Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Když se duše potká s krajinou

Krajiny vnitřní a vnější
Krajiny vnitřní a vnější

Knihy Václava Cílka zas a znovu dokazují, že lze promlouvat k široké veřejnosti dostatečně srozumitelně, aniž by bylo nutno rezignovat na fundovanost a v řadě případů i složitost úvah a kladení otázek. Cílkův pohled na krajinu kolem nás, stejně jako na tu naši, vnitřní, nyní s hlasem Miroslava Táborského vychází i coby audiokniha.

Je to už sedmnáct let, co se kniha Krajiny vnitřní a vnější objevila v prvním vydání v knihkupectvích. Přesto si můžeme potvrdit, jak univerzální, platné, či v některých případech prorocké jsou Cílkovy postřehy nebo teze. Ačkoliv jde o soubor kratších textů, komentářů, esejů či rozhovorů, (audio)kniha překvapivě dobře funguje jako kompaktní celek, aniž bychom nutně museli poslouchat kapitolu za kapitolou.
 
Klíčem k uchopení tématu se pro Cílka stala duše – ta naše i ta okolitého světa. Vedle toho má však v knize své významné místo i popis a úvahy nad krajinou, jejím formováním, stejně jako nad způsoby, jak a proč k ní přistupujeme či ji dokonce devastujeme. Naštěstí se kniha nenese v alarmistickém duchu, a to aniž by se Cílek přímo vzdal důrazu na chyby ve vztahu k přírodě a krajině. Naopak je text ve svém vyznění duchovně obohacující, až povznášející, doslova nás popouzí k výpravě – ať už do nitra lesů či na širou plán, vystoupat na rozhlednu nebo si zkrátka jen uspořádat tu naši vlastní krajinu uvnitř domova tak, aby na nás působila dobře.
 
Stejně jako autor dobře vybalancoval strukturu knihy nebo emoce, jež v nás vyvolává, zachází i s faktografickými údaji, nabytými zkušenostmi a znalostmi. Nerezignoval na vypravěče, ale ani na vědce. Kniha umí být dostatečně odborná, v žádné své kapitole však spletitá. Jejím cílovým publikem zkrátka má být širší veřejnost – byť pochopitelně otevřena Cílkově naturelu a přístupu ke světu a již zmíněnému vztahu mezi naší duší a duší krajiny.
 

 

Načtení textu svěřil režisér Hynek Pekárek herci Miroslavu Táborskému, s nímž nedávno vytvořil poutavou zvukovou interpretaci Budoucnosti lidstva. Postavíme-li obě nahrávky vedle sebe, ukazuje se, že Táborského dikce svědčí spíše textu Michia Kaku. V případě Cílkova mnohdy i filozofujícího a do duchovních sfér kráčejícího podání na sebe Táborský a autor trochu narážejí. Zejména v pasážích, kdy by měl text plynout pozvolna jako klidná řeka, zatímco Táborský se zas a znovu přiklání k ráznějšímu členění nejen souvětí, ale i docela krátkých vět do drobných částí. Text přitom takové „rozbití” nevyžaduje, není ani složitý na informace, svou podstatou naopak potřebuje přesný opak. Jenže Táborský se nejen často nadechuje, ale především jako by neustále dává najevo, že nás čeká nová a nová a nová (důležitá) informace. Současně je ovšem nutno vyzvednout interpretovu barvu hlasu a hlasitost podání, které s Cílkovým textem ladí takřka dokonale.
 
