i tentokrát nevykazuje žádné nadměrné záchvěvy zajímavosti, má spíše charakter táhlého jinglu, než melodie.

Uvidíme, co na audioknihu řeknou posluchači, zda se jim nebude zdát v porovnání s očekáváním trochu nudná. Ale pokud se knize podaří předat alespoň několik „dat“ o důležité etapě našich dějin, mohla by být Audiotéka více než spokojená.

Datum: 

Autor recenze: 

Dále od recenzenta

Text o práci s problémovými dětmi můžete pojmout jako společensko-kritickou sondu, jako drama postavené na konfliktu mezi posláním a obětí, určitě také jako směs vtipných epizodek s odstínem černého humoru. Literární činnost speciální pedagožky a dětské psycholožky Torey L. Hayden v sobě odráží nejen vlastní zkušenost, ale ruku v ruce s ní i hlubší poznání…
Vpravdě pozitivního přijetí se dočkal román Muriel Barbery S elegancí ježka. Snad pro svou křehkou exkurzi do nitra padesátileté domovnice a také dvanáctileté dívenky, do duší, které spolu s námi hledají smysl života. A právě nyní vychází i zvuková verze knihy, kterou načetla Taťjana Medvecká a Lucie Pernetová.
Jedna ze stálic současné české prózy, Petra Dvořáková, se ohlédla za svými zkušenostmi zdravotní sestry a ač v ich-formě, vtahuje nás do vyprávění lékaře působícího v zapadlé nemocnici.
Načíst více než osmi set stránkovou biografii může představovat až neuvážené riziko, zvláště rozhodne-li se ho podstoupit nováček na poli audioknih. Navíc, jde-li o titul, o kterém se v loňském roce vedly na kulturní scéně dlouhé diskuse až hádky.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Jan Masaryk – Pravdivý příběh
O Janu Masarykovi už vyšla řada knih, a tak by se mohlo zdát, že k jeho portrétu není co dodat, že pohled na život tohoto muže stojícího uprostřed dění dvou osudových krizí, které v roce 1938 o deset let později klíčově ovlivnily vývoj našeho státu a národa, je vyčerpávající. Autoři „pravdivého příběhu“, prvního uceleného a dosud zřejmě nejobjektivnějšího životopisu Jana Masaryka, napsaného živým, čtivým stylem, nás přesvědčují o opaku.
Přejít nahoru