To se však změní ve chvíli, kdy ho jeho žena donutí podstoupit terapii jako poslední možnost, jak zachránit jejich vztah.
Co se ale stane, když se člověk s poměrně výraznými psychopatickými rysy a zvyklý na psychopatické a násilné okolí svého klienta dostane na terapii k ezoterickému propagátorovi mindfulness (česky protentokrát všímavosti) Joschkovi Breitnerovi, autorovi příručky Jak zpomalit v rychlém jízdním pruhu – všímavost pro lidi na vedoucích pozicích? Björn si leccos uvědomí, provádí dechová a mentální cvičení, stane se odolnějším a občas někoho jakoby mimochodem zabije. A aby toho nebylo málo, po nějakém čase, když jako vedlejší projev svého momentálního rozladění zabije číšníka v horském středisku, se vydá za Breitnerem znovu, aby pod jeho vedením objevoval své vnitřní dítě. To má však za následek další gejzír událostí, z kterých málokdo dokáže vyjít bez úhony.
Německý právník, ale také autor několika populárně-naučných knih, scenárista a televizní moderátor Karsten Dusse vydal svou románovou prvotinu Vraždi všímavě v roce 2019. Od té doby dokázal každý rok napsat pokračování: Moje vnitřní dítě chce vraždit všímavě (2020), Vraždi všímavě na kraji světa (2021) a Vraždi všímavě tady a teď (2022). První kniha z řady se už dočkala divadelního zpracování (Braniborské divadlo ve Schwedtu), audioknižního vydání v autorské interpretaci a nakonec i na letošní podzim ohlášené první série na Netflixu. Dusse též v roce 2021 stihl pod názvem Cvičebnice založená na metodě Joschky Breitnera vydat i pseudopříručku všímavého vraždění, což doufejme neznamená signál, že se látka vyčerpala a už je třeba ji nastavovat jako pověstnou kaši.
To však ještě nedokážeme posoudit – v češtině zatím vyšly v nakladatelství Host jen první dva díly, a to v parádním překladu Dagmar Heeg. Oba také díky spolupráci s produkcí Audiotéky mají i audioknižní podobu. Obě vydané knížky představují svižný a odlehčený kriminální román z rodu některých příběhů Jeffreyho Archera (například Ani o dolar víc, ani o dolar míň) a oplývají notnou dávkou potměšilosti a černého humoru, což zase odkazuje třeba k Roaldu Dahlovi nebo k oblíbenému Tarantinovu filmovému trháku Pulp Fiction. Podobně pojaté, byť kratší texty však napsal i oblíbený autor detektivek o oddělení Q Jussi Adler-Olsen, jehož Malé pikantní vraždy načetl v roce 2019 Petr Čtvrtníček. A ten se stal i interpretem dvojice Dusseových románů.
Roli lehce psychopatického vypravěče si vskutku užívá, jeho projev je velmi příhodně oproštěn prakticky od všech emocí, aniž by byl nevýrazný či dokonce unylý, jen možná s režisérem Jakubem Taberym mohli zvolit kapku svižnější tempo. I tak ale zůstává Čtvrtníčkův výkon vysoko nad laťkou, která je ve zdejších krajích nastavena. Mistr zvuku, zkušený Jan Kacian, pomohl vytvořit výtečný mix čistého záznamu hlasu a velkoryse pojaté porce vhodné předělové hudby.
Na závěr a na okraj: ve vzácné shodě jsou u tohoto titulu česká a slovenská vydavatelství. Slovensky rovněž vyšly první dva díly a oba už mají také svou audio podobu – pro IKAR a Publixing je načetl velmi podobným stylem jako Čtvrtníček herec Milo Kráľ pod názvy Sústreď sa na vraždu a Moje vražedné vnútorné dieta. I ve slovenské verzi jde o vysoce zábavnou ezodetektivku.