Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kaiserův pohádkový koncert

Kronika města Kocourkova
Kronika města Kocourkova

Mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky. Parafrází tohoto známého výroku by snad šlo shrnout vše, o co obyvatelé ctihodného městečka Kocourkova usilují a s jakým výsledkem se jejich snažení setkává. Nadšeně se vrhají do nových projektů, kterými chtějí zvelebit svou obec, ale nakonec nic nedopadne podle jejich plánů.

Na vině je často několik hloubavých pantátů, pánů radních, kteří dumají tak moc, až je to ke škodě všech okolo. Známé humorné příběhy Ondřeje Sekory se nyní dočkaly dalšího audioknižního vydání a díky zvolené formě pobaví nejen dětské posluchače.

Soubor kratičkých i o něco delších povídek a veselých příhod obyvatel jednoho městečka, ve kterém je všechno prazvláštně zašmodrchané, vydal jejich autor pod názvem Kronika města Kocourkova poprvé už v roce 1947. Pro Ondřeje Sekoru šlo možná o do jisté míry terapii po tom, co prožil poslední léta války v pracovním táboře. Tohoto všeuměla a všestranně nadaného člověka (kromě novinařiny rovněž psal a ilustroval, patřil ale také k prvním propagátorům a trenérům rugby u nás) proslavily na poli dětské literatury zejména příběhy z hmyzího prostředí. Vedle asi nejznámějšího Ferdy Mravence z roku 1936 a o tři roky mladších Trampot brouka Pytlíka je ale jedním z jeho nejoblíbenějších a dodnes vydávaných příběhů právě Kronika města Kocourkova. Na rozdíl od jeho další tvorby (Jak se uhlí pohněvalo, Pohádka o stromech a větru, O zlém brouku Bramborouku) bezprostředně ovlivněné změnou politického systému, na které se Sekora svými texty rovněž aktivně podílel, nenesou tyto příběhy otisk své doby a jsou díky tomu nadčasové. Je jen ironií osudu, že mnohé literární kocourkovské přešlapy dokázali později Sekorovi spolustraníci při budování nových pořádků sami uvést v reálný život.
 
Dětem se dnes na audioknižním trhu nabízí několik kocourkovských nahrávek. Rozhlasovou dramatizaci Jany Dvořákové Kocourkov z roku 1988 donedávna doplňovala jen o šest let starší četba Františka Filipovského Veselé příběhy města Kocourkova vydaná Supraphonem. Před nedávnem je ale doplnila zbrusu nová audiokniha z dílny vydavatelství OneHotBook, kterou načetl Oldřich Kaiser. Do značné míry by ale bylo přesnější říct, že ji spíše „zahrál“, protože vzhledem k množství hlasových poloh, které interpret dokázal před mikrofonem rozvinout, se zdá být téměř nemožné, aby je měl na svědomí pouze jediný interpret. Znalci Kaiserovy rozhlasové a audioknižní tvorby ale dobře vědí, čeho všeho je tento poslední držitel ocenění pro nejlepšího interpreta v rámci ocenění Audiokniha roku (za četbu Kmotra) ve studiu schopen. Stejně tak, jako bude jeho živé podání bavit dětské posluchače, ocení jeho výkon i dospělí. Devět vybraných příběhů z knihy se v jeho podání mění v širokou komediální divadelní scénu, nebo herecký koncert, protože by si díky svým hlasovým dispozicím Kaiser snad dokázal sám zahrát celý orchestr.
 
V režii Michala Bureše, který z interpreta dostal to nejlepší právě ve výše zmíněném gangsterském románu Maria Puza, se zde Kaiser opět představuje ve skvělé formě, byť vzhledem k odlišnosti žánrů se musel k četbě pro děti logicky postavit jinak. K humoristickému textu přistupuje s lehkostí, ale i rozvahou, pečlivě dbá na výslovnost a důsledně rytmizuje text tak, aby docílil jeho správného vyznění. Přímo ukázkově pracuje s pauzami, odmlkami a důrazy, čehož si ale běžný posluchač díky rozvernosti jeho projevu možná zprvu ani nevšimne. Oldřich Kaiser se zdánlivě nezkrotnou, ve skutečnosti však bravurně ovládanou a po přesně odměřených kapkách dávkovanou, energií nadšeně provolává slávu konšelům, zkroušeně komentuje nezdařený výsledek snažení obyvatel, nevrle bručí, koktá, šišlá nebo obdivně vzdychá. Chvílemi si dokonce i prozpěvuje. Mění hlasy ve vteřině tak, že se to zdá být až nemožné. A tím vším dokonale baví velké i malé posluchače. Jako vesnická kapela pak zní hudební doprovod, který obstarává především předělové melodie a svou rázovitostí podtrhuje výsledný tvar nahrávky.
 

