Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Co se můžeme od starých samurajů naučit dnes?

Datum: 

Autor recenze: 

Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění
Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění

Přestože lze zvukovou Knihu pěti kruhů Mijamota Musašiho, samuraje bez pána, a Knihu rodinných tradic válečného umění od Jagjú Munenoriho, šógunova učitele, pořídit a poslouchat samostatně, rozhodli se ProgesGuru spojit moudrost dvou japonských škol bojového umění sedmnáctého století i do souborného vydání. Právě stojí-li společně, lze možné je lépe srovnat, což může přinést pro Evropana nový a nečekaný pohled na toto významné období japonských dějin.

Tam, kde Musaši vzývá k aktivitě, staví se Munenori do role vyčkávajícího pozorovatele. Tam, kde Musaši radí převzít iniciativu, nechává Munenori iniciativu převzít soupeře. Tam, kde Musaši uvádí postupy, jak který krok provést, si Munenori nechává dostatek prostoru pro tajné nauky a osobní předávání z učitele na žáka. A zatímco Munenoriho kapitoly často končí slovy: „Toto je třeba pečlivě zvážit či prozkoumat,“ Musaši sděluje, že to nelze předat písemně. A právě v této juxtapozici je více než 350 let stará moudrost vystavena uchu a posléze mysli středoevropského posluchače.

Obě knihy předčítá Jan Hyhlík, zkušený herec, hlasatel a dabér s velmi příjemnou a dalo by se říct přátelskou barvou hlasu. Tempo, jež zpočátku nasazuje, dává tušit, že oběma díly spíše proplujeme než proletíme. Vydavatel na začátku zcela vhodně a účelně ponechal předmluvu anglického vydání, která nás uvádí do historických souvislostí. Netrpělivý posluchač by sice mohl přemýšlet o zrychleném přehrávání, v tomto případě však není radno takto předbíhat. Následující pasáže totiž vyžadují jeho plné nasazení a je to právě Hyhlíkovo spíše pomalejší tempo, díky kterému je možné vše zvládnout sledovat.
 

Vlivem této spíše kontemplativní, nebo lépe řečeno výukové rychlosti přednesu, však nastává jistý ne zcela příjemný efekt – totiž že ani tento zkušený vypravěč nezvládá přečíst dlouhé věty, jakými se japonština pyšní, jako jeden celek. Často je tedy, zřejmě kvůli nutnosti nádechu, dělí v naprosto nevhodných okamžicích. Posluchač je proto vedle přemýšlení o samotném obsahu nucen dumat také o tom, které části věty vlastně patří k sobě. Relativně dlouhé odmlky někdy nastávají i před japonskými jmény a výrazy. Ty mají v mnoha případech špatný přízvuk, což je ale ta nejmenší věc, která uchu běžného posluchače nepolíbeného japonskou kulturou požitek opravdu nezmenší.

Audiokniha kromě úvodní a závěrečné znělky neobsahuje žádné zvukové efekty, což sice nikterak nesráží její kvalitu, ale drobný trylek zahraný na tradiční bambusovou flétnu šakuhači by mezi jednotlivými svitky a oběma knihami mohl umocnit atmosféru dávného Japonska – vždyť i sami samurajové vedle dlouhého a krátkého meče, katany a wakizaši, u sebe někdy šakuhači nosívali.

banner 1200x150

Ani jedna z knih, byť popisují bojová umění, nebyla primárně napsána pouze pro potřeby studentů bojových škol. Mnoho zásad lze v přeneseném smyslu využít i dnes, například při vyjednávání nebo snaze stát se mistrem jakéhokoli oboru. Také se z nich lze dozvědět mnohé o japonské nátuře. Právě titul sdružující obě audioknihy je v současné době zároveň nejsnazším způsobem, jak se k prastaré moudrosti obou dávných mistrů v českém překladu dostat.

Audioknihy ze stejného žánru

Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. A přicházíte o to nejlepší. Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Příčinu své únavy a zdravotních potíží hledejte v nedostatku kvalitního spánku a pak teprve jinde.
Nikdy nedělej kompromis je strhující, nenahraditelná příručka vyjednávacích technik, vybroušených během zajímavé kariéry Chrise Vosse, který desítky let působil jako hlavní vyjednavač FBI s únosci. Dnes patří k nejvyhledávanějším lektorům prestižních podnikatelských škol a současně působí jako poradce velkých společností při jejich strategických jednáních.
Ve svých předchozích bestsellerech – Kraď jako umělec a Ukaž, co děláš! nám Austin Kleon ukázal, jak objevit svou kreativitu a následně jak dát o sobě a své práci vědět světu. Nyní nabízí to nejdůležitější – návod, jak o kreativitu nepřijít, jak vytrvat, zůstat houževnatý a upřímný sám k sobě.
Šest žen a šest neskutečných příběhů o síle, kterou v sobě musely nalézt, aby překonaly svá trápení a dokázaly jít dál. Jak dítě ovlivňuje prostředí rodiny? Pomáhá lidem v životě víra? Jaké náhody mohou zasáhnout do života a zcela ho změnit? Na někoho je toho naloženo tolik, že si říkáme, jak to jen může unést?…

Recenze ze stejného žánru

O vnitřních hodinách jsme už pravděpodobně slyšeli, ale stejně pravděpodobně jsme jim dosud kdovíjakou pozornost nevěnovali. To, že nám jejich poznání a především pak naslouchání a respekt k nim, může zcela zásadně zlepšit kvalitu života, se dovíme ve fascinující audioknize Cirkadiánní kód.
Bill Gates ji považuje za jednu z těch nejvýznamnějších, které se mu kdy dostaly do rukou. Kniha, která hned ve svém úvodu s velkou pravděpodobností radikálním způsobem zatřese s vaší představou o světě. Jestliže jste hledali text, který je výsostně vhodný do dnešní neklidné doby, ale místo zoufání nabízí pozitivní východiska, pak Faktomluva představuje jednoznačně…
Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit. Základy první pomoci. Věc, kterou by měla většina z nás znát ze školy či autoškoly. Jenže jak to tak bývá, člověk časem zapomíná, metody ve zdravotnictví se vyvíjejí a tak rozhodně neškodí si jednou za čas tyto znalosti zopakovat. A pokud se vám zrovna nechce na nějaký ten…

Dále od recenzenta

Je po jaderné válce a každý kout světa se dává dohromady po svém. Bývalý plukovník československé armády David Michálek například v rozvalinách matičky Prahy provozuje bar. Potom ale dostane zakázku, kterou by moc rád odmítl, kdyby mohl, a celý svět se dá do pohybu. Jenom Michálek to ještě neví.
Kdo se v těch řeckých božstvech, titánech a dalších mytických stvořeních má vyznat? Možná v nich máte chaos – staří Řekové a Stephen Fry by vám však rádi vysvětlili, že Chaosem to všechno teprve začíná.
Pět let od vydání knižní předlohy se může Jozef Karika radovat, že jeho dílo zažívá renesanci. Hororový román Strach totiž v českém jazyce vychází s novou obálkou, ve slovenštině zase jako audiokniha. Byl to právě Strach, díky kterému údajně přišel za Karikou neznámý mladík a odvyprávěl mu příběh, z něhož se později zrodila Trhlina.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění
Kniha pěti kruhů a Kniha rodinných tradic válečného umění patří k těm nejdůležitějším textům o konfliktních situacích a strategii, které vycházejí z japonské válečnické kultury. Tyto knihy, které od samého začátku nebyly určeny jen pro vojáky, byly psány s tím, aby symbolizovaly procesy boje o vládu a moc ve všech životních situacích.
Přejít nahoru