Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Láska je dítětem svobody

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Hranicni-porucha-osobnosti-Heinz-Peter-Rohr
Audiokniha Hraniční porucha osobnosti

Vydavatelství Tympanum letos pokračuje v sérii audioknih Heinz-Petera Röhra určených odborné ale i laické veřejnosti, a to nahrávkou Závislost – Jak jí porozumět a jak ji překonat, v těsném sledu následovanou studií Hraniční porucha osobnosti s podtitulem Vznik poruchy, průběh a možnosti jejího překonání. Obě spolu, stejně jako některé z předešlých audioknih tohoto autora, předkládá posluchačům interpret Miroslav Černý.

Heinz-Peter Röhr se může prokázat více než třicetiletou praxí psychoterapeuta, zároveň je i autorem 14 knih. Tyto obsáhlé práce jsou v nabídce psychologických publikací vzácné tím, že je vyhledávají jak samotní psychoterapeuti, tak ti, jejichž životní téma knihy zpracovávají, a kteří chtějí lépe porozumět sami sobě. Nezřídka je však Röhrova kniha ku pomoci i členům rodiny či lidem z bezprostředního okolí člověka, žijícího s popisovaným syndromem. To je velkým přínosem právě u titulu Závislost, v níž můžeme sledovat i problematiku spoluzávislosti. Nezřídka právě také tito lidé, tedy partneři, rodiče či sourozenci, často potřebují terapeutickou podporu. V tomto směru je funkční rovněž druhý zmiňovaný titul, Hraniční porucha osobnosti.

Hlas oběma audioknihám věnoval Miroslav Černý. Röhrovy knihy jsou složeny z rozprav autora, popisů kazuistik či přímo deníkových záznamů klientů kliniky, v níž působí. Ústředním prvkem, na němž Röhr vysvětluje archetypální zákonitosti vzniku psychických poruch, jsou totiž pohádkové příběhy. Právě pohádka jako biblioterapeutický prostředek a symbolická moudrost orální literatury je zde předkládána jako klíč k poznání. Pro interpreta je pak příležitostí poutavě přednést v non fiction audioknize děj epický a umělecký. Miroslav Černý toho využívá, plynule přechází z odborného textu do pohádkového žánru a dá-li se říct etickým způsobem znázorňuje konkrétní příběhy Röhrových pacientů. Tato citlivost je mimořádně podstatná právě u témat, které mohou vést ke stigmatizaci.

V audioknize Hraniční porucha osobnosti je vypovídajícím pohádkovým materiálem příběh zvaný Janježek, zachycený bratry Grimmy. V jeho předchozích audioknihách, které jsou k dispozici, je to například Princezna husopaska (Závislé vztahy), či Kožešinka (u nás známější jako pozměněná verze pod názvem Princezna se zlatou hvězdou na čele) v díle Zneužití. Závažnost témat vyžaduje od narátora osobní účast a současně tón odbornosti. Miroslav Černý naplňuje kvalitně tyto atributy v zájmu srozumitelnosti sdělení. Jeho úkolem je nejen dříve zmíněné, ale i vyjádření pravd, které by za jiných okolností zněly pateticky až neživě. Tak se dozvídáme například v pojednání Hraniční porucha osobnosti, hovořící o lidech, kteří se nikdy necítí být dostatečně milováni, trpí věčným syndromem opuštění a city druhých se stále znovu beznadějně pokoušejí vynutit: „Láska je dítětem svobody.“ Díky Černého jemnému vkladu máme možnost rozumět mechanismu vzniku osobnostních poruch či následků traumatických událostí a porozumění pak je prvním krokem na cestě ke zbavení se patologických vzorců.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti.
Zkušený psychiatr Radkin Honzák vás zve do světa psychosomatiky – vztahu lidské duše a těla V jakém vztahu je lidské tělo a lidská duše? „Vstupovat do světa psychosomatiky vyžaduje odvahu, ale především drzost – odvahu opouštět pohodlné cesty a drzost šlapat po trávníku, na němž je umístěna po několik století výstražná cedule, udržovaná medicínským establishmentem…
Ne nadarmo se říká, že o nitru člověka nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje. A v tomto směru nejsou naše vyhlídky zrovna lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha.

Recenze ze stejného žánru

Práci amerického sociálního psychologa Philipa Zimbarda jistě nemusíme posluchačům dlouze přestavovat. Narodil se v roce 1933 v New Yorku a asi největší pozornosti se mu dostalo kvůli Stanfordskému vězeňskému experimentu, jím řízeném a uskutečněném v srpnu roku 1971 na prestižní americké univerzitě. Na praktickém využití dokazoval svou teorii zla skrytou i v obyčejných lidech.
Český psychiatr Radkin Honzák během své dlouhé praxe dospěl k psychosomatickému přístupu ke zdraví a nemoci a své názory se rozhodl publikovat v ucelené podobě v publikaci nazvané příznačně Psychosomatická prvouka. V roce 2017 vyšla v nakladatelství Vyšehrad a nyní se pod hlavičkou vydavatelství Voxi dostává na trh i jako povedená audiokniha.
Rozsáhlé populárně vědecké dílo Olivera Sackse (1933-2015), anglického neurologa usídleného v New Yorku, sice není primárně určeno nejširším čtenářským masám, přesto představuje vynikající sousto pro každého, kdo rád přemýšlí.
Čtyři roky před úspěšným knižním rozhovorem s profesorem Kolářem (Labyrint pohybu) vyzpovídala Renata Červenková psychiatra a psychoterapeuta Radkina Honzáka. Jedna z hlášek „Všichni žijem’ v blázinci“ trefně zastřešila jeho postřehy, směřované nejen k profesionální praxi, ale i k dění ve společnosti a okolo nás.

Dále od recenzenta

Audiokniha Mlha je takřka povinná pro všechny posluchače, kteří se seznámili s předchozími romány Bouře a Ledoborec ze série o Augustu Strindbergovi švédské autorky Kristiny Ohlsson. Vydavatelství Voxi připravilo tuto novinku opět se sázkou na dominantní interpretační vklad Igora Bareše, části textu zobrazující komplikovaný mateřský vztah pisatelky v narozeninových dopisech svému dítěti čte Lucie Juřičková.
Miláček čtenářského publika, režisér a spisovatel Patrik Hartl, mimo spoustu dalšího rovněž držitel pěti ocenění Český bestseller roku, vydal román Malý pražský erotikon v roce 2014. Po deseti letech přichází v audioknižní verzi díky vydavatelství OneHotBook. Peripetiím Hartlových hrdinů a hrdinek můžeme naslouchat prostřednictvím škály hereckého vějíře interpreta Davida Novotného v režii Martiny Frejové Krátké.
Pětaosmdesátiletý spisovatel, scenárista a dramaturg Vladimír Körner je fenomenálním mistrem stavby příběhu. Díky vydavatelství Tebenas je posluchačům od letoška k dispozici audiokniha dle jeho prvotiny z roku 1964 s názvem Střepiny v trávě. Körner už od počátečního kroku svého rozsáhlého díla zvolil udeřit na temnou a tíživou strunu a vymodeloval ženskou postavu příznačně nazvanou Vláčilová,…
R. R. Martin a Stephen King, spisovatelé, kteří jsou oba neuvěřitelně autorsky plodní, si povídají a ten první se druhého ptá: „Jak sakra můžeš tak rychle psát tolik knih?“ – To není anekdota, ale volný překlad skutečného veřejného interview obou autorů, které se odehrálo před několika lety. Obdobně se můžeme ptát, jak dokázal takový objem…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru