Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Mlha na ostrově, mlha v mysli

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Mlha-Kristina-Ohlssonova
Audiokniha Mlha

Audiokniha Mlha je takřka povinná pro všechny posluchače, kteří se seznámili s předchozími romány Bouře a Ledoborec ze série o Augustu Strindbergovi švédské autorky Kristiny Ohlsson. Vydavatelství Voxi připravilo tuto novinku opět se sázkou na dominantní interpretační vklad Igora Bareše, části textu zobrazující komplikovaný mateřský vztah pisatelky v narozeninových dopisech svému dítěti čte Lucie Juřičková.

Právě adresát těchto dopisů, Oscar, má ve stavbě příběhu podstatný part, na jehož bedrech stojí provázání současné vraždy novináře, který přicestoval do příměstského městečka, a případu, který se stal před dávnými lety. Postupně sledujeme kvalitní konstrukci a jsme zasypáni řadou otázek: Proč se devatenáctiletá dívka bez vědomí rodiny přistěhuje do domu, kde se měla odehrát před mnoha lety odporná vražda a oběť zde byla rozčtvrcena a schována v mrazáku, takže se domku přezdívá Mrazírna? Proč se rodiče Oscara chovali ke svému dítěti, jako by v něm bylo od narození nějaké temné zlo? Pokud se literární autor rozhodne vložit děj svého příběhu do nějakého zvláštního počasí, můžeme to považovat za určitou metaforu. Zde je to právě mlha, která zaplavuje všechny obyvatele včetně myšlení vyšetřujících a skrývá souvislosti, vyskytující se mezi mrtvým mužem visícím na ocelovém lanku nad bazénem a ženou před řadou let naskládanou v mrazáku.

„Jednoho dne umřeme, ale všechny ostatní dny prožijeme naplno.“ – Takový citát v jednom momentu zazní v souvislosti s jinou figurou – osmdesátiletým Gunarem na vozíku, který se odmítá chovat jako handicapovaný a rozplétá záhadu stejně jako vyšetřovatelka Marie, Strindbergova partnerka. O skutečném pachateli dávného zločinu chce zjistit co nejvíc i zmíněná devatenáctiletá dívka a svou minulost touží rozklíčovat rovněž Oscar, a tak sledujeme vnášení světla do zamlžené reality z celé řady úhlů. Právě na linii Oscara má spisovatelka možnost předvést schopnost realisticky popsat muka abstinujícího alkoholika. Těžce snesitelný stav, který se nazývá bažení, přímo pramení z jeho traumatu v dětství a pocitů viny, které si nese uzamčeny v sobě.

Igor Bareš samozřejmě podává jako narátor výkon na vysoké úrovni, tak jak jsme zvyklí, a hovoří s takovou naléhavostí, jako by mu na odhalení pravého vraha samotnému osobně záleželo. Expresi si dovolí jen zcela výjimečně a vypráví s plynulostí a svou tak typickou měkkostí v hlase. Román Mlha se však postupně samozřejmě dostává dějově do dramatické kulminace, a tehdy Bareš interpretuje s patřičným vkladem tísně. K dojemnému výkonu Lucie Juřičkové v roli matky není co dodat. Její hlas je ve chvílích novopečené maminky plný radosti a naděje, postupně zní rozčarováním, zklamáním a únavou.

Romány, které jsou součástí souvislé řady, jsou výjimečné pro schopnost autora provázat jednotlivé příběhy. Kristina Ohlsson je v tomto mistryní, a dokonce takového rázu, že překope rozuzlení zápletky následujícím románem. Každý díl strindbergovské série však zůstává svébytným dílem, kterému neznalost těch předchozích neškodí. Hudba doplňující mluvené slovo nevyniká nijak zvlášť, nicméně je vřazena do závažných momentů vkusně a funkčně.

banner 1200x150

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Matka s dcerkou vyrazí na vysněný výlet k Tichému jezeru. Jen ony dvě, nádherné místo a podzimní barvy všude kolem. Netuší, že se ocitly na území zvráceného vraha.
Dívka v pavoučí síti, čtvrtý díl kultovní Larssonovy série Milénium, nově v podání Davida Lagercrantze, vychází v tentýž den po celém světě nejen knižně, ale u nás také jako audiokniha. Četby pokračování příběhů Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderové se opět zhostil Martin Stránský, který za svůj mimořádný přínos v oblasti audioknih letos obdržel Zvláštní cenu…
Profesoru poezie na odlehlé Vermontské univerzitě Jonahu Baumovi se celý život převrátí vzhůru nohama, když jeho žena Rebecca a malá dcerka Sally zmizí z domova. Nic neukazuje na únos — žádné stopy vraždy, žádný důkaz, že Rebecca Jonaha opustila. Jen Sallyiny mrazivé kresby, Jonahovy malé lži a šerifovy obavy, že nic není takové, jak to…

Recenze ze stejného žánru

Druhý román ze série s sebou vždycky nese určitá úskalí a vyvolává řadu otázek. Ponese se alespoň ve stejném duchu jako předchozí díl? Nebo naopak, nebude příliš podobný? Neztratí na síle? Nebude příliš tlačit na pilu? Stejné otázky vyvolává i audioknižní vydání. Už teď je ale zřejmé, že audioknižní Smějící se bestie Viléma Koubka plně…
Píše se květen roku 1997 a v podsvětí Nášho Mesta to vře. Po vraždě bosse, který mafiánským strukturám vládl pevnou rukou, panuje v těchto kruzích nejistota, touha po pomstě, ale zároveň probíhá i boj mezi dvěma znepřátelenými skupinami o uchopení moci. Mediátorem mezi nimi nemá být nikdo jiný, než oddělení vražd v čele s Richardem Krauzem, který se s klíčovými…
Nakladatelství Témbr pokračuje v tradici vydávání francisovek, tentokrát přišla na řadu kniha syna Felixe. Ten sice věhlasu svého otce Dicka Francise zatím zcela nedosáhl, ovšem v rodinné tradici detektivek z dostihového prostředí pokračoval bez vybočení z předem zajetých kolejí. Na tenkém ledě je v tomto směru do značné míry výjimkou.
Jmenuje se Josefína Divíšková a je učitelkou kreslení. Má vyřídilku, je ironická i sebeironická a umí se dívat kolem sebe, takže postřehne souvislosti, které jiným unikají. Přezdívá se jí „česká miss Marplová“ a její hlášky plní sympaticky živou facebookovou stránku Svět podle Josefíny.

Dále od recenzenta

„Tak co jste dělali posledních padesát let?“ To je jedna z otázek, která padne mezi skupinou přátel, kteří společně strávili nejpodstatnější dva měsíce svého života, které je formovaly, když jim bylo okolo sedmnácti. Jedná se o hrdiny románu Útěk Petera Maye, který v audioknižní verzi vydavatelství OneHotBook v režii Jitky Škápíkové obohatil jako interpret Marcel…
Hovořit a psát o tom, o čem se nemluví, o čem si dosud nikdo netroufl psát, bez ohledu na to, jestli doba připravila společnost na tak otevřenou zpověď a bez ohledu na to, jakou bolest to při samotném psaní vyvolává – takové odhodlání vyzařuje z vět francouzské autorky Annie Ernaux. Je to případ i novinky…
Nakladatelství Témbr dalo vzniknout nahrávce autentického rozhovoru dcery s matkou, Hany Třeštíkové s Helenou Třeštíkovou, pod názvem Hovory s mámou. V něm se postupně dotýkají příběhu přední představitelky formy časosběrného dokumentu a zákulisí vzniku jejích nejznámějších i méně známých děl.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru