Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Maigret ještě noirovější

Audiokniha-Maigretova-gangsterska-partie-Georges-Simenon
Audiokniha Maigretova gangsterská partie

Vydavatelství OneHotBook vydává sérii románů se slavným vyšetřovatelem Maigretem již od roku 2016. Po celou dobu má interpretaci v režii Hynka Pekárka na starosti Jan Vlasák. Co se ale za tu dobu změnilo? A jak se to odráží na nejnovější audioknize ze série?

Nutno říct, že stejně jako David Suchet vytvořil svého času zcela kanonickou podobu Hercula Poirota pro televizní adaptace jeho případů, podařilo se Janu Vlasákovi za posledních osm let stvořit kanonického Maigreta pro českého posluchače. Po delší odmlce (loni nevyšel v Česku ani jeden Simenonův román) vydalo OneHotBook letos hned dva, z nichž nejnovější nese název Maigretova gangsterská partie.

Než se ale k audioknize dostaneme, měli bychom netradičně začít hudbou. Tu pro celou sérii po všechny ty roky skládá Michal Hörnig. Svého času přišel s ikonickým hudebním motivem hraným na akordeon – Maigretovy případy tak začínaly velmi dramaticky, naléhavě a také velmi francouzsky. Atmosféra hudby až překvapivým způsobem vystihovala, jak leckdy špinavé prostředí dobových pařížských ulic, tak Maigretovu zádumčivost. Tutéž hudební stopu slyšíme ještě v úvodu audioknih Maigret se brání a Maigretova trpělivost (obojí z roku 2019), následuje však odklon k melancholickému klavíru. Melodie zůstává prakticky tatáž, pouze ji přehrává piano ve dvou různých aranžmá pro audioknihy Maigretův první případ z roku 2020 a Můj přítel Maigret z roku následujícího.

Rok 2022 se nese ve znamení návratu – a to jak k dříve běžné frekvenci dvou vydaných Maigretů za rok, tak k původní podobě znělky. Řeč je o nahrávkách Maigret a zločin na vsi a Maigret váhá. A konečně po téměř dvouleté odmlce tu máme nejnovější dvě audioknihy s oblíbeným protagonistou, počínaje Vraždou v hotelu Majestic. Zde je melodie pojatá opět zcela odlišně, přičemž aranžmá nápadně připomíná hudbu, kterou bychom si mohli snadno spojit s žánrem noir či americkou drsnou školou, chcete-li. Melodickou linku přebírá žesťový nástroj a pod ním slyšíme bicí s metličkou, basu a piano. A evidentně nejde o náhodu.

banner 1200x150

Ze zaměstnanecké skříňky v nóbl hotelu Majectic totiž v tomto příběhu vypadne uškrcená Američanka v černých šatech. Slétají se novináři, nechybí zámožný manžel, pletky se ženami, vyděračské praktiky, zkrátka to Maigret včetně celého nábřeží Zlatníků nemá mít jednoduché.

Všechno jako by ale nápadně spělo k vydání Maigretovy gangsterské partie, kde se motiv Američanů v Paříži rozpracovává ještě důkladněji včetně noirových prvků. Georges Simenon nám v téměř pětihodinové interpretaci Jana Vlasáka představí tajemné nohsledy prohledávající byty, únos těla, pouliční přestřelky a kolegy z FBI.

Zdá se, jako by byla celá série z audioknižního a tedy i hudebního hlediska velmi dobře promyšlena až prokomponována. Škoda pouze toho, že v případu v hotelu Majestic je hlasitost hudby a mluveného slova poněkud nevyvážená, takže se posluchač leckdy může až polekat, když se obě složky náhle vystřídají. V nejnovější audioknize už tomu tak ale naštěstí není. Navíc si můžeme povšimnou velmi elegantního užití ruchů – celé to totiž začíná tím, že u Maigreta zazvoní telefon. Podobně pak uslyšíme například zavěšení sluchátka.

Každopádně lze s jistotou říct, že i tato audiokniha ze série se bude řadit k těm, které vždycky znovu potěší.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Když během tetovacího veletrhu v anglickém Brightonu objeví místní tatérka Marni Mullinsová podivně znetvořenou mrtvolu, ochromí celé město strach. Podle všeho tu řádí sériový vrah, který zaživa vyřezává umělecká díla z těl svých obětí. Marni skrývá tajemství a má pádné důvody, proč nedůvěřovat policii. Jak se proto rozhodne, když ji navštíví mladý, čerstvě povýšený inspektor?…
Představte si, že obdržíte balíček s useknutou nohou… Neohroženou Robin, asistentku soukromého detektiva Cormorana Strika vyděsí záhadný balík k smrti. Jejího šéfa jen tak něco nerozhodí, ale tentokrát mu je jasné, že jde o výstrahu a vrah ho dobře zná.
Dvoumetrový černošský překupník ožije na pitevním stole, mobilní telefon zvoní v těle uhořelého mrtvého feťáka a anonymní dopisy se vracejí k nevyřešeným případům vražd. Cynický kapitán Victor Costa cítí, že vyšetřování tentokrát překročí běžnou rutinu departementu 93. Debutový thriller napsaný skutečným pařížským kriminalistou šokuje svou autentičností.

Recenze ze stejného žánru

Je zřejmě v „genetické výbavě“ žánrové literatury, že postupně devalvuje v jakýsi banální brak. Čím déle daný žánr existuje a čím je populárnější, tím více se přirozená nadprodukce propíše do upadající kvality a filtr, kterým lze dospět ke kánonu, musí být čím dál jemnější. Zároveň se vždy, s železnou pravidelností, objevují autoři, kteří posouvají daný…
Na konci 19. a na začátku 20. století, kdy se formovaly texty, které se ukázaly určující pro vývoj žánru literární detektivky do podoby, v které převládala ve své tzv. „zlaté době“ (obvykle se hovoří o 20. a 30. letech 20. století a autorech typu Ellery Queen, Agatha Christie či Dorothy L. Sayersová), se vedle podivínského…
Steampunk je poněkud specifický, ale pořád velmi oblíbený subžánr fantastiky. I na české půdě se mu úspěšně věnuje několik autorů. Navzdory tomu, že povídek, které se tímto tématem zabývají, existuje celkem dost, na první český steampunkový román si fanoušci museli počkat až do roku 2015. Tehdy se na pulty dostala kniha Petry Slovákové, Démon z East…
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.

Dále od recenzenta

Cestopisné publikace, které nepostrádají vtip a nadhled, jdou veskrze dobře na odbyt. Tím víc, pokud nejsou jen o cestování, ale i o kultuře, atmosféře ve společnosti či politické situaci. V těchto případech je velmi důležité, aby jejich autor uměl klást ty správné otázky. Tohle umí Tuvia Tenenbom asi ze všeho nejlépe: Ptát se. Což je také…
Dílo Vladimíra Körnera s sebou nese témata existenciální úzkosti, odosobnění či absence naděje, což může svádět k určitému typu interpretace. A to nejen interpretace textu, kterou každý čtenář nebo posluchač provádí sám za sebe, ale i interpretace režijní a následně narátorské. Jak se s více než čtyř a půl hodinovou četbou Körnerovy novely Adelheid z…
Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Již jako sedmnáctiletý psal publicistické články, proslavil se však především 84 detektivními romány s hlavní postavou komisaře Maigreta. Celkem napsal asi 400 románů a přes 1000 povídek.
Přejít nahoru