Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Detektivní bajka (nejen) o právech zvířat

Jefferson
Jefferson

Jefferson si žije normálním spokojeným životem: Jako samotář si o všem rozhoduje, nikdo mu nepřikazuje, jak se doma chovat (kdy jíst a kdy třeba nechodit po bytě nahý), je svým vlastním pánem. Má rád knížky, pokukuje po sympatické slečně a důvěřuje svému nejbližšímu příteli. Dokud se čirou náhodou nepřiplete ke zločinu. Znělo by to jako začátek běžné detektivky, kdyby ovšem Jefferson nebyl ježek, jeho nejlepší kamarád prase a mrtvolou jezevec.

Detektivka pro děti a mládež je zvláštní varianta nesmírně oblíbeného literárního žánru, která má ovšem – zejména v zahraničí – poměrně velkou tradici. Celé generace vyrostly na příbězích britské spisovatelky Enid Blyton, ve stejné době psala ve Švédsku Astrid Lindgren příběhy o třináctiletém detektivu Blomkvistovi (podle nějž Stieg Larsson později pojmenoval hlavní postavu série Millenium), ze současných autorů si k vyprávění pro mladší čtenáře sem tam odskočí i Nor Jo Nesbø. Nemluvě o dalších desítkách jmen. Z tuzemských jmenujme alespoň Petru Soukupovou, která před několika málo lety vydala dětskou knihu s detektivní zápletkou Kdo zabil Snížka?

Zmíněným se ovšem Jefferson, román Francouze Jean-Claude Mourlevata (česky v překladu Hany Zahradníčkové), poněkud vymyká. Jeho fikční svět totiž obývají vzpřímeně chodící antropomorfní zvířata (ovšem lidé také, a to v sousední zemi, kam se zvířata později vypraví), celkovou náladou tak kniha připomíná spíš bajku, dokonce se závěrečným ponaučením a zároveň celkově apelujícím vyzněním v otázce proti násilí vůči zvířatům. To je nakonec naléhavější než (s ním související) původní detektivní zápletka. Zmiňme ještě další – nenásilně a nenápadně podaná – aktuální témata, které je třeba připomínat dětem i dospělým, jako je alegoricky zachycená otázka předsudků a rasismu, pro něž také stojí za to knize věnovat pozornost. Byť Mourlevatovo vyprávění si víceméně drží náladu prózy pro mladší publikum, hlavní postava ježek Jefferson řeší od počátku v podstatě dospělé problémy, což je ve výsledku velmi osvěžující.

Jeffersonův idylicky započatý den se brzy výrazně promění, když najde mrtvolu jezevce, který ve městě pracuje jako holič. Jefferson je následně (hysterickou kozou) obviněn z vraždy, dává se na útěk a ukrývá se, vyhýbá se policejním léčkám a volá na pomoc svého jediného blízkého přítele, vepře Gilberta. Toho napadne, že nejlepší skrýš je v davu, mezi dalšími zvířaty na zájezdu. Příběh se tedy poměrně brzy mění v originálně pojatou detektivku, z níž ale nemizí povedený smysl pro humor, byť později dostává dílo spíše mrazivý nádech. Tento zvláštní mix je kupodivu více než funkční a Jefferson se bez obtíží může zařadit mezi originální a kvalitní příběhy, které jsou určené pro mládež, avšak uspějí i před dospělými čtenáři či posluchači. Pojmout ovšem takto vystavěnou knihu audiálně, vyžaduje velmi specifický přístup, který se nepřikloní ani na jednu stranu: Tedy aby výsledek nevyzněl příliš dospěle a zároveň ani příliš pohádkově.
 

Tohoto úkolu se – v téměř pětihodinové nahrávce v režii Jana Koukala, vydané společností Tympanum – zhostil nadmíru zkušený Ondřej Brousek, který vedle knih pro dospělé posluchače už v minulosti exceloval právě i v audioknihách pro děti a mládež, a kupříkladu jím vyprávěná audiokniha Ivy Procházkové Myši patří do nebe si odnesla v roce 2022 ocenění ve výroční anketě Audiokniha roku. Brousek do četby nastupuje se svým typicky příjemným podáním i dikcí, nebojí se ale ani pokročilého hlasového herectví, které si nahrávka žádá. Až na hranici karikatury se dostává při různých zvířecích pazvucích, výkřicích, zachrochtáních, kdákavém slepičím zpěvu a podobných, bez nichž by audiální podoba díla fungovala přinejlepším jen napůl, a které zároveň z logických důvodů nemůžeme najít v tištěné podobě knihy, přinejmenším ne s takto silným emočním nábojem a zároveň potenciálem rozesmávat a dodávat zvířecím hrdinům – poněkud bizarní – autenticity. Brouskův výkon je v tomto ohledu bezchybný a lze tvrdit, že audioknižní zpracování posouvá zážitek z knihy na ještě o chloupek vyšší úroveň a interpretace tak posluchačům může vynahradit krásné ilustrace, jimiž je kniha doprovázena a které naopak nelze přenést do vydání audioknižního.

banner 1200x150

Zmíněnou vyváženost mezi (v podstatě provegetariánskou) bajkou o lidské arogantní nadřazenosti nad zvířaty a detektivní prózou vyprávějící o falešném obvinění z vraždy, dokresluje též zvolená hudba, která operuje s až noirovou atmosférou.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Líbí se vám mašinky? Krásné, kovové, oddechující na nádraží nebo namáhavě supící po kolejích do kopce, až se jim kouří z komínů? Chcete vědět, kdo je to vechtr, co znamená pešunk, pucvole nebo jiná tajuplná slova?
Flick Hudsonová je hrdou členkou Cestovní kanceláře Jinosvěty a právě se s Jonatánem, který je správcem Jinosvětů, vydává za dobrodružstvím. Královna pirátů Nyfe je volá na pomoc. Její svět je totiž ve vážném nebezpečí – rychle se zmenšuje a obyvatelům nezbývá než okamžitě utéct.
Průšvih na n-tou! Temný pán prohrál střet s magií Dobra – PCHÁ! – a obří vesmírný škyt ho vyvrhl na parkoviště před obchodním domem v jihoanglickém městečku Bílé Štíty. Někdejší arcilotr a vládce Temnokraje se tu zmateně válí v těle třináctiletého spratka a nechápe, co si na prťavé planetě Zemi počne. U všech pekel, co…

Recenze ze stejného žánru

Události kolem magické knihovny začínají nabírat obrátky. Černá čarodějnice se zmocnila Iris a aby toho nebylo málo, cosi strašného stáhlo do hlubin země nevinné dítě. Krkavčí bratři Viggo a Alrik budou mít co dělat, aby se ubránili nástrahám zla, které číhá na každém rohu a sílí.
Téměř všechny knížky, které po sobě zanechal plodný Jaroslav Foglar, získaly oblibu okouzlující dobrodružností, láskou k tajemství a jeho odhalování a v neposlední řadě i etickým poselstvím. Je to případ i jednoho z pozdních příběhů, který Foglarovi vyšel v roce 1965 a který nazval Tajemná Řásnovka podle další záhadné pražské čtvrti, kterou si vymyslel.
Už bezmála dvacet let uplynulo od chvíle, kdy se v anketě České televize o největšího Čecha umístil na sedmém místě Jan Hus. Vlastě lze říct, že na osmém, avšak jen pokud na rozdíl od organizátora této populární ankety uznáme vítězství fiktivního génia Járy Cimrmana.
Vilma Mechová je malá čarodějka, jejíž magickou schopností je hledat ztracené věci. Ostatní a zejména její dvě starší sestry si z ní kvůli tomu utahují, protože ve srovnání s jejich schopnostmi vypadá ta Vilmina méněcenně. To se však změní ve chvíli, kdy za Vilmou přijde nejmocnější čarodějka celého Hvězdosvitu a požádá ji o pomoc.

Dále od recenzenta

Letos uplynulo dvě stě let od narození Gregora Johanna Mendela, mimo jiné objevitele základních zákonů dědičnosti, k čemuž mu posloužily známé pokusy s křížením hrachu. K tomuto významnému výročí připravilo nakladatelství Epocha více než pětisetstranovou antologii Zákon genu, kterou do audiální podoby zpracovalo, coby bezmála devatenáctihodinovou četbu, vydavatelství Audiotéka. Režie je ujala Helena Rytířová, četby…
Britský parodický sci-fi sitcom Červený trpaslík je fenoménem již od konce osmdesátých let, kdy byla s úspěchem odvysílána první série. Rok po ní scenáristé Rob Grant a Doug Naylor přišli s alternativní románovou verzí příběhu, později následovanou dalšími třemi knihami. První dva romány vyšly v audioknižní produkci OneHotBook.
Tuzemská literární fantastika zažívá v posledních letech malou renesanci a hřeje se na výsluní čtenářského i kritického zájmu, dostává se jí mediálních ohlasů a troufám si tvrdit, že právem. Mezi českými autory a autorkami nacházíme mnoho velice kvalitně píšících person, jednou z nich je i Michaela Merglová, která letos vydala více než zdařilý román Prázdnota.
Německá autorka českého původu Roxann Hill není tuzemskému publiku neznámá – vyšly jí v českém překladu už čtyři detektivní romány. Všechny pocházejí ze stejné knižní série, přičemž tři z nich byly také zpracovány audiálně. Ráj mrtvých dětí je první z nich a zároveň pochopitelně prvním románem zmíněné série.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Jefferson
Co zmůže síla přátelství! Strhující a humorná detektivka pro děti. Život mladého ježka Jeffersona se v jedné minutě obrátí vzhůru nohama – je obviněn z vraždy. V napínavé a současně humorné detektivce pátrá s pomocí přátel po pravém viníkovi. Země, kde tento příběh začíná, je obydlena zvířaty, která chodí vzpřímeně, mluví, mohou si půjčovat knížky v knihovně, mohou se zamilovat, posílat textovky a chodit ke kadeřníkovi. Sousední země je obydlena lidmi, kteří jsou nejinteligentnějšími ze zvířat. Život mladého ježka Jeffersona se v jedné minutě obrátí vzhůru nohama – je obviněn z vraždy. To, co zatím znal jen z dobrodružných románů, se stane skutečností. Musí se skrývat a s pomocí přátel pátrat po skutečném viníkovi. Stopy vedou do světa lidí a Jefferson poznává jeho nespravedlnost. Napínavou a zároveň humornou detektivku věnoval francouzský spisovatel svým dětem, ale jak sám říká, nezáleží, pro koho píšete – dobrou knihu oceníte, ať je vám deset nebo šedesát.
Přejít nahoru