Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Starý Malý Bobeš

Datum: 

Autor recenze: 

Malý Bobeš
Malý Bobeš

Vydavatelství Popron Music v posledních letech představuje dětem v audiopodobě knihy, které čítávali jako malí jejich rodiče a prarodiče. Na trhu s mluveným slovem se tak objevily tituly např. od Bohumila Říhy (Honzíkova cesta či O letadélku Káněti) nebo od Eduarda Petišky (Martínkova čítanka). Tentokrát se vydavatelství rozhodlo představit dětem dnes již nevydávanou knihu Malý Bobeš od Josefa Věromíra Plevy.

Příběh, odehrávající se před první světovou válkou, o malém proletářském chlapci Josefu Janoušovi znají především pamětníci, neboť tato velmi politicky angažovaná kniha v totalitním režimu musela být čítána mezi dětmi jako povinná četba. Leckoho tedy může zarazit, proč se po dvaceti šesti letech od jejího posledního knižního vydání znovu objevuje mezi posluchači v podobě audioknihy. Dílo je poplatné době, ve které bylo napsáno a dominancí je zde seznámení čtenářů se základy socialistického myšlení dělnické třídy. Původní kniha je rozdělena na dvě části, na život malého Bobše na vesnici a ve městě. Popron Music se rozhodl zpracovat do podoby audioknihy naštěstí pouze první část, ve které se propagandistické myšlení objevuje méně a hlavně nebije tolik čtenáře do očí.

Audioknižní dramaturg musel v případě Malého Bobše do textu opravdu velmi zasahovat. Jednak byl limitován délkou samotné audioknihy – Popron Music se totiž z neznámého důvodu rozhodl vydávat tituly pouze na dvou audio CD, a hlavně samotný text by před dnešními posluchači bez úprav neobstál. Přesto je možné vysledovat dramaturgův záměr představit dětem malého Bobše v co možná v nejlepším světle. Dramaturg ve své úpravě nasadil posluchači pomyslné růžové brýle, přes které je Bobeš viděn jako správný hoch, který jen tu a tam provede drobnou nezbednost. Jeho zlobení se dá vždy omluvit, nedostane žádný trest, vždy vše nakonec dopadne dobře a i když Bobeš viditelně své rodiče a známé trápí, vyjde z toho jako správný a hodný hošík. Dramaturg záměrně vynechal kapitoly, ve kterých Bobeš cíleně rodiče neposlechl, odmlouval jim a způsobil i spoustu škody. Posluchači se tak nedozví o Bobšově dobrodružství na střeše, na kterou vylezl přes výslovný matčin zákaz a odmítal slézt dolů, nedozví se o tom, jak rozbil hodiny a rodiče to přešli bez povšimnutí, protože Bobeš spal a ani neuslyší o tom, že se podílel na zadušení jedné slepice. Dramaturgův záměr je cítit i v upravených kapitolách v audioknize zastoupených. Díky tomu kolem posluchače Bobšův příběh od seznámení s Boženkou až po stěhování z vesnice jen tak lehce prolétne. Není zde čas na prožitek a na přemýšlení.

Interpretem se stal Miroslav Táborský. Ten vypráví dětem příběh poutavým způsobem, s textem se doslova mazlí, vkládá do něj potřebné emoce a nijak je nepřehání. Přesto není jeho volba za interpreta knížky pro malé posluchače úplně šťastná. Charakteristické zabarvení Táborského hlasu působí mnohdy nepříjemně až strašidelně. 

Hudební doprovod má zde ale své opodstatněné místo. Předěly se nevyznačují příliš velkou rozmanitostí a nápaditostí, svůj účel předělovat kapitoly však splňují a nijak posluchače neruší. Elektronická hudba hezky dokresluje uvnitř kapitol nejen dramatické situace. Posluchač tak díky klávesám s Bobšem utíká a padá do bláta. Hudba s postavami odchází a přichází, topí se společně s Boženkou, ulamuje panence nožky a dokonce se stává zastavujícím se vlakem.

banner 1200x150

Popron Music se velmi snažil přiblížit tuto knihu malým dětem, přesto se domnívám, že Malý Bobeš se už pro dnešní menší děti, kterým by audiokniha měla být určena, poněkud nehodí. Některé knihy nedokážou přežít příliš dlouhou dobu a Malý Bobeš je toho příkladem.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Třetí díl oblíbené knižní série Pachatelé dobrých skutků (Puntíkáři, Duchaři) od Miloše Kratochvíla přináší další rozverné historky dvou nerozlučných kamarádů.
Křehké a působivé vyprávění malé Leni Freiwald z městečka Herrnstadt v Německu získalo po svém prvním vydání popularitu mezi našimi čtenáři a uznání i v zahraničí. Knížka vyšla mimo jiné také v Německu, USA, Velké Británii i Japonsku a patří do pokladnice české literatury pro děti.
Spisovatelka Alena Ježková je oceňovanou autorkou knih pro děti a mládež. Její vyprávění z dějin českého a moravského národa krásným, obrazivým jazykem, je srozumitelné, s četnými zajímavými vysvětlujícími vstupy, jež předcházejí každou pověst.
Audioverze úspěšné knihy Arnošta Goldflama, která získala v roce 2005 prestižní cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež, přináší pět pohádek nabitých osobitým kouzlem, humorem a dobrodružstvím. Autor je věnoval svým dětem a také všem tatínkům, aby se mohli chlubit hrdinskými činy, vylepšili si tak svůj někdy trochu pošramocený obraz a dokázali,…

Recenze ze stejného žánru

Keawe stojí na rozcestí. Touží po mnoha věcech, které jsou mu téměř na dosah ruky, cenou za jejich získání je ale hrozba posmrtného zatracení. Rozhodne se pro bohatství a lásku vsadit v nebezpečné hře svůj vlastní život?
Když se rodina dvanáctileté Flick Hudsonové přestěhuje, netuší dívka, co si na místě, kde nikoho nezná, počne. Sama bloumá ulicemi, až jednoho dne vejde do tajuplné cestovní kanceláře s názvem Jinosvěty. V tu chvíli ještě netuší, že setkání s mladým majitelem cestovní agentury jí navždy změní život. Není to totiž obyčejná cestovní kancelář…
Malá Dalila se s rodiči přestěhuje z vesnice do většího města. Vysoké domy, prostorné ulice a spousta lidí ve zvídavé holčičce vzbuzují úžas. Nejvíce ji však zaujme výtah v domě. Nejde ale o obyčejný výtah. Tento nemá dveře a obíhá domem pořád dokola. Téměř nikdy se nezastaví. A protože Dalila nemůže jezdit výtahem sama, bere…
Rok od roku je zřetelněji vidět, že současná česká literatura sice trpí mnohými neduhy, z nichž ten obludně největší představuje její podfinancování, ale nemůže si rozhodně stěžovat na zástup zajímavých, talentovaných a postupem času i stále zkušenějších autorek. Mezi ty, které k tomuto potěšujícímu stavu přispívají, patří i novinářka, rozhlasová dokumentaristka a pedagožka Dora Kaprálová. Je to…

Dále od recenzenta

Osudy Bílého tesáka, ze tří čtvrtin vlka a z jedné psa, se přes svou oblibu u čtenářů audioknižnímu zpracování spíše vyhýbaly. Český rozhlas sice natočil nejméně dvě hry, vydání se však zatím nedočkaly. Posluchači se tak donedávna museli spokojit pouze s osmdesáti minutovou vícehlasou četbou vydavatelství Supraphon, která si z Londonova díla vzala jen nepatrný…
Honza do třídy zrovna dvakrát nezapadl. Městečko, v němž nově bydlí, je malé a jeho spolužáci se znají už od školky. Jediný, kdo se s ním více kamarádí, je Monika, jejíž máma cvičí psy pro handicapované lidi.
Prázdniny skončily a partě z Nového Strašecí začal další školní rok. To by sám o sobě nebyl zas tak velký průšvih, ale nevěřili byste, co vše se může přihodit při získání trezoru, šití obleku, nacvičování Shakespearovy tragédie, sloužení mše v kostele, na pustém ostrově, na apríla i na fotbalovém utkání, nebo jaký malér může nastat…
Je jedna hodina odpoledne, děti myjí nádobí, tatínek si hoví na gauči a celá rodina poslouchá z rozhlasu pohádku. Na podobné situace vzpomínají i lidé, kteří dnes často ani nejsou příznivci audioknih a není divu – vždyť nedělní rozhlasová pohádka je tu s námi už sedmdesát let. Poprvé se v éteru objevila 23. června 1946…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Malý Bobeš
Jedna z nejznámějších knih české dětské literatury v podání herce Miroslava Táborského! Příběhy venkovského chlapce Josefa Janouše zvaného Bobeš se odehrávají na českém venkově na počátku 20. století.
Přejít nahoru