Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Listopád
Listopád

Šedivé ulice, lidé žijící ve strachu a nesvobodě. Zatýkání, vyhazovy a zákazy za vyjádření jakéhokoliv protestu. V takovém světě žijí Marie a Magdalena, jejichž osudy se mají protnout, aniž by na to byly připraveny. Jak dopadne setkání ženy, která strávila značnou část svého života za mřížemi komunistického vězení a dívky, odebrané rodičům, vychované v režimním ústavu pro budoucí stranické kádry?

Alena Mornštajnová se pro jednou vydala jinou cestou, než tou, díky níž se dostala mezi nejvyhledávanější současné české autorky. Ve své nové knize Listopád sice opět vypráví příběh několika žen různých generací na pozadí politických událostí, tentokrát však nejde o návrat do minulosti, ale o alternativní verzi dějin. Listopád je dystopickým příběhem o tom, jak se mohl život v Československu odvíjet, kdyby v listopadu 1989 režim nepadl, ale pouze se znovu nadechl k ještě většímu útlaku obyvatel.
 
Z dnešního pohledu, a to zejména těch mladších z nás, kteří nezažili roky 1968 a 1989, se můžou dějinné události jevit jako něco zcela jasně daného. Kdo si snad v 60. letech myslel, že by mohla nastat změna, byl naivní. Všem mělo přece být naprosto jasné, že si Sovětský svaz svůj vliv udrží, což následně dokázal vpádem vojsk Varšavské smlouvy. A stejně tak se dnes zdá zcela nabíledni, že se režim o dvacet let později už nemohl udržet a musel padnout. Aleně Mornštajnové však tato zdánlivá danost nepřipadala jako něco samozřejmého a rozehrála hru na „co by, kdyby“. Konkrétně vystavěla svět, v němž nedošlo k rozpadu východního bloku, a komunisté si v zemích sovětské sféry vlivu svou pozici udrželi. Namísto husákovských reforem nebo snu o socialismu s lidskou tváří líčí návrat atmosféry stalinistických represí z 50. let, kdy si komunisté i na přelomu milénia udržují moc tvrdými tresty za sebemenší prohřešek proti jedinému správnému vidění světa.
 

 

To je případ i jedné z hrdinek, Marie. Za to, že se přimíchala do nezdařené listopadové revoluce v roce 1989, na ni čekají dlouhé roky za mřížemi. Dopisy, které píše své rodině, předčítá v audioknižním zpracování Listopádu Vilma Cibulková. Její procítěný projev v sobě skrývá posmutnělý povzdech, krytý navenek nasazenou maskou úsměvu. Režisérkou nahrávky, vzniklé ve vydavatelství OneHotBook, byla opět, stejně jako u předešlých autorčiných knih, Jitka Škápíková. Pro roli vypravěčky, popisující s vševědoucím odstupem většinu zásadních událostí, sáhla po neoposlouchaném hlasu Evy Elsnerové. Ta i přes nepříliš rozsáhlý seznam dosavadní audioknižní tvorby zvládla svou úlohu se ctí. Herecky nejvděčnější ale zřejmě byla postava Magdaleny, u níž posluchač může sledovat její vývoj od malé holčičky, vychovávané za zdmi ústavu, přes dospívání v ženu věrnou režimu až po náhlou konfrontaci s realitou, před níž až doposud zavírala oči. Zhostila se jí beze špetky zaváhání Veronika Khek Kubařová, pro níž bylo toto setkání ne až tak vzdálené od jejího nedávného účinkování v románu Svědectví Margaret Atwoodové.
 
Pro někoho bude možná nová spisovatelská poloha Aleny Mornštajnové příliš velkým úkrokem stranou, v němž je sdělení s jasným poselstvím předáváno možná až příliš černobíle. Listopád ale v dnešní době představuje autorčin apel, připomínající, že náš současný způsob života není tak samozřejmý, jak se může zdát.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Žánrová literatura a žánroví autoři jsou vnímáni v jakési opozici k vysoké literatuře, ke které spisovatelka Alena Mornštajnová bezesporu patří. Byť škarohlídové namítnou, že na „velkou literaturu“ je přece jen moc oblíbená a čtená. Naštěstí audiovydavatelé takové hry nehrají. Nahrávání titulů z oblasti fantastiky není věnována menší péče, narátoři nejsou vybíráni s menším úsilím, režisér…

Audioknihy ze stejného žánru

KAM AŽ JSME SCHOPNI KVŮLI TOMU DRUHÉMU ZAJÍT? Daniela vyrůstá v rodině, kde ji místo lidí objímají úzkosti. Ty přicházejí s podivnou pravidelností — každý srpen. Slunečné dny pro ni nejsou příjemné, nýbrž bolestivé. Když pak na univerzitě potká Štěpána, myslí si, že svým nepříjemným létům konečně unikne. Netuší však, že téhle minulosti se utéct…
Názorové třenice, tichá agrese, manželská krize, problémy s dospíváním – to vše zachycené bez servítků a z různých perspektiv. Nová kniha Petry Soukupové opět pracuje s autorčinými oblíbenými ingrediencemi, jenže jak dobře ví jedna z hrdinek románu, foodstylistka Alice, stejně nakonec rozhodne způsob, jakým se to uvaří a naservíruje. Ani Alicino vaření však nezabrání pozvolnému…
Šestice poutavých příběhů se odehrává v odlišných dobách na různých místech, včetně několika velmi exotických, ba i zcela fiktivních koutů světa. Ačkoliv zvolenou formou připomínají pověsti, legendy či pohádky, dotýkají se nejožehavějších témat a problémů dnešní společnosti. Archetypální literární formy zde ožívají ve šťastné symbióze s ryze aktuálními poselstvími, a tak balada o tetřevích kamenech,…
Světoznámý román je literární poctou spisovatelce Virginii Woolfové, popisuje jeden běžný den tří ženských postav (Virginie Woolfová, Paní Dallowayová a Paní Brownová), podobně jako Virginie Woolfová v Paní Dallowayové popisuje jediný den Paní Dallowayové.

Recenze ze stejného žánru

Nikým neviděna, nikým neslyšena prochází chodbami luxusního hotelu Regency Grand. Hosté ji nevnímají, je pro ně vzduch. Můžou si ale být jistí, že Ona sleduje je. Pokojská… Molly z románu kanadské spisovatelky Nity Prose to opravdu nemá jednoduché. Nedávno jí zemřela milovaná babička, která ji vychovala, a ona zůstala na světě úplně sama. Nemá moc…
Betonová zahrada Iana McEwana, nositele Řádu britského impéria, neoficiálního titulu „básník perverze“ a přezdívky „Ian Macabre“, je patrně nejznámější prózou plodného anglického autora, jehož dílo čítá úctyhodných 17 románů, pět sbírek povídek a také (vzhledem k jeho zaměření poněkud paradoxně) dvě knížky pro děti. Výsadní postavení románu je dáno i stejnojmennou filmovou adaptací režiséra Andrewa Birkina…
Po úspěšné seriálové adaptaci knihy Příběh služebnice (1985, česky 2008) se kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová odhodlala v roce 2019 (česky 2020) podat o fiktivním státě Gileád podrobnější Svědectví. Nevracela se k hrdince June, ale svět, v němž jsou ženy zbaveny veškerých práv, zabydlela dalšími ženskými postavami. Audioknižně zpracovalo i tento román vydavatelství OneHotBook a režie…
Učitel Paša se vydává skrz frontovou linii pro svého synovce, uvízlého na okupovaném území. Je začátek roku 2015 a na části Ukrajiny nedávno začal válečný konflikt, který bohužel hned tak neskončí. Zhruba tak by se dala v krátkosti shrnout výchozí situace Žadanova románu Internát, v originále vydaného roku 2017, v překladu do češtiny pak roku…

Dále od recenzenta

Slavná autorka detektivek Ariadne Oliverová se účastní halloweenské party ve vesničce Woodleigh Common. Během různých tradičních dětských her se na ni snaží udělat dojem jedno z místních děvčat, Joyce, když přede všemi bez dalších podrobností prohlásí, že před časem viděla vraždu. Ačkoliv se zdá, že jí nikdo nevěří, v jednom z přítomných její slova probouzejí strach. Rozhodne se…
Měl to být jen běžný domácí úkol. Mladá studentka policejní akademie Olivia Rönningová se ale pustila do rozboru starého nevyřešeného případu s obzvláštní vervou. Jedním z vyšetřovatelů, kteří se v roce 1987 snažili vyřešit vraždu mladé těhotné ženy na pláži, byl totiž její nedávno zemřelý otec. Ráda by jeho práci dotáhla do úspěšného konce, k tomu by si…
Když je na nemocniční urgentní příjem přivezen pacient v kritickém stavu, snaží se jej přítomná doktorka Chris Rankinová zachránit. Přes veškerou péči však neznámý muž umírá. Policie při objasňování okolností jeho úmrtí tápe. Mrtvý u sebe neměl žádné doklady a nikdo se po něm zjevně ani neshání. Jediným známým faktem tak zůstává, že byl nalezen…
Joe Coughlin už v mládí nedokázal potlačit své sklony k páchání zločinů. Jeho život směřoval po přímé linii od loupežných přepadení až k vedení mafiánského klanu. Za to, že se stal bossem, podle něj může jeho setkání s Emmou Gouldovou. Kvůli němu ale možná nakonec Joe skončí se zabetonovanými chodidly na dně zálivu.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Listopád
„Socialismus neskončil, socialismus trvá,“ mohlo by se v Československu roku 2019 zpívat u příležitosti oslav třicetiletého výročí potlačení prodemokratické kontrarevoluce. Alternativní historii uplynulých tří dekád prožívají hrdinové nového románu Aleny Mornštajnové, jejichž svět se od dob takzvané normalizace příliš nezměnil – a jestli přece, tak jenom k horšímu. Marii účast na listopadových demonstracích vynesla patnáct let v kriminálu, která strávila dohady o dalších osudech svého manžela, syna a dcery. Magdalena vyrostla v ústavu pro děti, jichž se rodiče označení za nepřátele režimu údajně zřekli a které se mají stát novými komunistickými kádry. Přesto se ty dvě jednoho dne setkají – a ten okamžik ovlivní zbytek jejich života.
Přejít nahoru