Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Je tu opět Maigret

Datum: 

Autor recenze: 

Maigret: Je tu Felicie
Maigret: Je tu Felicie

Koho by napadlo, že vyšetřování smrti postaršího penzionovaného muže přidělá komisaři Maigretovi tolik vrásek na čele. Zpočátku přehledná situace se značně zkomplikuje, když se ukáže, že klíčovou svědkyní je mladá paličatá Normanďanka Felicie, která se rozhodla mlčet a nic neprozradit. Komisař se naproti tomu pevně rozhodl přimět ji k výpovědi, protože je přesvědčený, že cesta k vyřešení případu vede právě tímto směrem.

Francouzský spisovatel Georges Simenon patřil k velmi plodným autorům, což se mimo jiné odrazilo ve více než stovce příběhů s komisařem Julesem Maigretem. Českým posluchačům je známý především ze série čtrnácti dramatizací Československého rozhlasu, kde postavu svérázného kriminalisty ztvárnil Rudolf Hrušínský. Pokusů o zlomení tohoto spojení jako jediného možného bylo vícero, nejnověji se svým zpracováním této látky přichází vydavatelství OneHotBook. To zvolilo klasický formát jednohlasé četby, což nabízí na detektivní příběhy zcela jiný úhel pohledu, neochuzený o autorův jazyk a vykreslení specifické atmosféry místa. Na předměstí Paříže se odehrávající případ Je tu Felicie je po románu Maigret a jeho mrtvý, který se na pultech objevil vloni, již druhou audioknihou volné série.

Hlasem simenonovských četeb se stal Jan Vlasák, herec s dostatečnými zkušenostmi a charizmatem k tomu, aby se této nelehké úlohy ujal. Detektivky nejsou většinou nijak náročnou literaturou a příležitostí předvést své herecké umění v plné šíři zde interpreti často nenacházejí. I přesto se dá říci, že se svěřené úlohy ujal Jan Vlasák se ctí. Hrušínského hlasové ekvilibristice se pochopitelně v rámci četby ani nejde přiblížit, ale to ani nebylo hercovým záměrem. Svého komisaře pojal více přímočaře a zpočátku i trochu s odstupem. Postupně si však, jak se zdá, našel svou komfortní pozici, se kterou ke druhé polovině příběhu přistupuje. Slovní přestřelky mezi komisařem a domnělou svědkyní i rozporuplné Maigretovy pocity k ní si herec víc a víc užívá, stejně jako nečekaně humornou scénku s humrem. Ta dává vzpomenout na Vlasákův výkon v Muži jménem Ove, v němž díky velké porci ironického humoru exceloval. Maigret i Ove jsou navíc oba tak trochu bručouni, což je poloha, která herci skvěle padne. Komisařovu rozmrzelost však v příběhu Je tu Felicie střídá i rozjaření z výstřední mladé ženy či trochu hraná přísnost v momentě, kdy se Maigret snaží protivníka zastrašit. Všechny tyto nálady dokázal Vlasák obsáhnout ještě lépe, než v předchozím díle. Do Maigreta se více vžívá, což je patrné nejen z jeho převleku na obalu audioknihy, ale i z jeho výkonu.
 

Simenonovy příběhy v nekrácené podobě na posluchače dýchnou atmosférou dávno zmizelé Paříže minulého století, tentokrát především díky popisům nové předměstské čtvrti, ve které se zločin stal. Nechybí ani typická lehká črta všedních každodenních zvyků lidí té doby, zejména vztahu k jídlu a hospodám, ve kterých je ostatně komisař vždy jako doma. Francouzsky zní i použitá hudba, které vévodí především mollově laděné zvuky akordeonu.

Režiséru Hynku Pekárkovi se ve svižném příběhu Je tu Felicie podařilo z Jana Vlasáka dostat více maigretovského charakteru, což může být způsobeno i lehčím tónem příběhu, který herci sedí. Hereckého prostoru se mu tentokrát dostalo i u postavy samotné Felicie, jejíž nevyzpytatelnost a záhadnost nedá spát nejen komisaři, ale i posluchačům. Nezbývá než se těšit na třetí díl, Noc na křižovatce, který je ve své předloze oceňován pro dramatičnost a kvalitní zápletku.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Úspěšný neurovědec Joe Chayefski je muž s mnoha problémy, a to nejen takovými, které občas sami zažíváme, ale i mnohem méně obvyklými. Jeho žena je zahlcena prací, dcera tráví většinu času se smartphonem nejnovější generace a kdosi neznámý začal obtěžovat rodinu protesty proti Joeovým laboratorním pokusům na zvířatech. Vše to nejspíše souvisí také s jeho…

Recenze ze stejného žánru

Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
V domku v jihočeské Soběslavi nalezne policie brutálně ubodaný manželský pár a v místnosti vedle i jejich zadušeného pětiměsíčního vnoučka. Jeho matka a dcera ubodaných obětí Monika je pohřešována. Zkušený policejní podplukovník Machala a jeho o generaci mladší kolega strážmistr Tůma se zprvu domnívají, že je Monika v nebezpečí, ale postupně se před nimi vynořuje také možnost, že to…
Je zřejmě v „genetické výbavě“ žánrové literatury, že postupně devalvuje v jakýsi banální brak. Čím déle daný žánr existuje a čím je populárnější, tím více se přirozená nadprodukce propíše do upadající kvality a filtr, kterým lze dospět ke kánonu, musí být čím dál jemnější. Zároveň se vždy, s železnou pravidelností, objevují autoři, kteří posouvají daný…
Během šesti květnových a červnových nedělí roku 2013 měli posluchači stanice Vltava příležitost vyslechnout v premiéře detektivní seriál podle románu Nemesis z pera Joa Nesbøho. Nejsem velkým příznivcem týdenního dávkování napínavého seriálu, kde je každý detail podstatný. Proto jsem přivítal vydání této dramatizace na jednom CD ve formátu mp3.

Dále od recenzenta

S audioknižními zpracováními románů Agathy Christie jako by se v poslední době roztrhl pytel. Nyní konečně přicházejí na řadu i její kratší texty. Audioknižní Svědkyně obžaloby a další povídky z dílny vydavatelství OneHotBook přináší jedenáct příběhů, v nichž si autorka na první pohled překvapivě vedle zločinů pohrávala i s tajemnem.
Podobně jako svého času vydavatelství Audioberg s cyklem 9 kroků k Temnotě se do světa hororu a napětí vydává nyní i Planet Dark. Ten se do tohoto žánru pouští s novou sérií Stopy hrůzy, v níž chce věnovat pozornost jak klasickým, tak i současným tvůrcům. V tempu jednoho titulu měsíčně doposud vyšla audioknižní trilogie jednoho z autorů, řadících se k otcům…
Čtveřice kamarádů a pes Tim se vrací v osmém dobrodružství, které je tentokrát zavede na Soví vrch do ponurého domu obehnaného vysokou zdí. Co nebo kdo se v něm skrývá? Správná pětka to brzy zjistí, protože zlověstné černé Bentley unese jednoho člena jejich party…
Jednoho večera je na pláži ostrova Guernsey nalezeno tělo utonulé dívky. Policie se chystá uzavřít případ jako sebevraždu a dál se jím nezabývat. Místní novinářce Jennifer Doreyové, která se právě po letech vrátila z Londýna zpět na rodný ostrov, se na tom ale něco nezdá.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Již jako sedmnáctiletý psal publicistické články, proslavil se však především 84 detektivními romány s hlavní postavou komisaře Maigreta. Celkem napsal asi 400 románů a přes 1000 povídek.
Přejít nahoru