Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pojednání o spojce neboť

Lukostřelec
Lukostřelec

Paulo Coelho celým svým spisovatelským dílem dokazuje, že vhodně namíchaný koktejl triviálních pravd, působivých přirovnání a nekonfliktních příběhů nejen, že v pohodě zaplatí svému autorovi složenky, ale dokáže z něj dokonce udělat jednoho z nejvydávanějších, nejpřekládanějších, nejvýdělečnějších a také nejvlivnějších literátů své doby, kterého například OSN jmenovala svým „poslem míru“, ať už to znamená cokoli.

Do povědomí čtenářů vstoupil v roce 1987 románem Poutník – Mágův deník, aby o rok později vydal základ své tlusté šekové knížky, celosvětový bestseller Alchymista. Dílo šestasedmdesátiletého spisovatele dnes čítá zhruba dvacítku románů a novel, přičemž všechny byly přeloženy do češtiny a velká většina vyšla též ve zvukové podobě. V žebříčcích prodejnosti Paulo Coelho obsazuje přední místa i v tuzemsku a zdejší oblibě jeho hlubokomyslných textů se nelze příliš divit. Na oko se sice pyšníme mezinárodní nálepkou nejvíce ateistické společnosti vůbec (o toto prvenství se přetahujeme třeba se sympatickými Švédskem a Británií), na druhou stranu je obecná lidská potřeba religiozity stále častěji manifestována příklonem k nejrůznějším východním naukám a povětšinou triviálním nápodobám tamních duchovních systémů – což je asi přece jenom o dost lepší než nechat se ovládnout nějakou potrhlou sektou, těch v našich končinách ovšem také nemáme málo.

Zatím poslední Coelhova česky vydaná knížka, nepříliš rozsáhlá novela Lukostřelec, vyšla portugalsky už v roce 2008. Zde ji vydalo Argo v překladu zkušené Ludmily Havlíkové a s ilustracemi populární Andrey Tachezy. Vydavatelství Tympanum pak připravilo její zvukovou podobu rychlostí blesku.

Coelhovy texty působí na první pohled jako svého druhu parodie. Je to dáno zejména urputnou snahou o nápodobu čínských taoistických či zenbudhistických textů, starých arabských pohádek a mýtů, přičemž Coelhovo poznávací znamení – ilustraci myšlenky příměrem – lze najít třeba i v Bibli (obzvlášť důležité pak je ze všech spojek v českém překladu používat co nejvíc spojku neboť, neboť ta je díky kralickému překladu opatřena nádechem jedinečného duchovna). Vlastně je až obdivuhodné, jak Coelho dokázal v Lukostřelcovi tohle klišé dovést k absolutní dokonalosti, kdy už ani nezastírá, že vykrádá postupy anekdotických historek starých čínských či japonských mistrů. Novela má sice v pozadí jakýsi jednoduchý příběh, ale ten je zcela nepodstatný, protože gró knihy jsou tentokrát rady starého (zkušeného, moudrého) lučištníka lučištníkovi mladému (nezkušenému, moudrostí věku neobdařenému). Dočteme se očekávatelné výroky typu „luk je cesta“, „sníh je krásný, protože má jen jednu barvu“, „každý šíp letí jiným směrem“ nebo „spojuj se s těmi, kdo jsou ohební jako dřevo tvého luku“, čímž Coelho text posouvá do svého obvyklého žánru beletrizované příručky duchovního rozvoje napsané tak, aby vydala na co největší množství citátů, které se pak tak hezky vyjímají na všech těch fancy pozadích na Facebooku. Protože se ale vše odehrává na klasickém půdorysu promluvy mistr – žák, vytváří Coelho zároveň zdání jakési vyšší hodnoty. Přitom nejde o nic jiného, než o převyprávění principů středověkého japonského stylu lukostřelby „kjúdó“, avšak zhruba v tak zjednodušené a pramálo hodnotné podobě, v jaké se třeba hrají některé lepší hudební kousky na lidových zábavách na předprogramovaný syntezátor.
 

banner 1200x150

Textu příliš nepomáhá ani Helena Dvořáková, jindy velmi dobrá herečka, která nezřídka dokáže spojit velký talent s obrovským charismatem ve výjimečném uměleckém výkonu. To se však tentokrát neděje, Dvořáková čte promluvy starého lukostřeleckého mazáka tak unyle, že necelou hodinu dlouhá audiokniha se zdá až nesnesitelně dlouhá. Režisér a zvukový mistr Vratislav Hubička herečce velmi dobře hlídá tempo, ale pramálo si všímá jejího monotónního výrazu. Je to škoda, protože i ze slabého textu může být dobrá audiokniha, o tom se lze přesvědčovat poměrně často. A také je to škoda, protože vše ostatní je opravdu na jedničku – od zvukového designu přes čistotu nahrávky až po dobrý výběr předělové hudby a její uměřené použití.

Nepochybuji ani na vteřinu o tom, že i Lukostřelec bude úspěšná kniha a úspěšná audiokniha. Coelho je totiž prakticky od začátku své kariéry mnohem víc než spisovatelem nositelem trade-marku, autorem, který nerad překvapuje své čtenáře, navyklé na své literární jistoty. A nechce je tudíž nikterak překvapit ani tímto textem.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Bratři Krausovi čtou a vyprávějí o výletech a dovolené z dob, kdy sníh nebyl ještě umělý a kufry neměly kolečka. Originální a autentické autorské čtení z knih Ivana Krause doplňuje řada vtipných glos a poznámek. Záznam představení z pražské Violy.
Eduard Bass napsal 10 příběhů o lidech, kteří celý život působí u cirkusu. Účastníci hostiny si povídají příběhy o lásce k cirkusu, k ženám, o vášni ale i tragédii. Každá postava, která vypráví příběh ze života, má svůj osobitý vypravěčský styl i pohled na život. Jejich prostřednictvím se dostáváme nejen do zákulisí tohoto přitažlivého uměleckého…
Když se vám chce brečet... můžete se utěšit poslechem třinácti citlivě vypointovaných povídek spisovatelky Terezy Boučkové, které ukážou, že v tom nejste sami a že i na chvíle, které vypadají tragicky, lze později nahlížet s pobaveným odstupem. Odpozorované a odposlouchané příhody ze života, které jsou i dospělého člověka schopné dohnat k pláči či k šílenství,…
Zajímá vás, jaké to je, setkat se o pauze na oběd s vlastním osudem? A co se děje s dětmi odloženými do Dětského hotelu? Co nás čeká v blízké budoucnosti, pokud se budou sociální sítě rozvíjet tak, jako doposud, jak možná bude vypadat konec světa a spoustu dalšího se dočtete v povídkové sbírce Petry Štarkové…

Recenze ze stejného žánru

Ludvík Aškenazy jako autor rozhlasových povídek a her, ovlivnil nejednoho posluchače. Vedle jiných nelze minout vrchol jeho tvorby, hru Bylo to na váš účet (1964), či inscenaci Kůže (1967). Aškenazy ve svých hrách popisuje ty nejkrutější nuance 2. světové války, má však dar vše zabalit do skoro až neskutečného poetična. Poetika logicky prostupuje i jeho…
James Herriot, vlastním jménem James Alfred Wight, patří již několik desetiletí k oblíbeným autorům knih o zvířatech. Zkušenosti se zvířaty, nasbírané během své padesátileté dráhy veterináře, vložil do zhruba tuctu knížek. Kromě historek o kočkách, psech a jiných zvířecích pacientech však knižně zpracoval i své paměti z letectva RAF. Série Zvěrolékař si však ze všech…
Vydavatelství Audioberg se na více než dva roky ve své činnosti odmlčelo a mohlo tak lehce upadnout do hlubin zapomnění. Naštěstí však má v portfoliu své dříve vydané tituly – vždy velmi nápadité, natočené se zkušenými režiséry a s herci zvučných jmen. V tomto roce se Audioberg vrací do tuzemského audioknižního rybníčku s několika novinkami,…
Britský spisovatel James Herriot, který se proslavil především svými vyprávěními o životě veterináře na yorkshirském venkově, je velmi dobře znám i českému publiku. Podíl na jeho popularitě přitom mají nejen osobité knihy, ale také jejich televizní zpracování v seriálu BBC Všechny malé a velké bytosti. Stranou nezůstal ani Český rozhlas – v roce 2012 natočil…

Dále od recenzenta

Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
Napíše-li herec knihu, je obtížné dopředu odhadovat jak její obsah, tak její kvality. Pomineme-li tradiční herecké memoáry a donutilovské populární, nicméně – přiznejme si – nijak hodnotné veselé historky, zůstává stále dostatek herců, kteří se vedle své hlavní profese věnují malování, hudbě či – a to většinou ke své škodě – literatuře. K nim se…
Na konci 19. a na začátku 20. století, kdy se formovaly texty, které se ukázaly určující pro vývoj žánru literární detektivky do podoby, v které převládala ve své tzv. „zlaté době“ (obvykle se hovoří o 20. a 30. letech 20. století a autorech typu Ellery Queen, Agatha Christie či Dorothy L. Sayersová), se vedle podivínského…
Národní obrození je etapa českých dějin, která budí ze sna nejednoho školáka a během příprav k maturitě již řadu desetiletí způsobuje téměř všem nesnesitelné stavy, kdy hlavou adepta létají pojmy, názvy a jména, která mnohdy marně hledají svůj kontext. Osnovy jsou narvané desítkami, možná stovkami autorů zařazenými mezi ostatní většinou jen letopočty ohraničujícími jejich pobyt na…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Paulo Coelho, který je považován za jednoho z nejvlivnějších spisovatelů dnešní doby, uveřejnil své knihy v 168 zemích v překladu 80 jazyků, jejich náklad přesáhl počet 150 milionů výtisků.
Lukostřelec
Klid přichází ze srdce Příběh mistra a jeho žáka, který touží dozvědět se tajemství smysluplného života. Starý muž ho mladíkovi předává pomocí japonského učení kjúdó, „cesty luku“.
Přejít nahoru