Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

V říši pana Interneta

Jono a Kíš
Jono a Kíš

Dětem a mladým čtenářům určený příběh Jono a Kíš je zábavná moderní pohádka, pojednávající o důležitosti rodinné soudržnosti, o rizicích a nástrahách internetu, ale také vypovídající leccos o dnešních dětech, jimž bude dávat patrně větší smysl než mnoho pohádek klasických. Moderní je ovšem i v pojetí dobra a zla, na které nenahlíží klasicky černobíle, ale upozorňuje na pestrost světa a nebezpečí chápat ho v těchto zjednodušujících polarizacích.

V tom má co říct nejen dětem, ale i jejich rodičům, kterým – mimo jiné – může pootevřít dvířka do světa jejich ratolestí, a tím pomoci překlenout bariéry, neboť ve světě nebývale rychle se vyvíjejících a měnících se technologií se často ztrácí mezigenerační pochopení.
 
Příběh samotný je poutavým, často vtipným a pestře imaginativním vyprávěním s jasným poselstvím. Jeho didaktický charakter ovšem nijak neubíjí zábavnost, s jakou se Haně Roguljič podařilo knihu napsat (na obálce uvedené jméno druhé z autorek – Andrea Tachezy – patří ilustrátorce knihy, s jejíž prací se posluchači audiálního zpracování setkají jen v podobě ilustrovaného coveru nahrávky). Jono a Kíš je vyprávění o dvou sourozencích. Děj začíná ve chvíli, kdy otec odváží matku do porodnice a děti nechává doma, alespoň do doby, než přijede jejich teta, toho času zaseklá na cestě vinou nespolehlivosti veřejné dopravy. Jonovi se hlídání mladší sestry Kíš poněkud nedaří, a tak hledá pomoc tam, kde vždycky – na internetu. Tentokrát se mu ovšem jeho zvyk poněkud vymstí, a to, když postupně jeho i sestru počítač doslova vsákne a přenese do virtuální reality, která se zdá být zprvu naprosto dokonalá, svobodná a úžasná, její nástrahy a nebezpečí na sebe však nenechají dlouho čekat. A co teprve, když se sem nechá vtáhnout i jejich otec, který se vydal děti hledat.

Knihu Jono a Kíš vydalo v roce 2021 nakladatelství Větrné mlýny, které ji letos také připravilo coby audioknihu v režii Roberta Sedláčka a v interpretaci Jiřího Vyorálka. Jeho projev je nejen zábavný, ale také nesmírně živý a hrající emocemi. Vyorálek výborně přeskakuje od naznačení k ryzí explozi zvědavosti nebo úžasu, ironii, pobavení či strachu. Jeho interpretace ladí se způsobem, jakým je kniha vyprávěna i v tom, že interpret sice nezastírá vlastní dospělost, ale zároveň působí jako někdo, kdo více rozumí světů dětí a dospívajících než světu dospělých, byť se dobře orientuje i ve druhém zmíněném. Právě tak hlas vypravěče pojala autorka, a právě v tomto duchu se ho herec ujal, s naprostým pochopením jejího záměru, což ve výsledku funguje skutečně autenticky.

Emoce ovšem Vyorálek nepřehrává, ale dovádí je na samou hranici přirozenosti, což dodává výsledku na atraktivitě nejen pro dětské, ale i pro dospělé posluchače. Jinými slovy, Vyorálek s režisérem Sedláčkem si s audiálním pojetím opravdu vyhráli a výsledná pětihodinová nahrávka nebude posluchače nudit ani chviličku. Vyorálek totiž vyznívá skvěle jako svět objevující a zároveň chytrolínský vypravěč v erformě, stejně tak s jistotou proplouvá dialogy dětských protagonistů, jejich rodičů nebo promluvami personifikovaného internetu a dalších virtuálních postav. Za zmínku stojí i hercova práce s tempem vyprávění – to totiž přizpůsobuje bezmála každé větě tak, jak se jemněji nebo významněji posouvá a přelévá dynamika jednotlivých scén i celého příběhu.
 

Celkově výborně udělané audioknize, v níž Vyorálek přímo exceluje, lze vytknout jediná drobná chybička, a to ta, že na jednom místě postprodukce neuhlídala zvuk šustění stránek. Jde však o chybu drobnou a zcela výjimečnou, pro mnohé nejspíš i snadno přeslechnutelnou. Ani tak ovšem do profesionální nahrávky takové neduhy nepatří.

banner 1200x150

Podkresová a předělová hudba Michala Rataje je velice příjemným a nerušivým doplňkem, který zcela plní svůj účel audioknihu ještě o něco více oživit, ale přitom na sebe nestrhávat příliš pozornosti. Nelze jí upřít podmanivou atmosféru, přičemž nálada a celková estetika zvolené hudby nenápadně (avšak o to lépe) dokresluje jednotlivé části, v nichž se ozývá.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Každý správný kluk je neřízená střela. A čtyři takoví jsou pohroma na kvadrát! Bylo jich pět – ne, vlastně jen čtyři, protože Bohoušek je zavrženíhodný šprt. Bořík, Aleš, Mirek a Čenda z holešovické základky hned vedle Stromovky, kterou považují za svůj revír, dokonce ani nepotřebují kouzelné sluchátko Macha a Šebestové.
Martina by si tolik přála vlastního psa. Malý bílý „vlček“ ji zaujal na první pohled. To ale ještě netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Neposlouchá, nehraje si, utíká a skoro nikdo ze vsi ho nemá rád. Když pak Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, je jí jasné, že neumřel náhodou. Ale opravdu ho někdo…
Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit.

Recenze ze stejného žánru

Mazaný a kurážný Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, zvaný též familiárně Háďa, se dostává z tatarského zajetí a spolu se dvěma kumpány zběhne z vojny. Malí i velcí posluchači se díky rozhlasové pohádce Jana Wericha Žluté mužátko dozvědí nejen o tom, co vše musel poté překonat, aby našel štěstí…
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…
Kdo by neznal příběh sirotka Sebastiána a jeho fenky Belly (nebo je to obráceně a příběh je o Belle a jejím lidském sirotkovi?), nejznámějšího románu francouzské spisovatelky, herečky, scénáristky a režisérky Cécile Aubryové. Konec konců, Bella a Sebastián baví a dojímá dospívající čtenáře už více než půl století.
Recenzování knih současných českých autorů píšících pro děti běžně nevyhledávám. Při hodnocení kvalit mluveného slova se posouzení literární předlohy nevyhnete a já bych se nerada pasovala do role literárního kritika, když sama pro dětské publikum tvořím. U knihy Dům doktora Fišera jsem ale zábrany překonala. Na audioverzi knihy Petry Braunové jsem byla totiž velmi zvědavá.

Dále od recenzenta

Autor humoristických knih, vtipných průvodců židovskou kulturou, ale také třeba filmových scénářů Leo Rosten je u nás známý především svými knihami o studentovi newyorské večerní přípravné školy pro dospělé Hymanu Kaplanovi. Kniha Pan Kaplan má stále třídu rád se u nás dlouhodobě těší obrovské popularitě, hrávalo se tu také muzikálové zpracování, vyšla též audio dramatizace.
Umělců, jejichž jméno by se později stalo pojmenováním nějakého fenoménu, není mnoho. V propojení literatury a erotiky jde především o dvě osoby, které se vybaví leckomu. Prvním z nich je Markýz de Sade, jenž dal svým životem a dílem jméno sadismu, z určitého hlediska na opačném pólu pak stojí Leopold Ritter von Sacher-Masoch, po němž…
Když se řekne Lauren Graham, mnohým seriálovým fanouškům se ihned vybaví postava těžko zaměnitelné matky samoživitelky s bystrou myslí, komicky-ironickým pohledem na svět a ocelovým žaludkem z (převážně) komediálního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Že je Graham též spisovatelka, bude vědět patrně o něco méně lidí. A to právě v češtině vyšla už třetí její kniha.…
Špinavé ulice noční Varšavy, nebezpečí, feťáci na okraji společnosti. Ale také celebrity, peníze a luxus. Odlišné světy propojené kilogramy vyšňupaného kokainu. A také jeho dodavatelem, mladým dealerem jménem Jacek.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Jono a Kíš
Žít tak v Minecraftu! Postavit si skromný hrádek, farmařit a kutat diamanty, být naprosto svobodný, nemuset spát, necítit bolest, o všem rozhodovat sám… No nechtěl by to každý? Jonovi a jeho sestřičce Kíš se to podaří. Jednoho odpoledne prostě zmizí v notebooku jako v černé díře a ocitnou se v nekonečném světě internetu. Jaké to tam je? Kdo to vlastně řídí? A dá se vůbec dostat zpátky?
Přejít nahoru