Dají se vůbec na Kronice města Kocourkova najít nějaké mouchy? Spíše jen mušky. Zaprvé je užitý hudební jingle, následující po přečtení úvodu každého příběhu, poněkud hlasitý, více než následné mluvené slovo a i dokonce i než závěrečná melodie. K úplné dokonalosti by pak už postačilo mít jen v digitální distribuci popsané názvy jednotlivých příběhů tak, aby se k nim dalo snáze vracet. Celkově vzato jsou to ale drobnosti, protože najít skutečné chyby v Kronice města Kocourkova je ještě těžší úkol, než najít moudrého v řadách kocourkovských radních.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Seznamte se s Benovou babičkou. Je jako každá jiná: má bílé vlasy a silné brýle, nosí zubní protézu a naslouchátko, ráda hraje scrabble a chodí brzo spát. Až na to, že je.. mezinárodní lupičkou klenotů a má v plánu ukrást korunovační klenoty!
Dobrodružství ztraceného chlapce, jehož pronásleduje krutý chromý tygr Šer Chán, ale zachrání ho vlci. Získává jméno Mauglí a aby mohl být přijat do vlčí smečky, musí se za něj zaručit ještě další dvě zvířata: starý medvěd Balú, který vyučuje mláďata zákonům divočiny, a černý pardál BaghÍra.
Byla jednou jedna naprosto normální, obyčejná a průměrná babička. Žila ve středně velkém městě, měla běžnou, střední rodinu, pár dětí a o trochu víc vnoučat, trpasličího jezevčíka, no prostě: normálka. Jen jedna věc byla na téhle babičce nenormální.

Recenze ze stejného žánru

Nakladatelství Témbr vydává další pokračování série audioknih pro děti, v níž mistr etikety Ladislav Špaček provází svou vnučku Viktorku po zajímavých historických místech a zároveň ji učí správnému chování v situacích, které je potkávají. Tentokrát se spolu vydávají na několik procházek po Praze, která klíčovými událostmi české historie přímo překypuje.
Edwin Linda je tak trochu zvláštní jedenáctiletý kluk za šesté třídy. Možná proto, co mu osud v poslední době přichystal: především je tomu právě rok, kdy záhadně zmizel jeho otec, a jeho maminka již půl roku po těžké autonehodě setrvává v kómatu. Žije proto se svým dědečkem v odlehlém nádražním domku na malém městě kdesi…
Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…

Dále od recenzenta

Nová kniha úspěšné české detektivkářky Michaely Klevisové, Ostrov šedých mnichů, se trochu nečekaně odehrává na mořském pobřeží. Kdo by se však těšil na sluncem zalité písčité pláže s davy turistů, bude překvapený. Jako se současné detektivky hojně nesou na vlně severské krimi školy, pluje příběh Michaely Klevisové na příboji Severního moře omílajícího nizozemský ostrov Schiermonnikoog.
Na palubě lodi je nalezena mrtvá dívka s mořskou vodou v plicích. Utopila se a někdo ji z vody vytáhl? Policejní komisař Joona Linna si nemyslí, že půjde o banální případ. Na lodi byli původně ještě další dva lidé, po kterých se slehla zem. Sestra utonulé, aktivistka Penelope Fernandezová, a její přítel Björn. Co se s nimi stalo?
Vydavatelství OneHotBook už předloni v listopadu navnadilo posluchače prvním dílem dánské série případů oddělení Q s komisařem Carla Mørckem. Na pokračování jsme si museli počkat sice déle, než se původně předpokládalo, nyní však Zabijáci konečně přicházejí na audioknižní trh. Vyplatilo se čekání?
Erika Fosterová si od zločinu neodpočine ani ve chvíli, kdy má volno. Když nedávno hledala nový dům, ujišťoval ji realitní makléř, že Blackheath je bezpečná, poklidná oblast s vesnickým charakterem. Krátce po nastěhování se inspektorka vydává na malou večerní procházku, během níž ale doslova stane na prahu bytu, v němž se stala vražda.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kronika města Kocourkova
To se pár chytrých pantátů dalo dohromady… Kde ale udělali chybu? Slyšte, slyšte! Nenajde se na pohádkové mapě město s potrhlejším starostou a pány konšely. Kocourkovští zastupitelé ve složení Přetrhdílo, Semtele, Halabala, Játovím, Vymňouk & spol. zasedli na nové radnici a chopili se zvelebování ulic, budování pořádkových složek i diplomacie ve vztahu ke světu. Opomenout nelze ani jejich důmyslné vychytávky v oboru fyziky či biologie. Satiru o skopových palicích, které se v klídku české kotliny srážejí s realitou, až se děti řehtají ostošest, sice stvořitel Ferdy Mravence zasadil na panství jistého knížete pána a notně ji přitáhl za vlasy, ale… Že je vám to přesto povědomé? To se ví. Pozdvižení kolem stěhování kostela, záměr poroučet počasí nebo způsoby ochrany majetku před rozkradači obecního vlastnictví už v roce 1947 předpověděly šmodrchance při budování socialistických kocourkovů. Ostatně určitý druh tuposti se ve správě věcí veřejných projevoval odjakživa – a je k vidění dodnes.
Přejít nahoru