Ten, koho alespoň trochu zajímá žánr military sci-fi, musel už narazit na jméno Jana Kotouče. Čeští vyznavači mluveného slova však do nedávna mohli poslouchat jen jeho romány ze série Nad českými zeměmi slunce nezapadá, které vydávalo Čti mi!, a několik povídek ze zvukem vydaných tematických antologií. Vydavatelství Audiotéka se ovšem letos do vydávání Kotoučových děl vrhlo s nebývalou vervou a v krátkém čase vydalo hned několik dílů románové série Centrální impérium v podání Ondřeje Nováka, samostatný román Strnadův efekt, ve vynikající interpretaci Kajetána Písařovice, a v neposlední řadě také čtyři díly military série Sektor Hirano.
Tuto sérii, která se otevírá příběhem zvaným Pokračování diplomacie načítá Luboš Ondráček a nutno říct, že se opravdu činí. Knihy ze Sektoru Hirano jsou značně obsáhlé, a zatímco stopáž prvního dílu dosahuje necelých dvaceti hodin, následující díly (Tristanská občanská válka, Volání do zbraně a Na prahu očistce) onu dvacetihodinovou hranici vždy spolehlivě překračují.
Celá sága se otevírá, když admirálu Seanu Tylerovi předčasně končí dovolená. Je totiž potřeba řešit problémy v soustavě Argonaut, na jejíž nerostné bohatství si dělají nároky Astonská unie i Ballingtonské společenství a celá situace hrozí přerůst v otevřený konflikt. Jelikož v sázce je hodně, obě strany už přešly od diplomacie k vojenskému zastrašování. Vše navíc komplikuje velmi militárně založená mimozemská rasa Hunů i vesmírní piráti.
Je potřeba říct, že četba Pokračování diplomacie stejně jako následujících dílů série je velmi elegantně zpřehledněna decentními jingly a každou kapitolu zakončuje neméně decentní sci-fi motiv. Jinak řečeno, vydavatelství se podařilo vyhnout se nepříjemnostem spojeným s nahrávkou prvního dílu Kotoučovy série Centrální impérium.
Ondráček, kterého můžeme znát například z poslechu knih Yuvala N. Harariho, čte zkušeně a plynule nás přemostí přes výkladově laděné pasáže. Vyprávění je totiž důkladně prošpikováno opravdu velkým množstvím diplomacie, politiky a vojenských souvislostí, což pro někoho, kdo není zvyklý na military sci-fi, může být posluchačsky náročné. Na druhou stranu fanoušci žánru ocení, jak důsledně má vše Kotouč promyšlené, včetně toho, jak fungují multiplanetární civilizace, jak probíhá komunikace, kde jsou loděnice, kde dopravní uzly pro civilní i vojenské loďstvo atd… Opravdovou hloubku a výraz Ondráčkova interpretace ale nabývá až ve chvíli, kdy se začne vykreslovat situace mezi dvěma a více postavami, respektive během interakcí mezi nimi.
Závěrem lze říci, že je skvělé sledovat, jakou měrou se pozornost audioknižních vydavatelů obrací k tvorbě českých žánrových autorů – a to nejen v případě jednotlivých románů, ale i románových sérií – tím spíš, když je jejich tvorbě věnována patřičná péče.