Vyhledat
Když Nietzsche plakal
Když Nietzsche plakal

Irvin D. Yalom se tematicky věnuje psychoterapii a i když se nevyhýbá odborné literatuře, proslavily jej především beletristické počiny. Jedním z nich i „psaný dialog“ Když Nietzsche plakal.

Tím, že jsem knihu nečetl, nýbrž poslouchal ve velmi citlivém přednesu Igora Bareše, nabyl jsem pocitu, jako bych seděl v místnosti, nebo se přesněji řečeno někde uvnitř skrýval, a naslouchal rozhovoru dvou mužů. Vedle sebe/proti sobě stanuli Josef Breuer a Friedrich Nietzsche. Rozhovor, který se odehrával po několik dnů, procházel tu méně, tu více intenzivní potřebou sebe odkrývat, si Yalom vymyslel. V románu si pohrává s reáliemi, ostatně Breuer opravdu patří mezi otce psychoanalýzy, ale umně řadu z nich přehlíží, nebo zkrátka zapojuje pouze v náznacích a podle toho, jak mu to jeho drama dovoluje. Jenže míra, jak moc se z toho mohlo opravdu odehrát, nás vůbec nemusí trápit. Román Když Nietzsche plakal totiž staví na něčem zcela jiném.

(I když je fakt, že bych se možná do pocitů více vžil, kdyby se mi při jméně Nietzsche neustále nevynořovaly vzpomínky na náročnou profesorku gymnázia a její hurónské výhrůžky, že neudělám maturitu ze ZSV, pokud Nietzscheho nepřečtu.)

Kniha má poměrně odhadnutelný vývoj – lze totiž předpokládat, že nezvykle samostatná (osamocená?) žena z úvodní expozice nejen zamotá Breuerovi hlavu, ale především vyprovokuje události, které povedou především k jeho vnitřnímu zápasu. Nikoliv tedy konfrontaci s Nietzschem, jak se možná zprvu zdá. Kordy, které jako by zkraje na sebe oba protagonisté vytáhnout, jsou sice jen velmi naznačené, ale víme, že Nietzsche si rozhodně nemá potřebu o sobě moc povídat a že Breuer na něj musí opatrně. Jen tak zabrání vyzrazení, že Nietzscheho léčba je pouhým konstruktem k vyřešení mezilidských (milostných) vztahů.
 

banner 1200x150

Jenže duše je nevyzpytatelná a zákonitě se tak léčba začne směřovat jinudy. Ukazuje se, že v dialogu získává převahu ten, kdo buďto opravdu chce naslouchat, nebo se za naslouchání schovává, o to více však umí být nepropustný. Nietzsche spadá spíše do druhé kategorie. Neznamená to, že by ale – ostatně název to i napovídá – byl z kamene a Breuerovi se nakonec nepodařilo skrze skálu proniknout. Mnohem hlubší cestu jsme však během dialogů absolvovali  do Breuerova nitra.

A právě o cestě do útrob srdce a mysli celá kniha je. Plyne pozvolna, ale uhrančivě. Své sehrává schopnost Yaloma psát živé věty. Z úst vycházejí tak, že dokáží přenášet pocity obou postav. A to čím dál tím více. Talent ubránit své Já se jako by vytrácí, slova začnou prosakovat doposud (úmyslně i podvědomě) skrytými zážitky. A nejednou nás samotné mohou přivést k sebepoznání. Nebo alespoň citlivějšímu sebevnímání. A asi to je příčinou úspěchu a oblíbenosti knihy. Celou dobu posloucháme intimní rozhovor druhých, ale vše je vlastně více o nás samotných…

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Všechny děti až na jedinou výjimku vyrostou. Tou výjimkou je Petr Pan. Tenhle kouzelný malý vejtaha, který se rozhodl, že se z něj nikdy nestane nudný dospělák, žije na jednom ostrově v tajemné Zemi Nezemi. A nežije tu sám! Kromě dalších kluků Ztraceňáků jsou tu víly, ale taky krvežízniví piráti s kapitánem Hákem v čele.
Román Doktor Živago, dlouhá léta ve vlasti autora i u nás obestřený fluidem zakázaného, vyvolal rozruch a paniku hned v r. 1956, kdy jej Pasternak dopsal a nabídl k uveřejnění. Neuspěl. O rok později vyšel rusky v Itálii, zanedlouho pak italsky, anglicky, švédsky, norsky, francouzsky a německy. Roku 1958 byla spisovateli udělena Nobelova cena, kterou…
„Mluvte s každou ženou, jakoby kdybyste ji miloval, a s každým mužem, jako kdybyste se nudil. Až skončí vaše první sezona, budete mít pověst člověka s dokonalým společenským taktem.“
Román jedné kariéry Životní příběh talentovaného umělce, který – hnán touhou po slávě – uzavře smlouvu s ďáblem v podobě nacistů nastupujících v Německu k moci.

Recenze ze stejného žánru

Ještě před tím, než Pavlu Kosatíkovi vyšla (v tom dobrém slova smyslu) vyčerpávající monografie Jiný TGM, sesbíral do knižní podoby sto Masarykových citátů a svým komentářem je uvedl do kontextu. Tuto, vlastně občas i vtipnou, exkurzi do myšlení našeho „Tatíčka“, si můžeme nyní poslechnout.
Vánoční koleda neboli Vánoční povídka s duchy patří k čtenářsky velmi oblíbeným dílům Charlese Dickense. Autor v ní zužitkoval své vlastní zkušenosti s bídou a představil čtenářům první poloviny 19. století trochu jiný pohled na vánoční svátky. K tematice těchto svátků se pak Dickens ještě vrátil například v povídkách Začarovaný, Zvony nebo Cvrček na krbu.
Je evidentní, že tvorba Julese Verna stále přitahuje mnoho čtenářů a posluchačů. Otázkou zůstává, jsou-li v dnešní době cílovou skupinou děti či dospělí, kteří se rádi vrací k nestárnoucím dobrodružstvím mistra fantazií. Ať tak či tak, jedním důkazem za všechny je režisér Dimitrij Dudík, který v letech 2011-2013 pro Český rozhlas napsal a zrežíroval hned…
Dílo Karla Čapka, právem jednoho z nejznámějších a nejrespektovanějších českých spisovatelů, patřícího k našim vrcholným autorům nejen dvacátého století, bylo audiálně zpracováno již mnohokrát a naposlouchat jenom jeho knihy by zabralo i náruživému posluchači obrovské množství času. Ostatně na Audiolibrixu je k dispozici více než stovka nahrávek Čapkových děl.

Dále od recenzenta

Kniha, o které se v posledních týdnech čím dál více mluví? Jednoznačně Konec stárnutí Davida Sinclaira. Ostatně, není se čemu divit. Podtitul Proč stárneme a proč už nemusíme slibuje odpovědi, díky nimž bychom se i my mohli dočkat delšího života.
Při vyslovení jména Walter Isaacson vyvstane v mysli automaticky sousloví biografický román. Bývalý ředitel CNN a editor časopisu Time se k psaní knih rozhodl v závěru osmdesátých let minulého století a už tehdy svou pozornost zacílil na zachycení životů významných osobností. Zlom v jeho kariéře přišel až o pár let později, když s nemalými časovými…
Nejen Seveřané kralují trhu s detektivkami. O slovo se hlásí i tradičně silná anglosaská detektivka. Velkou oblibu u nás získaly psychologické detektivní romány Tany Frenchové, jejich nezbytnou součástí je hloubání, jaké je být dneska Irem, do popředí se ale tlačí další slibný autor. Skot Peter May, jehož román Skála vydal v knižní podobě Host a…
Mohl to být zázračný příběh. Mladičká Elizabeth Holmesová v útrobách Silicon Valley uváděla v život vynález, díky kterému by lidstvo mohlo snadněji získávat kompletní obraz svého zdravotního stavu a predikce, díky nimž by se dalo předejít komplikacím a třeba i smrti. Ze všeho však zůstala jen fascinující detektivka, která odkryla jednu z největších lží, jaké…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Když Nietzsche plakal
Strhující drama o lásce, nenávisti a vůli. Jeden z bestselerových románů prominentního amerického psychoterapeuta nás přivádí do Vídně 19. století, do kolébky psychoanalýzy.
Přejít nahoru