Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

František Kriegel detailně

Kriegel: Voják a lékař komunismu
Kriegel: Voják a lékař komunismu

V postavě Františka Kriegla jako by se zrcadlily moderní české dějiny ve vší své rozporuplnosti a nejednoznačnosti, s jakýmsi ideálem spravedlivé společnosti postupně transformovaným do nelidského utrpení na jedné straně a s pragmatismem téměř oportunistickým na straně druhé. Rozsáhlou, šestisetstránkovou biografii Kriegel: lékař a voják komunismu, napsal publicista a historik Martin Groman, někdejší šéfredaktor stanice Dvojka Českého rozhlasu a současný spoluprotagonista vlivného a oblíbeného historiografického podcastu Přepište dějiny. A pro uši audiomolů ji jako víc než dvaadvacet hodin trvající nahrávku načetl rozhlasový moderátor Tomáš Černý.

Jméno Františka Kriegla je všeobecně známé především jako jméno jediného československého představitele, který v srpnu 1968 v Moskvě odmítl podepsat onen potupný protokol stvrzující výsledky nátlakového jednání se sovětským politbyrem, mezi jehož závěry patřily politické a společenské změny navracející Československo před obrodný proces. A také jako jméno jednoho z mála řadových poslanců, kteří odmítli hlasovat pro smlouvu se Sovětským svazem o dočasném pobytu sovětských vojsk.

Jako u každé postavy, která tak či onak „žije“ v obecném povědomí, je zjednodušující pohled obvyklý, přesto právě u Kriegla by byla škoda neseznámit se s jeho barvitým životem a v lecčems paradoxním názorovým vývojem co nejpodrobněji. Už jen linka Krieglových základních biografických údajů je stejnou měrou impozantní jako příznačná: Haličský Žid, který vystudoval medicínu. Jako vojenský lékař se účastnil španělské občanské války i války čínsko-japonské. Měl lví podíl na komunistickém převratu v roce 1948, dokonce jako jeden z tvůrců Lidových milicí, paramilitární složky komunistické strany. Postupně se stal opatrným reformním komunistou (ale tvrdě odmítal snahy o politickou pluralitu, o níž se snažili Klub angažovaných nestraníků, K237 nebo sociální demokraté). A nakonec v deziluzi a paradoxně zároveň bez výraznější změny svého přesvědčení skončil jako ze strany vyloučený závodní lékař a signatář Charty 77 šikanovaný tajnou policií.

Není to poprvé, co se Martin Groman věnuje portrétování osobnosti spjaté s československým komunistickým hnutím a následným tragickým pokusem o jeho praktickou realizaci. Už v roce 2015 vyšla nákladem Ústavu pro studium totalitních režimů zajímavá studie Stanislav Budín – komunista bez legitimace, v níž autor mapuje životní osudy někdejšího šéfredaktora magazínu Reportér, pozdějšího chartisty a také celoživotního přesvědčeného komunisty, který byl však z komunistické strany vyloučen už v roce 1936. Tato stručná kniha sice vyšla bez většího ohlasu u odborné i laické veřejnosti, přesto už zde můžeme pozorovat, jak uvážlivě a poctivě Groman pracuje s prameny, jak pronikavě dokáže hledat souvislosti a dodávat popisovaným událostem a především myšlenkám a názorům objektu svého zájmu důležitý kontext. A také už zde osvědčuje mimořádné stylistické schopnosti, protože již tato studie je napsána čtenářsky vstřícně.
 

banner 1200x150

Na řadu let připravované knize o Krieglovi je znát, že se Groman snažil o maximální využití všech dostupných pramenů (prozkoumával tak archivy nejen u nás, ale i na Ukrajině či v Rusku) a rozhovorů, které vedl s pamětníky. Zároveň je kniha napsána sice s určitým pochopením pro svého protagonistu, ale férově a bez konečného soudu. Kreigel vyznívá jako muž čestný, inteligentní a konzistentní, ale i jako člověk povýtce naivní. A rozhodně jako muž, který svou kostrbatou osobní historii završil skutky, které – pokud rovnou nehraničí s hrdinstvím – byly nevídaně odvážné.

Vydavatelství Tympanum, jenž ve spolupráci s „papírovým“ nakladatelem Pasekou přichystalo silný zážitek i pro ty z nás, kteří raději čteme ušima, vsadilo na uměřený projev rozhlasového a audioknižního matadora, moderátora Tomáše Černého. Jeho hlas i dikce nejsou nepodobné přednesu samotného autora, jak je veřejnosti znám nejen ze svého podcastu, ale též z předmluvy přímo v této nahrávce. Černý se zhostil textu s potřebným odstupem tak, aby dobře plynul, ale zároveň aby posluchač bez problému dokázal rozeznat autorský výklad od přímých citací. Nahrávka vznikla ve studiu Soundguru, což je zcela postačující informace o její bezvadné technické kvalitě, pod dohledem technického redaktora Jaroslava Jandy a odpovědného redaktora Vojtěcha Machálka, který stojí za úpravami textu, jimiž tvůrci vycházejí vstříc audiozpracování.

