Vyhledat
Lars mele maso
Lars mele maso

Svého času vnesl román Říkají mi Lars relativně čerstvý vánek do vod české detektivky. Autor, píšící pod pseudonymem Daniel Gris, se se svou postavou holohlavého, potetovaného soukromého detektiva, který má rád Jacka Danielse, hodinky Luminox, bicí a Metallicu, snažil přiblížit americkým „hard-boiled“ detektivkám. Přestože jeho prvotině chyběl dostatečný říz a spíš tuto drsnou školu spíše jen napodobovala, než aby ji skutečně autenticky do děje vnesla, získala si postava Larse hodně fanoušků. V loňském roce vyšel již pátý díl o případech tohoto osobitého detektiva s názvem Lars mele maso, který se zanedlouho dočkal i své audioverze. 

Tak jako u předešlých audioknih o Larsovi, i tato část série Daniela Grise vyšla pod hlavičkou Audiotéky a Mystery Press v režii Miloše Vrány. Role narátora se, rovněž tradičně, zhostil Martin Zahálka. Lars mele maso je jedním z výrazných příkladů toho, kdy audiokniha v poměrně velké míře maskuje neduhy, kterými disponuje tištěná verze, a posouvá tím původní dílo na vyšší úroveň. Autor se ve svých detektivkách úporně snaží vykreslit Larse jako nekonvenčního antihrdinu, který pro konflikt nejde daleko, využívá ke své práci ne vždy čisté prostředky a ženy mu samy padají k nohám. Ve skutečnosti je to ale v knihách spíše nepřesvědčivý, často naivní a hodně plochý charakter.
 
V audioknižní podobě ale Martin Zahálka vtiskl Larsovi přesně to charisma, o které Daniel Gris ve svých románech usiloval. V jeho podání získává tento neortodoxní detektiv skutečné kontury a následně i sympatie čtenáře. Je svérázný, nebojácný a vždy připravený utrousit nějakou sarkastickou hlášku. I humor je zde uvěřitelnější a štiplavější než v původní, tištěné předloze. Narátor stejně s nadhledem modeluje i ostatní postavy, které se kolem Larse pohybují.
 

V přímých interakcích pak vzniká potřebná chemie, kterou bychom od podobného typu detektivek čekali. Také dlouhé popisy, které místy převažují nad akcí, a tím zbytečně román zpomalují, dokáže Martin Zahálka správně uchopit a vycedit z nich tu potřebnou říznou a napínavou atmosféru. Menším, ale zanedbatelným neduhem je pak jen občasné nesprávné vyslovení názvu nějaké americké kapely (např. Slayer).
 
Rozporuplné jsou pak hudební vsuvky, které by měly podtrhovat audioknihu jako celek. Úvod příběhu je podbarvený výbornou ráznou rockovou melodií, zcela korespondující s dějem i s duchem autorem nastíněného univerza. Rozpačité jsou ale předěly mezi kapitolami. Jedná se o krátké hudební motivy, které sice také tvoří kytarové riffy, jsou ale v kontextu příběhu příliš veselé. Lehce připomínají znělky nějakého komediálního seriálu, což může posluchače zbytečně vytrhávat z jinak sugestivně vylíčeného prostředí.
 
Akční příběhy Daniela Grise jsou mezi čtenáři velmi oblíbené a nepochybně se dočkáme ještě dalších pokračování. Je ale nutné říct, že audioverze sluší Larsovi mnohem víc. V kombinaci s interpretací Martina Zahálky a místy vydařenou hudbou vzniká zajímavý, napínavý a testosteronem nabitý příběh, který atributy americké drsné školy dokázal pečlivě zužitkovat a zprostředkovat posluchači.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Americká patoložka Margaret Campbellová se vrací do Spojených států. Když je v jižním Texasu nalezen kamion plný mrtvých Číňanů, je případu přizvána nejen ona, ale z politických důvodů také pekingský detektiv Li Jen, který momentálně působí na čínském velvyslanectví ve Washingtonu. Li je odhodlaný zjistit, proč se jeho krajané udusili v uzavřeném chladicím voze kdesi…
Co byste dělali, kdyby u vás jednoho večera zazvonila policie a sdělila vám, že už několik let ubližujete vlastnímu dítěti, a nevíte o tom Co byste dělali, kdyby vám psychiatři řekli, že trpíte poruchou osobnosti, a zavřeli vás do blázince Přesně tohle se totiž stalo Olze Turnečkové... a přestože se tomu její okolí zprvu vzpíralo…
Je jaro roku 1937. Německý kancléř Adolf Hitler vytrvale hovoří o míru, svými činy však jako by dělal vše proto, aby západním spojencům došla trpělivost. Schizofrenní geopolitická atmosféra dusí i britský Fulworth, sídlo pensionovaného Sherlocka Holmese, kde nedávno našel útočiště manželský pár německých emigrantů, manželů Steinerových, kteří převzali starost o detektivovu domácnost po zesnulé paní…
V Boscombském údolí byl spáchán zločin - pan Charles McCarthy byl zavražděn. Hlavním podezřelým je jeho vlastní syn, ale ten tvrdí, že je nevinen. Scotland Yardu se vraha nedaří dopadnout, a tak je do Herefordshiru povolán Sherlock Holmes. Holmes rychle přijde na to, že ve hře je možná třetí, záhadná osoba. Pomalu odhaluje příběh zločinné…

Recenze ze stejného žánru

Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.
Dvaasemdesátiletá legenda české novinařiny Josef Klíma je krom řady článků, publicistických knih, televizních reportáží nebo solidních kriminálních podcastů i relativně plodným autorem beletrie, zejména detektivní a kriminální. Knižně debutoval již v roce 1973 souborem sice poměrně tendenčních, ale zručně napsaných beletrizovaných reportáží Na stopě pašeráků. Populární se stala lehce rasistická detektivka Radikální řez z roku 1980, kterou…
Příběhy Sherlocka Holmese jsou poslední dobou poměrně oblíbené, za což nejspíše může jak vypršení autorských práv na dílo Arthura Conana Doyla, tak popularita série Sherlock z produkce BBC. Se zvukovými nahrávkami jeho dobrodružství jako by se poslední dobou roztrhl pytel, což platí zejména o tom nejslavnějším z nich, Psu baskervillském. Příběh s prvky gotického románu o přízraku psa…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Lars mele maso
Ben hledá Sama. Sam je mimo mísu. Lars mele maso. Larsovi přátelé by se dali spočítat na prstech jedné ruky, nejsmolnější z nich se jmenuje Ben a právě se mu ztratilo dítě. Syn. Stokilový pořízek Sam, který se živí jako vyhazovač. Sam je nezvěstný, Ben propadá skepsi a Lars má jako obvykle všechno a všechny zachránit. Tentokrát je to ještě obtížnější než jindy, protože ho pátrání po Samovi přivede až k ilegálním zápasům, kde se nehledí na zlomeniny a krev teče přímo do kanálu. Jak se mezi rváče lépe infiltrovat, než svléct košili, prokřupat klouby a nasadit si chrániče zubů? Lars ovšem brzy pochopí, že v tomhle případě nevede cesta zpátky. Musíš mlít, nebo budeš semlet! Stál před podobnou výzvou i Sam? Užívá si teď někde zasloužené peníze, anebo se zotavuje po operaci od pokoutného felčara? Odpovědí, na které musí Lars během uhýbání soupeřovým pěstem přijít, je víc než dost. Především ale musí přežít. Fight!
Přejít nahoru