Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Znovu nastolené boje mezi dvěma vesnicemi

Knoflíková válka
Knoflíková válka

V krutých dobách moru umřela na pastvině mezi obcemi Velrany a Lovern čísi kráva. Obyvatelé obou vesnic se ze strachu z nákazy začali přít o to, kdo z nich se má o zdechlinu postarat. U soudu Velraňáci odpřisáhli, že pozemek jejich není a bylo tedy rozhodnuto, že odklidí-li mršinu Loverňáci, bude jim přidělena i pastvina. Později ale obyvatelé Velran obrátili a nařkli sousedy ze zlodějny a morožroutství, což zapříčinilo dlouholetou nenávist mezi oběma vesnicemi a řadu bojů na život a na smrt.

Nevraživost časem slábla, aby se po letech probudila ve dvanáctiletých chlapcích. Ti se po vzoru svých předků znovu pustili do surových bitev, jejichž cílem bylo zničit nepřítelovo oblečení natolik, aby postižený dostal doma pořádný výprask. Za válečnou kořist sloužily chlapcům především knoflíky, nicméně nepohrdli ani gumou od trenýrek či tkaničkami do bot. Mladí vojáci ovšem nezůstali u běžných klukovských pranic – probudila se v nich touha po moci a po skutečném násilí, kterou rodiče odhalili teprve když už bylo příliš pozdě.

Světoznámá kniha Louise Pergauda Knoflíková válka bývá považována za literaturu pro mládež, já se však domnívám, že je určena spíše dospělým čtenářům. Sice ve mně v dětství neprobouzela žádné násilnické sklony, pouze jsem chlapecké nadšení pro boj nesdílel a chování dětí se mi spíše příčilo.

Pro české posluchače vzniklo několik rozličných nahrávek. Pomineme-li veřejnosti nepřístupnou verzi z Knihovny a tiskárny pro nevidomé, můžeme zmínit tři zcela odlišná zpracování z produkce Českého rozhlasu.
 
Patrně nejznámější je často reprízovaná rozhlasová hra pro děti, kterou na motivy Knoflíkové války napsal Pavel Soukup. V jeho dramatizaci s vynikajícími výkony členů Dismanova rozhlasového dětského souboru jsme svědky běžných klukovských pranic, ve kterých si chlapci pouze hrají na vojáky. Loverňáci jsou čestná armáda, která nemá zapotřebí uchylovat se k okrádání svých otců o peníze, hřebíky, prkna či vajíčka. V rodičích z obou vesnic se i po letech objevuje vzájemná nenávist, která vyvrcholí brutální hospodskou rvačkou, při níž je jeden muž vážně zraněn. Oknem do lokálu vše sledují kluci z Lovernu i z Velran a poznají, kam až může jejich nesmyslná válka vést. Tato Soukupova přidaná dějová linie odráží mé pocity z knihy, v níž je toto sdělení naznačeno.

Viktor Slavík, autor pětidílné polodramatizované četby na pokračování pro děti, se ve svém textu omezil pouze na stručné vyjádření příběhu. Jeho rozhlasová úprava je bohužel zbavena většiny vulgarismů pronášených hlavními hrdiny, které mají dotvářet atmosféru bitev. Absence jadrného jazyka se promítla i do nahrávky. Hlavní slovo má Vladimír Brabec coby vypravěč, špatně napsané dialogy mezi dětmi poslech spíše ruší. K mikrofonu byla opět pozvána Dismančata, o jejich výkonu se však bohužel nedá hovořit pozitivně. Nepřirozené věty jim jdou těžce z úst, řádky většinou mechanicky odříkávají. 

banner 1200x150

V roce 2001 režisér Petr Adler obsadil do osmidílné četby na pokračování Jana Novotného, aby lehce a přirozeně převyprávěl celý příběh. Novotný do hlasu promítl bojovné nadšení, pohrdání, zoufalství i radost, dobře od sebe oddělil všechny postavy a přitom vůbec nepřehrával. Veškeré bitvy přednesl s humorem a díky jemným zásahům dramaturga ani násilí nevyznívá příliš krutě.

Bez zajímavosti jistě není skutečnost, že se ve všech těchto rozhlasových nastudováních objevuje stejná ústřední pochodová melodie. Bohužel ani jedna rozhlasová nahrávka se zatím do e-shopu Českého rozhlasu nedostala.
 

V roce 2011 vydalo Nakladatelství XYZ audioknihu Knoflíková válka ve vlastním překladu na zvukovém nosiči ve formátu mp3. Interpretem se stal pod režijním vedením Roberta Tamchyny Luděk Munzar. I když si tohoto herce velmi vážím, jeho Knoflíková válka se mi poslouchala velmi těžce. Připomíná jakési sentimentální vzpomínání starého muže na dětství, unavený hlas mnohdy přechází do nepříjemného chrapotu, čtení často pozbývá plynulosti i díky neustálému interpretovu zadýchávání se. Bohužel věk je nemilosrdný a hlas pana Munzara už není tak zvučný, jak býval.

