Vyhledat
Labyrint pohybu
Labyrint pohybu

Labyrint pohybu je z těch knih, které dlouhodobě atakují nejvyšší příčky prodejnosti, aniž by čtenáře ohromovaly všemožnými provedeními vražd kdesi v prochladlém severu. Rozhovory s Pavlem Kolářem, předním českým fyzioterapeutem, si zvýšenou pozornost zaslouží – nejenže představují myšlení inspirativní osobnosti, ale mohou napomoci k zodpovědnějšímu zacházení s naším vlastním tělem.

Název Labyrint pohybu funguje velmi dobře. Je úderný a s ohledem na spletitost lidského těla také naprosto výstižný. O to víc, když se noříme v poslechu audioknihy hlouběji a dál, protože profesor Kolář odkrývá další a další úskalí nesprávného „užívání“ naší fyzické schránky, ale také to, jak fyzično s myslí a vnitřním rozpoložením a nastavením úzce souvisí. V neposlední řadě se skrze jeho odpovědi potkáme nejen s následky úrazů, ale i s tím, jak se s nimi vypořádat. Jde opravdu o pohyb v labyrintu – informací je více než dost, Kolářovy promluvy jsou obsahově hutné, kniha je skrz na skrz neustále propojena dílčími motivy.

Audioknižní nahrávka, která interpretuje publikovaný rozhovor jinými hlasy, může vzbudit rozpaky. Jak s takovou situací naložit, zvažoval v počátcích zvukového Respektu jeho šéfredaktor Erik Tabery. Rozhodl se tehdy rozhovory z audioRespektu vypustit s tím, že je nepřirozené a zvláštní vyměnit hlasy původních rozmlouvajících za jiné. A zatímco Forbes nebo Reportér se od samého počátku načtení rozhovorů nevyhýbal, Respektu to chvíli trvalo. Srovnání s Labyrintem pohybu zde nicméně trošku kulhá, protože zatímco ve zmíněných periodicích zaznívá jediný hlas, audiokniha od sebe odlišuje tázajícího a dotazovaného a ctí také jejich pohlaví.
 

Tázající se Renatu Červenkovou čte Romana Růžičková, známá zejména z Klubu Rádia Junior Českého rozhlasu; Pavla Koláře namlouvá Vasil Fridrich. Se zkušenostmi s podobným typem literatury dokáže Fridrich i velmi složité formulace, bohaté na odborné medicínské termíny, předložit natolik přirozeně, aby sám působil jakožto ten, kdo se v dané oblasti pohybuje (tedy samotný Kolář), současně ale s ohleduplností k posluchači. Tomu napomáhá i emoční zúčastněností – Fridrich pracuje s barvou hlasu a s rytmem tak, aby ctil výchozí náladu odpovědi, respektive její sdělení. A tak když například hovoří o zdravotních problémech či nějakých tragédiích, používá řečová gesta, z nichž je patrná participace lékaře na osudu pacienta, stejně jako smutek, povzdech nebo naopak radost.

banner 1200x150

Vlastně na zcela opačné straně stojí Romana Růžičková, u níž by se posluchač emocí a zúčastněnosti nedohledal. Její přednes působí příliš strojeně a nejenže lze poznat, že se herci ve studiu nepotkali, ale posluchače zarazí i její silná distance, jako by neměla coby tázající o odpovědi vůbec zájem. K přirozenějšímu dojmu z poslechu by jistě napomohl citlivější zvukový střih, který by eliminoval někdy až nekonečné prodlevy mezi otázkou a odpovědí.

Naopak velmi příjemně překvapí hudební předěly. Jsou citlivé, někdy o něco radostnější, místy melancholické. Hrané na klavír, akorát tak dlouhé, aby naznačily tematický rozestup.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jídlem proti únavě, špatné náladě, mozkové mlze a demenci. Na seznamu bestsellerů New York Times. „Tohle není další kniha, podle které stačí jíst vejce, ořechy a ryby, a hned budete chytřejší. Geniální potraviny vysvětlují, které geny ovlivňují naši inteligenci a jakým jídlem z nich dostat nejvíc. Přinášejí lahodné recepty a k tomu super jednoduché nápady,…
Jiří Raška vyhrál na olympijských hrách v Grenoblu 1968 zlatou olympijskou medaili ve skocích na lyžích na středním můstku. Fanoušci v Československu byli nadšeni, spisovatel Ota Pavel později dva dokonalé skoky popsal v nezapomenutelné Pohádce o Raškovi.
Autobiografie Andre Agassiho je upřímnou výpovědí jednoho z nejlepších tenistů nedávné minulosti o vlastním životě. Agassi se šokující otevřeností popisuje svůj tenisový i soukromý život, a to od raného dětství, kdy ho – stejně jako předtím jeho sourozence – přivede tyranský otec k tenisu a nutí dennodenně trénovat. Z Andreho vyroste zázračné tenisové dítě, k…

