Vyhledat
Mnohosrd 10 rokov Zlovenska
Mnohosrd 10 rokov Zlovenska

Politiku a společenské dění lze nahlížet různě a v různých kontextech, přičemž jeden z nejoblíbenějších a nejčastějších způsobů, jak je reflektovat, představuje nadsázka a humor. Je přitom dobrou tradicí prostřednictvím humoru, za ním či jeho prostřednictvím i něco podstatného sdělit. Hvězda slovenské blogovací scény Ľubomír Nemeš, který působí v rámci satirického webu Dailymale.sk, píše své postřehy a glosy bezmála patnáct let. Články za posledních deset roků (2013-2023) učesal a upravil do knižní podoby, která spatřila světlo světa díky „vydavatelství z petržalského obýváku“ Eruditio pod názvem Mnohosrd 10 rokov Zlovenska a momentálně se pod stejnou značkou objevila i ve zvukové verzi.

Slovo nasrdený znamená naštvaný a dá se nahradit i mnohem zemitějším výrazem se stejnými čtyřmi počátečními písmeny. Deset let, během kterých se Slovensko opět přiblížilo Zlovensku, Nemeš popisuje v krátkých, zhruba desetiminutových oddílech a každý rok uvozuje stručným přehledem, který následně rozvíjí. Kauzy a pseudokauzy, které hýbaly slovenskou společností, glosuje s obrovskou dávkou sarkasmu, ironie a nadsázky a nevyhýbá se ani vulgarismům, přesto jde o věcně zcela přesný popis, který je v této ucelené podobě až nepříjemným svědectvím o cestě, kterou se Slovensko v uplynulých letech vydalo.
 
Vulgarismy a nasrděnost možná nemusí sedět každému, ale i tak je třeba uznat, že vhodně zvolený hejt může vyjádřit myšlenku velmi účelně a stručně (například „je to sice h.vno, ale představ si, že by nám nedali nic“ jako obraz mentálního nastavení jisté části slovenského elektorátu).
 
Leitmotivem textů jsou nejrůznější dezinformace a hoaxy, které v obrovské míře ovlivňovaly slovenské veřejné mínění a které se Nemeš pokouší demaskovat, především tím, že je uvede do kontextu nebo je jednoduše zracionalizuje („a teď, jak to bylo doopravdy“). V tomto nasvícení pak nádherně vyniká jejich až imbecilní nelogičnost. Dokonalou perličkou v tomto kontextu je, že na Nemešově původní platformě, blogovací aplikaci deníku SME, působí jeho jmenovec Pavol, který zde v několika článcích popírá fyzikální zákony a dokonce v podstatě tvrdí, že vynalezl perpetuum mobile. A živě tam s ním diskutuje známý podivín a dezinformátor Alexander Járay.
 
Pikantně zajímavé pro českého posluchače jistě budou pasáže, v nichž se Nemeš zaobírá českou realitou. V narážce na někdejší kauzu s černošským modelem v letáku obchodního řetězce Lidl správně konstatuje, že „dezoláty mají i v Česku, ale ne v takové míře, jako u nás“. Celou kulturní válku, jež v roce 2017 proběhla především na sociálních sítích a v řetězových mailech, dokáže trefně vykreslit jako latentní rasismus, který čas od času vyhřezne v trapné explicitní podobě. Analogicky vidí podobnou kauzu slovenské Billy, která se rozhodla stáhnout z prodeje „alternativní“, ve skutečnosti otevřeně antisemitskou a dezinformační publikaci, což tehdy i vysoce postavení politikové označovali za cenzuru a útok na svobodu slova.
 

 
Nechybí ani popis kampaně v naší prezidentské volbě v roce 2018, přičemž souboj „komparsisty z Walking Dead“ a suchopárného akademika viděný z odstupu jak časového, tak místního, se jeví zajímavý, a to včetně závěru, že „naštěstí český člověk debilión i po letech fičí na hrozbě imigrantů“. A také včetně výtečně a vtipně podaného „pražského“ přízvuku interpreta v českých přímých řečech.

Juraj Kemka, herec bratislavského divadla Astorka Korzo ‘90 a protagonista tamní verze televizní Partičky, se zmocnil Nemešova textu téměř neuvěřitelným způsobem. S textem souzní téměř tak, jako by byl jeho autorem on sám, prezentuje ho s nonšalancí a nadhledem kvalitního stand-up komika a dodává mu tak další jiskru.
 
Katarze přichází skrz humor („výsměch je mocná zbraň, pokud se něčemu vysmějeme, ztrácí to svou moc“) a Kemka mu pomáhá na svět skvělým způsobem. „Brepty“ (závěrečná přehlídka přeřeků a občas i vtipně zoufalého lamentování interpreta) atmosféru knihy vhodně doplňují, stejně jako závěrečné sarkastické „doporučení“ s názvem „Všetci by si to mali prečítat.“ To je proneseno dikcí možná Štefana Harabina, otevřeně proruského kandidáta na slovenského prezidenta, možná Andreje Danka, současného náčelníka slovenských "národovců", a působí právě tak směšně, jako varovně: jako v podstatě zákeřný příslib toho, co ještě na Slovensku přijde a co má potenciál přijít. A také v Česku.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V první knížce doktorské série se setkáváme s mladým adeptem lékařství Richardem jako čerstvým medikem. U zkoušek na lékařskou fakultu však komisi zaujme více než intelektuálními schopnostmi svou úspěšnou praxí zadáka v ragbyovém mužstvu. S partou nových kamarádů čelí záludnostem těžkých zkoušek, odolává svůdným pohledům mladých sestřiček a baví se podivínstvím některých vyučujících. Hodiny a…
Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když…
Humoristický román o tom, jak se nenápadný staromládenecký knihovník Julius z Levého Brodu na prahu padesátky ztotožnil se slavným francouzským spisovatelem Albertem.

Recenze ze stejného žánru

Kolem roku 2015 se na slovenské humoristické stránce Dailymale.sk začaly objevovat krátké články jistého Ondreje Sokola. Líčil v nich své zážitky jako řidič autobusu nejenom na Slovensku, ale i v zahraničí. Jeho sbírka příhod s názvem Jak jsem vozil Nory se těšila velké oblibě, takže bylo jen otázkou času, kdy vyjde i jako tištěná kniha.…
Britský spisovatel James Herriot, který se proslavil především svými vyprávěními o životě veterináře na yorkshirském venkově, je velmi dobře znám i českému publiku. Podíl na jeho popularitě přitom mají nejen osobité knihy, ale také jejich televizní zpracování v seriálu BBC Všechny malé a velké bytosti. Stranou nezůstal ani Český rozhlas – v roce 2012 natočil…
Vydavatelství Fonia má ve svém portfoliu vedle nahrávek, jež můžeme bez zaváhání označit jako klasické audioknihy, také několik záznamů představení z pražského poetického Divadla Viola. Jde o sérii povídek Ivana Krause a přesto, že se jedná o četbu literárního díla, nemůžeme mluvit o audioknize v pravém slova smyslu. Nahrávky totiž nesou všechny rysy živého záznamu…
V chatě hluboko v lesích se sejdou zločinec, alkoholik a stařenka. To není začátek vtipu, ale ústřední zápletka knihy finského spisovatele Arto Paasilinny, Les oběšených lišek. Příběh se točí kolem tří rozporuplných osobností, které shoda okolností a hra osudu přiměly, aby společně strávily několik měsíců v srdci laponské divočiny. Právě zde, v úzkém kontaktu s přírodou, kterou představuje především…

Dále od recenzenta

Dvaatřicetiletý norský pravicový radikál A. B.* se 22. července 2012 stal masovým vrahem. V centru Osla v tzv. vládní čtvrti nastražil a odpálil výbušninu, která zabila osm lidí, a o několik hodin později postřílel, maskován falešnou policejní uniformou, 69 teenagerů na ostrově Utøya, kde právě probíhal letní tábor pořádaný mladými sociálními demokraty. Prominentní norská novinářka, někdejší zahraniční…
V postavě Františka Niedla našla česká literární produkce spisovatele právě tak plodného jako oblíbeného. Jeho tvorba, která sice započala bezprostředně po sametové revoluci psychologickým románem Skleněný vrch, ale na deset let ji přerušily autorovy podnikatelské aktivity, je rozkročena od historických románových seriálů přes detektivní a thrillerové série až po sólové žánrové tituly, které Sluncem na útěku…
Publicista a propagátor exaktních věd Leoš Kyša je v literárním světě známý pod pseudonymem František Kotleta a velmi často klame tělem. Na první pohled oddechové texty plné drsného humoru, nadsázky, bezbřehého násilí a pokleslé, většinou pěkně do podrobna vylíčené erotiky, mají přece jen druhý plán. Což je ovšem asi to poslední, co by autor přiznal,…
Historické detektivky se zdají jedním z nejpopulárnějších žánrů jak čtenářských a posluchačských, tak i filmových a televizních. Mají samozřejmě různou úroveň, liší se přesností historických faktů i literární kvalitou. Mŕtvy na Pekelnom vrchu slovenského spisovatele Juraje Červenáka rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co daný žánr nabízí, přestože zkušený a oceňovaný autor se věnuje téměř výhradně…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Mnohosrd 10 rokov Zlovenska
Kronika Slovenska ako žiadna iná - humor a satira v každom tóne Desať rokov Ľuba Nemeša sr...dila situácia na Slovensku. Preto si mesiac čo mesiac sadal za klávesnicu a glosoval spoločenskú situáciu. Jeho periodicky zverejňované myšlienkové pochody zakaždým zožali ovácie internetového publika. Oprávnene. Týmto čitateľom netreba Ľubomíra „Luborga“ Nemeša predstavovať. Nebudeme ďaleko od pravdy, keď ho odvážne nazveme enfant terrible slovenskej blogovej scény. Svoj štýl začal cibriť ešte na blogu denníka Sme. Následne sa Jeho Autorstvo presunulo na portál Dailymale „Kráľovstvo dokonalosti“, odkiaľ šíril pravidelnú dávku srdu i smiechu pomedzi slzy a sople. Takmer na nikom, kto sa mihol na politickej či celebritnej scéne, neostala nitka suchá.
Přejít nahoru