Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jaroslav Javorský, špion, který nebyl špionem

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Most-spionu-aneb-ma-cesta-z-pekla-na-svobodu-Jaroslav-Javorsky
Audiokniha Most špionů aneb má cesta z pekla na svobodu

Na jednom místě svého neuvěřitelného vyprávění pojmenovává Jaroslav Javorský druh poznamenání komunistickým režimem a pobytem ve vězení „věčnou kérkou na duši“. Teď se rozhodl ji odhalit světu. Jeho předloni vydanou autobiografickou prózu Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě nyní připravilo audioknižně vydavatelství Supraphon s Pavlem Rímským jako interpretem.

Právě podmanivý témbr Pavla Rímského dodává vyprávění Jaroslava Javorského na autenticitě a také uvěřitelnosti, přestože se takřka každou kapitolu na konci repetetivně vrací k citátu postavy ze seriálu Nemusí to být vždy kaviár znějící: „Až budu jednou tohle vyprávět v mém klubu, tak mi snad nikdo nebude věřit…“

Příběh vězně svědomí není černobílý a není jen o statečnosti toho, kdo nese svůj osud na třináct let odsouzeného za vyzvědačství. Autor si sám sahá do svědomí a otevřeně hovoří o tom, jak se zpronevěřil vlastnímu přesvědčení poté, co jej státní moc vydírala. V pohnutí projevu Pavla Rímského slyšíme pocity člověka, který se cítí morálně zlomen a stydí se sám na sebe pohlédnout do zrcadla.

Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě je ale především vězeňským martyriem. S protagonistou v doprovodu hlasu Pavla Rímského prožijeme takřka devět let a strávíme s ním doby rozum ubíjející práce mimo jiné na mačkárně, kde navlékal skleněné perly, zoufalství, s nímž čekal na dopisy od matky, ponížení dní, strávených na samotce bez možnosti se umýt, i strádání při opakovaných hladovkách. Retrospektivní román je příležitostí setkat se s množstvím příkladů vězeňského žargonu. Například posílat koně, neboli koňovat, tedy posílat si z cely do cely předměty či vzkazy, se ve věznicích používá dodnes. Sondou do dřívějších časů, které by se už nikdy neměly opakovat, je však například výraz stopětkař, tedy člověk, který byl odsouzen za vyzvědačství dle paragrafu sto pět, a trestní sazba se pohybovala od deseti do patnácti let, vzácností nebyla ani odsouzení k smrti. Jak mohl vypravěč sám srovnat, bylo to stejně tolik jako za brutálně spáchanou vraždu.

V románu jsou zastoupeny prvky intertextuality, a tak si můžeme vychutnat přednes Pavla Rímského, když čte výňatky z Labutích písní Ivana Martina Jirouse. S ním se právě Jaroslav Javorský za svého věznění ve Valdických Kartouzích velmi sblížil. Slyšíme i o bažení po literatuře, kterou vězni dostávali k zapůjčení na kilogramy na celu. Ta literární díla, která označil za dobrá právě Jirous, se pak půjčovala mezi vězni za úplatu v podobě tabáku nebo čaje a knihu bylo nutné přelouskat přes noc pomocí složitého odrážení paprsku světla. Za mnohé hovoří, že jednou z těchto žhavých kousků byla kniha Král krysa Jamese Clavella z roku 1962. I to Most špionů staví do řady zásadních děl o životě v nesvobodě, jako je klasický Jeden den Ivana Děnisoviče či Peckovy Motáky nezvěstnému. Autor však nechává zaznít i své vlastní verše.

banner 1200x150

Pavel Rímský dává propuknout svému temperamentu ve chvílích rozhořčení nad nespravedlností, zpomaluje tok vět při popisu stesku po volnosti („dát tak ruce do kapes, … obejmout ženu, pohladit psa..!“), hovoří obhroublým hlasem dozorců či hladově popisuje čichové faty morgány vězně držícího patnáct dní hladovku na samotce. Při četbě zaslechneme šustění stránek, které herec otáčí, a s ním procházíme celou kalvárií přes celých protrpěných devět let a nakonec i přes most špionů, který přešel při výměně agentů v roce 1986, až ke stolu pisatele, který se s váhavostí pustil do psaní v době covidových omezení, aby nic nebylo zapomenuto. „A aby se znovu neříkalo, že se to vůbec nestalo.“ Hudební doprovod je složen ze škály skladeb Jiřího Stivína.

Audioknihy ze stejného žánru

Petr Fejk strávil třináct let (1997–2009) ve funkci ředitele Zoo Praha a nyní se k této barvité životní kapitole vrací ve svých vzpomínkách, protože – jak sám říká – to byla výjimečná doba plná výjimečných událostí. A vůbec nepřehání. Vždyť se svými spolupracovníky dokázal nejen postavit na nohy starou zoologickou zahradu a vybudovat z ní…
Strhující příběh Josefa Rakoncaje, dlouhá léta jediného muže na světě, který zdolal K2 dvakrát, čte Miroslav Táborský.
Michaela Duffková je mladá matka, která se rozhodla otevřeně promluvit o své závislosti na alkoholu i o složité léčbě. Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Co bylo autorce motivací k léčbě a jak vypadal první rok po ní? Všechny odpovědi přináší otevřená a…

Recenze ze stejného žánru

Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.
Texty Nikoly Tesly, jednoho z nejznámějších vynálezců všech dob, mohou na českého čtenáře i posluchače působit jako zjevení. Jeho mysl exaktně pojímající i to, o čem nás nikdy nenapadlo uvažovat exaktně, nepřestane překvapovat – a jakkoli by jeho osoba mohla působit v psaném projevu odtažitě, interpretace Zbyška Horáka dává Teslovi lidský rozměr.
Umělkyně mnoha jmen, opředená tajemstvími a mýty, se stala předmětem zkoumání Andrey Sedláčkové v obsáhle zpracované monografii nazvané Toyen: První dáma surrealismu, a to s cílem objevit skutečnou Toyen. Toto dílo, za nímž stojí stovky hodin procházení archivů, korespondence, deníkových záznamů a dalších dokumentů, se stalo knihou roku 2023. Vydavatelství Supraphon připravilo v loňském roce…

Dále od recenzenta

Jednou z důležitých loňských novinek vydavatelství Tebenas je audiokniha Poslední prvotina vyprávěná Bárou Munzarovou. V knižním vydání vyšla v roce 2022 v nakladatelství Symposion a její autorkou je česká psycholožka a pedagožka Olga Sozanská.
Anděl smrti, román Roberta Bryndzy, je dobrou cestou, jak se s dílem tohoto spisovatele seznámit, a to i pokud jste o něm ani o jeho vyšetřující policitstce šéfinspektorce Erice Fosterové neslyšeli. Erika působí v prostředí současného Londýna, nicméně autor jí věnoval slovenské kořeny (narodit se měla v Nitře), a také komplikované dětství. Brit Robert Bryndza…
Naštěstí velmi brzy po napsání knihy Achtsam Mordem navázal německý autor Karsten Dusse druhým románem o právníkovi, který díky soustředění ovládne hned dva mafiánské gangy. Stejně jako audiokniha Sústreď sa na vraždu, tak i Moje vnútorné vražedné dieťa (Der Kind in mir Wil Achtsam) vzniklo v péči vydavatelství Publixing a interpretuje jej Milo Kráľ.
1 2 3 9

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru