Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Tam bude slyšet úplně všechno

Lenochod Jimmy & jeho backup band
Lenochod Jimmy & jeho backup band

Garážové kapely to nemají jednoduché. U nás, ani v Británii. Taková kapela je zvyklá hrát, jak ji to baví, pořádně do toho řezat, dělat brajgl – a že se někdo tu a tam netrefí? Však ono se to ztratí. Ne tak ale ve studiu, tam je slyšet všechno, stejně jako ve výsledné nahrávce. A o audioknihách platí totéž, nový Barešův román nevyjímaje.

Čtenáři populárních žánrů si Pavla Bareše zapsali jako autora trilogie Projekt Kronos, Kronovy děti a Kronův odkaz. Mezi druhým a třetím dílem série si střihnul ještě příznivě přijatý superhrdinský thriller Meta, ale od roku 2021 pracoval na novém románu o třicátnících, kterým měl být Lenochod Jimmy & jeho backup band. A přestože se odehrává v Británii, klidně by tahle kniha mohla mluvit i za třicátníky v Česku. Vzhledem ke svému vypravěčskému talentu, schopnosti psát chytlavé a přesvědčivé dialogy i vystavět příběh včetně dílčích epizod, by se Bareš klidně mohl živit psaním seriálových scénářů – místo toho se ale po právu sebevědomě opřel do společenské prózy. K tomu měl silně nakročenu už v Metě, v níž se věnoval mimo jiné tématu stalkerství, influenceringu a krádežím identity.
 
V románu Lenochod Jimmy & jeho backup band zužitkovává svou lásku k hudbě i zkušenosti s hraním v kapele. V příběhu nechybí dávné trauma, niterný prožitek hraní na hudební nástroje, psychologické tlaky v kapele, manipulace i tahanice o holku. Navazuje tak na současnou linii hudebních románů u nás zastoupenou převážně Přemyslem Krejčíkem a jeho knihami – taktéž z produkce vydavatelství Host – Malej NY (2019) nebo Srab (2022), který v tematizaci psychické tyranie nejen v prostředí kapely zachází ještě dál.
 
Barešem stvořený band je spíše podprůměrná garážová kapela středoškoláků, kteří mají rádi rockovou hudbu. Dneska už je jim přes třicet, pracují v kanceláři, učí na základní škole nebo prodávají hlínu a sazenice, ale je to právě dospělost a strach i únava z ní, co je přiměje, aby se vrátili na stejný fesťák, kde před patnácti lety skončil jejich bezstarostný věk. Bareš má schopnost vyjádřit konkrétní pocit i atmosféru, výborně zná prostředí, a tak může mít čtenář nebo posluchač intenzivní dojem, jako by se díval na další počin britského režiséra Edgara Wrighta.
 
Více než dvanáctihodinovou audioknihu v koprodukci Audiotéky a Hostu režíroval Ondřej Černý a četby se zhostil stejně jako v případě série Kronos bývalý člen činohry Národního divadla Brno, dnes herec a moderátor na volné noze Ondřej Novák. Co se týče charakterizace postav i proměn jejich chování vzhledem k situacím, zde se ukázal jako velmi schopný interpret, nejsilnější ve chvílích, kdy se na pomyslné scéně ocitá více postav a situace se stává dramatickou. V poslední třetině audioknihy Novák podává vyloženě nadstandardní herecký výkon a poslech je tak opravdu strhující. A nutno říct, že to leckdy neměl jednoduché, už jen s ohledem na množství citoslovcí znázorňujících hudbu a zvuky nástrojů. Do interpretace jde ovšem leckdy s ne úplně adekvátním řezavým chlapáctvím, na to, že přecejen nejde o příběh o životem ošlehaných rockerech – a práci na nahrávání nejspíš neusnadňovalo ani, že do četby šel často velmi nepřipraven, o čemž bude ještě řeč.
 
Totiž, co si postavy říkají o svém hraní, lze s úspěchem aplikovat i na tuto audioknihu. Především postřeh, že při hraní naživo se ledacos ztratí, ale ve studiu a tím i v nahrávce bude slyšet úplně všechno, každá vynechaná doba, každý opožděný nástup. A v této audioknize je toho bohužel slyšet až moc – a většinou to nelze přičítat ani tak Novákově interpretaci jako nepozorné režii.
 
Leckdy Novák čte repliku postavy, v domnění, že ji říká někdo jiný – ale zpětně k nápravě nedošlo. Jindy přichází s intonací, která se ukáže být proti smyslu, třeba jásavé „Paráda!“ s dodatkem, že šlo o sarkasmus – ale k opravě opět nedošlo. Zatvrzele čte druhý pád slova stage jako „stedž“ místo „stejdže“ („Prkna stejdž jim zavrzala pod nohama“) a Femme fatale jako „Fem fatal“ – ale k nápravě nedošlo… O celkem nesmyslných odchylkách od výslovnosti některých jmen, místopisu nebo nástrojů jako „kejbord“ ani nemá význam se rozepisovat. To všechno jsou případy, kdy měl režisér zavelet Stop, promluvit si o tom a zkusit to znovu. Jenže problém je mnohem rozsáhlejší.
 
Tu a tam chybí nějaké slovo jako v případech: „Zatvářila se, jako by té otázce ani pořádně rozuměla“ nebo „Bude maminka v pořádku? Zeptala.“ Zvláštně působí také vystříhání nádechů a posluchači může dlouho trvat, než si zvykne. Často není jasné, zda hovoří vypravěč, hrdina, nebo si to některá postava jenom myslí, takže je situace zmatečná. Ostatně ztížená je i samotná orientace v časových linkách vyprávění. Koncepci audioknihy by výrazně pomohlo, kdyby alespoň byly pasáže minulosti postav uvedeny jiným jinglem než ty ze současnosti.
 
Stručně řečeno Jimmy & jeho backup band není špatná audiokniha, rozhodně posluchačům zprostředkovává kvalitní, napínavý a umně odvyprávěný příběh od autora, který se zaměřuje na společenské problémy mladé generace a může si dovolit žánrový přesah. Ondřej Novák leckdy předvádí vynikající výkon a dokáže posluchače strhnout. Ale poslech by rozhodně byl příjemnější záležitostí, kdyby si s audioknihou tvůrci dali více práce, kdyby jí věnovali nějakou péči a pozornost, kdyby nahrávka šla ven klidně o pár týdnů později, důkladně opravená a po všech směrech vyladěná.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ovdovělého českého pilota a válečného hrdinu Antonína Maděru, který se vrací domů v uniformě RAF a s hodností podplukovníka, ty nejtěžší zkoušky teprve čekají. Řízením osudu se z něho stává správce velkostatku v česko-německém pohraničí, odkud bylo krátce předtím vyhnáno německé obyvatelstvo a kam se nyní stahuje množství pochybných existencí a bezohledných zlatokopů. Milovník koní…
Co je to rodina a co ji drží pohromadě? Tuto otázku si nutně začne klást každý čtenář útlého, avšak strhujícího románu Domenica Starnoneho Tkaničky (Lacci). Italský název v sobě totiž skrývá do češtiny nepřeveditelný dvojsmysl: stejné slovo označuje i pasti, smyčky, oka, oprátku. Nicméně i „českou“ tkaničkou se dají jak zavázat boty, tak i ledacos…
Podtitul knihy, Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921, lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, avšak o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.
Strhující románový příběh dvacetiletého Viléma Svobody, politického vězně padesátých let, líčí brutální, avšak skutečné poměry v československých koncentračních táborech, zejména v uranových dolech na Jáchymovsku. Je zároveň podobenstvím o hledání mravní síly a vnitřní svobody nevinného člověka uprostřed vražedného systému.

Recenze ze stejného žánru

Omšelá chalupa v řídce osídlené švédské jezerní oblasti se stává dějištěm dramatických návratů. Návratu do dětství, návratu na místo, které poznamenalo celou jednu rodinu. Půjde ale i o návrat k sourozenecké svornosti? Trojice znesvářených bratrů přijíždí na místo, o kterém si každý z nich dlouhá desetiletí myslel, že je navždy opustil. Nyní ale chtějí splnit nečekané poslední…
Co udělá Italka, když ji manžel opustí kvůli mladší ženě? Co se honí hlavou stárnoucímu muži, jehož doručovatelka zdravotnických pomůcek právě ošidila o pět eur? Proč se spolu dospělí sourozenci nebaví a kam se ztratil kocour? Životní osudy jedné rodiny se proplétají jako tkaničky v novele italského autora Domenica Starnoneho.
Viktorie Hanišová patří na současné tuzemské scéně mezi nejoblíbenější spisovatelská jména. Neděle odpoledne je přitom teprve druhým audioknižním zpracováním jejího díla, vynecháme-li účast v povídkových antologiích. Román vydal v loňském roce OneHotBook, v režii Martiny Frejové Krátké ji načetlo trio Filip Kaňkovský, Dita Kaplanová a Jan Vlasák.
Roald Dahl patří i téměř pětatřicet let po svém skonu k nejvydávanějším a nejoblíbenějším autorům nejen v Británii – přičemž není bez zajímavosti, že tento reprezentant typického anglického humoru se narodil ve Walesu a jeho původ sahá do Norska. Jeho tvorba stojí na dvou pilířích – tvorbě pro děti reprezentované tak populárním titulem jako Karlík…

Dále od recenzenta

Oznamuje se vražda je šestou detektivkou Agathy Christie, kterou vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo v rámci ucelené série marplovek (původně vydávaných pod značkou Vyšehrad). Zpočátku vycházely ročně dva až tři příběhy, tento však následoval po téměř roční odmlce. A jelikož i tato série se postupem času vyvíjela, můžeme se ptát, jakým směrem se posunulo novinkové…
Military sci-fi, to nejsou divoké vesmírné střílečky, ale především intriky, spletité vztahy mezi těmi, kdo mají moc, a diplomacie, která nezřídka může začít selhávat. O tom nás přesvědčí žánrová série Jana Kotouče s názvem Sektor Hirano a její první díl Pokračování diplomacie.
Tereza Dočkalová, která rozhodně není v audioknižní sféře nováčkem, se ujala nejnovější prózy Miřenky Čechové. A dopadlo to přesně tak, jak to dopadnout mělo: posluchač je už po několika minutách vděčen prozřetelnosti, že se stal posluchačem a nezůstal „jen“ čtenářem.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Lenochod Jimmy & jeho backup band
Hudební román od autora fantasy, který je hlasem mladé generace Lenochod Jimmy a jeho backup band to do rádií nikdy nedotáhli. Svoji kariéru v hudebním showbyznysu zakončili úplně stejně, jako ji začali: coby podprůměrná středoškolská garážovka, která svým fanouškům kromě chronického pískání v uších nikdy nepřinesla žádnou přetrvávající hodnotu. O patnáct let později si Dylan huntuje záda při kancelářské práci, Jess si ničí nervy jako učitelka na základce a Casper se marně snaží uchopit otěže rodinného života. Z divokého mládí stráveného na pódiích zahulených klubů jim zbyly jen zastřené hořkosladké vzpomínky. Aspoň do té doby, než se na scénu vrátí bývalý spoluhráč Ollie s nápadem natolik absurdním, že ho nelze odmítnout: Lenochod Jimmy a jeho backup band se dají znovu dohromady. Společně vyrazí na stejný fesťák, na kterém se před patnácti lety všechno podělalo, vrátí zpátky čas a splní si svoje mladistvé sny dřív, než se všichni do posledního stanou oživlými mrtvolami v zajetí dospěláckých povinností. Lenochod Jimmy & jeho backup band je (audio)kniha o hudbě a moci, která v ní dřímá; o dospělosti a strachu z ní; o přátelství, ztrátě, bolesti a smíření. Je o tom, jak důležité je, aby basa držela tempo s bicími, a o tom, že občas nemusíte hrát zase tak dobře, když hrajete dost nahlas. 
Přejít nahoru