Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Korejská cesta k feminismu

Kim Čijong [ročník 82]
Kim Čijong [ročník 82]

Osudů, jako je tento, zná Jižní Korea spoustu. Podobný příběh, jaký popisuje Kim Čijong, by mohla odvyprávět většina žen narozených v 80. letech. Pochopit, co je špatně v této společnosti, kterou Evropané do značné míry vnímají jako technologickou velmoc, pomáhá korejský bestseller autorky Čo Namdžu.

Kim je nejběžnější korejské příjmení, Čijong zase nejběžnější jméno dávané dívkám v první polovině 80. let. Je proto pravděpodobné, že každý zná nějakou Kim Čijong, je to taková naše Jana Nováková. Tato třicátnice, která odešla ze zaměstnání a pečuje o malou dcerku, začne mluvit hlasy jiných žen. A díky psychiatrovi se dozvídáme o jejích životních osudech také my.
 
80. léta byla pro korejskou společnost obdobím velkých a rychlých změn, a to jak technologických, tak společenských. Měnilo se zejména postavení žen ve společnosti, které se mohly začít vzdělávat a vysoká škola byla najednou žádoucí. Přesto dlouho přetrvává výsadní postavení mužů, a to jak ve vedoucích pozicích na pracovišti, tak i mezi dětmi ve školách a v rodinách. Co si však počít s množstvím vzdělaných a sebevědomých žen, které nechápou, proč se mají podřizovat v oblasti oblékání a proč za stejnou práci berou o třetinu méně peněz?
 
Autorka v knize Kim Čijong [ročník 82] odvyprávěla životní osudy své hrdinky spíš popisně než prostřednictvím přímé akce a dialogů. Kniha samotná tak do značné míry připomíná více odbornou publikaci než dílo beletrie, včetně faktografických vsuvek. Tomu odpovídá i projev hlavní interpretky audioknihy, Lucie Trmíkové. Její četba působí téměř až sterilně, bez větších emocí – některá životopisná díla nabízejí více prostoru pro herecké umění. I když lze zejména zpočátku označit její projev za protivně strnulý, už po první kapitole je jasné, že je to dáno dílem samotným, formou, kterou zvolila autorka.
 

 

Druhým interpretem je Kajetán Písařovic. Jemu se dostalo té cti přečíst poslední kapitolu knihy z pohledu Čijonina psychiatra. Na jeho postavě se dokonale ve smyslu celého díla ukazuje, že si někteří muži sice uvědomují nerovné postavení žen ve společnosti, ale nejsou schopni s ním cokoli udělat. Písařovic tak nedostal větší prostor, jeho herecký um však můžeme obdivovat v jiných dílech. Kniha Kim Čijong [ročník 82] je především o ženách.
 
Velmi důležitou součástí knihy je také doslov české koreanistky Petry Ben-Ari, která vysvětluje, proč se dílo ve své domovině stalo bestsellerem a jakou vlnu zájmu o feminismus, stejně jako odpor vůči němu, vyvolalo. V samotném závěru uvádí Petra Ben-Ari, že celé dílo je částečně autobiografické a že významné epizody, včetně té, která Kim Čijong odstartovala psychické problémy, jsou založeny na skutečných zážitcích Čo Namdžu. Teprve tehdy odosobněný projev Lucie Trmíkové dostává jasný smysl.
 
Na nahrávce lze ocenit také stylově vhodné a nerušivé melodie mezi kapitolami a jeden drobný detail z obálky – ta je tvořena stejným obrázkem, jako tištěná předloha, která vyšla v roce 2019 u vydavatelství Host, ale jeho levou polovinou, která je u knihy z větší části skrytá pod textovým polem. Spojením tištěné knihy a audioknihy tak vznikne celý obrázek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Závěrečný díl trilogie z hokejového městečka Medvědín  Po tragických událostech, o kterých nikdo nechce mluvit, udělala medvědínská komunita to, co vždycky – všichni sklonili hlavy a pokusili se jít dál. Po dvou letech se dokonce zdá, že se městu podařilo zacelit dávné rány. U jezera vyrostlo nové hokejové kluziště, Maya Anderssonová a Benji Ovich se…
„Za víru, kterou v sobě mám, vděčím Owenu Meanymu, svému kamarádovi z dětství…“ Každodenní vzpomínka na něj je způsob, jak přežít smůle navzdory. Životní poustevník John Wheelwright odříkává barvitou litanii za spolužáka, jenž mu byl v telecích letech rádcem, vzorem neokázalých ctností a hlavně nerozlučným parťákem, tolikrát zasahujícím do jeho příběhu i do událostí v…

Recenze ze stejného žánru

Bohumilův svět je prostý a zároveň obyčejně laskavý. Nebo spíš neobyčejně? Prostá lidská nezištná pomoc a ochota pomoci neznámým lidem pro většinu z nás už dnes tak samozřejmá není. Neděláme si ale ten náš svět někdy sami zbytečně složitý? A umíme se k jednoduchosti ještě vrátit? Po oblíbených ženských hrdinkách Agnes a Božidaře tentokrát Veronika…
Šedivé ulice, lidé žijící ve strachu a nesvobodě. Zatýkání, vyhazovy a zákazy za vyjádření jakéhokoliv protestu. V takovém světě žijí Marie a Magdalena, jejichž osudy se mají protnout, aniž by na to byly připraveny. Jak dopadne setkání ženy, která strávila značnou část svého života za mřížemi komunistického vězení a dívky, odebrané rodičům, vychované v režimním ústavu pro…
U nejstaršího českého audioknižního vydavatelství jsme si už na uváženou dramaturgii a skvělý výběr interpretů zvykli. Hned z počátku čtvrté dekády své existence ovšem AudioStory připravilo lahůdku nejen pro posluchače. Vydání audioknihy Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe má totiž velmi zajímavý příběh.
Garážové kapely to nemají jednoduché. U nás, ani v Británii. Taková kapela je zvyklá hrát, jak ji to baví, pořádně do toho řezat, dělat brajgl – a že se někdo tu a tam netrefí? Však ono se to ztratí. Ne tak ale ve studiu, tam je slyšet všechno, stejně jako ve výsledné nahrávce. A o…

Dále od recenzenta

Česká autorka Zuzana Strachotová vystavěla ve své knize Devět dní dystopický svět, který je řízen klerikálním režimem, v lecčems připomínajícím Příběh služebnice Margaret Atwoodové. Místo žen rodících děti na zakázku však do něj vypustila muže a ženu z opačných stran barikády, tedy vojáka režimu a povstalkyni, nechala je společně uvíznout v jedné jeskyni a počkala,…
Je Grace jen nevinná dívka, která se připletla ke strašlivému zločinu, nebo nebezpečná vražednice? Margaret Atwoodová se ve své knize rozhodla rozplést jednotlivé nitky případu, který se v polovině 19. století opravdu stal. Z vraždy Thomase Kinneara a jeho služebné Nancy Montgomeryové byla spolu s podkoním Jamesem McDermottem obviněna i mladičká Grace Marksová. A zatímco…
Bylo nebylo, za sedmero horami žily dvě děti, dvojčata Alex a Conner. Právě oslavily své dvanácté narozeniny a mezi dárky nalezly také babiččinu starou pohádkovou knihu. Tahle kniha ale nebyla jen tak obyčejná. Nejdříve začala polykat Alexiny pastelky, později učebnice a nakonec se probudila k životu zcela. Hádáte správně – Země příběhů spolkla také obě…
Je po jaderné válce a každý kout světa se dává dohromady po svém. Bývalý plukovník československé armády David Michálek například v rozvalinách matičky Prahy provozuje bar. Potom ale dostane zakázku, kterou by moc rád odmítl, kdyby mohl, a celý svět se dá do pohybu. Jenom Michálek to ještě neví.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Kim Čijong [ročník 82]
Postava Kim Čijong, obyčejné třicátnice, je korejským čtenářům — a zejména čtenářkám — důvěrně známá. O věrohodnost jejího příběhu se autorka nemusí nijak zvlášť snažit, protože jednotlivé životní epizody tvoří součást obecné každodennosti a společně sdílené zkušenosti.
Přejít nahoru