Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Osm případů pro záhadného koronera

Lionet & jiné podivné případy
Lionet & jiné podivné případy

Londýnského koronera Lioneta z Glastonbury mohou čtenáři ale i posluchači zvukových knížek znát z výtečného souboru fantasy detektivek odehrávajících se na středověkém londýnském mostě, stěží představitelné stavbě zaplněné po obou stranách domy, s tržištěm a kostelem, jakémsi světě, který fungoval sám pro sebe a skvěle posloužil autorce Janě Maffet Šouflové v knize Svitky londýnského mostu v roce 2018. Nyní ho tato zkušená ilustrátorka, milovnice fantasy a hráčka na harfu vrací na scénu v osmi povídkách v souboru Lionet & jiné podivné případy.

Svého hrdinu v něm nechává tak trochu cestovat v čase, protože případy, které řeší na různých místech středověké Evropy, se odehrají v rozmezí čtyř století. To samozřejmě nepředstavuje žádný problém, protože mezi zásadní žánrové ukotvení obou zmíněných knih patří vedle historické detektivky také fantasy.
 
Soubor Lionet & jiné podivné případy otvírá důvtipná duchařská povídka Případ věčného studenta, která je umístěna na oxforskou univerzitu v roce 1437 a v níž Lionet vyšetřuje třicet let starou vraždu a rozsoudí vášnivou akademickou disputaci dávno mrtvých profesorů. Následně úroveň možná trochu klesne v povídce točící se kolem výroby nápoje lásky Případ tajemné mandragory, která už vyšla v roce 2003 v rámci antologie Klášter slasti. Odehrává se však v nádherně popsaném středověkém Yorku a právě barvitost popisů a sympaticky zdůrazněná nadsázka způsobují, že i přes slabší zápletku povídka pořád stojí za poslech.
 
I následující text Případ osla canterburského už mohou posluchači znát z dřívějšího vydání, tentokrát z antologie českých fantasy autorek Žena se lvem (2016). Tentokrát se naopak jedná o první z vrcholů souboru, propracovanou šarádu o zavražděném převorovi canterburského kláštera. Církevní půdy se týká i následující Svatý, který ztratil hlavu, v němž nás autorka vezme do irského Kilkenny, kde ztracená relikvie ohrožuje otevření nové katedrály. Jde o lebku svatého Canice (Kennetha), patrona trosečníků, a právě v téhle povídce je asi nejlépe pozorovatelná zručnost, s jakou autorka dokáže pospojovat historická fakta s legendami i vlastní fantazií. I tato povídka se objevila už dříve, konkrétně v antologii Písně temných věků (2005), kde vyšla pod názvem Přátelé se neopouštějí.
 
Do renesanční Prahy, kde na kamenném mostě každý den zahyne člověk následkem úderu blesku, je zasazen Případ boží spravedlnosti, zručně napsaný příběh vydaný původně v roce 2020 ve sborníku našemu hlavnímu městu věnované fantastiky Legendy: Praga mater urbium. Další renesanční zastavení předkládá autorka v povídce Sedm jednou ranou. Vydáme se do lázeňského města Bath poblíž Bristolu, v němž se Lionetův známý, lékař Faintree, pokouší rozluštit původ smrtelné choroby, na kterou zemřelo sedm mužů poté, co spatřilo přízrak záhadné ženy.
 
Melancholická povídka Anděl, co netrefil do nebe se odehrává v Londýně v roce 1309. Zde do mostní věže narazí zdánlivý anděl, ve skutečnosti však zavražděný šlechtic, jehož výtečně popsaný rozporuplný charakter je hlavním důvodem, proč se jedná o druhý vrchol souboru a zřejmě i o jeho vůbec nejlepší text, takový, který má hloubku a pod slupkou kratochvilného čtení vybízí k mnohým úvahám. Knihu uzavírá příběh Muž, který byl sněden kočkou umístěný do jihoanglického Glastonbury, dnes proslulého slavným hudebním festivalem. Zde Lionet řeší dvojnásobnou vraždu a jde naopak o příběh, který patří k těm humornějším i bizarnějším.
 

Každou povídku doplňují Dodatky pro zvídavé, které uvádějí některé motivy na pravou míru či je dávají do správných souvislostí, ale občas zde Šouflová odhalí i své inspirační zdroje. Knihu zdobí především svěží, na drobném, možná až nenápadném slovním humoru založený způsob vyprávění s množstvím trefných přirovnání či nadsázky („vše, co mělo sukně – kromě kněžstva – Mikuláši padalo do náruče se zázračnou lehkostí“, „hudebníci budou <jednou> slavnější než králové a nebudou moci odejít ani na latrínu, aby je zdivočelí milovníci hudby nepronásledovali“ atd.) a zdobnými popisy.
 
V podání jednoho z nejoblíbenějších audioknižních interpretů Aleše Procházky dostává psaní Jany Maffet Šouflové poprvé doopravdy profesionální zvukovou podobu. A to při vší úctě k Jiřímu Pobudovi, který načetl předcházející Svitky, i k jeho nesmazatelné stopě, kterou zanechal mezi milovníky mluveného slova ještě jako nadšený amatérský vypravěč. Procházka výborně odstiňuje jednotlivé části vyprávění a přímé řeči, dokáže vhodnými prostředky zdůraznit tu vtípek, tu důležitou informaci skrytou v textu – a posluchač se tak v přece jen delších povídkách (jedna trvá v průměru dvě a čtvrt hodiny) neztrácí a může se plně soustředit na vtipný jazyk i důvtipný děj.
 
Za nahrávkou knihy, kterou v papírové podobě vydaly sympatické Straky na vrbě, stojí obvyklý tým vydavatelství Tympanum a studia Soundguru, opravdová záruka dokonalého poslechu. Režisér a zároveň mistr zvuku Nikolaj Ivaskiv nechává Procházku číst vlastně tak, jak je u něj obvyklé, a jeho skvělý výkon jen tu a tam doplní vhodně zvolenou hudbou.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Komisař Durman je sympatický poživačný prasák. V této staropražské detektivce sice vyšetřuje sérii bizarních vražd, hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku.
V království Lancre nastává den letního slunovratu, blíží se horká svatojánská noc plná shakespearovských čar a kouzel. V hospodářských porostech se objevují kola – a výjimkou není ani květináček s hořčicí a řeřichou, které Stařence Oggové vypěstoval čtyřletý Žuchlík. Ona i Bábi Zlopočasná vědí, co to znamená… A Magráta Česneková se má ráno vdávat! Všechno…
Když hrozí prozrazení korupce na dánském ministerstvu financí, je třeba zbavit se nepohodlných svědků. Jedním z nich je i patnáctiletý Marco, člen kodaňského gangu žebráků a zlodějů. Marco sám netouží po ničem jiném než získat dánské občanství a chodit do školy jako ostatní.
Zámečník chodí na návštěvy zásadně bez ohlášení, ale žádný strach. Odemkne si sám! Po nevydařeném soudním procesu je proslulý vyšetřovatel Lincoln Rhyme donucen ukončit spolupráci s newyorskou policií. Ani hrozící kriminál však neohroženého kvadruplegika neodradí od snahy dopadnout zločince přezdívaného Zámečník, jehož noční dostaveníčka s nic netušícími oběťmi připravují obyvatele města o klidný spánek.

Recenze ze stejného žánru

Autorka detektivek Agatha Christie se, jakožto dobře situovaná Britka i manželka archeologa, musela za život potkat s bezpočtem starších důstojníků, kteří s sebou vozili zásoby fotografií a rádi se do omrzení chlubili tím nebo oním dobrodružstvím. Kdo ví, jestli si také někdy nepřála, aby zhynuli nějakou ošklivou smrtí. Tak jako tak se svůj postoj k těmto mužům…
Skvělá narátorka Jana Stryková zavádí posluchače do temnoty šílených konspirací, které se stávají realitou, a to v audioknižním zpracování třetího dílu série s hlavní vyšetřovatelkou Jessicou Blackwood Pád do temnoty, které poskytlo posluchačům v závěru roku 2024 nakladatelství Témbr.
Počátkem března uspokojil Témbr ty fanoušky detektivek, kteří už netrpělivě čekali na další dostihový příběh Dicka Francise. Na řadu tentokrát přišel autorův druhý román Nervy, s nímž se čtenáři mohli poprvé seznámit přesně před půlstoletím. A ačkoliv se od jeho prvního vydání mnohé změnilo, základní ingredience nevyčpěly. Že Dick Francis může něco říct i dnešním posluchačům,…
Novináře Josefa Klímu propojují s tématem zločinu nejen jeho investigativní reportáže a televizní scénáře, ale také část jeho knižní tvorby. Do kontaktu s kriminálníky všeho druhu se dostával především během natáčení reportážního pořadu Na vlastní oči. Skutečnými případy z této doby se při své autorské tvorbě někdy nechal inspirovat více, jindy méně.

Dále od recenzenta

Biografická publikace spisovatele a nakladatele Martina Vopěnky Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století spadá do kategorie dějepisných publikací pro děti a mládež. S nimi se už před drahnou dobou roztrhl pytel a chrlení nových a nových titulů neustává, dokonce se nikoli nevýznamně přelévá i do produkce audioknih.
Oyinkan Braithwaiteová se narodila v roce 1988 a po londýnském studiu práv se usadila jako knižní editorka v Lagosu, šestnáctimilionové nigerijské megapoli a zároveň jednom z největším afrických měst. Sem také situovala děj své rozsahem spíše kratší románové prvotiny Má sestra je sériový vrah. Příběh zasazený do prostředí bohatší střední třídy by se mohl odehrát…
Když britský televizní producent Jim Grant přišel v roce 1995 ve svých jedenačtyřiceti letech o práci v televizní stanici Granada, rozhodl se, že se dá na dráhu spisovatele na volné noze. Ze všech žánrů ho nejvíc lákal thriller a ze všech prostředí pak Spojené státy. Uvažoval takto: v USA thriller vznikl, zde má domov a…
Jeden z nejzajímavějších literárních debutů posledních desetiletí, útlý, ale hutný román Jakuba Stanjury Srpny z roku 2023, vychází nyní společnou péčí Audiotéky a knižního vydavatele Host jako audiokniha.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Lionet & jiné podivné případy
Přírodní pohroma Lionet z Glastonbury Osm historických detektivních povídek s prvky magie, záhad a černého humoru. Londýnský koroner Lionet vyšetřuje úmrtí způsobená nadpřirozenými silami či úkladnými vrahy. Kdo je Lionet? Rodinný lékař sira Davida Lindsaye a zároveň slavný koroner s četnými známostmi ve vyšších kruzích, zábavný a užvaněný společník s věčně rozcuchanou hřívou šedivých vlasů, nezvladatelným apetitem a cynickým pohledem na svět, jehož modré oči skrývají mnohá tajemství, a nejen ta dobrá. Je ústřední postavou zábavných historických detektivních povídek s prvky absurdity. Lionet líčí bizarní historky, jež se udály v osmi středověkých městech. Hned první případ se stal v Oxfordu, kde se místní učitelský sbor pustil do tak vášnivého akademického sporu, že po sobě začal házet kostmi. Což o to, na lékařské fakultě bývá kostí nadbytek. Nicméně tito pánové používali k házení své vlastní ostatky, čímž značně narušovali klidnou výuku. Lionetovy případy plné magie nás zavedou nejen do Oxfordu, ale i do Londýna, Canterbury, Glastonbury, lázeňského města Bath, irského Kilkenny a také do Prahy.
Přejít nahoru