Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Láska je dítětem svobody

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Hranicni-porucha-osobnosti-Heinz-Peter-Rohr
Audiokniha Hraniční porucha osobnosti

Vydavatelství Tympanum letos pokračuje v sérii audioknih Heinz-Petera Röhra určených odborné ale i laické veřejnosti, a to nahrávkou Závislost – Jak jí porozumět a jak ji překonat, v těsném sledu následovanou studií Hraniční porucha osobnosti s podtitulem Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání. Obě spolu, stejně jako některé z předešlých audioknih tohoto autora, předkládá posluchačům interpret Miroslav Černý.

Heinz-Peter Röhr se může prokázat více než třicetiletou praxí psychoterapeuta, zároveň je i autorem 14 knih. Tyto obsáhlé práce jsou v nabídce psychologických publikací vzácné tím, že je vyhledávají jak samotní psychoterapeuti, tak ti, jejichž životní téma knihy zpracovávají, a kteří chtějí lépe porozumět sami sobě. Nezřídka je však Röhrova kniha ku pomoci i členům rodiny či lidem z bezprostředního okolí člověka, žijícího s popisovaným syndromem. To je velkým přínosem právě u titulu Závislost, v níž můžeme sledovat i problematiku spoluzávislosti. Nezřídka právě také tito lidé, tedy partneři, rodiče či sourozenci, často potřebují terapeutickou podporu. V tomto směru je funkční rovněž druhý zmiňovaný titul, Hraniční porucha osobnosti.

Hlas oběma audioknihám věnoval Miroslav Černý. Röhrovy knihy jsou složeny z rozprav autora, popisů kazuistik či přímo deníkových záznamů klientů kliniky, v níž působí. Ústředním prvkem, na němž Röhr vysvětluje archetypální zákonitosti vzniku psychických poruch, jsou totiž pohádkové příběhy. Právě pohádka jako biblioterapeutický prostředek a symbolická moudrost orální literatury je zde předkládána jako klíč k poznání. Pro interpreta je pak příležitostí poutavě přednést v non fiction audioknize děj epický a umělecký. Miroslav Černý toho využívá, plynule přechází z odborného textu do pohádkového žánru a dá-li se říct etickým způsobem znázorňuje konkrétní příběhy Röhrových pacientů. Tato citlivost je mimořádně podstatná právě u témat, které mohou vést ke stigmatizaci.

V audioknize Hraniční porucha osobnosti je vypovídajícím pohádkovým materiálem příběh zvaný Janježek, zachycený bratry Grimmy. V jeho předchozích audioknihách, které jsou k dispozici, je to například Princezna husopaska (Závislé vztahy), či Kožešinka (u nás známější jako pozměněná verze pod názvem Princezna se zlatou hvězdou na čele) v díle Zneužití. Závažnost témat vyžaduje od narátora osobní účast a současně tón odbornosti. Miroslav Černý naplňuje kvalitně tyto atributy v zájmu srozumitelnosti sdělení. Jeho úkolem je nejen dříve zmíněné, ale i vyjádření pravd, které by za jiných okolností zněly pateticky až neživě. Tak se dozvídáme například v pojednání Hraniční porucha osobnosti, hovořící o lidech, kteří se nikdy necítí být dostatečně milováni, trpí věčným syndromem opuštění a city druhých se stále znovu beznadějně pokoušejí vynutit: „Láska je dítětem svobody.“ Díky Černého jemnému vkladu máme možnost rozumět mechanismu vzniku osobnostních poruch či následků traumatických událostí a porozumění pak je prvním krokem na cestě ke zbavení se patologických vzorců.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti.
Zkušený psychiatr Radkin Honzák vás zve do světa psychosomatiky – vztahu lidské duše a těla V jakém vztahu je lidské tělo a lidská duše? „Vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule, udržovaná medicínským establishmentem…
Ne nadarmo se říká, že o nitru člověka nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje. A v tomto směru nejsou naše vyhlídky zrovna lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha.

Recenze ze stejného žánru

Práci amerického sociálního psychologa Philipa Zimbarda jistě nemusíme posluchačům dlouze přestavovat. Narodil se v roce 1933 v New Yorku a asi největší pozornosti se mu dostalo kvůli Stanfordskému vězeňskému experimentu, jím řízeném a uskutečněném v srpnu roku 1971 na prestižní americké univerzitě. Na praktickém využití dokazoval svou teorii zla skrytou i v obyčejných lidech.
Český psychiatr Radkin Honzák během své dlouhé praxe dospěl k psychosomatickému přístupu ke zdraví a nemoci a své názory se rozhodl publikovat v ucelené podobě v publikaci nazvané příznačně Psychosomatická prvouka. V roce 2017 vyšla v nakladatelství Vyšehrad a nyní se pod hlavičkou vydavatelství Voxi dostává na trh i jako povedená audiokniha.
Rozsáhlé populárně vědecké dílo Olivera Sackse (1933-2015), anglického neurologa usídleného v New Yorku, sice není primárně určeno nejširším čtenářským masám, přesto představuje vynikající sousto pro každého, kdo rád přemýšlí.
Čtyři roky před úspěšným knižním rozhovorem s profesorem Kolářem (Labyrint pohybu) vyzpovídala Renata Červenková psychiatra a psychoterapeuta Radkina Honzáka. Jedna z hlášek „Všichni žijem’ v blázinci“ trefně zastřešila jeho postřehy, směřované nejen k profesionální praxi, ale i k dění ve společnosti a okolo nás.

Dále od recenzenta

Audiokniha Mlha je takřka povinná pro všechny posluchače, kteří se seznámili s předchozími romány Bouře a Ledoborec ze série o Augustu Strindbergovi švédské autorky Kristiny Ohlsson. Vydavatelství Voxi připravilo tuto novinku opět se sázkou na dominantní interpretační vklad Igora Bareše, části textu zobrazující komplikovaný mateřský vztah pisatelky v narozeninových dopisech svému dítěti čte Lucie Juřičková.
Miláček čtenářského publika, režisér a spisovatel Patrik Hartl, mimo spoustu dalšího rovněž držitel pěti ocenění Český bestseller roku, vydal román Malý pražský erotikon v roce 2014. Po deseti letech přichází v audioknižní verzi díky vydavatelství OneHotBook. Peripetiím Hartlových hrdinů a hrdinek můžeme naslouchat prostřednictvím škály hereckého vějíře interpreta Davida Novotného v režii Martiny Frejové Krátké.
První reportážní knihou nakladatelství Alarm se stal počin publicistů Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, kteří titul Piko opatřili podtitulem Junkie’s Lives Matter (Na životech feťáků záleží). Do formy desetidílné audioknihy ho připravila pro Radio Wave Iveta Novotná, režisérem byl Petr Mančal.
Román Jaroslava Havlíčka Muž sedmi sester, napsaný na přelomu let 1927 a 1928, vyšel se sedmdesátiletým zpožděním posmrtně. Mezi jeho ostatním díly vyniká až do krve vyšponovanou groteskností. Audioknize vzniklé pod taktovkou vydavatelství Tympanum dal zvukový tvar a podobu svou geniální interpretací Igor Bareš, režijní péči celému dílu zajistila Jitka Škápíková.
1 2 3 9

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru