Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Průměrná nahrávka z doby šedi

Datum: 

Autor recenze: 

Les (obálka knižního vydání)
Les (obálka knižního vydání)

Nejednou jsem na tomto místě vyzdvihoval vydavatelství Radioservis za neúnavnou péčí, s jakou předkládá posluchačům archivní skvosty, ale i nové nahrávky z oblasti rozhlasové dramatiky a četby. Vedle produkce titulů na CD začal Radioservis prostřednictvím e-shopu Radiotéka nabízet i řadu rozhlasových nahrávek ke koupi v ryze digitální podobě. Jsou mezi nimi novinky, ale i často zapomenuté archivní snímky, z nichž ne všechny by dnes měly na CD přijatelnou prodejnost.

Byla by ale jistě škoda o tyto nahrávky posluchače ochudit.

Jednou z celé řady takových je i rozhlasová adaptace divadelní komedie Les Alexandra Nikolajeviče Ostrovského z roku 1976 v režii Jiřího Rolla. Dva provinční herce, komika Šťastlivce (Lubomír Lipský) a tragéda nešťastlivce (Luděk Munzar), svede dohromady společný zájem – nalezení angažmá. Rozhodnou se na čas si odpočinout a uchýlit se na statek tragédovy příbuzné, statkářky Gurmyžské (Světla Amortová), která se snaží připravit svou vzdálenou příbuznou (Marta Vančurová) o dědictví. Nikdo ještě netuší, jak jejich přítomnost zamíchá osudy zúčastněných.

Ostrovského komedie Les je vlastně kritikou lidské malosti, chamtivosti, ale zároveň je i určitým výsměchem prázdnotě slov, přeceňování nadřazenosti rádoby umělců nad prostými lidmi. Nejde o komedii třeskutou, jaké známe u Gogola, či sžíravě pichlavou, jaké známe u Čechova – je to spíš tragikomedie balancující někde mezi zmíněnými typy. Tragično je zde zastoupeno zoufalými činy, ke kterým jsou někteří aktéři naprostou beznadějí puzeni.
 

Co se týče rozhlasového provedení, musíme si uvědomit, v jaké době vzniklo. Sedmdesátá léta, zejména jejich druhá polovina, příliš nepřála rozhlasové invenci – byl to z hlediska realizačního tak trochu návrat do let padesátých. Jistě, i v této době čas od času vzniklo něco mimořádného – vzpomeňme zvuková plátna Jiřího Horčičky Vojna a mír či Zvonokosy – ale většinou vznikaly inscenace tradiční, řemeslně sice kvalitně odvedené, ale takřka ničím nerezonovaly a nebyly zapamatovatelné.

banner 1200x150

Bohužel to platí i o nahrávce Ostrovského Lesa, byť její režisér Jiří Roll platil v šedesátých letech a počátkem let sedmdesátých za režisérského mistra komedií. Zde se ale veškerá volnost vytratila, rozverné herectví bylo nahrazeno křečovitým přehráváním a zbytečným tlačením na pilu. Je to evidentní hlavně u kádrové posily Světly Amortové, jejíž projev nejenom že nelahodí uším, ale působí toporně a tam, kde má vyjádřit emoce, Amortová silně přehrává.

Přesto se v Lese ale najdou výkony, které potěší. Axinija Marty Vančurové je ztělesněním vzdoru, který soupeří s naprostou odevzdaností s nepřejícím osudem. Z projevu mladičké Marty Vančurové slyšíme vše, co role přináší. Nešťastlivec Luďka Munzara působí příliš přepjatě a teatrálně, ale je zřejmé, že jde o režisérský záměr vyjádřit karikaturu umělce, který své kvality silně přeceňuje. Potěší i angažmá Lubomíra Lipského, který se sice tu a tam v rozhlasových inscenacích objevoval, ale rozhodně ne tak často. Jistý prvek komična přináší do nahrávky i Čestmír Řanda v roli zpupného obchodníka Vosmibratova.

Lze říct, že Les je inscenace sice průměrná, ale některé herecké výkony ji alespoň trochu posouvají na vyšší úroveň.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Velký romantický příběh legendárního Robina Hooda, který je plný lásky, úkladů, hrdinských činů a rytířských soubojů ze středověké Anglie.
Jak spravedlivý je svět, v němž o celém tvém životě rozhodne krádež jednoho bochníku chleba? Radoslav Brzobohatý jako Jean Valjean v rozhlasové dramatizaci úspěšného románu Victora Huga.

Recenze ze stejného žánru

Cesta do pravěku z roku 1955 patří k domácím filmovým klenotům s mezinárodním věhlasem. Snad každý z nás se někdy divácky připojil k dobrodružné výpravě čtyř kluků na jejich cestě za původem trilobitů a žasl nad důkladným rozpohybováním pravěkých tvorů, o nichž v době natáčení nebylo zdaleka tolik poznatků, jako dnes. Nyní si můžeme putování…
Píše se rok 1937 a Sherlock Holmes s doktorem Watsonem si jako osmdesátníci užívají důchodu na venkově. Svět se od dob, kdy spolu zažívali nejslavnější pátrání, velmi změnil. Namísto drožek brázdí silnice automobily a nebi kralují vznešené vzducholodě.
V první polovině roku 2017 mohli být posluchači Dvojky Českého rozhlasu každé nedělní dopoledne hosty u Karla Čapka. Pětadvacetidílný reportážní seriál, který tehdy připravoval jeho autor a průvodce Ondřej Kepka spolu s dramaturgem Tomášem Černým a celou řadou hostů, nyní vychází pod značkou vydavatelství Českého rozhlasu jako audiokniha na fyzickém nosiči i v digitálních distribucích.
Rozhlasová hra Víta Vencla Pohřbeni zaživa, kterou Český rozhlas v premiéře odvysílal v únoru 2022 a kterou nyní nabízí Radioservis jako audioknihu ke stažení, představuje zvukově opulentní zpracování dvou povídek, které klasik žánrové literatury Edgar Allan Poe napsal v letech 1844 a 1845. Jde o Metodu doktora Téra a profesora Péra, v níž Poe zpracoval od té doby mnohokrát…

Dále od recenzenta

Roku 1922 měla premiéru Čapkova hra Věc Makropulos na scéně městských divadlech na Vinohradech. O více jak 50 let později, konkrétně roku 1975 se tato hořká komedie dočkala slavného rozhlasového nastudování, v režii neméněslavného a legendárního mistra režie, Jiřího Horčičky. V roce 1987 pak vychází na LP a konečně letos, tedy roku 2012 jsme se…
Jsou knihy, které si o audioknižní zpracování vyloženě říkají. Zářným příkladem je válečný román, oceněný Pulitzerovou cenou za rok 2015, Jsou světla, která nevidíme od Anthonyho Doerra, s jehož zvukovou podobou přichází vydavatelství OneHotBook v říjnu 2016 – rok po vydání tištěné verze.
Povídku Danny, mistr světa, britského humoristy Roalda Dahla, nastudoval v roce 1998 režisér Karel Weinlich, jako hru pro děti a mládež. O patnáct let později ji vydává Radioservis.
Šedesátá léta můžeme právem označit za rozhlasové žně. Lze tak vnímat hlavně jejich druhou půli včetně inkriminovaného roku 1968, roku Pražského jara, roku okupace. Kromě mnoha jiného bylo ten rok realizováno pozoruhodné a dnes velmi cenné vyprávění zpěváka, herce, ale i showmana každým coulem – Waldemara Matušky. Lví podíl na nahrávce má básník a dramatik…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Les (obálka knižního vydání)
Dva provinční herci komik Šťastlivec a tragéd Nešťastlivec se setkají, když marně hledají po ruském venkově angažmá. Společná cesta je zavede na statek, kde se statkářka Gurmyžská snaží připravit svou neteř o dědictví. To je výchozí situace komedie klasika ruského divadla A. N. Ostrovského.
Přejít nahoru