Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jen si tak trochu hvízdnout

Trvalý záznam
Trvalý záznam

Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí, však vedla dlouhá cesta. V knize Trvalý záznam se o tom, co ho k takto významnému kroku vedlo, rozepsal do nejmenších podrobností.

Byl by to solidní špionážní thriller – kdyby se ve skutečnosti nejednalo o autobiografii.

Jak dlouhá cesta vede od zjištění závažného pochybení ze strany národní agentury po celosvětový šok z odhalení? A co se při tom člověku honí hlavou? Jak se stalo, že se k takto utajovaným informacím dostal mladý muž ještě před třicítkou? Snowden ve své knize odpovídá na otázky, které by jen málokoho vůbec napadlo položit.

Jeho výpověď je o to sugestivnější, když si ji místo prostého čtení necháme vyprávět. Hlasem této slovenské audioknihy vydané pod taktovkou vydavatelství Publixing se stal Martin Kaprálik – herec, který díky svému hlubokému hlasu často dabuje zejména akční hrdiny. Edward Snowden byl mladý kluk s naprosto nevýrazným projevem, a tak by volba silného a tak trochu drsného hlasu mohla být spíš na pováženou. Kdyby se ovšem Kaprálik tak příjemně neposlouchal. A to je přesně to, co lze od více než dvanáctihodinové audioknihy očekávat.
 

Vyprávění má navíc zcela přiměřené tempo, díky kterému kniha na svém pozvolném začátku nenudí a v poněkud více akčním závěru posluchač stále stíhá vnímat veškeré detaily. Kaprálik nemá problém ani s výslovností cizích slov a odborných termínů, což významně přispívá k plynulosti poslechu.

banner 1200x150

Vydavatelství Publixing ve své tvorbě využívá velmi málo znělek a hudebních předělů. Také tato audiokniha není výjimkou – melodie najdeme pouze na samém začátku a konci a jako dělící prvek větších celků, avšak nikoli mezi jednotlivými kapitolami. Přitom je tento hudební motiv citlivě zvolený a podkreslené části textu nenarušuje.

Tištěná předloha knihy vyšla v letošním roce u slovenského Ikaru jako Trvalý záznam, v češtině ji vydal Alpress jako Nesmazatelné záznamy. Netroufám si odhadovat, jak vysoká je šance, že vznikne také česká audioknižní verze Snowdenova životopisu, nicméně svým kvalitním zpracováním nastavuje ta slovenská laťku opravdu vysoko. Snad i zlenivěné ucho českého posluchače přemůže tu trochu nepohodlí, protože tato audiokniha za to stojí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Strhující svědectví bývalého pražského kriminalisty Vladimíra Dzuro, prvního a po dlouhou dobu jediného Čecha, který v úřadu hlavního žalobce Mezinárodního tribunálu v Haagu vyšetřoval válečné zločiny na Balkáně.
Reportážní audiokniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají.
Ať se mu položí kterákoliv otázka, řekne poctivě a otevřeně, co v té věci má na mysli. Ne z potřeby svěřovat se, ale z naprosté potřeby nelhat, nekličkovat, nezamlčovat, nevytáčet se. Není to ani nadbytečná důvěřivost k lidem; je to prostě vnitřní zákon pravdy a přímosti, buď co buď. I za cenu mrzutostí. Nemá vůbec…

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Audiolibrix letos vydalo papírovou, elektronickou i zvukovou podobu titulu Mám jméno, bez nadsázky jedné z nejdůležitějších knih, které byly v poslední době napsány. Jde o rozsáhlý autobiografický příběh Chanel Miller, obyčejné americké studentky slovutné Stanfordovy univerzity nedaleko Palo Alto v Kalifornii. Ta se v roce 2019 stala obětí násilného (a zdůrazněme: hrubě násilného) sexuálního napadení ze strany zdejšího…
V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého…
Severní Korea je pro mnohé symbolem současného totalitarismu, zároveň jde o zemi obestřenou tajemstvím, o níž koluje řada více či méně pravdivých mýtů. Málokdo v naší kotlině toho o KLDR ví tolik, jako Nina Špitálníková. Jejím prozatím nejúspěšnějším literárním počinem je soubor rozhovorů s těmi, kdo ze země uprchli.
Knihy slovenského detektivkáře Dominika Dána patří stabilně k tomu nejpopulárnějšímu čtení i poslouchání jak v jeho domovině, tak u nás. Dnes má na kontě přes 30 románů, kolem dvou milionů prodaných exemplářů a i v českém prostředí patří k bestsellerovým autorům: zadáte-li například autorovo jméno do vyhledavače našeho serveru, prvních několik desítek výsledků budou odkazy…

Dále od recenzenta

„Když jste holka a máte příjmení Dešťová, tak mi věřte, že to máte v životě vážně těžké.” Vaší jedinou záchranou se tak stane kamarádka jménem Šampónová. Dívky chodí do páté třídy, ale ani to jim nemůže zabránit páchat hrdinské činy. Stanou se z nich Superholky.
Superhrdinové žijí mezi námi. Někteří mohou zastavit vlak vlastním tělem, jiní si zapalují cigarety plamínky z konečků prstů, další mluví se zvířaty. Tenhle příběh ale není o superhrdinech. Tenhle příběh je o superpadouších, kterými může být každý z nás – ať meta či nikoli.
Je to tak. Mistr olbřímích nedopsaných ság s mnoha propletenými osudy postav, který se neštítí na jedné svatební hostině brutálním způsobem vyvraždit celou rodinu i se sloužícími, napsal příběh pro děti. Nutno podotknout, že Ledový drak v originále poprvé vyšel už v roce 1980, tedy dlouho před prvním dílem světoznámé ságy Píseň ledu a ohně,…
Mladý pár se vrací z dovolené ve Francii, zastaví na odpočívadle u dálnice a zatímco muž odnáší odpadky, jeho partnerka beze stopy zmizí. Policie nikdy neobjeví jakoukoli stopu, natož pak tělo. Nyní, po dvanácti letech nejistoty, se onen nešťastník hodlá oženit se sestrou své dávno zmizelé a za mrtvou prohlášené přítelkyně. Odkud a proč právě…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Trvalý záznam
Dvadsaťdeväťročný Edward Snowden v roku 2013 šokoval svet, keď sa ako príslušník CIA a NSA rozišiel so svetom amerických tajných služieb a zverejnil informácie o budovaní systému schopného zaznamenať každý telefonát, textovú správu či e-mail. Výsledkom by bol zlom v dejinách špionáže – prechod od monitorovania jednotlivca k celým národom. Americká vláda by tak získala možnosť nazrieť do súkromia každého človeka, ktorý sa dotkne počítača či smartfónu, natrvalo uchovať získané údaje a použiť ich.
Přejít nahoru