Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Když Don potkal Rosie

Projekt manželka
Projekt manželka

Hledání partnera pro život bývá svízelná záležitost, a ne každý má pro navazování známostí talent. Dříve se role prostředníků ujímali dohazovači, kteří našli a spárovali dva kompatibilní jedince. Dnes nezbývá než se spolehnout na inzeráty a seznamovací agentury. Profesoru genetiky Donu Tillmanovi táhne na čtyřicet a nehodlá nic podcenit, proto se rovnou pustí do Projektu manželka. V originále nazval spisovatel a datový expert Graeme Simsion svou prvotinu Projekt Rosie a jistě k tomu měl své důvody.

Do pátrání po dokonalé ženě pomocí několikastránkového dotazníku se Donovi totiž brzy po spuštění projektu nabourá dívka jménem Rosie. Přestože v zásadních ohledech naprosto nevyhovuje profesorovým představám, převrátí jeho svět vzhůru nohama a on svůj badatelský zájem zaměří zcela jiným směrem. Teď by se mohlo zdát, že nás čeká zcela průměrný slaďák. Jenže přednes Jana Zadražila už od prvních vět naznačuje, že profesorův seznamovací potenciál vykazuje závažné slabiny.

Strojovité vyjadřování, odsekávaná slova, potlačené emoce demaskují pro posluchače Donovu odlišnost dřív, než si to sama postava uvědomí. Kdo by snad byl ještě na pochybách, zda režisérka Jitka Škápíková nezvolila tento interpretační klíč jen pro umocnění humorné linky, brzy prozře na přednášce o Aspergerově syndromu. Profesor Tillman, který jen zaskakuje za kolegu, se do tématu ponoří natolik, že v malých „aspících“ probudí doslova frenetické nadšení. Věcně totiž poukazuje na výhody rozhodování bez vlivu emocí, kterého jsou lidé s poruchou autistického spektra schopni.
 

A tady se dostáváme ke kameni úrazu. Napsat romantický příběh pohledem někoho, kdo má potíže s navazováním vztahů s druhými lidmi, vyhýbá se dotykům i očnímu kontaktu, je tak trochu protimluv. Všechny namlouvací rituály se totiž v Donových očích demaskují, každé gesto či výraz musí pečlivě analyzovat, aby mu neušel vtip, ironie či nadsázka. Může se takový člověk vůbec zamilovat? Simsion se odkazuje k romantickým filmům od Casablanky přes Madisonské mosty až po Lásku nebeskou. Jenže navzdory výletu do New Yorku a citacím z Když Harry potkal Sally sepsal knihu, která se žánrově nejvíce blíží Saturninovi. Jen to je tentokrát sluha, kdo má v plánu se oženit.

banner 1200x150

Už při prvním seznámení s anotací Projektu manželka se audiofilům vynoří vzpomínka na román Eleanor se má vážně skvěle, který loni vyšel v audioknižním zpracování namluvený výbornou Petrou Špalkovou. Za sebe mohu říct, že i možnost srovnání těchto dvou titulů mě k poslechu nalákala. Příběh Eleanor je vrstevnatější, disponuje temnějšími podtóny a víc se zarývá pod kůži. V Projektu manželka nás také čeká pátrání v minulosti hlavních hrdinů, je však prokládáno bláznivými situacemi i neustálým pomrkáváním, že jsme nasedli do výletního vlaku. Zakoupení jízdenky rozhodně nebudete litovat, nakladatelství OneHotBook nám totiž oddychovou jízdu připravilo s plnou parádou.

Režisérka Škápíková vypravila do světa precizně zpracovanou nahrávku doplněnou vynalézavou hudbou a disponující čistým zvukem. Jan Zadražil už několikrát posluchače přesvědčil, že mu nečiní potíže namluvit postavy všelijak potrhlé a zároveň se ujmout ženských partů, aniž by je karikoval. Kdyby byly hranice otevřené a oblohu by křižovala letadla, napsala bych, že tato audiokniha je skvělou volbou na dlouhý let do Spojených států amerických nebo Austrálie. Tak aspoň můžeme snít o dalekých krajích a stážích na zahraničních univerzitách s prstem na mapě a sluchátky na uších.    

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Nejlepší humoristická kniha roku 2012 (Cena Miloslava Švandrlíka) vychází také jako audiokniha v úsměvném podání Veroniky Kubařové coby dcery škudlivého hraběte a jeho americké manželky. „Po všech těch detektivkách a krvácích jsme chtěli posluchačům dopřát pořádnou porci legrace. Všichni si občas potřebujeme vydechnout a od srdce se zasmát. A tenhle zábavný příběh o restituentech hradu…
Saturnin se stěhuje z Luhačovic do Prahy, aby mohl být nablízku své dívce Amelii. Záhy zakoupí starý zámeček v Libni a Amelia zase dva psy s vytříbeným vkusem pro výtvarné umění. Poté, co si teta Kateřina vyžádá Saturninových služeb, odjíždějí s ostatními do Karlových Varů. Saturnin se tam bude věnovat vodnímu sommelierství, poradí režiséru Machatému…
Když se usedlý učitýlek Philip Swallow z univerzity v anglické Papridgi ocitne na semestrálním pobytu v kalifornské Euforii a na jeho židli výměnou přistane zámořské pedagogické eso Morris Zapp, je o zábavu postaráno. Pod taktovkou klasika žánru univerzitního románu se v obou městech začnou dít věci, až se laik diví, expert žasne a publikum se…
První noc ve fantastickém novém bytě v San Francisku a Caroline začíná tušit, že za chvíli bude znát – ehm – milostný život svého tajemného souseda lépe než vlastní... boty. Díky stěnám tenkým jako papír a Nabíječovým atletickým výkonům slyší nejen každý náraz jeho postele o společnou zeď ložnice, ale i bouřlivé ohlasy celého zástupu…

Recenze ze stejného žánru

Jestliže autor, který se proslavil úspěšnou knižní sérií, přijde s knihou, která do této řady nepatří, obyčejně se nevyhne srovnávání. A nestane se tak ani tentokrát, alespoň pokud se týče příběhu a postav. Jde-li ovšem o audioknižní vydání, jsou Nestydaté plavky zatím jedinou oficiálně vydanou nahrávkou, která českému publiku představuje tvorbu amerického humoristy C. Douglase…
Recepční z hotelu Mořský mys, který neleží u moře, farářka, jenž nevěří v Boha, a zabiják, který přestal ubližovat lidem. Co se nastane, když se tahle trojka dá dohromady a pustí se do svérázného byznysu? Pořádná mela, jakou dokáže stvořit pouze Jonas Jonasson!
Deníček moderního fotra je od roku 2013 neoddiskutovatelným blogovým fenoménem. Přestože je původní forma psaní v útlumu, přesunula se ve stejné intenzitě na sociální sítě a stránky knih. Dominik Landsman své zápisky, zaměřující se původně na radosti a strasti otce na rodičovské dovolené, postupně rozšířil i o několik „spin-offů“. Čtenáře v nich zasvětil do začátků…
Kdo by je neznal – zlobivý Marley, věrný Bailey, malinká Dášeňka či toulavý Gump. Pes, nejlepší přítel člověka je jedním z nejčastěji nejen v literatuře zobrazovaných zvířat. Není divu, pes člověka v jeho životě doprovází již tisíciletí a natolik se s ním sžil, že mu mnozí připisují až lidské vlastnosti. Nezřídka jsou však psí hrdinové…

Dále od recenzenta

Když se Stephen King pustí do detektivního žánru, je jasné, že odvrácená strana zločinu ho bude fascinovat víc než dedukce srdnatého detektiva. Zvláště je-li Bill Hodges už policistou ve výslužbě a srdce mu po infarktu udržuje v chodu chytrý budík. I druhý díl trilogie věnované případům dýchavičného šedesátníka Billa nechává spoustu prostoru pro nahlížení do…
Mezi favority ceny Audiokniha roku 2021 bezesporu patřil Spasitel Andyho Weira. Sci-fi titul od knižního vydání rezonoval s očekáváním čtenářské obce namlsané populárním a již zfilmovaným Marťanem a poněkud zklamané mezititulem Artemis. Audioknižní zpracování Spasitele připravilo vydavatelství Témbr a předkládá ji publiku ve dvacetihodinové nekrácené verzi v podání Lukáše Hlavici.
Hraní na počítači se často staví proti čtení knih a milovníkům počítačových her veřejnost předhazuje, že nečtou a nedocení příběh. Ernest Cline, autor Ready Player One, se takovými předsudky netrápí. Vyrostl v osmdesátých letech, miluje popkulturu a jako pravý fanoušek se umí nadchnout pro skvělou knihu, film, hru či hudební hit. V tomto případě však…
Jsou témata, která nás odradí. Třeba přátelství dvou neapolských holčiček. Jsou pochvaly, které nás nutí k obezřetnosti. Jako tvrzení, že kniha Geniální přítelkyně je geniální. A pak jsou audioknihy, které nás v několika úvodních větách přesvědčí, že si naše předsudky můžeme strčit za klobouk. A touto naléhavostí se vyznačuje přednes Zuzany Slavíkové, která od první…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Projekt manželka
Profesor genetiky Don Tillman by se rád usadil a měl rodinu jako ostatní, jenže ženy ochotné o tom uvažovat vzápětí vždy něčím odrazuje. Pochopit důvod ale není v jeho moci. Šestnáctistránkový formulář plný dotazů na tělo, s jehož pomocí chce tento vysoce inteligentní mimoň v bílém plášti vytřídit nežádoucí uchazečky a ideální kandidátku pojmout za zákonitou manželku, prozrazuje jeho sociální neobratnost související s autistickou poruchou. Tak například: jeho vyvolená s patřičným IQ a BMI nesmí být kuřačka vymetající bary, ledvinky může jíst jen výjimečně a jen ať si zkusí chodit na rande pozdě, natož koketovat s pavědami. A tak dále. Nereálné? A přece jedna skvělá partie existuje: jmenuje se Rosie Jarmanová, jako na potvoru nesplňuje skoro nic z Donových požadavků, zato touží vypátrat, kdo je jejím pravým otcem.
Přejít nahoru