Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jedna vlaštovka zlověstnost nedělá, vadí to ale někomu?

Audiokniha-Zlovestne-jaro-Agatha-Christie
Audiokniha Zlověstné jaro

Jaro je už skoro za okny, ale komu je zatím ještě pořád zima, může jej zkusit přivolat poslechem další z řady tematických sbírek kratších příběhů Agathy Christie. Zlověstné jaro sice nepřináší tolik napětí, jak by se z názvu mohlo zdát, to však nebrání tomu, aby si jeho poslech užili nejen milovníci detektivní klasiky.

Vybrané příběhy jsou různorodé, a to jak po stránce obsahové, tak i kvalitativní (ty nejlepší jsou nepřekvapivě s autorčinými nejznámějšími hrdiny). Setkáme se tu s vyšetřováním vražd, stejně jako loupeží. Občas ale na zločin v pravém slova smyslu ani nedojde, to když přijdou na řadu svého druhu psychologické studie, či naopak odlehčené krimikomedie. Skutečné zlověstnosti je tu tedy spíše pomálu, snad proto, že autorka do tohoto období příliš děsivých příběhů nezasadila.

Když jsme ale u toho sázení, v souboru Zlověstné jaro našel své místo mimo jiné příběh Jak vám roste zahrádka?. Stejně jako další Poirotova pátrání jej bezchybně vypráví Jaromír Meduna, leckterého posluchače ovšem při jejich poslechu logicky napadne, že je škoda, že na rozdíl od případů slečny Marplové a Tommyho a Pentličky tvůrci nesáhli po vícehlasém zpracování i v tomto případě. Utěšit nás ale může bonbonek v podobě zřídka publikované povídky Záhada z Market Basing, jejíž námět později Agathy Christie rozpracovala do delší novely (z důvodu prozrazení pointy ji nebudeme jmenovat, protože je na rozdíl od původního textu i díky televiznímu seriálu dobře známá).

Příběhy s opakujícími se charaktery se až na výjimky drží obsazení, známého už z dříve vydaných a obdobně koncipovaných souborů Letní záhady a Mrazivé vraždy. Platí to jak pro pátrání Parkera Pynea, tak pro vyprávění o panu Satterthwaitovi a záhadném Harley Quinovi. Změny ale posluchači uslyší v Případu zmizelé dámy Tommyho a Pentličky. Namísto Jaromíra Meduny či Zbyška Horáka vsadili tentokrát tvůrci na Aleše Procházku, jehož překvapivě civilní vypravěčský hlas se řadí k nejlepším výkonům této nahrávky. Trochu ale zamrzí, že partnera Pentličky v podání Andrey Elsnerové tentokrát namísto Martina Písaříka ztvárnil Vojtěch Hájek, který se mu podobá dikcí, nedal si však pozor na pečlivou výslovnost. Na několika místech trochu šumluje, jako by měl v ústech dýmku. Jeho postava si sice v povídce hraje na Sherlocka Holmese, k němuž by lulka seděla, jako rekvizitu ovšem Tommy používá jen holmesovské housle.

Zajímavou posilou tvůrčího týmu se stala Dagmar Čárová, dabérka mnoha proslulých hereček, která svůj hlas poslední dobou stále častěji propůjčuje i literárním dílům. Režie jí svěřila zajímavý psychologický příběh Labutí píseň. To Jaroslav Plesl je ve studiích audioknižních vydavatelů už po léta jako doma. Rozverné špionské dobrodružství mladého a lehkovážného milionářského synka George nazvané Dívka ve vlaku pojal jako pestrou směsici přízvuků a intonací. Škoda jen drobné chybky, kdy v dialogu zamění jména dvou postav, kdy posluchače zarazí familiární tón, jakým se baví majordomus se synem svého pána.

banner 1200x150

Silnou stránkou jsou tradičně příběhy se slečnou Marplovou v podání Otakara Brouska a Růženy Merunkové. Tentokrát zde najdeme hned čtyři, dva z nich byly bez úprav převzaty z dříve vydaných Třinácti záhad, zbylá dvojice byla natočena nově. Na jedničku je opět i hudební doprovod z dílny Karpof Brothers, který zaujme bohatostí a proměnlivostí motivů.

Doufejme, že režisér Daniel Tůma dostane od Voxi zelenou k nahrávání i dalších souborů Agathy Christie. Byť není bez chybičky, je zvukové zpracování jedním z důvodů, proč tyto sbírky můžou poslouchat jak znalci autorčina díla, tak ti, kteří se s ním teprve seznamují.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Tak tohle Maigret za svou třicetiletou kariéru u policie nezažil! Když ho vyděšená dívka Nicole nenadále požádá o pomoc, zachová se jako gentleman a opilou dceru státního návladního dopraví do bezpečí. Druhý den je však obviněn z pokusu o znásilnění a mladý policejní prefekt, jehož arogantní chování komisař k smrti nesnáší, ho postaví mimo službu.…
V druhom zborníku poviedok a audiopoviedok od Prešporského divadla sa môžete tešiť na prvotriednych umelcov z domácej, ale aj českej scény. Slovensko Komické je druhou knihou poviedok od najlepších slovenských a českých autorov, ktoré odštartoval zborník Slovensko Noir a ktoré doposiaľ neboli publikované. Prichádza v časoch, ktoré môžeme zvládnuť práve vďaka humoru a smiechu.
Sborník, který vznikl jako inciativa nakladatelství v době krizového stavu republiky, vás zavede do nových fantastických světů – ať už mezi skřety, elfy a půlčíky jako povídka Staré vznešené časy od Františka Kotlety, nebo do světa technologických vymožeností jako Panenka Romana Bureše. Navštívíte futuristickou budoucnost v Sobotní směně Kristýny Sněgoňové, jeden prazvláštní magický chudobinec v…
Bioinformatik a lovec sériových vrahů Theo Cray dostane od FBI neoficiální nabídku vyšetřit podivnou dvojnásobnou vraždu. Došlo k ní na místě, kde zabiják, kterého Theo odhalil dříve, pohřbíval své oběti. Policie jako podezřelého zadržela forenzního technika, ten ale nikdy dříve neměl sklony k násilí, navíc je v šoku a na nic si nevzpomíná.

Recenze ze stejného žánru

Jak populární asi byly domácí spiritistické seance, o tom si můžeme udělat obrázek při četbě mnohých děl britských autorů aktivních hlavně ve třicátých letech minulého století. Jak se ale s audioknižním vydáním románu Agathy Christie Sittafordská záhada, který z výsledků jedné takové seance přímo vychází, popral tým z vydavatelství Audiostory, o tom se můžeme přesvědčit…
Druhý román ze série s sebou vždycky nese určitá úskalí a vyvolává řadu otázek. Ponese se alespoň ve stejném duchu jako předchozí díl? Nebo naopak, nebude příliš podobný? Neztratí na síle? Nebude příliš tlačit na pilu? Stejné otázky vyvolává i audioknižní vydání. Už teď je ale zřejmé, že audioknižní Smějící se bestie Viléma Koubka plně…
Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
Vánoční svátky by neměly být časem, kdy namísto dárků pod stromečkem (či v našem případě vlastně spíše v punčoše nad krbem) nachází člověk mrtvoly v knihovně. V příběhu Vánoční vražda však přesně k tomu dojde a na bohatém venkovském sídle se následně rozjíždí dvojí vyšetřování násilné smrti. Zatímco to první, oficiální, probíhá v režii místního…

Dále od recenzenta

Devatenáctiletá kráska Summer vbíhá během pikniku na pláži u jezera do hustého kapradí. Poté ji nikdo z jejích blízkých už více nespatří. Tento moment se od toho dne neustále míhá myslí jejímu mladšímu bratrovi Benjaminovi. Nedopovězený příběh sestřina života ho časem vehnal až do náruče alkoholu a drog. Ale nyní, po pětadvaceti letech, leží na…
Vyšetřovatel britské policie Jan Reyna se po letech vrací na rodné Faerské ostrovy, aby se pokusil urovnat vztah se svým otcem, kterého postihla mrtvice. Ke svému návratu má ale ještě jeden, pro něj mnohem silnější motiv. Ostrovy totiž opustil se svou matkou, když mu byly tři roky, jenže ta nedlouho po jejich přestěhování do Dánska…
Norskou policii obchází strach. Kdosi brutálním způsobem vraždí její příslušníky, a to na místech, kde kdysi sami vyšetřovali zločiny. Jakákoliv vodítka k dopadení tohoto postrachu všech uniformovaných ochránců zákona chybějí.
Kanadská spisovatelka Shari Lapena naskočila do vlaku spisovatelské dráhy poměrně pozdě, ve svých šestapadesáti letech. Od té doby ale zvládla vydat v těsném závěsu za sebou dva thrillery, které u čtenářů uspěly natolik, že si zasloužily i zvukové zpracování. Zařadí se Manželé odvedle a Někdo cizí v domě i mezi audioknižní bestsellery?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Přejít nahoru