Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Kritika kritiků a světa literatury vůbec

Literární novinky
Literární novinky

Literární novinky potěší ty, kteří mají rádi laskavý humor, protkaný místy sžíravou satirou, okořeněný originálním světonázorem autora. Právě do takovýchto klišé, která zaznívají v hodnocení literárních děl od jejich recenzentů a kritiků, se mimo jiné strefuje Ivan Kraus na svém novém CD Literární novinky, které tentokrát cílí na téma, související s autorovou profesí spisovatele.

Mezi audioknižní produkcí se příliš často nevyskytují záznamy živých vystoupení. Správně by spíše měly patřit do škatulky mluveného slova a ne přímo audioknih, ale puristé prominou, pojem audiokniha už je dnes takřka všeobjímající a zahrnuje jak jednohlasé či vícehlasé četby, tak výpravné dramatizace, zvukové podoby divadelních her, umělecký přednes poezie či právě záznamy za přítomnosti publika natáčeného čtení humoristických povídek. V tomto ohledu je díky spolupráci bratří Krausů nejaktivnější vydavatelství Fonia, které takto připravilo již třináctý titul, nazvaný Literární novinky.

Společné mají to, že jde o živé záznamy představení z pražské Violy, při nichž Ivan Kraus vybírá ze své obsáhlé povídkové produkce tematicky laděné kousky, které pak spolu spolu se svým bratrem Janem čtou, podle slyšitelných reakcí v pozadí, dychtivému publiku. V minulosti tak došlo na téma Vánoc, dovolených, či fenoménu televize. Nyní tedy přišly na řadu glosy, týkající se spisovatelů, kritiků i literatury vůbec.

Jako obvykle jsou povídky na několika místech doplněny poznámkami některého z bratrů, které pro posluchače představují cenné střípky, zasazující fantasticky znějící povídky do někdy až děsivě realistického, jindy vpravdě tragikomického rámce. Tentokrát se po četbě povídky Lektorský posudek rozpovídal Jan Kraus o tom, jak před lety sám kdysi dostal nelichotivý komentář k jedné povídce, kterou zaslal do některé z tehdejších redakcí, která brala popisované reálné události jako nepřiměřenou a nepovedenou snahu o nadsázku. Znalci do značné míry autobiografických povídek Ivana Krause například ze sbírky Číslo do nebe ale vědí, že v rodině Krausových bylo nemožné na denním pořádku a o bizarní a neuvěřitelné historky tu nikdy nebyla nouze.
 

Výše uvedené dodává nahrávce na pocitu životnosti, posluchač nemá pocit, jako když poslouchá suchopárný přednes humoristických povídek v izolovaném prostředí studia. Naopak, interakce s publikem je u obou bratrů Krausových je jasně zřetelným a vítaným kořením, které například rozhlasových nahrávkám autorových textů poněkud chybí.

banner 1200x150

Jan i Ivan Krausovi čtou příběhy staršího z nich v naprosté symbióze, byť každý tak trochu po svém. Ivan je více ovlivněn autorstvím textů, Jan si zase dovoluje více povídky „zahrát“, navíc je patrné, pokud si některé z popisovaných událostí sám vybavuje z vlastního dětství, a tyto pasáže pak čte s ještě větším zaujetím a pobavením. Stejně jako u předchozích nahrávek z této volné řady, není ani Literárním novinkám prakticky co vytknout. Doporučit je lze nejen fanouškům obou pánů, ale i milovníkům humoru klasického střihu obecně, protože atmosférou tyto dýchánky ve Viole nemálo připomínají úspěšné čtení povídek během představení dvojice Šimek-Grossmann.
 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zaručeně originální a třeskutě zábavný vstup hravého spisovatele Toma Robbinse na pole dětské literatury vychází nově jako audiokniha P jako pivo v nenapodobitelném podání Oldřicha Kaisera.
Zločinec prchající s kradeným zlatem před bývalým kumpánem, vyhořelý důstojník hledající nový životní směr a devadesátiletá stařenka odmítající vyměnit svůj domek za starobinec – to jsou tři nepravděpodobní hrdinové humoristického románu Les oběšených lišek, jejichž cesty se protnou v zamrzlé liduprázdné krajině na severu Laponska. Společné soužití nesourodé trojice sice zpočátku trochu drhne, ale nakonec…
Když začal asistent pro lidi s poruchou autistického spektra psát blog s názvem Autismus & Chardonnay, ještě netušil, že z jeho zážitků bude bestseller.
Milý, vtipný a nesmírně poutavý příběh dvou mladých lidí, kteří se náhodně setkají, zamilují se do sebe a podniknou předsvatební cestu po horách i řece do městečka Jiljí, napsal Miroslav Skála v roce 1975. Podle této knihy natočil v roce 1983 režisér Hynek Bočan stejnojmenný televizní film. Hlavními filmovými hrdiny byli tenkrát Libuše Šafránková a…