OneHotBook vydal knihu ve zvuku v dobrý čas. Ve chvíli, kdy není dost dobře možné jezdit mimo republiku, máme možnost uskutečnit třeba jen drobné vycházky do okolí, díky Cílkovým textům více otevření, s úmyslem do sebe nechat výšlap proniknout.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zkušený psychiatr Radkin Honzák vás zve do světa psychosomatiky – vztahu lidské duše a těla V jakém vztahu je lidské tělo a lidská duše? „Vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule, udržovaná medicínským establishmentem…
Maličkého kotěte, kterému hrozí nešťastný osud, se ujme samotný dalajlama. Kočička líčí svůj každodenní život v jeho těsné blízkosti. Stává se svědkem rozhovorů mezi dalajlamou a jeho hosty. Postupně poznává, v čem spočívá štěstí, a jak ho na cestě životem najít, což není pro žádnou živou bytost snadné.
Evropská kultura, jejíž jsme součástí, je neoddělitelně spjata s myšlenkami křesťanství. V průběhu staletí si je však přivlastnili mnozí – panovníci, dobyvatelé, reformátoři i politici – a pokřivili je. Naše kniha vznikla proto, aby dnešní děti mohly lépe pochopit původní poselství Ježíšových myšlenek. Společně se proto vypravíme do míst, kde se křesťanství zrodilo, do kraje…
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

Patriotismus, nepatriotismus, tuzemská knižní produkce mě vesměs míjí, vlastně to tak mám i s filmem. Příliš nevyhledávám, málo na novinky slyším, a proto jde vlastně o malý zázrak, když se pro některé z našich děl rozhodnu. Žítkovské bohyně tak tvoří výjimku - vehnaly se mi do zorného pole s tak nebývalou silou, že jsem jim…
Za Anitou Moorjani stojí silný příběh. Jak jinak vystihnout sled událostí od diagnózy „rakovina“, přes pád do kómatu, až po probuzení a následné nevysvětlitelné vyléčení? Moorjani se se znovunabytou příležitostí žít vypořádala radikální proměnou vnímání sebe samé a světa. A napsala o tom knihu.
Norského autora Josteina Gaardera znají lidé po celém světě především díky jeho knize Sofiin svět. V jeho dílech se často objevují filosofická a theologická témata. Není divu, Gaarder tyto obory vystudoval a celý život se jimi zabývá. Nejinak je tomu u Kouzelného kalendáře určeného pro děti, který spatřil světlo světa poprvé v roce 1995 a…
Astrologové amatéři i ti, kteří jen občas, ale o to zarputileji pročítají horoskopy publikované v těch nejbizarnějších kratochvilných magazínech, nejspíše již v loňském roce zaregistrovali knihu Daniely Fischerové Pikantní astrologie. Nyní se s ní mohou seznámit i posluchači audioknih.

Dále od recenzenta

Historie nahlížená z perspektivy toho, kdo se o ni zajímá, ale nezabývá se jí odborně, může přinést do čtení dějin osvěžující pohled. Samozřejmě, nedochází-li k účelovému zkreslování či dezinterpretaci. Něčeho takového se však Dan Carlin ve své knize Hardcore historie nedopouští. Dosvědčuje to snad dostatečně skutečnost, že ji v češtině vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing, které si zakládá…
Kniha křehká jako pár slov haiku. Sluší jí papír, sluší jí tiché chvíle, které s ní strávíme. Hodí se, aby k nám promlouvala nahlas a ústy „jiných“?
Peter Wohlleben je hajný, kterého u nás nejeden čtenář dobře zná. Především díky jeho fascinující „studii“ Tajného života stromů. Pokud byste se s ním do lesů vypravili rádi znovu, máme dobrou zprávu. Nakladatelství Kazda své portfolio rozšířilo o další dvě audioknižní novinky, Moudrost lesa a Slyšíš, jak mluví stromy?
Příchod českého překladu zatím posledního knižního titulu Cala Newporta má i nemá dobré načasování. Na jedné straně vstupuje do doby, v níž digitální přesycenost volá po řešeních, na straně druhé se pulty knihkupectví prohýbají pod texty plných rad a návodů, jak život zjednodušovat, včetně těch, kterak se „digitálně vyčistit“. Ačkoliv je Newportova práce zcela aktuální,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Krajiny vnitřní a vnější
Ne nadarmo se říká, že o nitru člověka nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje. A v tomto směru nejsou naše vyhlídky zrovna lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha.
Přejít nahoru