Vyhledat
Mechanický pomeranč
Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč Anthonyho Burgesse patří již celá desetiletí k ikonickým dílům moderní literatury. Bývá označován za jednu z nejlepších dystopií své doby a stal se mimo jiné předlohou pro dva rovněž kultovní filmy: Vinyl Andyho Warhola a o chlup slavnější Mechanický pomeranč Stanleyho Kubricka. Jak si vedle nich stojí nově vydaná audiokniha?

Anthony Burgess v příběhu Alexe a jeho násilnické grupy řeší otázky svobody a manipulace jednotlivce v rámci společnosti, zabývá se dilematem je-li násilím potlačované násilí stejným zločinem jako násilí samotné. Klíčovou součástí románu Mechanický pomeranč je samotný vypravěčský jazyk, který Burgess nazval Nadsat nebo jazyk Týnů, a který je v českém překladu tvořen především směsí zkomolených ruských a anglických slov. Stává se ukazatelem nejen specifické společenské vrstvy, ale v závěru symbolicky vyjadřuje postupný duševní přerod hrdinů.
 
Původní kniha i pozdější Kubrickova filmová adaptace sice pracují se stejnou premisou, postavami i prvky, každé dílo však působí na publikum odlišně. Román je ve větší míře depresivní, ponurý a drsný. Kubrick sice toto schéma dodržuje, zahrnuje i všechny nutné násilnické scény, mezi řádky ale přidává ironii a satiru, která v předloze není tolik viditelná. Audiokniha, která vyšla pod taktovkou nakladatelství Tympanum, si vzala z obou způsobů vyprávění to nejlepší a tyto jednotlivosti propojila do osobité podoby. Velkou roli přitom hraje především interpretace Davida Novotného coby vypravěče a hlavního hrdiny v jedné osobě.
 
David Novotný se stylizuje do role Alexe velmi přesvědčivě. Zcela přirozeně vystihuje všechny rysy hrdinovy povahy, modeluje ho jako sobeckou, krutou a arogantní bytost, která je ale pořád ještě adolescentem a hledá své místo ve světě. Novotného střídání poloh hlasu a tempa řeči dokonale koresponduje se situacemi, ve kterých se Alex ocitá. Pod povrchem zároveň občas zachovává až kubrickovskou komičnost a satiru. Vypravěč se nebojí do příběhu vplést expresivní citoslovce, kašlání, pláč a vzlyky, čímž dodává příběhu další rozměr.
 

Hlavní hrdina Mechanického pomeranče je především nespolehlivým vypravěčem – snaží se u publika vyvolat lítost, jeho popis událostí nemusí odpovídat realitě, on sám je vnímá jinak než ostatní (například násilnické scény). I tento aspekt Novotný s velkou mírou autenticity zachovává. Promlouvá k posluchači s naléhavostí, která na tištěných stránkách nemusí být až tolik intenzivní. Především v druhé a třetí části knihy, kdy je hrdina podroben drsné léčbě a následně vypuštěn zpět na svobodu, narátor profiluje Alexe jako oběť zvráceného systému, už ne jenom jako cynického násilníka. Tím vlastně vystihuje dilemata, které načrtl v románu sám Anthony Burgess. Posluchač Alexe nenávidí a zároveň lituje; musí se ptát, kde je hranice mezi dobrem a zlem.
 
Prakticky celý román je vyprávěn v jazyku Nadsat. Pro nepřipravené posluchačské publikum může být proto prvních pár kapitol matoucích. V tištěné verzi je tento problém vyřešen slovníčkem na konci díla. V audioverzi se situace stává poněkud obtížnější, ovšem i tady se dá díky přehledně vedenému vyprávění Davida Novotného v režii Jana Rimona po krátké chvíli naskočit na vlnu příběhu a přirozeně se s netradičním jazykem sžít.
 
Hudební a zvuková složka audioknihy, které se ujal Mario Buzzi, zcela dotváří její atmosféru. Je nezvykle pestrá, emotivní, hravá a každá její část správně podbarvuje konkrétní scénu nebo téma. Objevují se v ní smyčce, opěrní zpěv, ale například i syntezátor. Příběh tak v této podobě dostává nový, svérázný styl.
 
Audioverze Mechanickému pomeranči sluší. Propojuje všechny nutné prvky příběhu, které se již objevily dříve, mísí je a nanovo skládá. Vhodně vybraný narátor a pečlivě koncipovaná hudba ušili této kultovní knize opět trochu jiný kabát.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Molly je na světě úplně sama. Je zvyklá být při své práci v hotelu Regency Grand neviditelná. Načechrává polštáře, utírá prach a střeží tajemství procházejících hostů. Je jen pokojská – proč by si jí měl někdo všímat? Když však objeví nechvalně proslulého hosta, pana Blacka, mrtvého v jeho posteli, ocitne se náhle ve středu pozornosti.…
V prvních týdnech druhé světové války, na podzim roku 1939, poslali rodiče svého šestiletého chlapce z jednoho velkého města ve východní Evropě do bezpečí vzdálené vesnice. Za okupace a ve válečném zmatku, kdy docházelo k neustálým přesunům obyvatelstva, však ztratili spojení s člověkem, který jejich dítěti našel prozatímní domov na vsi. Mezitím chlapcova pěstounka zemřela…
Rákosová loďka se houpe na hladině Nilu. Jaký dar bohů v ní najdou vesetský lékař chudých Senmut a jeho žena Kipa? Nalezenec se stává jejich jediným synem a vyrůstá v nadaného hocha toužícího po vojenské kariéře. Setkání s vysloužilcem však Sinuheta přiměje vydat se v otcových šlépějích a studovat medicínu v chrámové škole. Stává se…
Postava Kim Čijong, obyčejné třicátnice, je korejským čtenářům — a zejména čtenářkám — důvěrně známá. O věrohodnost jejího příběhu se autorka nemusí nijak zvlášť snažit, protože jednotlivé životní epizody tvoří součást obecné každodennosti a společně sdílené zkušenosti.

Recenze ze stejného žánru

Zdena Salivarová, vdova po Josefu Škvoreckém, která nedávno oslavila devadesáté narozeniny, se do české literatury zapsala několika výbornými texty (třeba autobiograficky laděným románem v dopisech Hnůj země z roku 1991) a rovněž soustavnou prací editorkou a nakladatelskou – bez pašovaných knih z produkce 68 Publishers, které s manželem založili v kanadském Torontu, by česká společnost přišla o možnost alespoň potají…
S prózami reflektujícími život v turbulentním dvacátém století se u nás v posledních letech doslova roztrhl pytel. Příběhy obyčejných lidí (a zejména žen) v období nadvlády komunismu nebo nacismu nejen přibližují nedávnou historii a osvětlují průběh, příčiny a následky tehdejších událostí široké veřejnosti, ale také čtenářsky stále táhnou jako málokteré jiné téma. K těm, kdož…
Knihy se na čtenáře valí jako opěvované novinky, jejich slávu ještě občas přiživí nějaká cena, ale pak nakladatelé přesměrují energii na další čerstvě publikované kousky a nad titulem se pomyslně zavře voda. Audioknižní zpracování jako by napumpovalo do stránek čerstvou krev, nakreslilo svítivou šipku doplněnou nápisem „Ten příběh si zaslouží vaši pozornost“. Tentokrát se takového…
Třetí kniha Simony Bohaté Klikař Beny opět zachycuje ušmudlané ulice Prahy a v přeneseném významu celého komunistického Československa, samo sebe vykreslující coby pokrokové a šťastné. Autorka se tak vrací do světa na okraji, byť ne tak daleko centra metropole. Navazuje zejména na předchozí úspěšnou prózu Všichni sou trapný, přičemž tak činí originálně a neklade na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Mechanický pomeranč
Mechanický pomeranč je kultovním, značně neobvyklým dílem. Týnština, jazyk, který autor používá, je naprosto unikátní a dává knize nový rozměr. Dílo je zpovědí násilnického Alexe o jeho brutálních činech a jeho „napravení“ v obludném experimentu. Kritika společnosti na příkladu antiutopie zasazené do Londýna roku 1982. Neveselá budoucnost s duchovně vyprázdněnou společností, kde na jedné straně řádí násilnické gangy a na druhé se formuje mocichtivá vláda s politiky.
Přejít nahoru