Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Krize mužství má své důvody, ale i řešení

Datum: 

Autor recenze: 

Odpojený muž
Odpojený muž

Práci amerického sociálního psychologa Philipa Zimbarda jistě nemusíme posluchačům dlouze přestavovat. Narodil se v roce 1933 v New Yorku a asi největší pozornosti se mu dostalo kvůli Stanfordskému vězeňskému experimentu, jím řízeném a uskutečněném v srpnu roku 1971 na prestižní americké univerzitě. Na praktickém využití dokazoval svou teorii zla skrytou i v obyčejných lidech.

Toto vděčné téma ale není jediné, kterému se za svou vědeckou kariéru Philip Zimbardo věnoval. Nedávno se na pulty českých knihkupectví dostala jeho práce Nesmělost i další studie a od konce minulého roku mají posluchači možnost vyslechnout si i audioverzi knihy Odpojený muž, jejíž spoluautorkou je Nikita D. Coulombová a kterou dobře charakterizuje její podtitul Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím.
 
V nezkrácené četbě Zbyška Horáka se během více než dvanácti hodin postupně dozvídáme postřehy, výsledky šetření a závěry, které – jak už to u Zimbarda bývá – dávají pozitivní vyhlídky na zlepšení situace a konečnou záchranu. Nahrávka je rozdělena na tři části: Příznaky, Příčiny a Řešení a potvrzuje nám už déle předkládanou teorii, že mužství je už delší dobu v krizi. Mladí muži totiž zoufale selhávají ve schopnosti dospět a odolat nástrahám současnosti. Autoři audioknihy to zdůvodňují především nepřiměřeným hraním počítačových her a sledováním pornografie. To se podle nich má následně odrazovat v neschopnosti (a v mnoha případech i absolutní neochotě) mužů sociálně koexistovat se současníky a především se současnicemi. V závěrečné části pak přinášejí řešení svízelné situace a s ním i určitou naději.
 
Jak se s audioknihou popasoval narátor Zbyšek Horák? Namlouvat knihu odborného rázu s sebou vždy nese větší požadavek na interpreta. Samozřejmostí je velmi dobrá výslovnost, která se ale očekává i u interpretace beletrie, byť to – bohužel – není pravidlem. Ale v případě odborného textu je potřeba, aby narátor text intelektuálně zvládl. Aby bylo z jeho hlasu poznat, že obsahu rozumí a nám, prozatím nevědoucím, ho zprostředkuje tak, že ho bez větších námah pochopíme. Nesmíme pocítit, že mu nerozumí, věty seká jednu za druhou bez významu a důrazů. V případě zkušeného Zbyška Horáka se tyto požadavky naplnily měrou vrchovatou.
 

Začněme barvou jeho hlasu: na poslech je příjemně hluboký a melodický. Dostává se nám kultivovaného projevu profesionála, který správně artikuluje a nepolyká koncovky, nestahuje spojky mezi slovy i slova samotná. Posluchači díky tomu mohou bez problémů text vnímat. Narátor zrychlováním (i zpomalováním) dynamizuje vyřčené, případně dává hlasem důraz na důležité odstavce a věty, člení text po smyslu a usnadňuje tak posluchači vnímání a pochopení slyšeného. Bez problémů se také vyrovnává s cizími jmény, především z anglosaského prostředí. Předkládá nám práci, která je kvalitně odvedená a byť by mohla audiokniha svým tématem posluchače odradit, nedoporučovala bych to z výše uvedených důvodů.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ne nadarmo se říká, že o nitru člověka nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje. A v tomto směru nejsou naše vyhlídky zrovna lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha.
„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým.
Zkušený psychiatr Radkin Honzák vás zve do světa psychosomatiky – vztahu lidské duše a těla V jakém vztahu je lidské tělo a lidská duše? „Vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule, udržovaná medicínským establishmentem…

Recenze ze stejného žánru

Čtyři roky před úspěšným knižním rozhovorem s profesorem Kolářem (Labyrint pohybu) vyzpovídala Renata Červenková psychiatra a psychoterapeuta Radkina Honzáka. Jedna z hlášek „Všichni žijem’ v blázinci“ trefně zastřešila jeho postřehy, směřované nejen k profesionální praxi, ale i k dění ve společnosti a okolo nás.
Knihy Václava Cílka zas a znovu dokazují, že lze promlouvat k široké veřejnosti dostatečně srozumitelně, aniž by bylo nutno rezignovat na fundovanost a v řadě případů i složitost úvah a kladení otázek. Cílkův pohled na krajinu kolem nás, stejně jako na tu naši, vnitřní, nyní s hlasem Miroslava Táborského vychází i coby audiokniha.
Vydavatelství Tympanum letos pokračuje v sérii audioknih Heinz-Petera Röhra určených odborné ale i laické veřejnosti, a to nahrávkou Závislost - Jak jí porozumět a jak ji překonat, v těsném sledu následovanou studií Hraniční porucha osobnosti s podtitulem Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání. Obě spolu, stejně jako některé z předešlých audioknih tohoto autora, předkládá…
Rozsáhlé populárně vědecké dílo Olivera Sackse (1933-2015), anglického neurologa usídleného v New Yorku, sice není primárně určeno nejširším čtenářským masám, přesto představuje vynikající sousto pro každého, kdo rád přemýšlí.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Odpojený muž
Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti.
Přejít nahoru