Vyhledat
Karel IV. ‒ Tajný deník
Karel IV. ‒ Tajný deník

Vydavatelství OneHotBook se do povědomí posluchačů zapsalo především severskými detektivkami, často se však v jeho produkci objeví i žánry zcela odlišné. Vedle dětské literatury několikrát zabrousilo k humoristickým románům, nebrání se sci-fi, biografiím, ani historii. Do poslední jmenované kategorie přispělo například Žítkovskými bohyněmi – vyprávěním o výjimečném rodu léčitelek z Bílých Karpat, či titulem Dva proti Říši, podrobně rozebírajícím okolnosti atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zbrusu novou historickou audioknihou je Tajný deník významného českého krále a římského císaře, našeho otce vlasti, Karla IV.

Léta páně 1363 usedla v dobách odpočinku k pergamenu hlava království českého, aby podrobně sepsala svůj životopis. Od popisu aktuálních záležitostí, týkajících se panování i soukromého života, utíkala do vzpomínek na dětství, k pobytu na francouzském dvoře, k prvním zkušenostem s rozhodováním v Itálii, i k postupnému budování své rodné země. Panovník nezapomněl ani na svého otce Jana Lucemburského, ke kterému sice zachovával úctu, nicméně vzájemné sympatizování bylo v jejich případě dosti problematické. Řada informací z otcova panování zůstala Karlu IV. skryta po desítky let a tak, aby byly životní peripetie obou postav lépe čitelné, obohatilo králův text vyprávění dobrého Janova přítele o osudy a mašinérie Jindřicha z Lipé, Elišky Rejčky, Karlových rodičů a dalších zúčastněných. Proč ale císař tak činil, když otcova služebníka do té doby neměl příliš v oblibě? A komu byly řádky určeny? 

Přestože se jedná o fiktivní paměti vytvořené Josefem Bernardem Prokopem, jde o kvalitní a vysoce umělecké dílo. Autor vycházel z historických reálií a obohatil je o myšlenky a pocity otce vlasti. Pohroužil se do Karlova nitra a dokázal předložit dobré i stinné stránky jeho osobnosti tak, že královu památku nijak nezneuctil. K velké přednosti díla patří i absence archaických výrazů, což však nebránilo zachovat atmosféru 14. století. Dobře založená půda pro audioknihu si žádá jen ty nejschopnější tvůrce a Tajný deník si na ně rozhodně stěžovat nemůže. Rozhlasový a audioknižní režisér Michal Bureš vsadil na zkušeného interpreta Jiřího Dvořáka. Volba to byla více než šťastná – Jiřímu Dvořákovi se podařilo zcela vystihnout autorův záměr. Karel IV. v jeho podání neztratil nic ze své vážnosti a vznešenosti, bezmezně miluje, tápe, koná dobrá i špatná rozhodnutí. Čtec však také našel porozumění i pro lehce ironické vyprávění Janova služebníka či úctu vzbuzující vystupování Arnošta z Pardubic.
 

O vydavatelství OneHotBook je známo, že si na výběru hudebních doprovodů dává velmi záležet. Pro českého vladaře zvolilo pravou středověkou muziku skupiny Řemdih. Duchovní vícehlasé písně, bitevní pochody, lyrické skladby i slavnostní melodie věrně dotvářejí kontext daného období a zároveň korespondují s jednotlivými událostmi. Dalším pozitivem audioknihy je i její přehlednost. K té slouží už zmíněná hudba, mimo jiné využita i pro přenos v čase, ale také důkladná práce s pomlkami, oddělující části vyprávění.

banner 1200x150

Důstojná oslava 700. výročí císařova narození může tedy audioknižně započít!

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Nejspíše nikomu nemohlo uniknout, že letos uplynulo právě sedm set let od narození patrně nejznámějšího českého panovníka Karla IV. Po celý rok se média snaží o tomto jubileu informovat seč mohou, na královu počest se konají nejrůznější kulturní akce a pozadu pochopitelně nezůstali ani vydavatelé mluveného slova.
Na tuzemském trhu s historickou beletrií sice kralují ságy Vlastimila Vondrušky, který se úspěšně postupně „překlápí“ i do audioknižní podoby, přesto by neměl uniknout pozornosti ani jiný vhled do dějin naší vlasti. Josef Bernard Prokop se v žánru deníkových zápisků zaměřil na osobnost Karla IV. a v rámci titulu Karel IV. – Tajný deník konkrétně…

