Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kam povedou kroky Ilan?

Nasterea
Nasterea

Když zazní slovo Nasterea, fanoušci fantastiky se pravděpodobně rozdělí na dva tábory: pro jeden je to jen „to pokračování Naslouchače“, pro jiné knižní počin roku, na který dlouho a netrpělivě čekali. Čtenáři knih téměř čtyři roky, posluchači audioknih sice o něco méně, přesto se neustálé odsouvání vydání zdálo téměř nekonečné. A teď je konečně třetí díl tady a vrhá své skalní příznivce do dalšího kola agónie čekání na pokračování.

První díl série, Naslouchač, představil dívku Ilan, která má natolik specifické a ženám zapovězené schopnosti, že se musí schovávat nejen pod celotělový hábit, ale navíc i vydávat za chlapce. A zatímco první díl série postupně seznamuje čtenáře a posluchače se světem, který Petra Stehlíková vytvořila, ten druhý s názvem Faja už rozjíždí akci a intriky na plné obrátky a sama Ilan začíná poznávat, že ani její představa o světě nebyla zdaleka kompletní a správná.
 
Pustit se hned do třetího dílu s tajemným názvem Nasterea, jde bez připomenutí předchozích dobrodružství poměrně těžko. Děj se totiž zpočátku odvíjí spíš pomaleji, pracuje s termíny specifickými pro dané prostředí a rozhodně nedávkuje čtenáři nové skutečnosti po lžičkách – musí si veškerými překvapeními projít spolu s Ilan.
 
Vypravěčkou a hlasem Ilan je od počátku audioknižního vydávání v roce 2019 Jitka Ježková. Už tehdy bylo jasné, že se jedná o velmi vhodný výběr vzhledem k mládí protagonistky a barvě hlasu narátorky. Svědčí o tom jistě nejen nominace Ježkové v kategorii Nejlepší interpretka Audioknihy roku 2019, ale také vítězství Naslouchače v kategorii posluchačů od 12 let Cen Bystrouška 2020. Nyní se z Ilan postupně stává mladá žena, už není polekaným dítětem, a tak musela Jitka Ježková do svého projevu zahrnout i emoční výlevy odpovídající dospívající dívce. Zvládá je stejně uvěřitelně jako v případě jiných nástrah předchozích dílů.
 

 

Díky tomu, že je příběh vyprávěn ich formou, není kladen takový důraz na odlišení přímých řečí různých postav. Ježkové se to přesto daří, a to velmi decentním způsobem. Ani mužské charaktery nepřehrává, přesto ty hlavní mají svůj specifický způsob mluvy a jsou pro ucho snadno odlišitelné i bez uvozovacích vět.
 
Atmosféru udržují také dramatické elektronické melodie mezi kapitolami, jediným neduhem této nahrávky se tak jeví fakt, že dotáčky, které jsou poměrně časté, jsou sluchem rozpoznatelné. V jednom místě dokonce finální produkt obsahuje neodstraněný duplicitní úsek. Jedná se pravděpodobně o daň za to, že se vydavatelství Host a Audiotéka snaží přiblížit trendu dostat na trh audioknižní nahrávku společně s tištěnou předlohou nebo jen velmi krátce po ní.
 
Série Naslouchač má být pentalogií. Jsme tedy v polovině Ilanina příběhu a můžeme jen napjatě očekávat, co si pro nás autorka připravila a kdy se finále dočkáme. Skalní fanoušek by vám řekl, že včera bylo pozdě.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Když kouzelná kniha přenese dvojčata Alex a Connera na záhadné místo, netuší, že se jim právě splnil sen všech dětí. Ocitli se v zemi pohádkových příběhů! Brána do světa lidí se ale uzavřela a vypadá to, že není cesty zpět. Čeká je neuvěřitelné dobrodružství plné překvapení, kouzel a setkání s postavami, které znají z pohádek.…
Seznamte se s Ducháčkovými! Tatínek Mlživoj, maminka Blanka a jejich tři neposední potomci, jsou milá strašidla, kterých se rozhodně nemusíte bát. Lidí se sice trošku straní, ale když na to přijde, rádi jim v lecčem pomohou. Nezbedové Simon, Olivie a Bubi jsou samá lumpárna a skopičina, takže o dobrodružství a zábavu nebude nouze.
Artemis Fowl, dvanáctiletý kluk pocházející z kdysi zámožné zločinecké rodiny, působí díky své chytrosti jako zázračné dítě. Tátu unesli, s mámou, která to těžce nese, jsou problémy, ale on se tím nenechá zdeptat. Má totiž geniální plán! Udělá vše pro to, aby získal nezměrné bohatství na záchranu otce a obnovení majetku Fowlů. A jak jinak,…
Druss, vládce sekery, se stal námětem k pověstem — příběhy o mocném válečníkovi se vyprávěly po celé zemi. Ale jak příběhy s vyprávěním rostly, Druss sám stárnul. Obrátil se zády ke slávě a stáhl se do svého doupěte vysoko v horách.

Recenze ze stejného žánru

Je známo, že duchové se objevují především ve strašidelných historkách. Sandra Vebrová, jejíž jméno si příznivci mluveného slova možná vybaví z působení v Dismanově rozhlasovém dětském souboru (Anička Skřítek a Slaměný Hubert, 1996), však pojala téma neotřelým způsobem. V knize Ducháčkovic rodina spojila duší svět s oblíbenými motivy – dětské hry, starosti a sourozenecké vztahy.
Nekonečný příběh napsal Michael Ende před třiceti lety, ale věhlas knihy zastínila úspěšná filmová adaptace z poloviny osmdesátých let. Posluchače neznalého knihy tedy může zaskočit, že film převyprávěl pouze první polovinu děje. Velkorysá německá produkce i značný divácký ohlas navíc umlčely protesty spisovatele, který s filmovým zpracováním nesouhlasil.
Åsa Larsson s Ingelou Korsell doposud napsaly pět dílů ze série PAX. Série určené malým, mladým čtenářům, současně však série natolik poutavě odvyprávěné, že jí dost možná nepohrdnou ani rodiče. A jak už to u severské literatury bývá, napětím a mrazivem se nešetří..
Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…

Dále od recenzenta

Byl jednou jeden chlapec, kterému se zlata skřítků zachtělo. Tenhle kluk ale nebyl jen tak obyčejný Honza z Horní Dolní – skřítci se musí mít opravdu na pozoru, protože stanuli v hledáčku samotného Artemis Fowla!
Pohádkový příběh o Popelce, kterou její nevlastní matka s dcerami zavalovala prací a která udělala na zámeckém bále terno, jistě znáte. Přesuňme se ale do daleké budoucnosti, nějakých sto let po třetí světové válce, do Nového Pekingu. Zde žije dívka, kterou svět zná pod jménem Cinder a která se proslavila jako fenomenální mechanička – dokáže…
V roce 1941 deportovali Sověti značnou část obyvatel pobaltských republik na Sibiř do pracovních táborů. Lině Vilkasové bylo v té době patnáct a chystala se na uměleckou školu. Její otec však patřil k litevské inteligenci, a tak se jedné noci celá rodina ocitla v transportu neznámo kam. Kniha V šedých tónech je příběhem Liny o…
O tom, co se stane, když Magrátě odkážete kouzelnou hůlku a Bábi Zlopočasné nařídíte, že nemá něco dělat. O tom, jak vznikají a jak se narušují pohádky, a také o tom, jak se vaří gumbo. O tom všem jsou Čarodějky na cestách.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nasterea
Omstakland byl napaden. Člověk, kterému Ilan zachránila život, rozpoutal peklo. Ilan se na poslední chvíli podařilo rozluštit dávnou větu i její smysl. Objevila cestu. A také místo, které hledaly celé generace. Místo, kde není život, ale jen jedovatá šedá mračna — průchod na druhou stranu retey. Je to ale také místo, kde žijí nasterey, největší hrozba v Duvalském pohoří. Jenomže kým tito obávaní tvorové doopravdy jsou? Proč začali častěji a tvrději útočit? A co se skutečně nachází na druhé straně?
Přejít nahoru