Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

K oltáři s nadsázkou a humorem

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Svatebni-historky-aneb-Jak-jsem-se-nevdala-Lucie-Machackova
Audiokniha Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala

Kniha české stand-up komičky, scenáristky a spisovatelky Lucie Macháčkové se nejspíš nemohla potkat s vhodnější interpretkou. Ačkoli audioknižní vydání Svatebních historek trpí několika neduhy, rozhodně jde o velmi příjemný způsob, jak si autorčino dílo vychutnat a pobavit se ve chvílích, kdy na poslech zkrátka není tolik času.

Lucie Macháčková absolvovala Divadelní fakultu JAMU v Brně a během stáže ve Velké Británii se začala zajímat o stand-up comedy, což je žánr, který vyžaduje zpravidla jednoho účinkujícího, mikrofon a velkou míru odvahy, sebeironie, dravosti a pochopitelně i smyslu pro humor. Poprvé vystoupila na pódium v září 2014 a rok na to na festivalu Humorfest získala cenu pro nejlepšího nováčka. Od roku 2011 pracuje v České televizi, stála u zrodu dětského kanálu ČT 😀 a několika televizních projektů jako Protivný sprostý matky, který moderuje právě Tereza Dočkalová, o níž bude ještě řeč.

Její kniha Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala získala titul Litera za humoristickou knihu v rámci ocenění Magnesia Litera 2024. Nešlo však o knižní debut, ve skutečnosti jím byla kniha Historky z Tinderu. Následné pokračování Historky z Tinderu 2 aneb Láska, sex a ten pravý nikde naopak vyšlo až po Svatebních historkách. V tomtéž pořadí pak vycházela i audioknižní vydání. Tato trojice děl se vyznačuje vesměs podobnou strukturou: Po obecném, zábavném úvodu k tématu se víceméně pravidelně střídají dvě diametrálně odlišné formy: humorná a dobře vypointovaná historka ze života autorky, jejích příbuzných nebo známých a řekněme „seznam“ ve stylu Deset způsobů jak…

V audioknize Svatební historky aneb Jak jsem se nevdala Macháčková mluví převážně o vztazích, které neskončily před oltářem – případně skončily právě tam. Vyprávění je plné kuriózních žádostí o ruku, podivných přípitků, trapasů a bizarních zážitků v souvislosti s přípravami nebo průběhem svatby.

Pět a půl hodiny dlouhou nahrávku v režii Johany Ožvold a za doprovodu hudby a jinglů Martina Ožvolda načetla pro Témbr v roce 2024 Tereza Dočkalová – přičemž text povídky Podojit zlomené srdce vyšel už v březnu předchozího roku v magazínu Reportér a zvukovém provedení Davida Viktory. Na rozdíl od Viktory má Dočkalová velmi příjemné, svižné tempo a dokáže do hereckého projevu dostat vyvážené množství nadsázky, uštěpačnosti ale i laskavosti, aniž by sklouzla k patosu nebo naopak jízlivosti.

banner 1200x150

Pokud audiokniha trpí nějakými nedostatky, pak je to příliš štědrá a nesystematická práce s jingly. Ano, kniha stand-up komičky si vyloženě říká o nějaké to „ozvučení“ a často je v jedné kapitole potřeba od sebe oddělit „seznam“ a historku. Jenže pustíme-li si druhou kapitolu, slyšíme: „Jak naznačit muži, že se chcete vdávat“/ jingle / jednovětý příklad / jingle / další příklad / jingle /název historky „Pět holek a jeden Tonda“/ jingle / pak historka. Pokud ale kapitola začíná historkou, žádný jingle ji od následného „seznamu“ neodděluje. Pokud kapitola končí historkou, žádný jingle nepřichází a bez jakékoli pauzy nebo varování začíná další kapitola třeba slovy: „Hlášky šílené nevěsty.“ Na konci kapitoly deváté je pak konec tak náhlý, že poslední slovo postrádá závěrečnou slabiku: „… pokud někdy existovala nějaká reklama na platby z účtu na účet, byla to právě jejich svat.“

Navzdory tomuto však zůstává audiokniha příjemným a zábavným zpestřením pro chvíle, kdy na dlouhé poslouchání není čas a ona stopáž nahrávky nabízí opravdu značné množství příhod, které se Tereze Dočkalové podařilo podat s nonšalancí jí vlastní.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Duchařská komedie z prostředí starobylého anglického zámku, který koupila bohatá americká rodina. V komnatách šlechtického sídla však již řadu staletí straší duch bývalého majitele… Wildeova svěžest absurdního humoru, ironičnost a nadsázka se skrývají v jeho nejslavnější próze Strašidlo cantervillské vydané v roce 1887. Od té doby patří mezi největší světové bestsellery.
První noc ve fantastickém novém bytě v San Francisku a Caroline začíná tušit, že za chvíli bude znát – ehm – milostný život svého tajemného souseda lépe než vlastní..

Recenze ze stejného žánru

Barbora Šťastná nevede jen časopis Moje psychologie, ale známá je především díky svému Šťastnému blogu. Právě ten se stal stavebním kamenem její Šťastné knihy. Knihy, která svou anotací vzbuzuje očekávání změny života, ale namísto ní nás ještě pevněji usadí do křesla pasivity.
Zlo v Ankh-Morporku nikdy nespí – o tom by vám kapitán Elánius, velitel Noční hlídky, mohl vyprávět. Ne každý zlý čin je ovšem hned zločinem. Když vás okrade zloděj, který je členem cechu, dostanete písemné potvrzení.
Politiku a společenské dění lze nahlížet různě a v různých kontextech, přičemž jeden z nejoblíbenějších a nejčastějších způsobů, jak je reflektovat, představuje nadsázka a humor. Je přitom dobrou tradicí prostřednictvím humoru, za ním či jeho prostřednictvím i něco podstatného sdělit. Hvězda slovenské blogovací scény Ľubomír Nemeš, který působí v rámci satirického webu Dailymale.
Poslední aristokratka je zpět a po dramatických událostech předchozí knihy, které vyvrcholily nalezením vzácného obrazu a žádostí o ruku, nyní Marie Kostková z Kostky, toho jména třetí, stojí před nelehkou volbou: má přijmout pozvání na nizozemský královský dvůr? A co hůř – koho z té sebranky, která tvoří osazenstvo zámku Kostka, vzít s sebou (ergo…

Dále od recenzenta

Heine Bakkeid původem ze severního Norska píše sérii o policistovi, který ze všeho nejvíc nenávidí severní Norsko. Jeho Thorkild Aske už ale vlastně ani žádný policista není. V posledních letech přišel o práci, ženu, milenku i pověst. Je závislý na prášcích, má deprese, ošklivou jizvu po harpuně a jediný, kdo s ním ještě mluví je…
Ještě do nedávna jsme mohli v audioknižním prostředí narazit na příběhy Jana kotouče pouze ve dvou zvukem vydaných antologiích a románech z jedné knižní série. Letos ale Kotoučovy audioknihy začaly přibývat jako houby po dešti. Hranicemi impéria to začalo a nutno říct, že začátek je to velmi slibný, byť bohužel ne brilantní.
Odborníci na bioterorismus nechají srovnat se zemí vesnici uprostřed australské pouště (kde už beztak nebylo co nebo koho zachránit). Proč? Protože tam dopadla spolu s troskami vesmírné stanice Skylab i nádrž s parazitickou houbou, která za svého pobytu na oběžné dráze „poněkud“ změnila vlastnosti a hlavně chování. O třicet let později už to taková legrace…
Jsou herečky a herci, které máme spjaté s interpretací děl konkrétních autorů nebo třeba knižních sérií. A jsou takoví a takové, které přirozeně pojí zaměření na určitý druh literatury, jako jsou prózy literárně či kulturně výrazných žen nebo téma emancipace a feminismu. Tereza Dočkalová a Anita Krausová mezi takové rozhodně patří – a není tedy…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru