Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kdo si počká, ten se dočká

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Kdo-zabije-Evu-S-Petr-Eidler
Audiokniha Kdo zabije Evu S.?

Detektivky Petra Eidlera z prostředí Židovské obce nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, tím spíš, že celou jejich sérii má na starosti osvědčený Martin Preiss. Vydavatelství Tympanum přichází s již čtvrtým titulem a tentokrát bude všechno trošičku jinak – alespoň co do případu.

Bohemista Petr Eidler, civilním jménem Petr Balajka, píše pod pseudonymem od roku 1990 a od roku 2015 tvoří knižní sérii, jež začíná příběhem zvaným Na šábes se nevraždí. Zde se hlavní protagonista, soukromé očko setká se skupinou klientů z pražského domova Halochemu – tedy domova pro přeživší holokaust (reálný předobraz má nejspíš v Domově sociální péče Hagibor na pražských Vinohradech). Zde potkává i postavy, které nás budou nadále provázet dalšími a dalšími díly série včetně nejnovějšího – třeba rebecin Bergerovou.

Vydavatelství Tympanum, které stojí za audioknižními vydáními Eidlerových próz, onehdy při volbě interpreta sáhlo po Martinu Preissovi, který svého času načítal i detektivní případy poručíka Borůvky z pera Josefa Škvoreckého – snad, že kniha mnohými prvky připomíná tradici laskavých, svým způsobem přátelských českých detektivek z minulého století, kterým nechybí napětí, ale ani situační či konverzační humor. Ostatně Eidler opakovaně zapojuje do hry také komickou postavu příležitostného pomocníka pana Lály.

Krátce po nadmíru vydařeném audioknižním vydání prvního dílu série přišlo Tympanum s titulem Nahá s Davidovou hvězdou, který mohl z hlediska příběhu působit rozpaky, jelikož se zde pátrání rozděluje na dvě osy a Eidler se detailněji soustředí na policejní práci, vyšetřovací postupy, pátrací i technický tým včetně profilování pachatele. Vyprávění má tedy poněkud jinou atmosféru. Příjemným návratem do komfortních a komorních vod byla následující Smrt konvertity, která audioknižně vyšla loni a na níž se hlavní hrdina vytrvale odkazuje v nejnovějším titulu s názvem Kdo zabije Evu S.?

Eva Stieglitzová má sedmdesát let, peníze, zdraví i vitalitu, umí hrát tenis a… možná jí jde o život. Alespoň se tak domnívá její vnučka Rebeka, která do hry zapojí soukromé očko a ukáže mu písemnou výhrůžku. Detektiv starou a neposednou paní sleduje, nicméně uchránit se mu ji nepodaří. Navíc je to dočasně on sám, kdo se stane hlavním podezřelým. Tento případ nicméně na rozdíl od ostatních (a podobně jako třeba nedávno recenzovaná Smrt darebáka Caroline Graham) směřuje ke zločinu tak dlouho, že otázka položená už v titulu příběhu, je tou nejčastější, kterou si posluchač bude pokládat, jelikož se před ním postupně vyjevuje košaté pletivo souvislostí, rodinné historie, křivd a nevraživosti, nevyhnutelně ústící k poněkud oznámené vraždě.

banner 1200x150

Audioknižního vydání se opět zhostilo Tympanum a interpretace v režii Vratislava Hubičky se opět ujal Martin Preiss. V jeho podání jsou postavy a postavičky zábavné, příběh napínavý, návraty k tragické historii důstojné a jeho projev snadno přenese posluchače i přes tu a tam poněkud lascivní hrdinovy poznámky na účet mladých žen. V případě Eidlerových detektivek je zkrátka sázkou na jistotu a každý, kdo se v sérii dostal takhle daleko, si bude jedině přát, aby ji načítal i nadále. Nahrávku stejně jako u předchozích titulů opatřilo studio hudbou krimi charakteru s nezanedbatelnými prvky klezmeru.

Stále atraktivní tematika židovství, jak ji pojímá Petr Eidler, může být příjemným a v audioknižním prostředí velmi vzácným exkurzem do současnosti a minulosti této komunity. Z tohoto hlediska detektivku ocení i ti, kteří neholdují ponoru do těžkých témat válečné historie, jak ji zprostředkovávají tituly zaměřené čistě na témata holocaustu.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

V horském jezeře je nalezena zavražděná baletka. Opodál stojí prázdný fotoaparát, v jehož čočce je vyryté číslo. O pár dní později najde recepční pochybného hotýlku v jednom z pokojů mrtvého saxofonistu. Stopy ukazují na stejného pachatele, který zanechává policii podivné vzkazy. Detektiv Holger Munch proto k případu přizve zkušenou vyšetřovatelku Miu Krügerovou. Společně musí zastavit…
Podle známých kriminálních případů ze sedmdesátých a osmdesátých let, které se odehrály v různých krajích republiky, napsal zkušený autor I. M. Jedlička napínavé povídky, jejichž interpretace se ujal herec Norbert Lichý.
Poklidný život jeho obyvatel rozvíří inzerát otištěný v místních novinách – je v něm oznámen zločin, dokonce hrdelní. V určenou dobu a na určeném místě se pak události seběhnou tak, že je může objasnit jen jistá všímavá a energická dáma, vyzbrojená staromódní kabelkou, pletacími jehlicemi a zvídavýma očima.

Recenze ze stejného žánru

Přednedávnem oslavil osmdesáté narozeniny Vlastimil Hort, jeden z nejúspěšnějších tuzemských šachistů všech dob. Kromě samotné hry se po léta věnuje i psaní o ní. Mezi publikacemi o své kariéře, významných turnajích minulého století, či několika svých kolezích, má ale autor na svědomí i sbírku tří detektivních povídek. A právě první z nich, Král v nesnázích, se nyní…
Po Zločinech pro dva a příběhu zvaném N či M? se konečně dočkáváme prvního případu známé detektivní dvojice z pera Agathy Christie Tommyho a Pentličky s názvem Tajemný protivník. Poprvé jde také v případě oné dvojice o jednohlasou četbu, což s sebou nese lecjaká úskalí. Jak se s nimi vypořádala Jana Stryková?
Po třech akčních thrillerech svého seriálu s Jackem Reacherem přišel britský bestsellerista Lee Child s námětem a jeho zpracováním, které odpovídá současné formě klasické detektivky založené na postupném odhalování zločinu a jeho pachatele. To s sebou nese nejednu výhodu, ale také nejedno úskalí.
Lukáš Hlavica má jako interpret případů Hercula Poirota na kontě již více než desítku titulů, stejně tak i režisér Michal Bureš, pod jehož vedením se romány s belgickým detektivem od roku 2017 natáčejí. Jejich spolupráce je tak zárukou jednak herecky zdatné interpretace, jednak příjemného posluchačského zážitku. O to více zamrzí, že ani Hra na vraždu…

Dále od recenzenta

Pro čtenáře psychologických thrillerů a krimi thrillerů není Brian Freeman v zahraničí neznámou veličinou. O něco slabší povědomí o něm budou mít čtenáři čeští a mezi českými audioknižními posluchači si teprve vydobývá své místo, jelikož ti měli zatím příležitost poznat jen zlomek z jeho díla. Takovým exkurzem do toho, co dokáže, je pak jeho román…
Heine Bakkeid původem ze severního Norska píše sérii o policistovi, který ze všeho nejvíc nenávidí severní Norsko. Jeho Thorkild Aske už ale vlastně ani žádný policista není. V posledních letech přišel o práci, ženu, milenku i pověst. Je závislý na prášcích, má deprese, ošklivou jizvu po harpuně a jediný, kdo s ním ještě mluví je…
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.
Cestopisné publikace, které nepostrádají vtip a nadhled, jdou veskrze dobře na odbyt. Tím víc, pokud nejsou jen o cestování, ale i o kultuře, atmosféře ve společnosti či politické situaci. V těchto případech je velmi důležité, aby jejich autor uměl klást ty správné otázky. Tohle umí Tuvia Tenenbom asi ze všeho nejlépe: Ptát se. Což je také…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru