Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Když jde zkrátka o hodně

Audiokniha-Pokracovani-diplomacie-Jan-Kotouc
Audiokniha Pokračování diplomacie

Military sci-fi, to nejsou divoké vesmírné střílečky, ale především intriky, spletité vztahy mezi těmi, kdo mají moc, a diplomacie, která nezřídka může začít selhávat. O tom nás přesvědčí žánrová série Jana Kotouče s názvem Sektor Hirano a její první díl Pokračování diplomacie.

Ten, koho alespoň trochu zajímá žánr military sci-fi, musel už narazit na jméno Jana Kotouče. Čeští vyznavači mluveného slova však do nedávna mohli poslouchat jen jeho romány ze série Nad českými zeměmi slunce nezapadá, které vydávalo Čti mi!, a několik povídek ze zvukem vydaných tematických antologií. Vydavatelství Audiotéka se ovšem letos do vydávání Kotoučových děl vrhlo s nebývalou vervou a v krátkém čase vydalo hned několik dílů románové série Centrální impérium v podání Ondřeje Nováka, samostatný román Strnadův efekt, ve vynikající interpretaci Kajetána Písařovice, a v neposlední řadě také čtyři díly military série Sektor Hirano.

Tuto sérii, která se otevírá příběhem zvaným Pokračování diplomacie načítá Luboš Ondráček a nutno říct, že se opravdu činí. Knihy ze Sektoru Hirano jsou značně obsáhlé, a zatímco stopáž prvního dílu dosahuje necelých dvaceti hodin, následující díly (Tristanská občanská válka, Volání do zbraně a Na prahu očistce) onu dvacetihodinovou hranici vždy spolehlivě překračují.

Celá sága se otevírá, když admirálu Seanu Tylerovi předčasně končí dovolená. Je totiž potřeba řešit problémy v soustavě Argonaut, na jejíž nerostné bohatství si dělají nároky Astonská unie i Ballingtonské společenství a celá situace hrozí přerůst v otevřený konflikt. Jelikož v sázce je hodně, obě strany už přešly od diplomacie k vojenskému zastrašování. Vše navíc komplikuje velmi militárně založená mimozemská rasa Hunů i vesmírní piráti.

banner 1200x150

Je potřeba říct, že četba Pokračování diplomacie stejně jako následujících dílů série je velmi elegantně zpřehledněna decentními jingly a každou kapitolu zakončuje neméně decentní sci-fi motiv. Jinak řečeno, vydavatelství se podařilo vyhnout se nepříjemnostem spojeným s nahrávkou prvního dílu Kotoučovy série Centrální impérium.  

Ondráček, kterého můžeme znát například z poslechu knih Yuvala N. Harariho, čte zkušeně a plynule nás přemostí přes výkladově laděné pasáže. Vyprávění je totiž důkladně prošpikováno opravdu velkým množstvím diplomacie, politiky a vojenských souvislostí, což pro někoho, kdo není zvyklý na military sci-fi, může být posluchačsky náročné. Na druhou stranu fanoušci žánru ocení, jak důsledně má vše Kotouč promyšlené, včetně toho, jak fungují multiplanetární civilizace, jak probíhá komunikace, kde jsou loděnice, kde dopravní uzly pro civilní i vojenské loďstvo atd… Opravdovou hloubku a výraz Ondráčkova interpretace ale nabývá až ve chvíli, kdy se začne vykreslovat situace mezi dvěma a více postavami, respektive během interakcí mezi nimi.

Závěrem lze říci, že je skvělé sledovat, jakou měrou se pozornost audioknižních vydavatelů obrací k tvorbě českých žánrových autorů – a to nejen v případě jednotlivých románů, ale i románových sérií – tím spíš, když je jejich tvorbě věnována patřičná péče.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zemi obsadili mimozemští agresoři, tzv. kartani. Invaze proběhla hladce, takže se emzáci domnívají, že mají situaci pod kontrolou. Netuší, jak hluboce se mýlí. Tahle modrá planeta má totiž už pěknou řádku staletí své vlastní pány. Jen se většinou drží v pozadí...
Jeden z nejpoutavějších příběhů francouzské literatury druhé poloviny 20. století konečně vychází i v audioknižní podobě. V režii Jana Jiráně, v hlavní roli s Martinem Myšičkou, uslyšíte dalších 34 vynikajících českých herců, kteří vám ve více než 10 hodinách  odvyprávějí  příběh o malém společenstvu z idylického francouzského venkova, který se během okamžiku promění v přízračnou…
Velkolepá audio adaptace nejlepšího českého sci-fi románu loňského roku v podání devíti pečlivě vybraných interpretů, která zprostředkuje literární zážitek lépe než dalekozření i osvícení dohromady.
Rowan se rozhodl, že na vlastní pěst napraví cech smrtek a podrobí jej zkoušce ohněm – a to doslova. Po zimním konkláve zmizel v ústraní a od té doby podniká útoky na zkažené smrtky — nejen ve StředoMerice, ale na celém kontinentu. Stal se z něj lidový hrdina – smrtka Lucifer – který v černé…

Recenze ze stejného žánru

Zpěv drozda amerického spisovatele Waltra Tevise patří v žánru science fiction ke klasikám a má své pevné místo mezi nejoriginálnějšími dystopiemi konce minulého století. Byť autor je dnes znám převážně jinými díly, i Zpěvu drozda se bezmála čtyřicet let po vydání dostává zasloužené pozornosti, kterou u nás oživuje aktuální vydání audioknihy.
Je až k neuvěření, že se českým posluchačům dostává zvukové podoby jednoho z nejzásadnějších románů světové sci-fi až nyní. Setkání s Rámou nebylo nikdy zpracováno ani v rozhlase a zájemcům o poslech tak byla k dispozici jen načerno šířená nahrávka z Knihovny a tiskárny pro nevidomé z roku 1987. Po celých třiceti letech nyní vydavatelství…
Na audioknižním trhu existuje celá řada jednohlasých či vícehlasých četeb. Dramatizací či dramatizovaných, lépe řečeno dialogizovaných četeb se ovšem mnoho neobjevuje. Výjimkou jsou rozhlasové nahrávky přejímané vydavatelstvím Radioservis, či občasné nahodilé počiny některých jiných vydavatelů. Mnohohlasá adaptace totiž znamená nutnou důkladnou přípravu a náročnou práci a pochopitelně také nemalou finanční zátěž a dlouhou návratnost. V…
Pro filmové adaptace ani audioknižní verze se nevybírají jen novinkové tituly. Samozřejmě je lákavé uvádět zvukové knihy ruku v ruce s těmi papírovými, hrozí však, že si publikace takovou péči nezaslouží. Přepálený marketing čtenáři prokouknou, téma nepřežije sezonu a vydavatelům na poličce zůstane audiokniha, o kterou nikdo nestojí. To je velká škoda, protože zvukové knihy…

Dále od recenzenta

Už v předchozí vydané knize, sbírce povídek Škvíra, upozorňuje britská bestselleristka C. J. Tudor, že se připravuje na psaní své „srdcovky“ s názvem Závěj. Návrat k románové tvorbě je to ale z její strany velmi opatrný a na čtenáře může působit rozpačitě. Audioknižní zpracování pak do jisté míry přejímá tuto snahu „rozjet se“, ale jako kdyby i zde chyběly…
Zatímco názvy předchozích mysteriózních thrillerů Kateřiny Surmanové vyznívají až poeticky, Tři Sekery včetně designu obálky mohou vyvolat dojem, že tady krev poteče proudem. Ve skutečnosti jde ale o její zatím nejcitlivější a nejsilnější dílo, čemuž audioknižní vydání v interpretaci Jiřího Vyorálka dalo vyniknout.
Řada románů Stephena Kinga je příkladem toho, jak může i brakové téma posloužit kvalitnímu literárnímu dílu. King umí balancovat na hranici společenské prózy a hrůzostrašného příběhu velmi zručně, o čemž se mohli přesvědčit už posluchači jeho TO. Řbitov zviřátek se odehrává ve stejném literárním světě, dokonce nedaleko Derry, ale s úspěšným TO toho má společného…
Heine Bakkeid původem ze severního Norska píše sérii o policistovi, který ze všeho nejvíc nenávidí severní Norsko. Jeho Thorkild Aske už ale vlastně ani žádný policista není. V posledních letech přišel o práci, ženu, milenku i pověst. Je závislý na prášcích, má deprese, ošklivou jizvu po harpuně a jediný, kdo s ním ještě mluví je…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru