Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nebezpečí lidského faktoru

Lidský faktor
Lidský faktor

Na pultech knihkupců (kteří se nebojí zadat si s audioknihami) i v nabídce digitálních distribucí se v těchto dnech objevuje reedice rozhlasové dramatizace špionážního románu Grahama Greena Lidský faktor. Titul, který byl už nějakou dobu vyprodán, tak může oslovit novou generaci audioknižních posluchačů. A třeba právě proto, že od jeho natočení už uplynulo celé čtvrtstoletí.

Nahrávka z roku 1993 se před deseti lety dočkala vydání na čtyřech audio CD uložených spolu se stručnou brožurkou v pevné papírové krabičce. Nyní se posluchačům dostává ve formátu mp3 na jediném nosiči a v klasickém digipacku s původní grafikou. Tentokrát je už na zadní straně obalu uvedeno jméno dramaturgyně (Jana Weberová) i informace o technických profesích (zvukový mistr Jiří Fuhrman, zvukové efekty Jiří Binek), které u vydání z roku 2008 chyběly. Proti tomu ovšem ze sleeve note zmizelo jméno spoluautorky dramatizace Heleny Průchové. Byl opraven název první části (Večerní telefony, v minulém vydání mylně jako Noční telefony), stále ovšem zůstává neuvedeno obsazení několika postav příběhu.

Čeho si ovšem při porovnání obou vydání nelze nevšimnout, je absence loga někdejší ediční řady Zlatý fond Českého rozhlasu. Tím Radioservis až někdy do roku 2011 označoval nahrávky, které mají v rozhlasovém archivu významné postavení a dával tak posluchačům vědět, že dostávají něco opravdu výjimečného. Možná však takové označení neplnilo dobře svůj účel, možná bylo dokonce příliš kontraproduktivní a upozaďovalo jiné tituly. I přesto, že už dnes není používáno platí, že Lidský faktor s Jiřím Adamírou a Hanou Maciuchovou v hlavních rolích si ho stále plně zaslouží.
 

Jméno anglického spisovatele Grahama Greena není českému čtenáři neznámé. Jeho knihy u nás vycházely už od 50. let, tu a tam se dokonce některá z jeho povídek či her mihla v tehdejším Československém rozhlase (Ministerstvo strachu, Náš člověk v Havaně). Lidský faktor u nás ovšem vyšel až v roce 1994; autor dramatizace Josef Hlavnička byl tedy současně jeho prvním překladatelem.

banner 1200x150

Green v Lidském faktoru opletl ústřední dějovou nit napínavého špionážního příběhu předivem morálních a hluboce citových témat. Hlavní hrdina, příslušník britské tajné služby (Jiří Adamíra), je osobně zavázán ruské straně, která kdysi umožnila jeho nynější ženě (Hana Maciuchová) uprchnout z Jihoafrické republiky. Lidský faktor je v jeho pracovním prostředí i v životě tím největším rizikem.

A právě neustálý pocit hrozícího prozrazení, atmosféra nepřátelství a intrik, nebezpečí a nedůvěry je v rozhlasovém zpracování tím nejsilnějším prvkem. Vedle špičkových hereckých výkonů, které pod vedením Jana Bergera předvedli například Vladimír Ráž, Luděk Munzar, Ladislav Frej či Zdeněk Řehoř, se o působivost celého vyprávění zasloužila zejména vydařená dramatizace s přirozenými dialogy a celkové zvukové pojetí, které zpřehledňuje dění v čase a prostoru. Hudba Emila Viklického tuto snahu velmi dobře doplňuje, byť aranže dnes už nikoho nenechají na pochybách, že vznikly na počátku 90. let.

Pokud jsem v úvodu své recenze zadoufal, že by mohlo znovuvydání Lidského faktoru oslovit nové posluchače, měl jsem na mysli především bezchybnou formu zvukového zpracování, pečlivé nastudování a plné nasazení těch nejlepších rozhlasových herců své doby. Takové dílo funguje stejně dobře i po pětadvaceti letech a zasluhuje se o silný a nezapomenutelný posluchačský zážitek.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Tommy a Pentlička Beresfordovi pátrají v přímořském rekreačním středisku Sans Souci po válečném špionovi… Z galerie detektivů, kterými obohatila žánr kriminálních příběhů jeho nejznámější autorka Agatha Christie, se Tommy a Pentlička Beresfordovi vymykají nejméně dvěma zvláštnostmi. Jednak jde o manželský pár, jednak vystupují v pěti knihách v přirozeném běhu času. Takže zatímco v první knize…
Ve vzdálené části severního Švédska zmizela před třemi lety z autobusové zastávky dospívající Lina. Její otec Lelle obviňuje z tragédie především sám sebe a den co den horečně prohledává okolí silnice zvané Stříbrná cesta, kde byla Lina viděna naposledy. Mezitím se do místního odlehlého domu přistěhuje k podivínskému Torbjörnovi jeho nová přítelkyně se sedmnáctiletou dcerou…
Představte si, že obdržíte balíček s useknutou nohou… Neohroženou Robin, asistentku soukromého detektiva Cormorana Strika vyděsí záhadný balík k smrti. Jejího šéfa jen tak něco nerozhodí, ale tentokrát mu je jasné, že jde o výstrahu a vrah ho dobře zná.
Karl Maria von Weber se vydal společně se svou milenkou, zpěvačkou S. Brandtovou na cestu z Bavor do Prahy, kde chtěl zkusit svoje štěstí. Když překročili šumavské hranice, ztratili v hlubokých lesích cestu. Dlouho bloudili pozdním večerem, bezradní a vystrašení připomínkami loupežnických povídek o těchto lesích. Až náhodný divoký myslivec je dovedl k zapadlé hospůdce.…

Recenze ze stejného žánru

Sedmým příběhem Zlámané kosti se anglická autorka Angela Marsonsová v roce 2017 vrátila ke své literární hrdince D. I. Kim Stoneové. O dva roky později se čtenáři dočkali českého překladu a konečně nyní přišla řada i na audioknihu. Kromě toho, že jde opět o výborně napsanou detektivku, hraje navíc příběh i důležitou roli v rámci celé série. Proč…
Rozhlasovou podobu románu Joa Nesbøho Nemesis uvedl Český rozhlas letos v květnu a červnu na stanici Vltava. Po šest nedělních večerů jsme měli možnost sledovat Igora Bareše coby Harryho Holea, a s ním více než čtyřicítku dalších herců, při vyšetřování okolností nezvyklého bankovního přepadení. S kladným posluchačským přijetím, kterého se náročné dramatizaci dostalo, souzní i…
Pootevřená dvířka jedné z desítek skříněk zaměstnanecké šatny mohou představovat zcela nevinnou záležitost. Ne tak v hotelu Majestic, kde se za nimi skrývá tělo uškrcené ženy, která se teprve před několika dny ubytovala se svou rodinou v přepychovém apartmá o několik pater výše. Co hledala v podzemních prostorách, kam hosté nemají mít přístup? Zapeklitá Vražda v hotelu Majestic je případ…
Když v meziválečných Spojených státech začal hojně vzkvétat organizovaný zločin reprezentovaný mafiánskými bossy, pašeráky nebo zabijáky, musela na tuto společenskou změnu reagovat i detektivní literatura. Vznikla tzv. americká drsná škola, která přenesla zločin z venkovských (britských) sídel zpět do ulic.

Dále od recenzenta

Před několika málo dny došlo k události na českém žurnalistickém trhu dosud neslýchané - dva renomované časopisy začaly vycházet ve zvukové verzi. Nejprve se k tomuto kroku odhodlal podnikatelský magazín Forbes, v dubnu ho následoval týdeník Respekt, na který se v této recenzi zaměřím. K čemu je to dobré, ptáte se? Audioverze časopisu dovoluje proměnu…
Období konce roku bývá snad pro všechny výrobce a prodejce příležitostí nabídnout, či dokonce vnutit všem vystresovaným koupěchtivcům zboží nejvánočnější z vánočních. V záplavě cetek, přebarvených ležáků a zlevněného zboží lze ale najít perly, které jsou skutečnou hodnotou. Jednou z nich je i audiokniha Vánoce s Františkem Nepilem, která v těchto dnech vychází.
Jestliže platí, že audioknihu z velké části prodává jméno autora, je novinka od Tympana, Pejsek vypravuje, o tuto výhodu ochuzena. Troufám si tvrdit, že Josef Gloser je autorem pro většinu posluchačů neznámým. Ostatně pohádky o fence Džesince jsou jeho prvotinou, kterou napsal pro vlastní potěšení a pro své vnučky. O to příjemnější je zjištění, že…
Produkce benjamínka českého audioknižního trhu, vydavatelství Tebenas, vychází zatím ze dvou zdrojů: z převzatých rozhlasových nahrávek a z původní tvorby. Do první skupiny patří dva případy Sherlocka Holmese natočené v roce 1992 a pohádka Jak Kuba vyzrál na Papejše z roku 2004. První původní nahrávkou, nepočítáme-li neaudioknižní flašinetářské CD, byla povídková kniha Ilji Kučery mladšího…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Lidský faktor
Strhující příběh, jehož hlavní hrdina – příslušník britské tajné služby – pracuje pro ruskou špionáž. V prostředí, kterému vládne utajení, nebezpečí a lidská nedůvěra. A kde největším rizikem je lidskost.
Přejít nahoru