Nejen ve svém žánru dějepisné publicistiky jde o skvělý počin od všech zúčastněných, samotného Kriegla nevyjímaje.
 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Reinharda Heydricha předurčoval jeho původ i talent k hudební kariéře. Netradiční portrét vypráví o tom, jaké životní křižovatky nakonec zavedly muže, který se krutým způsobem zapsal i do českých dějin, až mezi největší nacistické zločince.
Vynikající český herec Luděk Munzar se v roce 1998 poprvé představil také jako spisovatel. Autobiografická kniha „…když jsem to slíbil!“ sleduje příběh chlapce, který se okouzleně dívá k obloze a šeptá tatínkovi: „Budu pilotem.“ Slib daný otci pak v mužném věku zopakuje u lůžka nemocného přítele a tomu slibu podřizuje běh svého života.
„Když mi řekli, že jsem kohen, věřil jsem tomu. Nebral jsem to jako bezvýznamnou informaci.“ Biografie literáta a písničkáře, jehož židovské příjmení („kněz“) předurčilo promlouvat k druhým v zájmu spásy, představuje světoznámého bludného Kanaďana v celé jeho nádherné složitosti.
Historky, které nechci zapomenout Milovaná hvězda Gilmorových děvčat a autorka New York Times bestselleru Rychleji mluvit nedokážu přichází s upřímnou, zasvěcenou a neuvěřitelně zábavnou sbírkou esejů o svých létech v showbyznysu, která obsahuje historky sahající od intelektuálních až po absurdní.  

Recenze ze stejného žánru

Svolení je více než klasickým románem terapií. Vanessa Springora se vrací do svého dětství. Ve třinácti letech se seznámí se slavným, starším spisovatelem G. M. Vzniká láska. Alespoň tak tehdy dívka vzájemný vztah vnímala.
Jak se stalo, že se z polského chlapce stal jeden z nejznámějších českých katolických kněží? Na cestu, kterou Zbygniew Czendlik prošel od porodnice po současnost, ale také na přátelství s celebritami a působení v médiích, na názory na tradice, výchovu a papeže Františka, se ptala Markéta Zahradníková. Pro ni to byla první kniha, která si…
Fiktivní nakladatel stižen bechtěrevovou chorobou, přijíždí do lázní Jáchymov. Zde se shodou okolností setkává a posléze spřátelí s bývalou tanečnicí, dcerou legendárního československého hokejisty Bohumila „Bóžy“ Modrého, který byl v roce 1950 spolu s dalšími jedenácti spoluhráči odsouzen ve vykonstruovaném procesu za podvratnou a protistátní činnost. Z patnácti let trestu si odpykal celou třetinu, z…
Britská bioložka Jane Goodallová je vedle třeba Davida Attenborougha takovým případem erudovaného vědce, který svou odbornou činností, společenskou angažovaností a v neposlední řadě i popularizací svého oboru získal statut mezinárodní celebrity, jejímž názorům bývá popřáváno sluchu od nejvyšších pater světové politiky až po masu bezejmenných čtenářů jejích knih.

Dále od recenzenta

I ta nejkrvavější zápletka jakékoli detektivky a nejúchylnější děj jakéhokoli thrilleru blednou před „zápletkou“ a děním, které byly zcela reálné a poměrně nedávno se odehrály v bývalé Jugoslávii během největšího válečného konfliktu v Evropě od konce 2. světové války. Vladimír Dzuro, bývalý pražský kriminalista a detektiv Interpolu, pracoval coby jediný Čech jako vyšetřovatel Mezinárodního soudního…
Pokračování Prašiny, v níž Vojtěch Matocha umně kombinuje napínavě vystavěný dobrodružný příběh s prvky sci-fi, fantasy a detektivky, nese tajuplný název Černý merkurit a případné obavy z nastavované kaše lze z velké části zapomenout jako neopodstatněné. Autor sice používá stejné vypravěčské postupy, stejné rekvizity i podobné situace jako v prvním dílu, přesto se Černý merkurit…
Je rok 1990 a v Bruntále zdejší početná německá komunita organizuje demonstraci za svá národnostní práva. V necelé třetině zastavený poválečný odsun totiž způsobil, že sudetoněmecká menšina v této oblasti zůstala, avšak podobně jako z té romské se z ní stala vrstva lidí druhé kategorie. Nyní, jen pár okamžiků po sametové revoluci, by se situace mohla zlepšit, vždyť prezident Havel…
Číst tzv. klasiku už dávno vyšlo z módy a její předkládání čtenáři (potažmo posluchači) už je dnes zřejmě mnohem víc vedeno účelem pomoci při plnění školních povinností než nějakým větším zájmem. Jistě se není čemu divit, protože málokterý text přežije svou generaci, natož třeba sto let. Ale občas se přece jenom stane, že to či ono geniální…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kriegel: Voják a lékař komunismu
František Kriegel je dnes většinou znám pouze jako člověk, který jediný v srpnu 1968 odmítl podepsat moskevský protokol. Jeho životní osudy jsou ovšem spletitější. Narodil se v ukrajinském městě Stanislaviv, v Praze vystudoval medicínu, bojoval ve španělské, čínské a barmské válce. Zapálený komunista, který v roce 1948 pomáhal budovat Lidové milice a později se dostal až na špičku stranické nomenklatury. Disident, který nikdy nepřestal věřit v komunistické ideály. Autor na knize pracoval dvacet let, čerpal ze vzpomínek Krieglovy manželky Rivy a přítele Františka Janoucha, podkladem mu byly i dobové dokumenty, záznamy ze stranických jednání a další archiválie.
Přejít nahoru