Můj dojem z ponoření se do dávných myšlenek potvrzuje i hudební složka. Možná to byl i režisérův záměr, neboť mluvené slovo obklopují bezstarostné idylické melodie, v jejichž tónech se nedá najít rozhodnost, ráznost ani nadšení z boje. Myslím si, že ať už je Knoflíková válka určená jakékoliv cílové skupině, audioknihu od Nakladatelství XYZ v podání Luďka Munzara ocení spíše starší ročníky.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Soubor tří osobitých próz Petry Soukupové ověnčený cenou Magnesia litera coby Kniha roku 2010 vychází také jako audiokniha.
Dvanáctiletý Warren XIII. je dědicem rodinného hotelu, kde pracuje jako jediný poslíček, údrž-bář, hubitel, pokojský a kluk pro všechno. Jenže to není obyčejný hotel! Děje se v něm jedna podivnější věc než druhá – no, řekněte sami: V kotelně žije tvor se spoustou chapadel, zahrad-ním bludištěm se plíží přízračná dívka, z tety Annakondy i jejích…
Jde o ztřeštěnou parodii na kovbojské příběhy. Dva trapeři Jack a David prožijí dobrodružství s indiány a velkým vodním hadem, vrcholící setkáním s ufony – vesmírnými láčkovci, kteří unesou Jackovu milou Betty a spolčí se s indiány. Když mimozemšťané prohlédnou krvelačné motivace indiánů, uvedou vše do pořádku a vrátí se na svou planetu.
Již více než sto let provází malé i velké čtenáře příběh Bílého tesáka, psa, v jehož žilách koluje i vlčí krev. Nyní máte možnost si ho poslechnout a budete poslouchat se zatajeným dechem!

Recenze ze stejného žánru

Byl jednou jeden chlapec, kterému se zlata skřítků zachtělo. Tenhle kluk ale nebyl jen tak obyčejný Honza z Horní Dolní – skřítci se musí mít opravdu na pozoru, protože stanuli v hledáčku samotného Artemis Fowla!
Zoe žije v sedmatřicátém patře naklánějícího se bytového domu a připadá si nešťastná. Její táta věčně vysedává v hospodě a s macechou se vzájemně nemůžou vystát. Od té doby, co jí zemřel milovaný křeček je navíc osamocenější, než dřív.
Je to tak. Mistr olbřímích nedopsaných ság s mnoha propletenými osudy postav, který se neštítí na jedné svatební hostině brutálním způsobem vyvraždit celou rodinu i se sloužícími, napsal příběh pro děti. Nutno podotknout, že Ledový drak v originále poprvé vyšel už v roce 1980, tedy dlouho před prvním dílem světoznámé ságy Píseň ledu a ohně,…
Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Parafrází tohoto známého výroku by snad šlo shrnout vše, o co obyvatelé ctihodného městečka Kocourkova usilují a s jakým výsledkem se jejich snažení setkává. Nadšeně se vrhají do nových projektů, kterými chtějí zvelebit svou obec, ale nakonec nic nedopadne podle jejich plánů.

Dále od recenzenta

Ne, nebojte se, můj článek nebude pojednávat o žádné audioučebnici, která by školáky nabádala k tomu, jak mají správně žít. V tomto textu si představíme audioknihu pro děti Bertík a čmuchadlo od Petry Soukupové, kterou v prosinci 2014 vydal OneHotBook.
Představovat klub Rychlých šípů by zřejmě bylo nošením dříví do lesa. Řada z vás si určitě s jistou dávkou nostalgie vzpomene na tu partu hochů z Druhé strany, jejichž krédem bylo čestné a slušné chování, a nepřítelem nechvalně proslulé Bratrstvo kočičí pracky. K nejznámějším příběhům obou part bezesporu patří pátrání po ježku v kleci v…
Když maminka jednoho dne koupila za velmi bizarních okolností Janičce v hračkářství obrovskou velrybu, nemohla tušit, jaké starosti sobě a manželovi způsobila. Janička se totiž do svého plyšového mořského tvora doslova zamilovala. Sice si uvědomovala, že její velryba je hračka, ve svých představách ji ale považovala za součást rodiny a za živou bytost, které musí…
U příležitosti výročí narození slavného dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena je 2. duben každoročně připomínán jako Mezinárodní den dětské knihy. V roce 2000 jej knihovnice Hana Hanáčková a Miroslava Čápová uctily neobvyklým způsobem, když v dětském oddělení uherskohradišťské knihovny připravily první Noc s Andersenem.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Knoflíková válka
Příběh o nesmiřitelné válce Loverňáků a Velraňáků, dvou klukovských part ze sousedních vesnic, které se zarputile nenávidí a bojují proti sobě všemi možnými způsoby.
Přejít nahoru