Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Když postavy ožijí

Stín větru
Stín větru

Současný čtenář nebo posluchač může s ostatními dlouho diskutovat o tom, zda román katalánského autora Carlose Ruiz Zafóna s názvem Stín větru je či není magicko-realistickým dílem, případně do jaké míry. Ať už je tomu, jak chce, zde můžeme literární teorii nechat stranou. Za tím, že postavy v audioknižním vydání Stínu větru ožívají, není žádná magie, ale důkladná redakční příprava, pevná režie, a především velká dávka imaginace.

Stín větru loni předčasně zesnulého spisovatele, žurnalisty a scenáristy Carlose Ruiz Zafóna vyšel poprvé už roku 2001, v českém překladu pak o pět let později. Za tu dobu si příběh chlapce vyrůstajícího v Zafónově rodné Barceloně u českých čtenářů získal nemalou oblibu. Je tedy jen dobře, že si dnes, kdy je celá tetralogie Pohřebiště zapomenutých knih přeložena do češtiny, můžeme vyprávění připomenout. Tentokrát znovu oživené audioknižním vydáním.
 
První díl zmíněné tetralogie vypráví o Danielovi, kterého v den jeho desátých narozenin otec zavede do labyrintu neveřejné knihovny s mnoha tisíci zapomenutých svazků. Odtud si Daniel odnáší román Juliana Caraxe, jehož děj ho uchvátí. To, co se však s Danielovým životem pozvolna začne jako mnohdy až děsivá paralela proplétat, je životní příběh samotného autora knihy. Na světlo světa i Danielovi do cesty tak přicházejí rozervaně romantické i romanticky rozervané charaktery, muži bez tváře, zrůdnosti fašistické diktatury nebo třeba jedno vzácné plnicí pero.
 
Zmíněné charaktery pod režijním vedením Michala Bureše ožívají v interpretaci Gustava Haška. A přestože je Stín větru teprve druhým Haškovým počinem u OneHotBook, dokázala síla jeho představivosti vykreslit postavy i prostředí ve velmi živých barvách. Tak živých, že někteří posluchači, kteří knihu dříve četli, mohou považovat Haškovu interpretaci za příliš výraznou, neboť už si o postavách utvořili vlastní představu. Nutno však říct, že představa utvořená z četby bývá často mnohem plošší – už z toho prostého důvodu, že tichá četba je mnohem rychlejší proces než četba hlasitá (nebo její poslech).
 

 

Režisér s interpretem navíc dosáhli dvou podstatných věcí. Zafónovo vyprávění, které v kombinaci s magicko-realistickými či romantizujícími toposy tu a tam zavání velkými slovy a patosem, se totiž podařilo volbou správného tónu i nálady četby uhladit, zaoblit a pocit patosu utlumit. Co na stránkách knihy může až nepříjemně razit, bylo v rámci interpretace šikovně potlačeno a řečeno „jakoby nic“. Naopak vynikly imaginativní obraty a postřehy hlavního hrdiny. Zadruhé pak – zvláště v pasážích, kde jsou nám předkládány dopisy o dnes již těžko představitelné délce, nebo životní osudy sepsané vedlejšími postavami – ona precizní redakční i režijní příprava přispěla k tomu, že si posluchač snáze uvědomí důležité souvislosti a indicie, které by si jinak nemusel s předchozími událostmi spojit.
 
Bezmála sedmnáctihodinovou nahrávku doplňují tóny španělské kytary a posluchače může až překvapit, jak silně jej vrhnou do vyprahlých a úzkých ulic staré Barcelony. Zbývá tedy jen doufat, že se co nejdříve budeme moct těšit z audioknižních vydání zbývajících tří dílů tetralogie.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Historie rodu Löw-Beer mezi Schindlerovým seznamem a vilou Tugendhat Archy života jsou fascinujícím příběhem o přežití jedné rodiny a jejím návratu do míst, odkud pochází. Vypráví o dvou po sobě následujících únicích ze židovského ghetta do svobodného světa a sleduje pouť jména Löw-Beer. První únik začal v roce 1848, kdy Židé začali budovat v srdci…
Audiokniha pojednává o operaci Antropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, Reinharda Heydricha. Popisuje historii operace, samotného atentátu a také život hlavních protagonistů – Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.
Proč si dělat těžkou hlavu z mordování, když jsou pro vás lidi pouhý dobytek? Policista ve výslužbě Bill Hodges přežil takřečeného mercedesového vraha jen o pár měsíců, načež ho zákeřně odpravila rakovina, a tak je jeho bývalá parťačka z agentury Právo nálezce Holly Gibneyová v boji se zločinem nucena pokračovat na vlastní pěst. Zdrcená ztrátou…

Recenze ze stejného žánru

Ve 30. letech minulého století patřila rodina Löw-Beerů k těm, kteří udávali styl a tempo doby. Jenže pak začala druhá světová válka a Löw-Beerové kvůli židovskému původu přišli prakticky o všechno. Těm šťastnějším se povedlo utéct, jiní zemřeli v koncentračních táborech. O pohnuté historii tohoto rodu vypráví kniha Archy života od Daniela Low-Beera (Books &…
Po propracovaném portrétu Reinharda Heydricha Kat, který miloval hudbu přichází hudební publicista Robert Rytina s další skvělou historiografickou audioknihou. Titul vydavatelství Tebenas Andělé s vlčím cejchem. Slavní hudebníci ve stínu hákového kříže přináší jedenáct portrétů a jeden dvojportrét hudebníků, kteří se tak či onak ušpinili hitlerovským režimem.
Zdá se, že loňské cimrmanovské jubileum doznívá u audioknižních posluchačů teprve letos. Ostatně je to příznačné – až na výjimky vycházejí audioknihy u nás týdny, měsíce i roky po vydání svých literárních předloh. Zrovna u Divadla Járy Cimrmana to ale až tak nevadí – vždyť od prvního veřejného vystoupení uplyne padesát let až v tomto…
Mimo poměrně úzkou sféru zaručeně slavných a notoricky známých osobností se podhoubí toho, čemu jsme si zvykli říkat kultura, skládá z řady poctivých a pracovitých intelektuálů, jejichž přínos je zásadní a podíl na vytváření kulturního pokladu značný, ačkoli nemají status celebrity. Na poli popularizace dějin a dějepisu jsou takovými osobnostmi například nedávno bohužel zesnulý publicista Petr Hora…

Dále od recenzenta

Po Zločinech pro dva a příběhu zvaném N či M? se konečně dočkáváme prvního případu známé detektivní dvojice z pera Agathy Christie Tommyho a Pentličky s názvem Tajemný protivník. Poprvé jde také v případě oné dvojice o jednohlasou četbu, což s sebou nese lecjaká úskalí. Jak se s nimi vypořádala Jana Stryková?
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
Jak populární asi byly domácí spiritistické seance, o tom si můžeme udělat obrázek při četbě mnohých děl britských autorů aktivních hlavně ve třicátých letech minulého století. Jak se ale s audioknižním vydáním románu Agathy Christie Sittafordská záhada, který z výsledků jedné takové seance přímo vychází, popral tým z vydavatelství Audiostory, o tom se můžeme přesvědčit…
Velké množství psychologicky propracovaných ženských postav, zvláštní důvěrná, trochu dusná atmosféra menší komunity, příroda, chaty, chalupy, statky i maringotky, to jsou nezanedbatelné společné znaky detektivních románů Michaely Klevisové. Nicméně právě ten první - výrazný ženský element ve vyprávění – hraje nejspíš roli v tom, proč se prózy Michaely Klevisové dočkaly tolika interpretací ženským hlasem a…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Stín větru
Když v hladovém roce 1945 desetiletý syn antikváře Daniel zavítá na prapodivné barcelonské pohřebiště knih, zaujme ho román Juliána Caraxe Stín větru. Melancholický chlapec je příběhem uchvácen, touží o tajuplném spisovateli zjistit víc a dlouho po něm pátrá s posedlostí školeného detektiva. A rázem se kolem knihy, která se dochovala v jediném výtisku, začnou dít věci. Především o ní kdekdo leccos ví. Hocha dokonce začne stopovat člověk, jenž ji od něj hodlá získat stůj co stůj. Navíc jako by se dílo začalo propisovat do života Danielovi i jeho blízkým, jelikož Caraxovy postavy vrůstají do životů skutečných lidí…
Přejít nahoru