Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Jednou, kdysi pradávno

Kouzelníci z pradávna
Kouzelníci z pradávna

Cressida Cowell se vydává vůbec poprvé mimo svět svých dračích hrdinů. Po sérii o Škyťákovi, která přivedla filmové studio DreamWorks k titulům Jak vycvičit draka, nám tato anglická spisovatelka otevírá dvířka do další říše bohaté na fantazii, napětí, dobrodružství a humor.

Kouzelníci z pradávna se v porovnání s předchozími autorčinými knihami žánrově přeci jen posouvají dál. Na novince je patrné, že Cowell sice navazuje na to, co postavilo základy její dosavadní úspěšné literární dráhy, přesto se nebojí o kousek odstoupit. Nejde jen o to, zda se nyní čaruje více než kdy doposud, nebo zda potkáme ještě roztodivnější (po)tvory, jako o citlivost při zacházení s humorem a jeho různými polohami, a příběhem, který může dětské i dospělé čtenářstvo dojmout a obohatit. Kouzelníci z pradávna sice zatím mají pouze jeden díl, dávají přesto tušit, že Cowell rozehrává novou partituru, při níž se budeme bavit, stejně jako bát. Budeme chvílemi konfrontováni s magií, stejně jako s psychologií mladých hrdinů, nebo třeba s poťouchlým humorem. Cowell literárně zraje a je to znát i na této novince.
 

A další dobrá zpráva: kniha se u nás dočkala i zvukové verze. A ještě lepší zpráva: režii opět obstarala Jitka Škápíková, která už v předchozích adaptacích Škyťákových příběhů dokázala najít polohu, jak se všemi těmi nuancemi textu Cressidy Cowell zacházet. A podařilo se jí to i tentokrát. V Kouzelnících z pradávna se opět nachází vrchovaté množství postav a postaviček, tu více, tu méně (no, spíše více) roztodivných, a ty všechny potřebuje posluchač od sebe rozlišit.

Cressida Cowell ve své knize dost vsází na dialogy, o to měl audioknižní interpret Jan Maxián složitější úlohu. Musel se popasovat s nástrahami, které se pojí nejen s vytvořením hlasových charakterů, ale i s jejich osvojením, čitelností a ve výsledku i uvěřitelností pro posluchače. Škápíková spolu s Maxiánem našli takovou míru, která nepůsobí jako exhibicionismus jednoho herce. Postavy jsou od sebe oddělené, každá má svá typická řečová gesta, dynamiku projevu, nestávají se (snad až na drobné výjimky) karikaturou. A co víc, v kontextu celého textu se poslech nerozpadává na jednotlivé etudy, působí kompaktně a udržuje posluchačovu pozornost ve vztahu k příběhu jako takovému.

I předchozí adaptace knížek Cressidy Cowell se mohly pochlubit vydařenou hudební složkou, nejinak tomu je i nyní. Muzika posluchače napojuje na žánr i cílovku, umí být veselá a hravá, stejně jako předznamenat či zachytit chvíle, kdy vážně o něco jde. Nezbývá nic jiného, než se těšit na pokračování. Ať už jste malí, nebo velcí.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V jiném světě by Lenka Křížová mohla být regulérní superhrdinkou. Jenže v tom jejím nikdo nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách. Po amatérských lovcích zločinců zkrátka není v jednadvacátém století poptávka. Zato po showbyznysu a skandálech se lidé můžou utlouct.
K uzoufání pokrytecké maloměsto Eastwick v americkém státečku Rhode Island nabízí trojici bájných čarodějnic jako z Macbetha přímo ideální rejdiště. Povětrnice Alexandra, Jane a Sukie, na jejichž dveře ťuká nepříjemná čtyřicítka, kráčejí za hlasem sexuální revoluce sladkých let šedesátých a dosud si v téhle díře poradily s troufalostí sobě vlastní. Jenže teď je omámil Darryl.
Navzdory názvu nejsou Hanákovi až tak normální. Babička píše detektivky, které nikdo nikdy nevydal, její dcera Cilka neustále zpívá, manžel Oldřich se nevěnuje ničemu jinému než svým želvičkám a myšičkám. Starší dcera Pavla všude možně cvičí jógu a se stoickým klidem snáší darebáctví svých dvojčat a podivínství svého manžela Petra, který jen jí, spí a…

Recenze ze stejného žánru

Pokračování Prašiny, v níž Vojtěch Matocha umně kombinuje napínavě vystavěný dobrodružný příběh s prvky sci-fi, fantasy a detektivky, nese tajuplný název Černý merkurit a případné obavy z nastavované kaše lze z velké části zapomenout jako neopodstatněné. Autor sice používá stejné vypravěčské postupy, stejné rekvizity i podobné situace jako v prvním dílu, přesto se Černý merkurit…
Leckdo z nás jistě nejednou četl a byl uchvácen poetickým příběhem o malém princi. Ten, kdo nečetl, má jistě povědomí, proto se domnívám, že netřeba přibližovat hlavní myšlenky, ba ani děj. Malého prince musí člověk číst či slyšet, stručné shrnutí děje na úrovni čtenářských deníčků by bylo nedůstojné.
Nakladatelství Témbr vydává další pokračování série audioknih pro děti, v níž mistr etikety Ladislav Špaček provází svou vnučku Viktorku po zajímavých historických místech a zároveň ji učí správnému chování v situacích, které je potkávají. Tentokrát se spolu vydávají na několik procházek po Praze, která klíčovými událostmi české historie přímo překypuje.
Rok 2012 můžeme směle považovat za opětovné nadechnutí rozhlasového skřítka Hajaji a to díky jeho tehdy nové dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové, která přímo pro večerní pohádky získává stále nové autory. K těm nejúspěšnějším a zároveň od té doby i nejaktivnějším spisovatelům patří Dagmar Langová.

Dále od recenzenta

Původní plán bylo vydat zvukovou verzi knihy Marťan souběžně s premiérou stejnojmenného filmu, i kvůli čekání na titulního představitele, Jana Zadražila, však OneHotBook vypouští do světa svůj další počin až nyní. Jestliže jste na audioknihu čekali (s úmyslným odsunutím zhlédnutí filmu) stejně jako autor této recenze, pak vězte, že se vám to vyplatí.
U příležitosti stého výročí založení republiky se na pultech knihkupců objevila řada historických publikací obracejících se k naší minulosti. Jedna z těch nejprobíranějších se o několik měsíců po svém knižním vydání dočkala i převedení do audio podoby. Napsal ji Pavel Kosatík a načetl Pavel Batěk.
Už je to deset let, co se na pultech knihkupců objevila autobiografie Heleny Štáchové. Pokud vás její vydání minulo, vězte, že nyní se nabízí možnost knihu si poslechnout – o načtení se postarala autorka sama.
Čtyři roky jsme si museli počkat, než ceněný Jiří Hájíček vydá svůj další román. Ani Plachetnice na vinětách nezapřou jeho typický rukopis, ba i řadu motivů už známe z předchozích textů. Přesto jsou možná až nečekaně jiné. Obyčejné.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kouzelníci z pradávna
Než přišli válečníci, bývaly temné hvozdy plné kouzelných tvorů. Teď je však všechno jinak. Zar je chlapec z kmene kouzelníků, který nemá magické schopnosti, a udělá cokoliv, aby je získal. Čára je dívka z kmene válečníků, ale vlastní zakázaný kouzelný předmět, a udělá cokoliv, aby to utajila. Oba dva byli vychováni, aby se k smrti nenáviděli. Přesto musejí zapomenout na svoje odlišnosti a dostat se do sklepení pod válečnickým hradištěm. Právě tam procitá cosi, co spalo stovky let…
Přejít nahoru