Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Loučení mnoha barev

Datum: 

Autor recenze: 

Barvy loučení
Barvy loučení

Návrat k formátu povídky nemohl pro německého spisovatele Bernharda Schlinka dopadnout lépe. Barvy loučení znovu potvrzují jeho mimořádný um citlivě, jazykově bez zbytečných příkras, zachytit i ty nejniternější projevy lidského prožitku. A tentokrát vše prostupuje prvek loučení.

Vydavatelství Témbr, které se přibližně před rokem stalo platformou nakladatelského domu Euromedia Group pro nahrávání a vydávání audioknih, navázalo na předchozí Schlinkův titul, Olga, a to dokonce i spoluprací s ústředním interpretem – Miroslavem Táborským. A zatímco tehdy vydavatel audioknih spíše doháněl trh s klasickými (e)knihami, tentokrát se zvukové Barvy loučení objevují v nabídce souběžně s tištěnou i elektronickou knihou.
 
Jde o titul z edice Světové knihovny Odeon, přičemž právě Schlinkova tvorba, lépe řečeno jeho jazyk a způsob vyprávění, se k načtení mimořádně hodí. Zatímco někteří jiní, více či méně zavedení autoři této edice ilustrují i méně přístupné cesty při komunikaci se čtenářem, nebojí se experimentovat se stylistikou i narací, Schlinka charakterizuje jeho konzervatismus v tom dobrém slova smyslu. Nejen romány, ale právě i tyto jeho nově vydané povídky mají vždy jasně pojmenované ústřední téma, charakter a kráčí po zpevněné půdě od začátku až do konce. Schlinkovi nejde o formu, jako spíše o vykreslení pocitů svých hrdinů. Zvláště nyní, má-li každá z povídek za cíl nahlédnout na téma loučení z jiného úhlu. Abychom dokázali tyto jemné nuance vnímat, nesmí nás cokoliv ostatního znejišťovat. A tak jsou povídky svým způsobem příběhově velmi jednoduché až prosté.
 
Ačkoliv by se nabízelo každou z povídek svěřit do úst jiného interpreta, Témbr k adaptaci přistoupil také konzervativně. Vše nechal načíst Miroslavem Táborským, bez ohledu na to, zda má být hlavní postavou muž či žena, mladší či starší. Možná by řada z posluchačů uvítala pestřejší paletu stylů, volba jednoho interpreta však více souzní s duchem knihy, kterému je společný jeden způsob vyprávění.
 

 

Táborský respektuje pomalejší rytmus textu a drží si odstup od dramatizace a vypjatých scén. Přitom však dikcí a rytmizací uvnitř vět dokáže poodkrýt i drobné momenty děje. Pokud tedy čtenář zvažuje, jestli se se Schlinkovým souborem povídek potkat „klasicky“ nebo při poslechu, audioknize by se rozhodně bránit neměl. Její kvalitě napomáhá i příjemně melancholická hudba.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jedna z nejznámějších novel Bohumila Hrabala vypráví ústy půvabné manželky správce pivovaru o svérázném strýci Pepinovi i o životě v Nymburku v době, kdy docházelo k velkým průmyslovým objevům.
Jak složité je žít jednoduše? Jedné listopadové noci udělá Bohumil správnou věc, kterou by podle něj udělal každý. Policie na to má bohužel jiný názor. Když se pak incidentu chopí média, začne se dosud pečlivě uspořádaný život málomluvného staříka otřásat v základech.
Manželé Niamh a Ruairidh Macfarlaneovi vlastní hebridskou luxusní oděvní značku Ranish Tweed. Když se společně vypraví na služební cestu do Paříže, Niamh se dozví o manželově poměru s ruskou módní návrhářkou a vzápětí se stane svědkem toho, jak Ruairidh i s milenkou zahynou při výbuchu. Zatímco se pařížští policisté i jejich skotští kolegové pustí do…
V německém názvu Aše se připomíná popel. Její předurčení se málem naplnilo, ale naděje žije dál… V nejzápadnějším výběžku našeho státu, který se k českému území přidružil jako jeden z posledních cípů, odjakživa hospodařili téměř výlučně sudetští Němci. Pro Čechy z nížin byl příliš drsný.

Recenze ze stejného žánru

Žánrová literatura a žánroví autoři jsou vnímáni v jakési opozici k vysoké literatuře, ke které spisovatelka Alena Mornštajnová bezesporu patří. Byť škarohlídové namítnou, že na „velkou literaturu“ je přece jen moc oblíbená a čtená. Naštěstí audiovydavatelé takové hry nehrají.
Povídková kniha Vratislava Maňáka Smrt staré Maši vzbudila ihned po svém vydání slušný mediální ohlas a od té doby také sklízí veskrze nadšené recenze. Vydání šesté autorovy knihy se stalo do značné míry literární událostí. Že jsme se relativně brzy po knižní dočkali i audioknižní verze tedy není žádným velkým překvapením.
Pod taktovkou vydavatelství Radioservis vyšla rozhlasová četba Kafkova Zámku, kterou mohli posluchači poprvé slyšet v roce 2024 v rámci Kafkovského. Volba interpreta padla na Kamila Halbicha, který ukrajuje hlasem větu po větě ze zapeklitého Zámku, do něhož nelze najít ani cestu, ani klíč. Po takřka třinácti hodinách Halbichova precizního přednesu zůstáváme stejně nevědomí jako dřív,…
Jednou z důležitých loňských novinek vydavatelství Tebenas je audiokniha Poslední prvotina vyprávěná Bárou Munzarovou. V knižním vydání vyšla v roce 2022 v nakladatelství Symposion a její autorkou je česká psycholožka a pedagožka Olga Sozanská.

Dále od recenzenta

Byly časy, kdy jsem o tom snil. A pak doba, kdy jsem smířený na sen zapomněl. Mít tak možnost Respekt nejen číst, ale také poslouchat..
Patriotismus, nepatriotismus, tuzemská knižní produkce mě vesměs míjí, vlastně to tak mám i s filmem. Příliš nevyhledávám, málo na novinky slyším, a proto jde vlastně o malý zázrak, když se pro některé z našich děl rozhodnu. Žítkovské bohyně tak tvoří výjimku - vehnaly se mi do zorného pole s tak nebývalou silou, že jsem jim…
Odkud se k nám dostává energie k pohybu v před? Ne, nedívejte se na to z pohledu fyzikální zákonů, obraťte se tentokrát více dovnitř. Kde se bere chuť něco udělat? Znáte motivaci? A víte, že je to s ní značně komplikované a že její špatné pochopení vlastně může zafungovat jako účinná brzda?
V době, kdy se čím dál větší důraz klade na naše nastavení mysli, tedy na to, jak moc dokážeme být „pány svého osudu”, bude znít tvrzení profesora Plomina o roli genů nejen provokativně, ale i jaksi nepřátelsky. Což není příjemnější domnívat se, že vliv DNA na naše Já (a život) přebíjí výchova, prostředí a každé…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Barvy loučení
Loučení má mnoho tváří. Loučíme se s mrtvými – s rodiči, sourozenci, s milovanou ženou. Loučíme se s přáteli, známými, kolegy. Pomůže, je-li člověk přítomen umírání? Víme, že se s blízkým člověkem máme rozloučit. Ale tohle vědomí ještě samo o sobě není rozloučením. Rozloučení zařídí jen čas.
Přejít nahoru