Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Krhavý prostě nemůže mít klid

Audiokniha-Smejici-se-bestie-Vilem-Koubek
Audiokniha Smějící se bestie

Druhý román ze série s sebou vždycky nese určitá úskalí a vyvolává řadu otázek. Ponese se alespoň ve stejném duchu jako předchozí díl? Nebo naopak, nebude příliš podobný? Neztratí na síle? Nebude příliš tlačit na pilu? Stejné otázky vyvolává i audioknižní vydání. Už teď je ale zřejmé, že audioknižní Smějící se bestie Viléma Koubka plně respektují laťku nastavenou Posmrtnou predací.

Viléma Koubka registrujeme na české literární scéně od roku 2009, na svou první audioknižní nahrávku si ovšem musel počkat celých dvanáct let. Poprvé můžeme jeho prózy poslouchat až od chvíle, kdy v povídkové antologii Krásky a vetřelci (Audiotéka, 2021) vychází jeho příběh Období, a to v interpretaci Terezie Taberyové. První samostatnou audioknihou je však ale až první díl románové série s hlavním protagonistou Vincentem Krhavým s názvem Posmrtná predace, který vydalo nakladatelství Témbr v interpretaci Martina Stránského v roce 2022.

Cynický a věčně v lihu naložený soukromý detektiv Krhavý se v Posmrtné predaci dostává na místo zvané Odpočinek, kam odcházejí ti, kteří díky lékařskému pokroku už sice nezemřou stářím, zato však jsou unavení, protože svět se od milénia velice proměnil. Proti všem předpokladům ale Odpočinek není tak úplně ráj na zemi a lidé se tu a tam – vlastně stále častěji – ztrácejí.

Druhý díl s názvem Smějící se bestie, který Témbr vydal letos, navazuje prakticky právě tam, kde předchozí díl končí. Jsme stále na Odpočinku, Krhavého klient ještě není spokojený, a tak se detektiv jen tak domů nepodívá. Místo toho se zařadí do kolektivu způsobem, který mu je co možná nejméně proti srsti, ale i tak to dře, až létají jiskry. Krhavý nechce dělat problémy, ani na sebe zbytečně upozorňovat, ale podivné a brutální vraždy ho nenechají na pochybách, že je čas opět začít jednat.

banner 1200x150

Když se román připravuje k audioknižnímu vydání, může dojít k množství nesouladů. Například interpretovi vůbec nemusí sednout autorův styl. To ale není případ této série. Od prvního dílu se zdá, jakoby Koubek, respektive Krhavý, mluvil Stránskému z duše. A tak upřímně a od plic to pak také zní, když se Martin Stránský pustí do četby. Prózy Viléma Koubka se zatím setkaly se čtverou interpretací – včetně povídky Dno výkopu z antologie Hlubiny města (Audiotéka, 2023), kterou načetl Kajetán Písařovic, a románu Čepel entropie, který pro Čti mi! nahrál Jindřich Zřídkaveselý. Lze ale bez obav říct, že Stránský s Koubkovým stylem rezonuje zdaleka nejlépe.

I tentokrát atmosféru drsného vyprávění na pomezí sci-fi a žánru noir podtrhuje jingle ve formě charakteristického zvuku víka benzínového zapalovače. Zvukové aranžmá je tu však ještě trochu košatější než v případě předchozí nahrávky. Charakteristický znak tedy zůstává, ale od první chvíle víme, že se v příběhu posouváme dál. Ve zkratce lze tedy říct, že Smějící se bestie nabídnou posluchači drsných vyprávění přesně to, po čem prahne, a lze vyjádřit přání, aby na sebe audioknižní vydání dalších Koubkových románů nenechalo tolik čekat.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Po úspěšných televizních cyklech Hříchy pro pátera Knoxe a Hříchy pro diváky detektivek vznikla nová řada s názvem Hříchy pro posluchače rozhlasu. Pojítkem všech Hříchů je investigativní novinářka a rozhlasová reportérka Denisa Králová, kterou zločin přitahuje. Má přátele z řad kriminalistů, takže se snadněji dostane do zákulisí zločinu.
Jednoho sychravého podzimního dne najde policie na předměstí Kodaně tělo mladé ženy. Někdo ji brutálně zavraždil a uřízl jednu ruku. Nad obětí visí panáček z kaštanů.
Podzim 1961. Protože útěk z čerstvě zazděného východního Berlína skončil katastrofou a tamní rozvědka síť jeho kontaktů postřílela, je agent britské MI6 Alec Leamas nadřízenými poslán k ledu. Přesněji odložen do knihovny. Stane se z něj ztroskotanec s opileckými sklony, který dluží, kam se podívá, a přesto s ním stále cloumá vztek i chuť se…
Lodnýn 1930. Hercule Poirot se spokojeně vrací z oběda, když ho před domovními dvěřmi  překvapí rozzlobená žena a domáhá se vysvětlení, proč jí detektiv poslal dopis, v němž ji obviňuje z vraždy Barnabase Pandyho, když nikoho toho jména ani nezná. Hercule Poirot netuší, o čem je řeč. Jde snad o nějaký omyl či nejapný vtip?…

Recenze ze stejného žánru

Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Pootevřená dvířka jedné z desítek skříněk zaměstnanecké šatny mohou představovat zcela nevinnou záležitost. Ne tak v hotelu Majestic, kde se za nimi skrývá tělo uškrcené ženy, která se teprve před několika dny ubytovala se svou rodinou v přepychovém apartmá o několik pater výše. Co hledala v podzemních prostorách, kam hosté nemají mít přístup? Zapeklitá Vražda v hotelu Majestic je případ…
Přednedávnem oslavil osmdesáté narozeniny Vlastimil Hort, jeden z nejúspěšnějších tuzemských šachistů všech dob. Kromě samotné hry se po léta věnuje i psaní o ní. Mezi publikacemi o své kariéře, významných turnajích minulého století, či několika svých kolezích, má ale autor na svědomí i sbírku tří detektivních povídek. A právě první z nich, Král v nesnázích, se nyní…
Sedmým příběhem Zlámané kosti se anglická autorka Angela Marsonsová v roce 2017 vrátila ke své literární hrdince D. I. Kim Stoneové. O dva roky později se čtenáři dočkali českého překladu a konečně nyní přišla řada i na audioknihu. Kromě toho, že jde opět o výborně napsanou detektivku, hraje navíc příběh i důležitou roli v rámci celé série. Proč…

Dále od recenzenta

Když Kristýna Sněgoňová vstoupila se svým příběhem Krev pro rusalku do světa románové fantastiky a později i do říše audioknih, byl vypravěčem knihy Dominik Stolbenko a interpretem nahrávky Michal Jagelka. Pro návrat do světa brutálně dravých víl si ale vybrala kriminalistku, a tak když se ptáme, jak se lidská žena vypořádala se světem divoženek, můžeme…
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
Knižní vydání Kříďáka, debutu britské spisovatelky C. J. Tudor, neuniklo díky rozsáhlé propagaci snad žádnému čtenáři. O poznání méně pozornosti se ale dostalo jeho zvukové podobě. Především proto, že tou dobou ještě audioknihy z produkce nakladatelství Kalibr, člena Euromedia Group, nefigurovaly v zavedených audioknižních portálech. S Jámou tomu bylo ovšem jinak. O knize i audioknize…
Texty Nikoly Tesly, jednoho z nejznámějších vynálezců všech dob, mohou na českého čtenáře i posluchače působit jako zjevení. Jeho mysl exaktně pojímající i to, o čem nás nikdy nenapadlo uvažovat exaktně, nepřestane překvapovat – a jakkoli by jeho osoba mohla působit v psaném projevu odtažitě, interpretace Zbyška Horáka dává Teslovi lidský rozměr.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru