Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jaroslav Javorský, špion, který nebyl špionem

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Most-spionu-aneb-ma-cesta-z-pekla-na-svobodu-Jaroslav-Javorsky
Audiokniha Most špionů aneb má cesta z pekla na svobodu

Na jednom místě svého neuvěřitelného vyprávění pojmenovává Jaroslav Javorský druh poznamenání komunistickým režimem a pobytem ve vězení „věčnou kérkou na duši“. Teď se rozhodl ji odhalit světu. Jeho předloni vydanou autobiografickou prózu Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě nyní připravilo audioknižně vydavatelství Supraphon s Pavlem Rímským jako interpretem.

Právě podmanivý témbr Pavla Rímského dodává vyprávění Jaroslava Javorského na autenticitě a také uvěřitelnosti, přestože se takřka každou kapitolu na konci repetetivně vrací k citátu postavy ze seriálu Nemusí to být vždy kaviár znějící: „Až budu jednou tohle vyprávět v mém klubu, tak mi snad nikdo nebude věřit…“

Příběh vězně svědomí není černobílý a není jen o statečnosti toho, kdo nese svůj osud na třináct let odsouzeného za vyzvědačství. Autor si sám sahá do svědomí a otevřeně hovoří o tom, jak se zpronevěřil vlastnímu přesvědčení poté, co jej státní moc vydírala. V pohnutí projevu Pavla Rímského slyšíme pocity člověka, který se cítí morálně zlomen a stydí se sám na sebe pohlédnout do zrcadla.

Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě je ale především vězeňským martyriem. S protagonistou v doprovodu hlasu Pavla Rímského prožijeme takřka devět let a strávíme s ním doby rozum ubíjející práce mimo jiné na mačkárně, kde navlékal skleněné perly, zoufalství, s nímž čekal na dopisy od matky, ponížení dní, strávených na samotce bez možnosti se umýt, i strádání při opakovaných hladovkách. Retrospektivní román je příležitostí setkat se s množstvím příkladů vězeňského žargonu. Například posílat koně, neboli koňovat, tedy posílat si z cely do cely předměty či vzkazy, se ve věznicích používá dodnes. Sondou do dřívějších časů, které by se už nikdy neměly opakovat, je však například výraz stopětkař, tedy člověk, který byl odsouzen za vyzvědačství dle paragrafu sto pět, a trestní sazba se pohybovala od deseti do patnácti let, vzácností nebyla ani odsouzení k smrti. Jak mohl vypravěč sám srovnat, bylo to stejně tolik jako za brutálně spáchanou vraždu.

V románu jsou zastoupeny prvky intertextuality, a tak si můžeme vychutnat přednes Pavla Rímského, když čte výňatky z Labutích písní Ivana Martina Jirouse. S ním se právě Jaroslav Javorský za svého věznění ve Valdických Kartouzích velmi sblížil. Slyšíme i o bažení po literatuře, kterou vězni dostávali k zapůjčení na kilogramy na celu. Ta literární díla, která označil za dobrá právě Jirous, se pak půjčovala mezi vězni za úplatu v podobě tabáku nebo čaje a knihu bylo nutné přelouskat přes noc pomocí složitého odrážení paprsku světla. Za mnohé hovoří, že jednou z těchto žhavých kousků byla kniha Král krysa Jamese Clavella z roku 1962. I to Most špionů staví do řady zásadních děl o životě v nesvobodě, jako je klasický Jeden den Ivana Děnisoviče či Peckovy Motáky nezvěstnému. Autor však nechává zaznít i své vlastní verše.

banner 1200x150

Pavel Rímský dává propuknout svému temperamentu ve chvílích rozhořčení nad nespravedlností, zpomaluje tok vět při popisu stesku po volnosti („dát tak ruce do kapes, … obejmout ženu, pohladit psa..!“), hovoří obhroublým hlasem dozorců či hladově popisuje čichové faty morgány vězně držícího patnáct dní hladovku na samotce. Při četbě zaslechneme šustění stránek, které herec otáčí, a s ním procházíme celou kalvárií přes celých protrpěných devět let a nakonec i přes most špionů, který přešel při výměně agentů v roce 1986, až ke stolu pisatele, který se s váhavostí pustil do psaní v době covidových omezení, aby nic nebylo zapomenuto. „A aby se znovu neříkalo, že se to vůbec nestalo.“ Hudební doprovod je složen ze škály skladeb Jiřího Stivína.

