Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Univerzitní zločiny

Modré stíny
Modré stíny

Před časem se na audioknižním trhu objevila dvojice zkrácených příběhů Michala Sýkory, které byly původně natočeny jako četba na pokračování pro rozhlas. Šlo o Případ pro exorcistu, úvodní díl série Detektivové od Nejsvětější Trojice, a jeho volné pokračování nazvané Modré stíny. Snad i proto, že se těmto četbám nedostalo na Radiotéce, přílišné pozornosti, přispěchalo nyní vydavatelství OneHotBook s vlastní nahrávkou Modrých stínů.

Osloví i posluchače, kteří doposud dávali přednost zahraničním titulům?

Sérii vražd odstartuje smrt docenta Chalupy, jehož mrtvola je nalezena přímo na jeho pracovišti, v prostorách olomoucké univerzity. Mohly za akademikovu smrt spory s kolegy, nebo jej někdo umlčel, aby nemohl promluvit o finančních machinacích univerzitního kvestora? Detektivové se musejí kromě složitého vyšetřování poprat jak s problémy v osobních životech, tak s potížemi uvnitř vlastního vyšetřovacího týmu. Kariéristé se totiž neštítí vytáhnout do boje o policejní posty i zdánlivě dávno zapomenuté dění z předlistopadového režimu. Celý případ má navíc silný politický podtext.

Michal Sýkora rád své příběhy zamotává nejrůznějšími odbočkami a vedlejšími dějovými linkami. Některé z nich se samotného vyšetřování týkají jen okrajově a spíše odvádějí pozornost. Při čtení sice košatý text nutně nemusí vadit, během přípravy audioknihy je však často vhodnější předlohu zkrátit. V rozhlase se při přípravě své verze četby rozhodli kvůli danému počtu dílů ponechat prakticky jen základní kostru příběhu. Ta byla srozumitelnější těm, kteří děj znali například z televizního seriálu, ostatním mohla připadat někdy trochu nesouvislá. OneHotBook z původního textu zachoval podstatně víc, i když ani tady nejde o doslovnou četbu celé knihy. Zůstalo však více z autorova specifického humoru a autentických popisů prostředí, které Sýkorovy fanoušky lákají. Ostatně celý příběh těží z výrazného regionálního ladění a pronikání do chodů místních organizací, fungujících ve vlastním, trochu omezeném mikrosvětě.
 

Režisér Michal Bureš, sám olomoucký rodák, kočíroval při nahrávání hned dva herce, protože OneHotBook opět vsadil na vícehlasé zpracování audioknihy. Volba padla na Petra Kubese a Simonu Postlerovou. Kubes, který shodou okolností rovněž pochází z místa dějiště románu, již pro OneHotBook načetl detektivku Syn, zatímco pro herečku jde o první roli v audioknize tohoto vydavatelství. Oba zde dokazují, že nemají s rozsáhlejším textem plným dlouhých souvětí a místy i komplikovaných slovních obratů sebemenší problém. Kubes využívá povětšinou ležérní styl čtení plný nadhledu a ironie, který však střídá dle potřeby svěží tempo zejména ve druhé polovině knihy. Četbu okoření i lokálním přízvukem, odpovídajícím nářečí, kterým mluví postavy takzvaně z lidu. Party komisařky Marie Výrové naopak patří Simoně Postlerové, která se vypořádává se složitým vnitřním světem hrdinky klidným tempem vyprávění. To se ve vypjatých scénách mění v naléhavý projev, který graduje v takřka dramatizovaných pasážích ve finále románu.

banner 1200x150

Modré stíny se nebojí ani hudební kulisy. Tradiční sebevědomá hudba navozuje místy atmosféru téměř thrillerovou. V jednom z hudebních motivů navíc potěší stylizovaná nápodoba zvuků olomouckého orloje, kterou na konci završí výstřel. Zkrátka doprovod přesně střižený na míru olomoucké detektivce.

Drobná výtka míří k předělům mezi jednotlivými obrazy v rámci jedné kapitoly, které by mohly být častěji tvořeny krátkými jingly nebo alespoň zdůrazněny pauzou. Ne vždy tomu tak je a občas na sebe jednotlivé scény navazuji trochu překotně.

Detektivka Michala Sýkory Modré stíny tak ve zvukové podobě existuje již ve dvou zpracováních. To rozhlasové, dostupné zatím výhradně v Radiotéce, jde po hlavní dějové lince a příliš nezabíhá do podrobností ze života jednotlivých postav, které můžou být pro někoho zdlouhavé až otravné. Kdo si však chce užít román téměř v celé jeho šíři, včetně vedlejších postav a dějových odboček, je pro něj jako stvořená verze od OneHotBook. Navíc se i kvalita načtení, ačkoliv ani ta není u rozhlasové verze špatná, posouvá díky dvojici interpretů u novinky ještě o kus výš.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Poklidný detektivní případ s vůní moře a bretaňskou atmosférou. V malebné pobřežní vesničce je jednoho horkého červencového rána nalezen zavražděný stařičký majitel slavného hotelu. Komisař Georges Dupin, Pařížan přeložený za trest na konec světa, se případu ujímá a v bretaňské letní idylce odhaluje nečekané propasti… Poutavý kriminální román okořeněný jemným humorem, a tak působivý, že čtenář…
Světem protřelý aristokrat, excentrik a obchodník s uměním Charlie Mortdecai, zaujatý momentálně kultivací nové ozdoby svého horního rtu, je povolán do Oxfordu, aby v roli neoficiálního vyšetřovatele přišel na kloub tragické nehodě tamní profesorky provázené řadou podezřelých okolností.
Odpověď se stejně jako ďábel vždycky skrývá v detailech. Mej Jüan a strýc I-fuo Jeho vzorem je očividně nikdy nedopadený londýnský sériový vrah Jack Rozparovač. Podle Li Jena, velitele pekingského policejního oddělení závažných trestných činů, není jen šílený, ale bohužel také velmi inteligentní.

Recenze ze stejného žánru

Velmi krátce po nadmíru vydařeném audioknižním vydání románu Petra Eidlera Na šábes se nevraždí přichází vydavatelství Tympanum s dalším dílem autorovy detektivní série s židovskou tematikou, a to s titulem Nahá s Davidovou hvězdou. Dočkáme se při poslechu i tentokrát kýženého balzámu na nervy s dobře načasovaným napětím i laskavým humorem?
Svého času vnesl román Říkají mi Lars relativně čerstvý vánek do vod české detektivky. Autor, píšící pod pseudonymem Daniel Gris, se se svou postavou holohlavého, potetovaného soukromého detektiva, který má rád Jacka Danielse, hodinky Luminox, bicí a Metallicu, snažil přiblížit americkým „hard-boiled“ detektivkám. Přestože jeho prvotině chyběl dostatečný říz a spíš tuto drsnou školu spíše…
Rozhlasovou podobu románu Joa Nesbøho Nemesis uvedl Český rozhlas letos v květnu a červnu na stanici Vltava. Po šest nedělních večerů jsme měli možnost sledovat Igora Bareše coby Harryho Holea, a s ním více než čtyřicítku dalších herců, při vyšetřování okolností nezvyklého bankovního přepadení. S kladným posluchačským přijetím, kterého se náročné dramatizaci dostalo, souzní i…
Máte pocit, že už jste všechny dobré severské detektivky slyšeli a žádná série se nevyrovná vašim oblíbeným knihám Joa Nesbøho či případům z Oddělení Q? Pak byste se měli seznámit s policejním psychologem Sebastianem Bergmanem. Chvílemi vám sice nejspíš jeho chování poleze na nervy, odtrhnout se od něj ale ve výsledku nebude vůbec snadné.

Dále od recenzenta

Je jim přes devadesát a svět se pro ně pomalu stává nesrozumitelným. Tři babičky - Siiri, Irma a Anna-Liisa, žijí v domově důchodců Podzimní háj. Přestože je trápí různé neduhy a někdy se cítí osaměle, mají po většinu času dostatek chuti do života a jsou neuvěřitelně zvídavé.
Joe Coughlin už v mládí nedokázal potlačit své sklony k páchání zločinů. Jeho život směřoval po přímé linii od loupežných přepadení až k vedení mafiánského klanu. Za to, že se stal bossem, podle něj může jeho setkání s Emmou Gouldovou. Kvůli němu ale možná nakonec Joe skončí se zabetonovanými chodidly na dně zálivu.
Novináře Josefa Klímu propojují s tématem zločinu nejen jeho investigativní reportáže a televizní scénáře, ale také část jeho knižní tvorby. Do kontaktu s kriminálníky všeho druhu se dostával především během natáčení reportážního pořadu Na vlastní oči. Skutečnými případy z této doby se při své autorské tvorbě někdy nechal inspirovat více, jindy méně.
Historie českých zemí se v učebnicích dějepisu zpravidla vykládá trochu suchopárně jako přehled panovníků a jejich záslužných činů. Knížata a králové před nebohými studenty defilují jako apoštolové na orloji, aniž by v nich přitom zanechali hlubší stopy. Jenže ačkoliv na slavné a mocné máme často tendenci nahlížet jako na nedotknutelné odlidštěné modly, byli i oni…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Modré stíny
Jednoho listopadového rána uklízečka nalezne docenta Ondřeje Chalupu zastřeleného v jeho pracovně. Souvisí vražda s jeho dlouhodobou snahou o odvolání univerzitního kvestora kvůli podivným machinacím při rekonstrukci historické univerzitní budovy? Proč vrah riskoval a střílel přímo v budově? Kdo všechno měl důvod přát si smrt svérázného, ale čestného docenta?
Přejít nahoru