Recenze ze stejného žánru

Karel Šíp, známý široké veřejnosti především jako moderátor vlastního televizního pořadu, se pustil loni v létě do psaní. Dle vlastních slov, bez ambicí vytvořit literární dílo, a tudíž bez jasné představy o obsahu, o sdělení, o cílové skupině. Krátké fejetony na různá témata, které z jeho prázdninové činnosti vzešly, ale zaujaly vydavatelství XYZ.
V chatě hluboko v lesích se sejdou zločinec, alkoholik a stařenka. To není začátek vtipu, ale ústřední zápletka knihy finského spisovatele Arto Paasilinny, Les oběšených lišek. Příběh se točí kolem tří rozporuplných osobností, které shoda okolností a hra osudu přiměly, aby společně strávily několik měsíců v srdci laponské divočiny.
Fredrik Backman je autorem oblíbeným nejen mezi českými čtenáři, ale i u jejich ušatých blíženců – posluchačů. Ostatně Muž jménem Ove si v interpretaci Jana Vlasáka vysloužil nejvyšší ocenění v anketě Audiokniha roku 2014 a ani dvě následné backmanovky si ostudu neutrhly. Nyní vydavatelství OneHotBook přichází se zvukovou podobou knihy Co by můj syn měl…
Zápletka, která by se dobře vyjímala na stránkách luxusně vypadajícího společenského magazínu pro ty, kteří však na luxus ani zdaleka nemají. Taková je konstrukce příběhu nedávno zesnulého Jamese Patricka Donleavyho, kterou velmi trefně pojmenoval Dáma, která měla ráda čisté záchodky.

Dále od recenzenta

V září tomu bude dvaaosmdesát let od chvíle, kdy se mohli dětští čtenáři poprvé seznámit se čtveřicí kamarádů z party, která si říká Správná pětka. Že jsou to počty podobné těm v Dumasových mušketýrech? Tak trochu. Pátým členem je totiž pes Tim, který nemůže u žádného z jejich dobrodružství chybět. Čeští posluchači se nedávno dočkali už sedmého…
Sedmým příběhem Noční brána spisovatel Peter May zakončuje svou sérii francouzských detektivek s původem skotským forenzním biologem Enzem Macleodem. Tento někdejší lamač ženských srdcí nedávno překročil šedesátku a jeho kdysi výrazný rys, pramen stříbrných vlasů, zmizel mezi ostatními šedinami. Ačkoliv je už vlastně jednou nohou v důchodu, není na takový klid příliš stavěný a po…
Statek na samotě opřádají chmurné pověsti o smrti ženy jeho majitele, ale i zkazky o téměř pohádkovém bohatství, které tento muž kdysi získal transakcemi na úkor druhých. Dnes je z něj nerudný stařec, který je se svou dcerou a vnukem jediným obyvatelem rozlehlého, zpustlého stavení. Kdekdo v okolí by ale mohl chtít zjistit, co je…
Detektiv Harry Bosch se nerad řídí pravidly. Mezi kolegy u losangeleské policie kvůli své povaze vlka samotáře nenašel mnoho přátel. V osobním životě se navíc pere s démony minulosti. Ale jakmile jde o složité případy, málokdo se mu v houževnatosti a důvtipu vyrovná.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Literární novinky
​Opravdová literární novinka je kniha, která nikdy nezestárne. Kromě toho v posteli večer nechrápe a nepřerušuje čtení reklamou. Bratři Krausové se tentokrát podělí o své zkušenosti s četbou a literaturou.
Přejít nahoru