Audioknihy ze stejného žánru

Petr Fejk strávil třináct let (1997–2009) ve funkci ředitele Zoo Praha a nyní se k této barvité životní kapitole vrací ve svých vzpomínkách, protože – jak sám říká – to byla výjimečná doba plná výjimečných událostí. A vůbec nepřehání. Vždyť se svými spolupracovníky dokázal nejen postavit na nohy starou zoologickou zahradu a vybudovat z ní…
Strhující příběh Josefa Rakoncaje, dlouhá léta jediného muže na světě, který zdolal K2 dvakrát, čte Miroslav Táborský.
PŘESTAT JE TĚŽKÉ, ALE NEJTĚŽŠÍ JE VYDRŽET Detox a protialkoholní léčba je jako výstup na horu – poté, co je absolvujete, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Nejdřív musíte bezpečně sestoupit do normálního života a pak vás už napořád čeká maraton zvaný abstinence. Michaela Duffková opět otevírá tabu ženského alkoholismu a vypráví o svém boji se závislostí.

Recenze ze stejného žánru

Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
Český novinář Tomáš Etzler si prošel mnoha kouty světa. Jako válečný reportér CNN se dostal do mnoha oblastí na Blízkém Východě, poté se rozhodl kývnout na nabídku stát se jako freelancer zpravodajem pro ČT i CNN z Číny. A právě své zážitky z této nejlidnatější země světa, kde strávil sedm let svého života a poté…
Karel Gott bezesporu patří k nejznámějším tuzemským zpěvákům populární hudby, přestože jeho hvězda byla nejvýše někdy v době normalizace. Jeho jméno je ovšem dostatečně známé i současné mládeži, zejména proto, že kolem něj byl i v porevoluční době a v letech nového milénia pečlivě pěstován náležitý kult. Je až s podivem, jak chudá je, vzhledem…
Roald Dahl patří i téměř pětatřicet let po svém skonu k nejvydávanějším a nejoblíbenějším autorům nejen v Británii – přičemž není bez zajímavosti, že tento reprezentant typického anglického humoru se narodil ve Walesu a jeho původ sahá do Norska. Jeho tvorba stojí na dvou pilířích – tvorbě pro děti reprezentované tak populárním titulem jako Karlík…

Dále od recenzenta

Tak trochu jiná detektivka E. M. Powella je první ze série středověkých thrillerů, v nichž se společně rozplétají záhadu zločinu postavy Stanton a Barling. Román spatřil světlo světa v roce 2018 a knižně pak v češtině o pět let později díky nakladatelství Vendeta. Powell nechal v průběhu Královy spravedlnosti nesourodou dvojici královského úředníka a jeho…
Hlavní členové vyšetřovatelského týmu Goran, Mila… a šest dětských obětí, jejichž paže se našly vyskládány v lese do tvaru kruhu. Perfektní recept na dlouhou, výživnou a napínavou dávku hrůzy pod názvem Našeptávač připravilo v podání Jana Šťastného k poslechu vydavatelství Kanopa.
V románu Čokoláda pro wehrmacht nacismus neskončil, nacismus trvá, mohli bychom parafrázovat jednu známou píseň. Trvá ale i československý odboj. Předloha Přemysla Krejčíka, která v tištěné podobě vyšla v roce 2020, získala vloni svou audioknižní podobu s hlasem Vojtěcha Hamerského díky vydavatelství Čti mi!.
R. R. Martin a Stephen King, spisovatelé, kteří jsou oba neuvěřitelně autorsky plodní, si povídají a ten první se druhého ptá: „Jak sakra můžeš tak rychle psát tolik knih?“ – To není anekdota, ale volný překlad skutečného veřejného interview obou autorů, které se odehrálo před několika lety. Obdobně se můžeme ptát, jak dokázal takový objem…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru