Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Audiokniha Maigret: Vražda v hotelu Majestic
Audiokniha Maigret: Vražda v hotelu Majestic

Pootevřená dvířka jedné z desítek skříněk zaměstnanecké šatny mohou představovat zcela nevinnou záležitost. Ne tak v hotelu Majestic, kde se za nimi skrývá tělo uškrcené ženy, která se teprve před několika dny ubytovala se svou rodinou v přepychovém apartmá o několik pater výše. Co hledala v podzemních prostorách, kam hosté nemají mít přístup? Zapeklitá Vražda v hotelu Majestic je případ jako stvořený pro komisaře Maigreta. Obzvlášť, když brzy dojde k dalšímu úmrtí.

Pětihodinovou nahrávkou se už potřinácté k detektivním příběhům Georgese Simenona vrací vydavatelství OneHotBook a s ním také interpret Jan Vlasák a režisér Hynek Pekárek. Ten se tak vedle Rudolfa Hrušínského, jenž v rozhlasových dramatizacích představoval Maigreta v průběhu dvaceti let celkem čtrnáctkrát, stal nejvýraznějším audiálním představitelem tohoto svérázného policisty z pařížského nábřeží Zlatníků. A na svého kolegu navazuje Vlasák v aktuálním příběhu Vražda v hotelu Majestic nevědomky ještě jednou. Eliška Willigová, autorka dramatizace Maigret a případ Nahour z roku 1977, připsala na konci této rozhlasové hry drobnou komickou repliku, v níž je znavený komisař po dokončení vyšetřování namísto zaslouženého volna povolán k dvojnásobné vraždě právě do hotelu Majestic. S Rudolfem Hrušínským ale tento příběh nikdy natočen nebyl, nyní se jej tedy pozorní posluchači po letech dočkali ve Vlasákově podání.
 
Ovšem ty nejpozornější fanoušky Simenonových detektivek, nebo ty, kteří umějí správně počítat do dvou, jistě zarazí, že se v rozhlase mluví o dvojnásobném mordu. Dramatizace totiž vyzrazuje trochu příliš a navíc předbíhá, protože k druhé vraždě opravdu dojde, jen o něco později. Spolu s tím, jak se případ postupně víc a víc komplikuje, stupňuje se na Maigreta tlak ze strany jeho nadřízených i novinářů. V podezření je kdekdo. Manžel oběti se chová nanejvýš podivně a zdá se, že má co skrývat. Čisté svědomí možná nemá ani nálezce první oběti, protože se zdá, že by k mrtvé mohl mít jistý vztah. A jak do toho všeho zapadají tanečnice z nočních klubů? To už si budete muset poslechnout sami.
 

 
Pokud tak učiníte, neuděláte krok vedle. Jan Vlasák se za osm let s úlohou dobráckého detektiva sžil natolik, že byste mu uvěřili, že i v soukromí nosí typický Maigretův klobouk a plášť, s nimiž se fotí pro obálky audioknih, odkládá je jen před spaním a nezbytné lulky se nevzdává ani tehdy. Herec se opět pouští do spleti barů, tančíren a labyrintu hotelových chodeb energicky, přesto s vlídností a nadhledem v hlase. Maigret je totiž sice neúprosný ve snaze potrestat zločin, malé přimhouření oka nad slabostmi nešťastných osůbek, žijících více či méně počestné životy ve spodních patrech společnosti, si ale tu a tam dovolí. Navzdory faktu, že je váženým policistou, zůstává lidský a chápavý. A přesně takového jej Jan Vlasák podává posluchačům. Mnohem více příležitostí odvázat se ale má jako interpret právě v oněch drobných vedlejších postavičkách, tentokrát se vyřádil zejména v případě jisté panovačné ženštiny, terorizující svého chotě u večeře.
 
Audioknihu doprovází dobře známý hudební motiv, jako již tradičně provedený v aranži odlišné od předchozích nahrávek ze série. Doplňují ho navíc ještě další velmi zdařilé melodie. Ty působí nejen krásně starosvětsky, když nás vmžiku přenesou do atmosféry Francie třicátých let, ale mají v sobě i pro detektivku žádaný náboj napětí a dramatična. Škoda jen, že občas znějí oproti Vlasákovu vyprávění trochu příliš hlasitě.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Druhá část trilogie Lewis britského autora Petera Maye vychází jako audiokniha Muž z ostrova Lewis, opět ve výtečném podání Jiřího Dvořáka! Dějově navazuje na předchozí Skálu, která rovněž získala zvukovou podobu s týmž vypravěčem.
Velká Británie je vržena do víru průmyslové revoluce. Ulicemi se pohybují rozličné párou poháněné stroje šílených vědců, ale také věci mnohem temnější – nadpřirozené bytosti. A právě s nimi bojují sourozenci Kelbyovi – vyšetřovatelé ve službách královny Viktorie. Po zdárném dokončení jednoho případu se před nimi otevírá nový – ještě složitější. Ve čtvrtích viktoriánského velkoměsta…
V luxusní vesnici pro seniory se každý týden schází neobvyklá skupinka přátel, která se snaží rozlousknout staré nevyřešené kriminální případy. Někdejší policistka či snad dokonce tajná agentka Elizabeth (o své minulosti raději příliš nemluví), slavný odborářský vůdce na odpočinku Ron, vyhledávaný psychiatr v důchodu Ibrahim a bývalá zdravotní sestra Joyce disponují bohatými zkušenostmi i cennými…

Recenze ze stejného žánru

Václav Erben a jeho detektiv Michal Exner patří do zlatého fondu české detektivky. Čtenáři a čtenářky milují kapitána Exnera od šedesátých let, před několika lety se jeho příběhy dokonce dočkaly seriálového zpracování. Vražda pro zlatého muže je pak pátým počinem na audioknižním poli.
Trojicí temných navazujících krimi potěšilo vydavatelství OneHotBook milovníky a znalce severské současné literární scény. Po loňské audioknize Temná tajemství a na jaře vydaném Učedníkovi vyšla rovněž letos novinka Hrob v horách. „Na svědomí“ je mají autoři Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt. Zatímco v prvním případě nasloucháme vyprávění o vraždě posmrtně zohaveného teenagera, v druhém se vyskytují sériové vraždy…
Podobně jako jsme svého času brali s povděkem, že stejného zahraničního herce v televizních snímcích pravidelně daboval tentýž herec, přijímáme povětšinou vděčně, pokud v průběhu knižní série nedojde ke změně interpreta – tedy za předpokladu, že byla prvotní volba správná. Volba Filipa Švarce pro audioknižní podobu kriminálek Davida Urbana ovšem jednoznačně správná byla.
Sedmým příběhem Noční brána spisovatel Peter May zakončuje svou sérii francouzských detektivek s původem skotským forenzním biologem Enzem Macleodem. Tento někdejší lamač ženských srdcí nedávno překročil šedesátku a jeho kdysi výrazný rys, pramen stříbrných vlasů, zmizel mezi ostatními šedinami. Ačkoliv je už vlastně jednou nohou v důchodu, není na takový klid příliš stavěný a po…

Dále od recenzenta

Jakých bylo posledních třicet let od sametové revoluce pohledem investigativního žurnalisty? Na tuto otázku se snaží odpovědět kniha Zločin jak ho pamatuju českého novináře, scenáristy a především televizního reportéra Josefa Klímy. Ten v ní shrnuje svůj pohled na divoké devadesátky i měnící se podobu zločinu v novém tisíciletí, kdy drsné metody podsvětí pomalu vystřídali advokáti hrozící žalobami.…
Dmitry Glukhovsky se zatím ve své spisovatelské kariéře nepouštěl příliš daleko od břehů sci-fi. Do neprobádaných vod reality zakormidloval až nyní ve svém thrilleru Text, v němž, inspirován ruskými klasiky, dumá nad vinou a trestem. Vše se ale odehrává v kulisách současné Moskvy, mezi kterými se pohybuje mladík Ilja. Ten býval obyčejným studentem, pak s…
Kateřina Surmanová, původně novinářka, nyní více spisovatelka, se na scénu české literatury uvedla v roce 2022 románovou prvotinou Šepot z lesa, kterou zaujala široké pole čtenářů, od laické veřejnosti až po zástupce kritiky. Rok se s rokem sešel a autorka na sebe nenechala s novinkou čekat. Jak si povede Zvedá se vítr?
Guru české fantasy a sci-fi, Jiří Walker Procházka, spojil své síly se spisovatelkou dětských knížek Klárou Smolíkovou aby společně vytvořili... severskou detektivku z jižních Čech. Na první pohled by se mohlo zdát, že takové spojení může vést k rozpačitému výsledku, ale bylo by chybou odsuzovat hned zpočátku. Pojďme se tedy podívat detektivní Mrtvé šelmě blíže…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Již jako sedmnáctiletý psal publicistické články, proslavil se však především 84 detektivními romány s hlavní postavou komisaře Maigreta. Celkem napsal asi 400 románů a přes 1000 povídek.
Audiokniha Maigret: Vražda v hotelu Majestic
Mrtvola hned po ránu. V šatní skříňce. Jak skandální – a jak americké! Když z kovové skříňky číslo 89 v zaměstnaneckých útrobách nóbl hotelu vypadne uškrcená Američanka v černé róbě, je pověst podniku poblíž Champs-Élysées v ohrožení. Pisálkové už se k místu činu slétají jako supi, a tak musí narychlo povolaný Maigret především určit, co dámu ubytovanou zde i se synkem, jeho guvernantkou a učitelkou přimělo sejít až do sklepení. A proč je zámožný choť oběti, jenž prý tou dobou jednal obchodně v Římě, tak odtažitý – nemá on nějaké pletky? Proč v šatnách nocovali tři pracovníci, ačkoli to předpisy i v 30. letech zakazují? Kéž by ráno nepraskla duše na bicyklu vedoucího kavárenské přípravny Prospera Donge, jenž tím pádem přijel na směnu pozdě a s vrahem se u své skříňky minul jen o minutku. Nebo je to krycí historka? Pátračském esu z nábřeží Zlatníků by se spletitý případ řešil o poznání snáz, kdyby v něm ubylo nejasností stran chlapcova pravého otce, vyděračských machinací, inspekcí u prostitutek a záměn totožnosti. Vše nasvědčuje tomu, že nyní proti Maigretovi stojí možná nenápadný, snad vyděšený, zato prohnaný zločinec.
Přejít nahoru