Vyhledat
Hadí doupě
Hadí doupě

Detektivka Agathy Christie bez Poirota nebo slečny Marplové rozhodně neznamená totéž co „bez chuti“. Koneckonců jsme se o tom mohli přesvědčit už v případě Deseti malých černoušků, kteří patří mezi to nejlepší, co v rámci žánru vzniklo. Z rozuzlení Hadího doupěte totiž pořádně zamrazí. Faktem ale zůstává, že ze stejnojmenné audioknihy by bývalo mohlo mrazit o něco více.

Agatha Christie své Hadí doupě opakovaně označila za jednu ze svých nejoblíbenějších detektivek. Nepodlehla naléhání vydavatele, aby přepracovala samotný závěr románu, a tak se případ odehrávající se ve velkém a poněkud bizarním domě na londýnském předměstí ubírá vstříc šokujícímu překvapení přesně tak, jak zamýšlela.

Zápletka se točí kolem smrti bohatého osmdesátníka jménem Aristide Leonides, který zemřel na následky záhadné otravy barbiturátem. Jeho rozvětvená rodina dosud žije pod jednou střechou, a to nejen včetně Aristidovy o padesát let mladší manželky Brendy, ale i mladého učitele, který s ní údajně udržuje poměr. Vypravěčem příběhu je ovšem Charles Hayword, snoubenec milionářovy vnučky Sophie, a shodou okolností syn detektiva ze Scotland Yardu. Jeho motivace přijít záležitosti na kloub je tedy nasnadě: kdo by se chtěl přiženit do rodiny, jejímž členem je nejspíš i vrah?
 

Do češtiny román přeložil Karel Voleský a pro vydavatelství Tympanum jej v roce 2018 pod režijním vedením Pavla Kadlece načetl herec, scenárista a příležitostný dramatik Jiří Suchý z Tábora. Jím modelovaná postava působí z počátku jako naivní (a notně zamilovaný) prosťáček. To je zcela v pořádku do chvíle, než si posluchač uvědomí, že jaksi jednoduše zní nejen vypravěč, ale i ostatní postavy. Na vině přitom není hercova interpretační nezkušenost – Suchý z Tábora byl dvakrát nominován v anketě Neviditelný herec a na svém kontě má například i nezanedbatelnou úlohu v sérii dramatizovaných příběhů Případu se ujímá Jeeves. V případě Hadího doupěte by výsledku prospěla pevnější režie.
 
Suchý odlišuje a tvaruje postavy příliš jednoduchým způsobem a ani ten leckdy neudrží, takže se v delším dialogu začínají rozdíly mezi dvěma hovořícími postavami smývat. Řeč hlavního hrdiny zcela splyne s jeho vnitřním hlasem a posluchač ke konci scény už nemůže asi tušit, co Charles Hayword říká nahlas, co si jen myslí, a co říká jeho oponent/ka. Musí se řídit pouze kontextem, což je mnohdy věc vyloženě nesnadná.

banner 1200x150

Připočíst můžeme i to, že interpret vytváří jen malé rozdíly mezi náladovým laděním rozličných situací. Přitom vzhledem k tomu, že vypravěčem je hlavní hrdina (neomezený nárokem na dokumentární nezaujatost vševědoucího vypravěče), mohl se Suchý z Tábora do četby plně herecky položit. Bohužel se tak nestalo. A jak už jsem naznačil, většina výše zmíněných problémů jsou spíše důsledky režijní benevolence.

Klavírní mezihry Michaely Kadlecové, leckdy téměř zlověstně hravé, jindy pochmurné, korespondují s náladou závěrů kapitol. Místy je podbarvují nebo zcela nahrazují dramaticky táhlé tóny syntetizátoru, což byl vzhledem k předloze odvážný tah, nicméně se překvapivě neminul účinkem.

Je škoda, že se potenciál předlohy nepodařilo ani zdaleka vytěžit tak, jak by si zasloužila. Hadí doupě totiž má své místo v audioknižním světě, a to nejen s ohledem na jméno své tvůrkyně.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Tommy a Pentlička Beresfordovi pátrají v přímořském rekreačním středisku Sans Souci po válečném špionovi… Z galerie detektivů, kterými obohatila žánr kriminálních příběhů jeho nejznámější autorka Agatha Christie, se Tommy a Pentlička Beresfordovi vymykají nejméně dvěma zvláštnostmi. Jednak jde o manželský pár, jednak vystupují v pěti knihách v přirozeném běhu času. Takže zatímco v první knize…
Pařížská kriminální policie je opět na nohou. Došlo k další loupeži v klenotnictví, tentokrát však při něm přišel o život řadový policista. Sotva Maigret prokázal svou nevinu v aféře s falešným obviněním, pokračuje ve vyšetřování sériových krádeží. Všechny stopy vedou k Manuelovi Palmarimu, ale ten je záhy zavražděn. Kdo však mohl mít zájem smrtelně nemocného…
​Poslední poklona Sherlocka Holmese je komplet osmi povídek shrnující pozdější vzpomínky Sherlocka Holmese v době, kdy už ukončil svou profesi. Komplet zahrnuje příběhy pohřešovaných šlechticů, záhadných posednutí ďáblem, podezřelého hosta... V jednom z nich bude navíc vyšetřovat Watson sám a Sherlockovi půjde o život.
Doktor Watson vzpomíná na příhodu, která začala návštěvou zámaskovaného návštěvníka jednajícího jménem bohatého klienta. Tvrdí, že dobrou pověst jedné významné královské rodiny ohrožuje skandál. Potřebuje pomoc se získáním objektu, který by mohl posloužit k vydírání. Při tomto vyšetřování se zároveň Sherlock seznámí s velice zajímavou a inteligentní ženou, Irene Adlerovou.

Recenze ze stejného žánru

Inspektoru Gunnaru Barbarottimu začaly přicházet dopisy od vraha. Ten v nich oznamuje jména lidí, které plánuje v blízké době připravit o život. Nevyřešená série vražd je něco, co děsí všechny kriminalisty a není proto divu, že i v tomto případě jede celý tým na plné obrátky. Jenže proti policii tentokrát nestojí jen rafinovaný zabiják, ale…
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Na konci 19. a na začátku 20. století, kdy se formovaly texty, které se ukázaly určující pro vývoj žánru literární detektivky do podoby, v které převládala ve své tzv. „zlaté době“ (obvykle se hovoří o 20. a 30. letech 20. století a autorech typu Ellery Queen, Agatha Christie či Dorothy L. Sayersová), se vedle podivínského…
S tvorbou Agathy Christie, nekorunované královny detektivky, se čeští posluchači audioknih setkávají opravdu hojně. V poslední době její případy vydávají OnehotBook, Voxi, Audiotéka a v neposlední řadě také Radioservis. Ten v těchto dnech pro posluchače vybral z bohatého rozhlasového archivu dramatizaci románu N či M? se svéráznou ústřední dvojicí vyšetřovatelů Tommym a Pentličkou Beresfordovými.

Dále od recenzenta

Rok po tematické antologii povídek Agathy Christie s názvem Poslední seance vyšly loni v zimě ve vydavatelství Kalibr Mrazivé vraždy. Ty se záhy – z kraje letošního roku – dočkaly taktéž audioknižního vydání, které pro VOXI na klíč natočilo AudioStory, podobně jako dříve již pravidelně vydávané vícehlasé četby případů slečny Marplové. Vydat audioknižně povídky však, jak se ukazuje,…
Ještě do nedávna jsme mohli v audioknižním prostředí narazit na příběhy Jana kotouče pouze ve dvou zvukem vydaných antologiích a románech z jedné knižní série. Letos ale Kotoučovy audioknihy začaly přibývat jako houby po dešti. Hranicemi impéria to začalo a nutno říct, že začátek je to velmi slibný, byť bohužel ne brilantní.
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
Jestliže autor, který se proslavil úspěšnou knižní sérií, přijde s knihou, která do této řady nepatří, obyčejně se nevyhne srovnávání. A nestane se tak ani tentokrát, alespoň pokud se týče příběhu a postav. Jde-li ovšem o audioknižní vydání, jsou Nestydaté plavky zatím jedinou oficiálně vydanou nahrávkou, která českému publiku představuje tvorbu amerického humoristy C. Douglase…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Hadí doupě
Příběh, který Agatha Christie označila za jednu ze svých nejoblíbenějších detektivek, nepřivádí na scénu ani slavnou slečnu Marplovou, ani bystrého ješitu Hercula Poirota. Ve velkém, poněkud bizarním domě na předměstí Londýna žije rozvětvená rodina řeckého přistěhovalce Aristida Leonidese. Když bohatý starý pán náhle zemře, vše nasvědčuje tomu, že byl úkladně zabit a pachatele je nutno hledat mezi rodinnými příslušníky. Ovšem motivů vraždy může být tolik, kolik má sídlo obyvatel. O ruku milionářovy vnučky Sofie se uchází Karel, syn kriminalisty ze Scotland Yardu. Coby host a detektiv-amatér v jedné osobě začíná luštit nebezpečnou hádanku. Z rodinného sídla možná nezůstane kámen na kameni.
Přejít nahoru