Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

OneHotBook přichází s novou verzí Bassova nejslavnějšího příběhu

Datum: 

Autor recenze: 

Klapzubova jedenáctka
Klapzubova jedenáctka

V Lidových novinách se v první polovině 20. století sešlo hned několik dnes velice významných českých spisovatelů. Redaktory těchto listů byli v té době například Karel Poláček, Karel a Josef Čapkové, Rudolf Těsnohlídek nebo Ondřej Sekora.

Publikovali v nich také Vítězslav Nezval a František Halas. V letech 1933 až 1938 byl jejich šéfredaktorem Eduard Bass. Jméno posledně jmenovaného je poměrně často skloňováno také v audiální tvorbě a v poslední době vzniklo hned několik audioknižních verzí Bassových knih. 
 

Kromě velice povedeného Cirkusu Humberto v podání Zbyška Horáka z loňského roku (Audiotéka) nebo souboru povídek Lidé z maringotek v interpretaci hned několika interpretů z roku 2022 (Kanopa) vyšla před prázdninami nová verze jednoho z nejslavnějších autorových příběhů – Klapzubovy jedenáctky.

Kdo by neznal jedenáct kluků Klapzubových, které jejich táta tak dokonale vytrénoval, že se dokázali i přes prvotní posměch stát nejlepším fotbalovým týmem u nás i ve světě. Příběh obyčejných kluků z Dolních Bukviček vyšel poprvé v roce 1922 a od té doby byl mnohokrát audiálně zpracován buď jako kompletní audiokniha nebo zkrácená četba na pokračování či jako dramatizace. Nemalý podíl na tom má Český, respektive Československý rozhlas, pod jehož křídly většina titulů vznikla. Aktuálně je v prodeji pět audioknižních zpracování tohoto příběhu. V roce 2013 Radioservis vydal původně rozhlasovou, notně upravenou verzi z roku 1953 v podání geniálního vypravěče Karla Högera. Ve stejném roce vydal tentýž vydavatel původně dvoudílnou rozhlasovou inscenaci Jiřího Horčičky z roku 1990. Také Supraphon přispěchal v roce 2016 s digitální verzí původně 2LP alba vydaného v roce 1987, přičemž se jednalo také o dramatizaci Jiřího Horčičky akorát s jiným obsazením (dle dostupných ukázek by obě dramatizace měly být v podstatě stejné). V roce 2021 u vydavatelství J. S. Russel s.r.o. vyšla kompletní audiokniha v podání Václava Müllera. A konečně, svou verzi Bassova příběhu vydalo v roce 2024 také OneHotBook v interpretaci Davida Novotného a v režii Michala Bureše.
 

V poslední době se se jménem tohoto interpreta setkáváme čím dál častěji a chceme-li uvažovat o tom, kdo by měl načíst novou verzi Klapzubovy jedenáctky, nemůže nás napadnout vhodnější narátor. David Novotný má totiž k fotbalu blízko, nejenže si zahrál v televizním seriálu Okresní přebor (a jeho filmovém prequelu), ale on sám je nadšeným fotbalovým fanouškem a příležitostným hráčem. Právě znalost fotbalového prostředí se v jeho interpretaci zcela zásadně promítá. Novotný v zásadě pracuje se dvěma hlasovými polohami – vypravěčskou a komentátorskou. Jako vypravěč zprostředkovává posluchačům hlavní příběh i se všemi jeho odbočkami (pohádka o kouzelné píšťalce). Do komentátorské polohy Novotný přechází během popisu fotbalových utkání. Na vhodných místech zrychluje tempo a svým zaujetím se téměř přibližuje komentáři skutečných sportovních reportérů. Tímto způsobem interpret v posluchačích vzbuzuje obrazotvornost a přenáší je za pomoci hlasu na popisované fotbalové utkání. Ti se tak de facto stávají diváky neviditelného mače.

banner 1200x150

Režisér Michal Bureš s fotbalovou tématikou pracoval také v hudbě. Jako krátký předěl skvěle funguje hvizd fotbalové píšťalky. Delší hudba, jejímž autorem je Ondřej Brousek, oddělující jednotlivé kapitoly svým tempem a náladou zase připomíná fotbalovou hymnu. Režisér v Klapzubově jedenáctce opět dokázal, že mu není lhostejné celkové vyznění díla a že přemýšlí nad vyzněním i takové „drobnosti“ jako je vteřinový předěl. Díky pečlivé práci režiséra a prožité interpretaci Davida Novotného je nová verze Klapzubovy jedenáctky opravdu skvělým posluchačským zážitkem a v poměrně velké nabídce tohoto titulu má rozhodně své místo.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

V jedné vesnici na Klatovsku se odehrává něco neobyčejného. Jakýsi cizí člověk zabral slepicím zpustlou zahradu. To se nesmí nechat jen tak! Slepice se rozhodnou vyhlásit člověku válku.
Již více než sto let provází malé i velké čtenáře příběh Bílého tesáka, psa, v jehož žilách koluje i vlčí krev. Nyní máte možnost si ho poslechnout a budete poslouchat se zatajeným dechem!
Fantazijní příběh Jiřího Trnky má pět dětských hrdinů, dále pět slonů, jednoho zlomyslného kocoura, jednoho trpaslíka a spoustu psů, kteří si do tajemné zahrady, kde se dějí zázraky, chodí pít psí víno..

Recenze ze stejného žánru

Mezi současnou literaturou pro děti se požehnaně rozsáhlé dílo dramatičky, básnířky a v neposlední řadě i pedagožky a psycholožky Daniely Fischerové řadí k tomu nejlepšímu, co mohou dospělí autoři malým čtenářům nabídnout.
Kdo by neznal příběh sirotka Sebastiána a jeho fenky Belly (nebo je to obráceně a příběh je o Belle a jejím lidském sirotkovi?), nejznámějšího románu francouzské spisovatelky, herečky, scénáristky a režisérky Cécile Aubryové. Konec konců, Bella a Sebastián baví a dojímá dospívající čtenáře už více než půl století.
Keawe stojí na rozcestí. Touží po mnoha věcech, které jsou mu téměř na dosah ruky, cenou za jejich získání je ale hrozba posmrtného zatracení. Rozhodne se pro bohatství a lásku vsadit v nebezpečné hře svůj vlastní život?
Slon v Polívce je – jak název napovídá – zábavnou knihou určenou primárně dětem. I když jistě, mohlo by se s takovým názvem jednat i o kuchařku, jenže to by tou Polívkou nesměl být myšlený rybník. Jak to dopadne, když se slon zasekne v rybníku a poblíž se objeví parta – trochu znuděných – skoro…

Dále od recenzenta

Ačkoliv německý spisovatel Hans Watzlik patřil ve své době ke známým autorům, dnes už si u nás na jeho dílo vzpomene málokdo. O jeho znovuobjevení se nyní pokouší František Jílek, jehož vydavatelství stojí za zvukovým zpracováním Watzlikova románu Weberova romantická cesta.
Karel Hynie působil takřka čtyřicet v Československé a posléze i v České televizi. Autorsky stál za celou řadou pořadů, avšak aktuálně si recipienti jeho jméno spojují především s nedávno uvedeným pětidílným seriálem Volha. Hynie je totiž autorem knižní předlohy, podle které Jan Pachl tento velice úspěšný seriál napsal. Volha ale nedávno dostala také audioknižní podobu.…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru