Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Když jde především o peníze

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Alan-Rickman-Deniky-Alan-Rickman
Audiokniha Alan Rickman: Deníky

Britský herec a režisér Alan Rickman patří i téměř deset po své smrti k velice oblíbeným osobnostem. V roce 2022 vyšly v zahraničí knižně jeho deníkové zápisky pod názvem Madly, Deeply: The Alan Rickman Diaries. České vydání připravilo nakladatelství IKAR v roce 2023 pod prostým názvem Alan Rickman: Deníky. A jak se dalo očekávat, brzy následovala také audioknižní verze v podání Aleše Procházky.

Knižní anotace čtenáře zve do mysli a života autora. Ale, řekněme si to upřímně, vydat Rickmanovy deníkové zápisky byl od zahraničního nakladatele spíš krok čistě komerční, jenž sázel na vysokou prodejnost titulu, která se bude odvíjet od oblíbenosti autora jako herce. Sám Alan Rickman o tom, proč si začal psát deník, v jednom zápisku říká: „Deník mi pomáhal vyhýbat se tomu, do čeho se mi nechce, a v ideálním případě sloužil k záznamům.“ A podle toho to také vypadá. Největší část tak tvoří krátké datované zápisky o tom, co autor během dne dělal, co jedl, s kým se potkal, jaký točil film nebo co viděl či četl. Spousta osob je navíc uvedena jen křestním jménem, takže recipient nemá zcela jasnou představu, o koho se jedná. To odpovídá Rickmanově záměru, s jakým si deníky psal, a sice mu měly sloužit jako „zaklíčované“ poznámky k tomu, aby si o mnoho let později vzpomněl na dávno zapomenuté okamžiky jeho života. Tedy, rozhodně nebyly určeny pro cizí oči a už vůbec ne k tomu, aby byly čteny masově. Je tedy otázka, zda by s jejich knižním vydáním souhlasil. Podle toho, co píše, ale spíš ne. 

Zároveň je však třeba dodat, že Rickmanovy myšlenky týkající se hereckého řemesla, umění, společenské situace či politiky jsou opravdu podnětné a vyzývají k zamyšlení. Je proto škoda, že je zručný redaktor/editor nezbavil zbytečného balastu, který má cenu jen pro pisatele, a na jeho základě nenapsal hodnotný životopis, který by byl korunován těmito zajímavými myšlenkami. Protože takový potenciál text Deníků skutečně má. Takhle se však čtenáři nechtěně stávají bulvárními novináři, které Rickman nesnášel, a špehují ho na každém kroku. Je to prostě až příliš intimní vhled do hercova soukromí a tento pocit ještě umocňuje audiální verze.

Tu na loňském ročníku festivalu Svět knihy po dlouhém čekání představilo nakladatelství Témbr, které stejně jako knižní nakladatel IKAR patří do skupiny Euromedia Group. Dvaceti a půl hodinovou četbu v režii Petra Mančala načetl Aleš Procházka, Rickmanův nejčastější český hlas. Jeho projev perfektně akcentuje aktuální náladu, s jakou Rickman ten či onen zápis do deníku psal.

Procházka patří k našim nejobsazovanějším a tedy i nejzkušenějším narátorům, jeho dikce a výslovnost jsou vždy naprosto přesné, nicméně tady to tak precizní není. Je to dáno zřejmě tím, že Procházka celou knihu čte ve stylu hlasu Severuse Snapa z filmové série Harry Potter, jedné z nejznámějších Rickmanových rolí. Pro tuto postavu je však typické, že při hovoru téměř neotvírá ústa, což vyvolává dojem, že svá slova „syčí“, respektive pronáší je s určitou mírou nenávisti k titulnímu hrdinovi. Bohužel tento styl interpretace není příliš vhodný pro audioknihu, protože občas způsobuje tzv. šumly, tedy ne úplně čistou výslovnost.

banner 1200x150

Nicméně i tak je Procházkův projev plný porozumění psaného textu a je v podstatě jediným, kvůli čemu stojí zato poslouchat tak dlouhou a opravdu nezáživnou audioknihu složenou pouze z deníkových poznámek. Bohužel knižní i audioknižní vydání Deníků Alana Rickmana ukazuje, že vydávání deníků, které nemají širší kontext, je obecně ne příliš vhodná (rozumná) záležitost.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Biografie jednoho z nejúspěšnějších, nejoblíbenějších a nejlépe placených akčních hrdinů všech dob je upřímnou zpovědí muže, který si dokázal svým odhodláním a houževnatostí vydobýt to, o čem většina lidí pouze sní – slávu, postavení, moc. Životní příběh chudého chlapce z malého městečka v Rakousku je plný zvratů a přivádí čtenáře do světa profesionální kulturistiky, filmu…
V roce 1979 se Daňa Horáková stala třetí, poslední, manželkou režiséra a scenáristy Pavla Juráčka (1935–1989). Ve stejném roce byli vzhledem ke svým politickým postojům nuceni se v rámci akce Státní bezpečnosti „Asanace“ vystěhovat do Západního Německa.
V létě roku 1989 založil skladatel Michael Kocáb spolu s novinářem Michalem Horáčkem iniciativu MOST, která si dala za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých opozičních sdružení. Co se zprvu mohlo zdát dílem jako troufalost a dílem jako politická naivita, se v listopadu téhož roku ukázalo býti především občanskou odvahou a prozíravostí,…

Recenze ze stejného žánru

Potřebujeme další knihu o pandemii? Situace, která nás už více než rok obklopuje, připomíná některé post-apokalyptické romány, které se staly skutečností. Můžeme se proto domnívat, že společnost, která je každodenně bombardována zprávami o virech a zdravotních opatřeních, nebude chtít další podobné literatuře věnovat také svůj volný čas.
Autobiografie Arnolda Schwarzeneggera nese název po jednom z jeho nejpozoruhodnějších filmů. Můžeme se jen domýšlet, proč se rozhodl pojmenovat ji Total Recall. Vodítka nám nenabízí, což svým způsobem tak trochu charakterizuje i (audio)knihu jako takovou. Ač mohutná rozsahem, její autor dokáže být zdařile selektivní.
Pokud je vám přes třicet, jméno Karel Kovář, alias Kovy, vám nejspíš nic neřekne. Pokud je vám pod patnáct, jeho plakát máte nad postelí. A zatímco zástupce starší generace jen nechápavě kroutí hlavou, jak mohl jednadvacetiletý youtuber (není-li to nadávka) napsat memoár, zástupkyně té mladší má jeho knihu dokonce podepsanou. Ano, vidíte správně – knihu,…
Na jednom místě svého neuvěřitelného vyprávění pojmenovává Jaroslav Javorský druh poznamenání komunistickým režimem a pobytem ve vězení „věčnou kérkou na duši“. Teď se rozhodl ji odhalit světu. Jeho předloni vydanou autobiografickou prózu Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě nyní připravilo audioknižně vydavatelství Supraphon s Pavlem Rímským jako interpretem.

Dále od recenzenta

Jedenáctiletý Tonda není tak úplně obyčejný kluk. On totiž svítí. Jeho příliš starostliví rodiče ho považují za vážně nemocného a nedovolí mu ani vycházet z bytu. A když, tak jedině na provázku, který v případě krize Tondu stáhne zpět do bezpečí bytu. Jenže když se do domu nastěhuje stejně stará Slávka a Tonda v ní…
Rodák z českého Vimperku Jan Kraus žije od konce 80. let v Berlíně a živí se jako ošetřovatel. Pečuje o smrtelně nemocné a takzvaně je převáží na druhý břeh. Některé jeho „převozy“ trvají pár dnů, jiné několik měsíců, smrt si však nakonec přijde pro každého. Když se Kraus začne starat o devětadevadesátiletého bezvládně ležícího muže,…
„Přezka spadla, kdo ji zvedne / dveře klaply, líc ti zbledne / dřívka sbírej, jedna dva tři / poskládej je tak, jak patří…“ Spisovatelka Agatha Christie ve svých detektivkách několikrát využila dětské říkanky, které měly spojitost s dějem a zároveň bylo jejich prostřednictvím funkčním způsobem dávkováno napětí. Úvodní říkanka pochází z románu Nástrahy zubařského křesla,…
V roce 2022 připravili David Laňka a Martin Müller pro Audiotéku neobyčejný pětidílný audioseriál Já, vrah, který na pozadí fiktivního rozhovoru Vyšetřovatele s usvědčeným vrahem rozkrýval možné motivace skutečných zločinců. Všech pět dokumentárních her spojoval zajímavý životní osud, skvělé herecké výkony hlavních interpretů a zejména invenční sound design. Série po právu získala první místo v…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru