Vyhledat
Můj strýc Odysseus
Můj strýc Odysseus

Jednu z pozoruhodných českých próz posledních desetiletí resuscitoval Radioservis v podobě audioknihy, respektive dramatizace vydané na zvukovém nosiči.

Román Jiřího Marka Můj strýc Odysseus zůstává poněkud ve stínu populárního Panoptika starých kriminálních příběhů a je čtenáři dnes možná trochu opomíjen – kniha byla poprvé vydána roku 1974, poté několikrát reeditována, ale během posledního čtvrtstoletí vyšla znovu jen jednou (2001). A přitom je to próza dějem usazená sice v minulosti, kterou s časovým odstupem stále více nahlížíme s nostalgickým sentimentem (poslední desetiletí monarchie a první desetiletí republiky), ale náhledem na hříchy světa stále současná. Posuďte sami – takto vidí poměry v mladé republice Československé vypravěč knihy: „Republika byla rozdělena jako úrodné pole na díly a parcely a každou obhospodařovala jiná politická strana; ty se znesvařovaly a usmiřovaly podle toho, co zrovna víc vynášelo. V novinách se tomu říkalo politický boj a ti, kdo neměli čas a chuť se ho účastnit, tomu říkali lumpárna…“

Markův román, inspirovaný dávným Homérovým eposem a jeho titulní postavou, ovšem není jen nějakou společenskokritickou prózou. Je zároveň rozmarným a zábavným příběhem, stejně jako románem mravů.
 

Zkušený režisér Jan Jiráň si Markův text sám zdramatizoval – a jako inscenátor promyslel do detailu. Ve zvukové adaptaci sice tolik nevynikne pěkný jazyk Markovy prózy, který bychom mohli označit až za „vančurovský“, ale Jiráň ponechal typické rysy předlohy, v níž se epizody příběhu proplétají s vypravěčovou řečí i s promluvami hlavní postavy k vypravěči (s typickým oslovením „chlapče“). Atmosféru příběhu dokresluje původní hudba Vratislava Šrámka, ale i s citem volené drobné zvuky a ruchy.

banner 1200x150

Na časové ploše šesti hodin a sedmi minut se Jiráňovi podařilo rozehrát směšněhrdinské panoptikum postav a postaviček (i pro malé role vybral však nepřehlédnutelné herce), v němž má hlavní slovo strýc Frajvald, onen moderní Odysseus, který veškeré nástrahy osudu překonává podnikavou chytrostí i pragmatickou mazaností. Je to jedna z těch roztomilých literárních postav, jež si navzdory své truchlivé profesi (strýc Frajvald je majitelem pohřebního ústavu) dokážou užívat života naplno a s radostí.

Nahrávka vznikla přímo pro zvukový nosič (CD/mp3). Radioservis tak znovu velmi šťastně a plnokrevně vystoupil z kruhů, které mu předurčuje jeho pevné spojení s Českým rozhlasem, s aktuální i historickou rozhlasovou tvorbou. Stalo se tak i díky sponzorské podpoře společnosti Nosta-Hertz.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Historik a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška píše mimo jiné čtivé, dramatické a tajuplné detektivní příběhy, které se odehrávají ve středověku. U čtenářů si získaly obrovský ohlas pro svou věrohodnost, atmosféru, rychlý spád děje a napětí. Mnoho z nich spojuje postava vzdělaného a čestného rytíře Oldřicha z Chlumu, královského prokurátora a správce hradu Bezděz.
Detektivka s romantickou zápletkou postavená na událostech českého národního obrození Vraťte se do časů, kdy byl Neruda ještě kluk, Světlá neměla zábrany, Němcová toužila po lásce a Havlíčkova drzost hýbala dobou. Hranice mezi skutečností a fikcí neexistují. Ožijí před vámi nejen čeští spisovatelé, ale i postavy z jejich románů. Hrdinové chodí temnými pražskými uličkami, kterých…

Recenze ze stejného žánru

Anthropoid. Out Distance. Silver A. Silver B. Bioscop. Tin. A další. Málokdo nikdy neslyšel názvy těchto parašutistických výsadků do protektorátu Čechy a Morava a alespoň některá jména, která se za těmito názvy skrývají. A málokdo nezná ten příběh. Že má smysl ho ještě alespoň jednou převyprávět, o tom Dalibor Vácha přesvědčil loni svým zatím posledním…
V době protektorátního útlaku ze strany nacistického Německa se v českém národě našlo nemálo těch, kteří se nechtěli smířit s osudem. Kromě statečných domácích odbojářů sehráli svou úlohu zejména odvážní mladíci, kteří odešli do Anglie, aby se zde podrobili výcviku a následně se vrátili do okupované vlasti jako parašutisté. Jejich jména už si dnes snad…
Na tuzemském trhu s historickou beletrií sice kralují ságy Vlastimila Vondrušky, který se úspěšně postupně „překlápí“ i do audioknižní podoby, přesto by neměl uniknout pozornosti ani jiný vhled do dějin naší vlasti. Josef Bernard Prokop se v žánru deníkových zápisků zaměřil na osobnost Karla IV. a v rámci titulu Karel IV. – Tajný deník konkrétně…
Každé správné opatství by mělo uchovávat ostatky nějakého světce, řekl si jednoho dne převor kláštera v Shrewsbury. Kde je ale sehnat? Ve Walesu prý leží pohřbená polozapomenutá světice, která by se pro tento účel náramně hodila. Ve zbožné výpravě, která má slavnostně přenést ostatky svaté Winifredy do Anglie, je kromě převora i nenápadný postarší mnich,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Můj strýc Odysseus
Mazaný a činorodý Josef Frajvald začíná svou soukromou „odysseu“ ještě v časech rakousko-uherské monarchie, kdy se rozhodne zvelebit vyženěný pohřební ústav dosud nevídaným způsobem...
Přejít nahoru