Audioknihy ze stejného žánru

Již počtvrté ožívají příběhy pražských rodin v audioknize od Petra Sojky, redaktora magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků; tentokrát v kontextu míst, která již zanikla – plováren, nádraží, zahrad a podobně. Nechme se pozvat k vyprávění o osudech často zapomenutých pražských postav a postaviček, jež nenápadně tvořily drobnou historii města.
Krvavé jahody napsal Jiří Svetozar Kupka podle příběhu české občanky Věry Sosnarové. Její matka byla Ruska. Ve zmatcích říjnové revoluce odjela s československými legionáři do nové republiky, kde se provdala. Odjezdem ze SSSR však „zradila socialistickou vlast“ a dostala se na seznam osob, které byly po roce 1945 zatčeny a deportovány zpět. S matkou musely…
Výměnou za právo obchodovat s Latinskou Amerikou se skupina samurajů vydává spolu s františkánským knězem na cestu do křesťanského světa. Cestují do Mexika, Španělska i do Říma, kde tři z nich přijmou křest jako prostředek ke splnění své mise. Jenže jejich výprava v Evropě zkrachuje. Situace v Japonsku se změnila. Šógunát o vazby se Západem…
Vzpomínky první ženy za volantem, která vítězila v závodech Grand Prix. Eliška Junková dává nahlédnout do historie automobilismu u nás, a líčí, co obnášela příprava automobilového závodníka, vzrušení, krásu i rizika rychlého sportu.

Recenze ze stejného žánru

Svolení je více než klasickým románem terapií. Vanessa Springora se vrací do svého dětství. Ve třinácti letech se seznámí se slavným, starším spisovatelem G. M. Vzniká láska. Alespoň tak tehdy dívka vzájemný vztah vnímala.
Z českých popových luhů a hájů vystupuje poměrně zřetelně silueta trojice zpěváků, jejichž popularita byla stabilní po několik desetiletí a jejichž význam pro populární hudbu u nás byl v dobrém i zlém určující: stabilní vítěz ankety Zlatý slavík Karel Gott a tak trochu v jeho stínu Waldemar Matuška a Václav Neckář.
Kdo by neznal sedmidílnou ságu „o chlapci, který přežil” od J. K. Rowlingové. Minimálně s filmovou verzí se snad již musel setkat každý. Do doby, kdy probíhalo filmové natáčení, se ve vzpomínkách vrací autobiografická kniha S kouzelnickou hůlkou, kterou napsal představitel filmového Draca Malfoye Tom Felton. Autor v knize popisuje filmové začátky, dospívání před kamerou…
Ve 30. letech minulého století patřila rodina Löw-Beerů k těm, kteří udávali styl a tempo doby. Jenže pak začala druhá světová válka a Löw-Beerové kvůli židovskému původu přišli prakticky o všechno. Těm šťastnějším se povedlo utéct, jiní zemřeli v koncentračních táborech. O pohnuté historii tohoto rodu vypráví kniha Archy života od Daniela Low-Beera (Books &…

Dále od recenzenta

V jednom království panoval ovdovělý Marián III. Laskavý. Když měla jeho dcera Ryna slavit osmnácté narozeniny, královská pokladnice zela prázdnotou a Marián netušil, jak z takové bezútěšné situace vybřednout. Vzpomněl na dávnou pověst o truhle, která ukrývá nesmírné bohatství, a která se má objevit teprve tehdy, až si princezna vybere ženicha. Dal ihned široko daleko…
Učit děti správné výslovnosti má u nás velkou tradici a nejinak tomu je i v případě audionahrávek. V roce 1984 vydal Panton za pomoci mnoha logopedů a Československého rozhlasu Olomouc dvě dlouhohrající desky s názvem Kdo mi, děti, poví? Opravdu velmi odměřená soudružka učitelka na nich nepříjemným způsobem nutí děti k procvičování hlásek. Zadává jim…
Honza do třídy zrovna dvakrát nezapadl. Městečko, v němž nově bydlí, je malé a jeho spolužáci se znají už od školky. Jediný, kdo se s ním více kamarádí, je Monika, jejíž máma cvičí psy pro handicapované lidi. Honza by moc rád také nějakého psa měl, ale rodiče mu ho nechtějí dovolit. Pořád mu předhazují, že…
Přestože tradice vydávání českých televizních večerníčků ve zvukové podobě sahá až do druhé poloviny 60. let, nové tituly současných autorů se v mluveném slově v poslední době neobjevovaly. Až letos natočila společnost Albatros Media v Edici ČT Bertu a Ufo – rozpustilé vyprávění o nejmenší holčičce ve školce a nejmenším Ufíkovi ve vesmíru. Dobrý zvyk…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Narodil se a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů (s režisérem A. Moskalykem) a autorem dvou divadelních her. Aktivně koncertuje na varhany, a to nejenom v Čechách, ale ve většině zemí Evropy.
Karel IV. ‒ Tajný deník
V rámci letošních oslav 700. výročí narození Karla IV. vychází jako audiokniha Tajný deník, první díl plánované trilogie o různých aspektech života a vlády českého krále a římského císaře, od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa.
Přejít nahoru