Recenze ze stejného žánru

Fiktivní nakladatel stižen bechtěrevovou chorobou, přijíždí do lázní Jáchymov. Zde se shodou okolností setkává a posléze spřátelí s bývalou tanečnicí, dcerou legendárního československého hokejisty Bohumila „Bóžy“ Modrého, který byl v roce 1950 spolu s dalšími jedenácti spoluhráči odsouzen ve vykonstruovaném procesu za podvratnou a protistátní činnost. Z patnácti let trestu si odpykal celou třetinu, z…
Dech – jedna z nezastupitelných životních funkcí a zároveň automatická a často přehlížená činnost. Proč bychom svému dýchání měli věnovat mnohem více pozornosti, než většina z nás dělá, se rozhodl vyzkoumat a sepsat americký žurnalista a bestsellerista James Nestor. Jeho knihu Dech vydalo minulý rok brněnské nakladatelství Host, audiální podoby se v letošním roce ujalo vydavatelství Progres Guru,…
…zní známé české přísloví. Ale jak už to bývá, snadno se to řekne, ale hůře činí. Vodítkem nám může být kniha Radkina Honzáka, která se nedávno dočkala audioknižního zpracování.
Osmičkový rok vybízí k mnoha ohlédnutím – společenským, politickým, kulturním i k těm sportovním. V roce konání zimních olympijských her nelze nevzpomenout skokana Jiřího Rašku, který před padesáti lety, v roce 1968 v Grenoblu získal zlatou medaili. Pro Československo vůbec první na zimní olympiádě. Raška se stal fenoménem a nebyl to nikdo menší než kongeniální…

Dále od recenzenta

V kontextu vydavatelské činnosti OneHotBook působí Remarquova slavná próza takřka až nepatřičně. Literární klasika, kterou bychom spíše čekali u pozastavené (?) ediční řady Mistři slova vydavatelství Bookmedia, ovšem dostala pevné režijní vedení a procítěnou interpretaci.
Příběh o mladém bankéři Andym nepatří mezi zcela tradiční “kingovky”. Čtenářům, zvyklým na plíživé budování napětí (až hrůzy), autor ve střídmém tempu dávkuje radost ze života a neutuchající sílu po svobodě a naději. Obvyklé není ani filmové zpracování z roku 1994, vždyť adaptace v rukou Franka Darabonta patří mezi divácké “miláčky” a v tuzemských i…
S prvním dílem Larssonovy trilogie jsem se setkal celkem třikrát. Vždy s trochu odlišným pocitem v závěru, vždy s otazníkem, zda se mi jeho žánrový mix líbil moc, líbil jen trochu nebo zda mě vlastně zklamal. Okusil jsem knihu Muži, kteří nenávidí ženy ve třech různých zpracováních – pro mě překvapivě tím nejlepším nebyla ani…
Čarovný svět ajťáků ze Silicon Valley může sice vlhčit sny nejednoho mladíka, jenž touží měnit svět k lepšímu, pod designově vyladěným krytem se však mohou skrývat velmi zákeřné nuly a jedničky.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Labyrint pohybu
Hýbeme se buď málo, nebo špatně a pohyb se vytrácí nejen ze života, ale i z medicíny, tvrdí prof. P. Kolář, renomovaný fyzioterapeut, který už třicet let působí na poli rehabilitační medicíny, potažmo i té sportovní. V důmyslném soustrojí lidského těla a mysli se snaží najít skutečné příčiny, které ho porouchaly, a správnou léčbou navrátit pacientům ztracené zdraví. V rozhovorech s novinářkou R. Červenkovou odhaluje překvapivé souvislosti, neboť v našem organismu se nic neděje náhodně.
Přejít nahoru